Mazda 3 (2009-13) RVM Sorunu

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
Xmax 300 & İ20
Araç Renk ve Tip
Siyah - Beyaz
Selam herkese akü kutup başını soktum bekledim sonra geri taktım.Müzik sistemi için kod istemiyormuş servise sordum gerçekten öyle.Camlarda istemedi aynen çalıştılar kodlama yapmadım ama rvm sorunu aynen devam.Akum iyi durumda.Trabzon servisi Adnan otomativ aradım gelin bakalım dediler tabi ama ben önce yan aynaların içini söküp kontrol etmek istiyorum kablo vs çıkıntı si varmış diye ayrıca arka tamponlarinda söküp köşelerde ki radar soketlerini kontrol etmek istiyorum.Sök tak yapacam belki düzelir.Fikri olan yazarsa sevinirim

Tamamen elektronik bir düzenekteki problemi sök takla bulmaya çalışmak yorucu olacak. Öncelikle kolay gelsin.

RVM nin zayıf aküde pasif moda geçtiğini arkadaşlar söylemişler, aküyü söküp takma değil yeni bir aküyle denediğinizi düşünüyor ve o ihtimali eliyorum.

Forscan veya Mazda nın programı ile RVM bölümünü kontrol etmeniz daha faydalı olacaktır. En azından arıza kodu vardır eğer sistem sarıya dönüyorsa. Direk hedefe doğru yoğunlaşırsınız. Diğer türlü aynaları sök ba;, ki aynalarda led var sadece, arka tampon radarlarını sök tak, sağ veya sol sensör bozuksa anlamanız mümkün değil gibi gibi uğraşlar.

Şansınız yaver giderse mekanik keşifle arka radarlardan birinin soketinde oksitleme vs bulursunuz. Ama sorun elektronikse, tüm parçaları yenisiyle test etmeden veya elektronik destek olmadan sorunu bulmanız mümkün değil.

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
İmpesive sahiplerinin çogu bu durumu bilmiyor :)

LPG 2015den takıldı şükür sıkıntı yok , olacagınıda sanmıyorum ama siz bilirsiniz.

Benzinde iken olmadıgını teyit etmediniz sanırım , bi ara kontrol edin benzindede yapıyormu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Mazdalperen kit odbli mi ?
Benim ayda 1 - 2 defa geliyor başıma ama bir bakıyorum sönmüş. Dün fark ettim benzinde de yanıyor :)

Arkadaş 1 hafta önce aldı aracı 2010 model onun da rvm göstergede sarı yanıyor ve çalışmıyor. Aynalarda da bazen sönük sarı yanıyor. Akü yeni değişmiş ama araçta amerikan park modülü var. Aküden çekilen enerji düşünerek ondan dolayı olabilir dedim belki. ( Aracı 1 hafta önce almış aldığı kişinin dediğine göre akü yeni değişmiş net bilgi değil :) )

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Benim ayda 1 - 2 defa geliyor başıma ama bir bakıyorum sönmüş. Dün fark ettim benzinde de yanıyor :)

Arkadaş 1 hafta önce aldı aracı 2010 model onun da rvm göstergede sarı yanıyor ve çalışmıyor. Aynalarda da bazen sönük sarı yanıyor. Akü yeni değişmiş ama araçta amerikan park modülü var. Aküden çekilen enerji düşünerek ondan dolayı olabilir dedim belki. ( Aracı 1 hafta önce almış aldığı kişinin dediğine göre akü yeni değişmiş net bilgi değil :) )
Farklı şeylerden bas ediyoruz galiba

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Benzinde yanmıyor

Kırmızı Ruhum

Yeni makinem
Araç Markası
Mazda 3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Kırmızı- Sedan
Benzinde calışmasnın bir acıklaması nasıl olur cok merak ediyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben Ongun sonra servise uğrucam bakalım hayırlısı

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Benzinde yanmıyor
Çok takmadım aslında. Normalde 1-2 defa başıma geldi iki aynada da ışıklar hafif sönük yanıyor ama çalışmasında sıkıntı yoktu, yanması gerektiğinde ışık belirginleşiyor ve sinyal verdiğinde uyarı veriyor. O sıralar benzin mi lpg mi fark etmemiştim hiç. Regülatörde bir arıza tespit ettik araç benzinde 1 haftadır. Geçen akşamlarda otoparka park ederken hanımın dikkatini çekti aynadaki ışıklar neden yanıyor diye baktım yine sönük şekilde ikisi aynı anda yanıyor sabah oldu bindim arabaya ışıklar normale dönmüş. :) Yani toplamda 3-4 defa gelmiştir başıma seyir halinde iken bazen kendiliğinden düzeliyor fakat takibini hiç yapmadım düzelme koşulları rastgele mi yada belli şartlar sağlanınca mı düzeliyor bilmiyorum..

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Çok takmadım aslında. Normalde 1-2 defa başıma geldi iki aynada da ışıklar hafif sönük yanıyor ama çalışmasında sıkıntı yoktu, yanması gerektiğinde ışık belirginleşiyor ve sinyal verdiğinde uyarı veriyor. O sıralar benzin mi lpg mi fark etmemiştim hiç. Regülatörde bir arıza tespit ettik araç benzinde 1 haftadır. Geçen akşamlarda otoparka park ederken hanımın dikkatini çekti aynadaki ışıklar neden yanıyor diye baktım yine sönük şekilde ikisi aynı anda yanıyor sabah oldu bindim arabaya ışıklar normale dönmüş. :) Yani toplamda 3-4 defa gelmiştir başıma seyir halinde iken bazen kendiliğinden düzeliyor fakat takibini hiç yapmadım düzelme koşulları rastgele mi yada belli şartlar sağlanınca mı düzeliyor bilmiyorum..
Elm bağlı mı?

Kırmızı Ruhum

Yeni makinem
Araç Markası
Mazda 3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Kırmızı- Sedan
Arkadaşlar Trabzon Adnan mazda yetkili servise gittim arka stopların altında bulunan iki adet beyin varmış radar sistemi onlar arızalı ama bilgisayar hangisi olduğunu göstermiyo.Usta iki beyne de bakilcak dedi tanesi 62 bin TL deyince yaptırmak dan vazgeçtim.Bi ara arka tamponu komple söküp beyinlere bağlı soketleri cikarip kontak spyre ile temizleyip takacam bakalım sonuç ne olur olmadı RVM siz olur napalim çokta elzem degil

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara
Arkadaşlar Trabzon Adnan mazda yetkili servise gittim arka stopların altında bulunan iki adet beyin varmış radar sistemi onlar arızalı ama bilgisayar hangisi olduğunu göstermiyo.Usta iki beyne de bakilcak dedi tanesi 62 bin TL deyince yaptırmak dan vazgeçtim.Bi ara arka tamponu komple söküp beyinlere bağlı soketleri cikarip kontak spyre ile temizleyip takacam bakalım sonuç ne olur olmadı RVM siz olur napalim çokta elzem degil

G33D-67-Y90H
G33D-67-Y90J
G33D-67-Y90K

Parça kodları bunlar, yurt dışından araştırmayla çok daha uygun fiyata bulunabilir, gerçi Reyizime binlerce kez teşekkür etmek lazım bu gibi durumlarda tebaamın parası yurt içinde kalsın diye yurt dışı alış verişleri imkansız hale getirdi. :islik:

Rabbim, başı dururken ayağına taş düşürmesin inşallah. :cool:

Üst Alt