Lastik ve Jant- Fikir Alışverişi

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Mrb arkadaşlar 185 65 14 ebadında tavsiye arıyorum izmirdeyim kar kış olmuyor malum yağmuru bol yazın sıcak bu etkenlere göre f/p olarak ne önerirsiniz teşekkürler
Yazlıkta "Goodyear EfficentGrip Compact" bahsi geçen ebat için tavsiyemdir . Kuru ve yagmurlu havada fren mesafesi çok çok iyi. Önceki arabamda yagmurlu havada çok tehlikeden ucuz kurtarttı beni. Desibel ve yakıt tasarrufunda da başarılı -ne kadar etkisi var tartışılır-. Kullanımış biri olarak tavsiyemdir. 15 inç ebatta compact yerine performans serisi de oluyor sanırım.
Ekleme: lastik biraz yumuşak, köye topraklı yola gidip gelirken bir yaz sıkça tekerim patladı. Diger türlü her şeyinden memnun kaldım.

Son düzenleme:

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Daytona ve taurus hakkında bilginiz var mı lastikçi 4 adet 1000 tl diyor daytona brigstone taurus michelin üretimiymiş güya

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Falken mi nexen mi diye sorsam. Yaz lastikleri için arada 100 tl fark var. Nexen 100 tl daha fazla. İkiside istediğim özellikte ama bu markaları hiç kullanmadım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Falken mi nexen mi diye sorsam. Yaz lastikleri için arada 100 tl fark var. Nexen 100 tl daha fazla. İkiside istediğim özellikte ama bu markaları hiç kullanmadım.
Aracımda Nexen var genel olarak sorunsuz kullanıyorum. Falken ile aralarında o kadar fark olması ilginç, aynı ayardalar imajı var bende.

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Falken japon (sumitomo rubber), nexen kore malıdır. İkisi de kalburüstü markalardır.
Falken petlas ile ortaklık yapıp çankırıda fabrika kurdu. Lojistik sebeplerle uygun fiyatlı satılıyor.
ZE310 modelini tavsiye ederim. Kalitelidir.

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Jantları da boyatayım dedim, üzerinde kaplama var dökülüyor. 700 tl dediler, komple siyah olacak. Fiyat nasıl sizce...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Jantları da boyatayım dedim, üzerinde kaplama var dökülüyor. 700 tl dediler, komple siyah olacak. Fiyat nasıl sizce...
Sendeki vernik atması , komple kazınması lazım bu tür işlemlerde kumlama + boya en iyi neticeyi verir.

Facebookda korkmaz kumlama var sayfası bi takip et istersen , eğer jantda derin cizik yok ise çok güzel sonuç alıyorlar.

Fiyat olarakda kumlama + boya 700 gibi aşağı yukarı tutuyor.

Aklına yatarsa fiyat alırsın.
Yer pendik tarafında

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Yaklaşık 2 yıllık araştırmadan sonra falken 310 aldım... ARGE yi biraz uzattım :koptum:o_O:p

Rıdvan626

Sessiz
Araç Markası
1998 - mazda 626
Araç Renk ve Tip
beyaz - sedan
205 55 r16 ebatında lastik arayışındayım secenekleri birkaç modele indirdim ancak bazıları hakkında kullanıcı yorumu almak istedim.
sessiz bir lastik olması önemli.ikinci onemli kriterim ise uzun ömürlü ve sağlam olsun. fren yol tutuş vs yazmaya gerek yok sanırım.
ama 180le viraja giren biri degilim, ancak yanal destekleri de yeterli olsun virajda lastik canını vermesin. viraja girmesekte aniden yaptigimiz acil manevralari kaldirabilsin. kisacasi lastikte ortalama bir guvenlik ve maksimum konfor arıyorum.

1. nokian wetproof (300tl)
(weatherprof ile karışmasın)
bu lastik testlerden cok iyi puanlar almış. ancak yeni bir lastik olması sebebiyle, dayanıklılığını kullananlardan dinlemek iyi olur. petlas gibi ilk seneden sonra sertlesip ozelligini kaybederse yada parcalanirsa veya balon yaparsa diye korkuyorum.

2. hankook ventus prime 3 (300tl)

bu lastiğe cok sessiz diyorlar fiyatida güzel wetproftan daha eski uretim oldugundan kendini biraz daha kanitlamis bir lastik sanirim.
yinede nokiandaki belirsizlikler bundada gecerli.

bu lastikleri alamazsam asagidakilere yonelecem;

3. good year efficentgrip performance 4 kanal (350tl)
buda sessiz bir lastik ancak biraz pahalı ama kendini kanitlamis bir lastik

4. continental pc6 (400tl)
iyi lastik tartışılmaz ancak hem pahali hem biraz sesli diyolar, guvenligi saglamligi belli bir lastik.
ancak bukadar çıkmadan nokian veya hankook alabilmek niyetindeyim. yorumlariniz onemli.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
205 55 r16 ebatında lastik arayışındayım secenekleri birkaç modele indirdim ancak bazıları hakkında kullanıcı yorumu almak istedim.
sessiz bir lastik olması önemli.ikinci onemli kriterim ise uzun ömürlü ve sağlam olsun. fren yol tutuş vs yazmaya gerek yok sanırım.
ama 180le viraja giren biri degilim, ancak yanal destekleri de yeterli olsun virajda lastik canını vermesin. viraja girmesekte aniden yaptigimiz acil manevralari kaldirabilsin. kisacasi lastikte ortalama bir guvenlik ve maksimum konfor arıyorum.

bu lastik testlerden cok iyi puanlar almış. ancak yeni bir lastik olması sebebiyle, dayanıklılığını kullananlardan dinlemek iyi olur. petlas gibi ilk seneden sonra sertlesip ozelligini kaybederse yada parcalanirsa veya balon yaparsa diye korkuyorum.

bu lastiğe cok sessiz diyorlar fiyatida güzel wetproftan daha eski uretim oldugundan kendini biraz daha kanitlamis bir lastik sanirim.

iyi lastik tartışılmaz ancak hem pahali hem biraz sesli diyolar, guvenligi saglamligi belli bir lastik.
ancak bukadar çıkmadan nokian veya hankook alabilmek niyetindeyim. yorumlariniz onemli.
Bu noktada tercihim Nokian olurdu... Forumda bir çok yerde tavsiye edilmişti.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW

GoodYear efficentgrip performance; bu lastigi 626 GF araçta, efficentgrip compact serisinide başka bir araçta (Broaway'de) bizzat kullandık. İnanılmaz sessiz bir lastik, fren mesafesi ıslak zeminde hissedilir derecede iyiydi. Hamuru yumuşak, yukarılarda biyerlerde de yazmış olmalıyım köy yolunda sık giden biriyim bi kaç kez havası inmişti. Mazda da Michelin Alpin 5 de kullandık, buda sezonuna göre tavsiyemdir.

mturhan

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Bahsettiginiz sekilde hem maksimum konfor hemde uzun omurlu bir lastik bir arada olmuyor ya yumusak lastik alio konforun tadina bakacaksiniz yada sert hamurlu bir lastik tercih edip omru uzun olarak kullanacaksiniz.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Özelde Falken genelde tüm lastikler için bir tecrübe paylaşayım.

Konuda önceki mesajlarda belirttiğim gibi 2018 Kasım'ında Felken Ziex ze914 91H lastikler takılmıştı aracıma.

2019 sonu/2020 başındaki kışta ikinci kışını geçiren lastiklerin durumunu merak ederek 60-70 km hızlara kadar ıslak/kuru, düz/yokuş zeminde fren testleri yapıyordum. Genelde kısa mesafede sıcak asfaltta yaptığım bu denemelerde; lastik daha ısınmamışken kızaklamanın daha hızlı başladığı, ısınan lastiklerde ABS'nin devreye daha geç girdiğini ve kızaklama direncinin daha yüksek olduğunu farketmiştim.

Takip mesafesine asgarî riayet edildiğinde ve limitler çok zorlanmadığında bu marka/model lastikler orta ölçekte tercihim olmaya devam edecektir.
-------------
Ancak süreç böyle devam ederken maalesef sol arka lastik anlamsız bir şekilde yanaktan yarıldı.

IMG_20200128_153748.jpg

IMG_20200128_153743.jpg

Gemlik'e gidip döndüğümüz bir gün soğuk asfalt olan, nispeten sağlam sayılabilecek bir yolda virajı dönüp 30-40 km ile tatlı tatlı hızlanırken pat diye bir ses duydum. Ne oluyor dememe kalmadı ki kaçan havanın dairesel hareketinden oluşan honlama sesi ve aracın gidişindeki gariplik üzerine 40-50 mt demeden sağa çekip durdum. Lastiğin yarıldığını gördükten ve ilk şaşkınlığı atlattıktan sonra aracı iyice yolun sağına park ettim. Yerleşim yerlerinin tam ortasında bir yerde kalmıştık. Bir müddet çareler düşündükten sonra annem ve kızımı minibüs ile eve götürüp lastik ustasıyla geri dönme planı yaptım.

Bu şekilde hava kararmadan aracı alıp eve geldik. Meseleyi ustama danıştığımda yanaktan darbe almış olabileceğini, başka türlü bu şekilde bir patlamanın olmayacağını söyledi. Ben ise kendi sürüşümü bildiğim için böyle bir darbeye maruz kalma ihtimalinin düşük olduğunu belirttim. 15 aydır, 15bin km kullanılan lastiğin böyle bir durumda garanti durumunu merak edip, gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra Abdulkadir Özcan grubuna (Petlas'ın sahibi, Falken, Dunlop, Toyo gibi bir takım lastiklerin de ithalatçısı/üreticisi) kargo ile gönderdim lastiği. (Yaptığımız görüşmelerde satıcı Alidayı ürünü doğrudan üretici firmaya göndermemin süreci hızlandıracağını belirttiği için doğrudan Falken ile iletişime geçmiştim)

Açıkçası çok bir beklentim yoktu ancak kullanımını bildiğim bir lastiğin böyle bir patlama sonra garanti sürecinin nasıl ilerleyeceğini merak ettiğim için lastiğin %20'sine tekabül eden bir kargo ücretine razı olarak gönderimini sağladım.

Sonuç :
Screenshot_2020-05-21-00-54-38-253_com.google.android.gm.png

(İkinci açıklama, daha önceden lastiğe giren bir çivinin marifeti.)

Bu cevap sonrası refleksif olarak "ne darbesi ya, tipik cevabı verip kapatmışlar meseleyi" deyip daha da ilerisi için Tüketici Hakem Heyeti'ne gitmeyi düşünmüş olsam da sevgili Armutlu yollarında doğalgaz çalışmaları sonrası düşmemek için zigzag çizdiğimiz çukurları hatırıma getirdim.
Süreç içerisinde Alidayı ile de sürekli irtibat halindeydik, esnaflığından memnun kaldığım için sözleri bu düşüncelerimden vazgeçmemi sağladı. "Eğer bu zarar birleşim yerlerinden veya tellerinden olsaydı ya da hamurda çatlamalar olsaydı garanti kapsamında değerlendirilirdi ancak bu sekildeki bir yarılma kullanıma bağlanacaktır ve garanti kapsamına alınmayacaktır." diye görüş belirtince meselenin takibinden vazgeçtim.

Sadece Falken için değil ama tüm lastiklerde olabilecek bir süreç olduğu için forumdaşlarla paylaşmak istedim. Herkese lastiğine taş-maş değmeyeceği kullanımlar dilerim.

Üst Alt