Mazda 3 BL (2009-13) Komple İç Temizliği - İzolasyon (Traktörün Yeniden Doğuşu Vol.2)

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Yol sesi yalıtımı gayet yeterli gibi. Ama iyi bir rüzgar sesi yalıtımını istiyor. 2. Fitil uygulaması, orjinal fitilin içine 7 mm çapında o şeklinde kauçuk sünger geçirilebilir.
Rüzgar sesinin en büyük kaynağı B sütunu, oraya birkaç alternatif şey düşündüm de deneme yanılma yapmam lazım :D İç fitillerin hepsine çift kat silikon hortum sokmuştum zaten, hiçbir fark olmadı, çünkü kaynağa yönelik bir çalışma olmadığını düşünüyorum. Ama B sütunu tepeden tırnağa yalıtılırsa faydası olabilir. En kötü ihtimal, camların kalın olmamasından kaynaklı ses gelmesi; ona cost-effective bir çalışma yapmamız mümkün değil maalesef :(
18 jantta yol sesi tatmin edici derecede yüksek olabiliyor, bozuk satıh + Dunlop ikilisi ile :D

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Rüzgar sesinin en büyük kaynağı B sütunu, oraya birkaç alternatif şey düşündüm de deneme yanılma yapmam lazım :D İç fitillerin hepsine çift kat silikon hortum sokmuştum zaten, hiçbir fark olmadı, çünkü kaynağa yönelik bir çalışma olmadığını düşünüyorum. Ama B sütunu tepeden tırnağa yalıtılırsa faydası olabilir. En kötü ihtimal, camların kalın olmamasından kaynaklı ses gelmesi; ona cost-effective bir çalışma yapmamız mümkün değil maalesef :(
18 jantta yol sesi tatmin edici derecede yüksek olabiliyor, bozuk satıh + Dunlop ikilisi ile :D
Kafa ütüleyen rüzgar sesi evet B sütunundan geliyor :D Kulağın dibinde sürekli vız vız bir ses geliyor. Başka rüzgar sesleri de var, mesela ön çamurlukların hemen her yeri açık ve içlerinde ciddi boşluklar var, motor kaputunun sağı-solu fitilsiz benim araçta. Bence de B sütunu fitillerle çok bir sonuç vermeyecektir, yalnız iki kapı camı arasında kalan ince ve arkasında dayanağı olmayan bir fitil var, oradan hava giriyor. Bu kısmı güçlendirmek lazım. Rüzgar sesi sanki tavana doğru artıyor gibi. Onun dışında, yol sesi konusunda lastiklerim ve orjinalinde olan kısmi yalıtım yeterli benim için. Artık beklentimi düşürüyorum yavaş yavaş :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
@kadir harika işlere imza attınız yine maşallah. Çatal tuning ekibinde yer almayı öyle isterdim ki.. kısmet... Sonuca etkisini detaylı şekilde istiyorum :)

Bu arada,benim arabada ön çamurlukların içi senin de bahsettiğin gibi boş. Denemelik gazete doldurdum, rüzgar sesi ciddi oranda azaldı. Ses var ama çok cılız ve rahatsız etmiyor. Kalıcı olarak bu meseleyi nasıl çözebiliriz, nasıl bir malzeme kullanırız tavsiyeniz nedir?
Davlumbazı çıkarıcan abi içeriyi bi görmel lazım aklıma , hatta bunu @Ebubekir ilede konuştuk bitüyü u şeklinde yapıştıracan bi trafı aaraaç iç kısmına bi tarafı çamurluk kısmına yapışıcak aklıma bu gelmişti

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Vay be adamlar ne çalışmış öyle. Yalnız kullandıkları bitüself dediğimiz malzeme çok ince geldi bana, buna karşın yalıtım süngeri de epey kalınmış. Aynı süngeri davlumbaz içlerinde de kullandıklarına göre su tutmuyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Şu iç yalıtım olayını bitirenilsem davlumbaz içlerine de el atacağım da. Çamurluğu çıkartmaya gerek yok bence.
Lastik ve davlumbaz çıktı mı oralara ulaşılabilir. Ama yapışkanın tutması için çok iyi temizlenmesi lazım.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Şu iç yalıtım olayını bitirenilsem davlumbaz içlerine de el atacağım da. Çamurluğu çıkartmaya gerek yok bence.
Lastik ve davlumbaz çıktı mı oralara ulaşılabilir. Ama yapışkanın tutması için çok iyi temizlenmesi lazım.
Videodaki gibi vidalamada yapılabilir.
Sadece bitü yeterlimi acaba?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Çatal tuning sunar...
IMG_20170812_174308.jpg

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Peki @kadir bu işlemi yaparken arabanın kendi halısını da değiştire biliyormuyuzo_O
Yok nasıl değiştiricen Mustafa? Ha hazır çıkarmışken kalıp alarak yenisi yapılabilir tabiki de. Ama fiyatı da fazla olacaktır, girinti çıkıntılarının tekrardan sağlanması noktasında sıkıntılar yaşayabilirsin. Halı yıkama makinesi ya da klasik halı yıkama metodları ile temizlenebilir. Yırtık vs mi var senin aracın halısında?

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Yok nasıl değiştiricen Mustafa? Ha hazır çıkarmışken kalıp alarak yenisi yapılabilir tabiki de. Ama fiyatı da fazla olacaktır, girinti çıkıntılarının tekrardan sağlanması noktasında sıkıntılar yaşayabilirsin. Halı yıkama makinesi ya da klasik halı yıkama metodları ile temizlenebilir. Yırtık vs mi var senin aracın halısında?
Ufak bi yırtık var o kadar önemli değil de izalosyon yapılrken halıda değişirmi ki diye düşündüm de onun için sormuştum..Ama dediğin gibi kalıp olması gerek ve maliyetli olur.

Üst Alt