Kapı Fitili ve Kauçuk Aksam Bakımı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Fitillerin ömrümü uzattın ve hacim kazandırdın abi. Şuan en kaliteli ürün bu ;)

Fitillerin durumu genel olarak çok iyi zaten, bakım yaparak ömrünü uzatmış oldum sayende. :) Ürün çok tuhaf içeriğe sahip; tadına bakmaya cesaret edemedim ama sanki şekerli bir yapıya sahip gibi, ayrıca kokusu da aseton türü bir şeye benziyor...

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Oğuzhan'ın tavsiyesi ile aldığım ürünü pamuk ile uygulama yaptım bu gün... Uzun zaman aradan sonra araba ile ilgilenmek de iyi geldi. :)

Ekli dosyayı görüntüle 21330

Atılgan'ın fitilleri yaşına göre çok iyi durumda, ya da yakın zamanda değişmiş...

Uygulamaya başlarkene; :p

Ekli dosyayı görüntüle 21334

Uygulama öncesi fitillerin durumu;

Ekli dosyayı görüntüle 21331

Uygulama Sonrası;

Ekli dosyayı görüntüle 21332
Güzel olmuş abi..hemen sipariş geçip ben ne yapayım bari.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Fitil ve kauçuk aksamların bakımı yapmak için bir ürün önereceğim. Kendim yaklaşık 2 senedir kullanıyorum ve çok memnunum. Özellikle bir çok noktada kullanılabilmesi çok güzel. Ürün fiyatına göre dev iş yapıyor diyebilirim.

Ürünün adı: Modacar Kauçuk Fitil Koruma Sütü (turuncu kutulu) veya daha kaliteli olan Liqui Moly Gummi Pflege Lastik Bakım Sıvısı
Kullandığım noktalar:
-Kapı fitilleri
-Cam kızağındaki fitiller
-Bagaj fitilleri
-Kaput fitilleri
-Cam çıtalarının fitil kısımları
-Kapı arasındaki kauçuk körük aksamlar
-Yıkamadan sonra tekerleri parlamak için
kısacası kauçuk lastik olan her yerde kullanabilirsiniz. Canlı bir renk veriyor ve kuruyunca toz tutmuyor. Bu bahsettiğim yerleri bu ürünle 6 ayda bir temizleseniz kafi. Vakti olanlar 3 ayda birde yapabilir. Böylece bu aksamların ömürleri uzayacak yıpranma olmayacaktır. Bu işlemleri bir defa ayrıntılı yaptığınızda temizlediğiniz aksamlar bir daha eskisi kadar kirli olmuyor ikincide fazla uğraşmıyorsunuz. İlk uyguladığınızda pamuklar çamur gibi olacak tekrar tekrar uygulayın.
Gelelim nasıl uyguladığımıza
Fitiller için elinize bir miktar pamuk alın ve ürünü güzelce pamuğa yedirin daha sonra fitilin üstünü altını kenarlarını her yerini güzelce sürte sürte dolaşın. Kapılardaki fitil gıcırtısı gider fitilleriniz canlanır hacim kazanır.
Cam kızağının içleri için aynı şekilde ürünü pamuğa yedirerek camları tamamen açın pamuğu tornavida yardımı ile kızağa sokun ve yukarı aşağı sağ sol şeklinde kaydırarak temizleyin kirlendikçe pamuğu değiştirin. Camların kapanma hızı ve sesi değişecek rahatlyacak
Tekerleriniz için arabayı yıkadınız tekerlerinizin fazla suyunu alın hafif nemli kalsın daha sonra nokta nokta ürünü tekere püskürtün ve sünger yardımı ile yayın. Kuruduğunda tekeriniz ilk günkü gibi canlı olacak ve toz tutmayacak.

Düzenleme: Firma sonradan bu ürünün içeriğini değiştirdi dışı turuncu paket olan bulabilirseniz alın beyaz olan işe yaramaz.
Şuan bu üründen daha kaliteli olan Liqui Moly Gummi Pflege Lastik Bakım Sıvısı ürününü tavsiye ederim.

Ekli dosyayı görüntüle 18086 Ekli dosyayı görüntüle 1619 Ekli dosyayı görüntüle 1620

Bir kaç resim:
Sömestrde yaparım ben bu işleri, lastikler canlı, canlı tutalım...
Bu işlemleri sky 3 e de yapayım mı erken mi daha...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Würth'ün yorumlarında toz tuttuğu yazıyordu. Zaten genelde spray türü malzemeleri kullanmıyorum.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Güncel link bırakayım,

Lancerın bütün fitillerine ürünü uyguladım, fitillerin ömrünü uzatmış olduk ;)

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Kapı fitilini yenilerken sonradan uğraşmamak ve ezilmesini geciktirmek için akvaryum hortumu geçirmek ve kapı ile temas eden yerlere de nüfuz etmesi için kauçuk spreyi sıkmak mantıklı olur mu?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kapı fitilini yenilerken sonradan uğraşmamak ve ezilmesini geciktirmek için akvaryum hortumu geçirmek ve kapı ile temas eden yerlere de nüfuz etmesi için kauçuk spreyi sıkmak mantıklı olur mu?
Tabiki de mantıklı ve faydalı bir uygulama olur hocam.

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Tabiki de mantıklı ve faydalı bir uygulama olur hocam.
yakında yenileyeceğim, kapı fitillerinin yenisi bile bir cansız göründü gözüme. onun için böyle bir şey düşündüm. başlangıcı böyle yapıp her sene bakım uygularsak ömrü daha da uzun olur gibi.

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
DÜZELTME !!!
Akvaryum hortumu, serum hortumu ve terazi hortumunun genel olarak fitil içlerine kullanıldığını biliyordum. Ama araştırdıkça bunların sağlıklı olmadığını, kışın sertleştiğini okudum. Bu durumda tek tarafa uygulanırsa sıkıntı çıkaracağını sanmam ama hem kapı hem kasaya yapılırsa kapanmada sıkıntı oluşturacağını düşünüyorum.
Zaten içleri boş olduğu için ezildikçe çatlama ihtimalleri var.(serum hortumunun ezilmeyle çatlaması pek mümkün değil ama onun da kurudukça çatlama-parçalanma ihtimali var gibi.)
böyle bir malzeme var ve içi dolu yuvarlak kauçuk fitil. 1. sınıf kauçuk yazıyor açıklamasında, galiba epdm kısaltmalı kauçuk oluyor bu ve kapı fitilinin içinde de epdm yazıyor. Kauçuk firmalarının sitelerinde de bununla aynı epdm yazan ürünler gördüm.

Burada avensise bu ürünü uyguluyor galiba. İnternetten değil oto camcıdan almış. Elinde uğraşırken gördüğüm kadarıyla gayet esnek bir malzeme.(Aynı tipte sert bir malzemeden olanı da var ve hem soru-cevap ta hem yorumlarda bunu belirtip kapı fitilleri için uygun olmadığını yazmışlar.) Avensisin kasa fitillerine ve kapı fitillerine 8 mm olanı uygulamış. Ben zor geçmesin diye kasaya 8 mm, kapıya 7 veya 6 mm uygulamayı düşünüyorum. Liqui Moly kauçuk bakım spreyini sipariş ettim. Zaman bulunca bütün fitilleri iyice spreyleyip takacam.

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Fitilleri inceledim, ölçüleri aldım. Ölçerken metrenin hafif kayması ve küsurat yuvarlama sebebiyle 5-10 cm + yönde hata olabilir, zaten tedbir amaçlı fazladan da sipariş vermek iyi olur.
Mazda 3 BL Sedan
Ön kasa fitili : 340 cm - Ön kapı fitili: 380 cm
Arka kasa fitili 310 cm - Arka kapı fitili: 335 cm

Kasa fitili boşluğu daha geniştir diye düşünüp 8 mm kasaya takarım, 6-7 mm kapı fitiline takarım diye düşünüyordum ama tam tersi. kapı fitili boşluğu daha geniş.
Ön kasa fitilleri gayet kaliteli, daha parlak, sıkı yapıda, çok ezilmiş bir görüntüsü yok. Farklı bir malzemeden mi üretilmiş bilmem ama kalite farkı bariz belli. Arka kasa fitilleri ve 4 kapı fitili için aynı şeyi söyleyemem. Evlerin kapı penceresi için satılan beyaz ya da kahverengi fitillerle aynı hissi veriyor. Zaten aşınmaya başlamış, ezilmiş, yırtılmış yerleri var.
Arka kasa fitili, kelebek cam tarafında, fitilin içinde 15-20 cm uzunluğunda dolgu var. Sanki bu alacağım malzeme gibi yuvarlak bir fitil koyulmuş gibi. Bunu yeni fark ettim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Fitilleri inceledim, ölçüleri aldım. Ölçerken metrenin hafif kayması ve küsurat yuvarlama sebebiyle 5-10 cm + yönde hata olabilir, zaten tedbir amaçlı fazladan da sipariş vermek iyi olur.
Mazda 3 BL Sedan
Ön kasa fitili : 340 cm - Ön kapı fitili: 380 cm
Arka kasa fitili 310 cm - Arka kapı fitili: 335 cm

Kasa fitili boşluğu daha geniştir diye düşünüp 8 mm kasaya takarım, 6-7 mm kapı fitiline takarım diye düşünüyordum ama tam tersi. kapı fitili boşluğu daha geniş.
Ön kasa fitilleri gayet kaliteli, daha parlak, sıkı yapıda, çok ezilmiş bir görüntüsü yok. Farklı bir malzemeden mi üretilmiş bilmem ama kalite farkı bariz belli. Arka kasa fitilleri ve 4 kapı fitili için aynı şeyi söyleyemem. Evlerin kapı penceresi için satılan beyaz ya da kahverengi fitillerle aynı hissi veriyor. Zaten aşınmaya başlamış, ezilmiş, yırtılmış yerleri var.
Arka kasa fitili, kelebek cam tarafında, fitilin içinde 15-20 cm uzunluğunda dolgu var. Sanki bu alacağım malzeme gibi yuvarlak bir fitil koyulmuş gibi. Bunu yeni fark ettim.
Rüzgar alma noktaları için farklı yapıda fitil kullanılıyor herhalde, Egea'nın da ön kapılardaki fitiller ile arkalar farklı yapıda. :rolleyes:

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Rüzgar alma noktaları için farklı yapıda fitil kullanılıyor herhalde, Egea'nın da ön kapılardaki fitiller ile arkalar farklı yapıda. :rolleyes:
Ona ek olarak nerden kaç kuruş kısabiliriz derdi de var ticari her şeyde. Ön taraf göz önünde ve daha çok kullanılan yer olduğu için arkayı önemsemiyor da olabilirler. Arka sağ basamak tarafını ufak bir çektim yırtıldı dün, bu kadar da olmaz. 98 Civic in fitiller bundan kat kat daha kaliteliydi. Arka kasa fitilleri de önler gibi kaliteli yapsalar, bir sefer kapı fitillerini içini doldurarak değiştirmek aracı hurda vaktine kadar sıkıntısız götürür.

Üst Alt