Mazda 6 GH (2007-13) Kabin İçi Aksesuar Çalışmaları

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Abi denemeden çok zor. Ölçüsü tutsa sertliği tutmayabiliyor

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Aynı ölçüde ve sertlikte bulunurda montaj için başka parçalar, aparatlarda lazım sanki. İyi bir kaportacı birsekilde yapar ama kaputu kesip biçmeden olsa daha iyi olur :)

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Ben 626 ya deneme yaparken bir çift bulmuştum tam denk gelmişti. İdarelik tutturup denemistim Ama aşırı sertti kaputu zor kontrol ediyorduk

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Kabin içi ve bir tane de dışı olmak üzere son yaptığım küçük aksesuarlar. Kapı gerisi kapağı saklama gözü pedleri kapı kilit kapağı ve anahtar kılıfı en çok hoşlandıklarım oldu. Arka reflektorlere krom detay da dış makyaj olarak bana göre güzel oldu. Aliexpres kapanmadan düşünen varsa alabilir. Fotoğraftan daha hoş duruyor hepsi.yakında iç isiklandirmalara piano black bölgelerin parlatilmasina ve koltuk rengi değişimine başlayacağım.

Ekli dosyalar

• 20190516_170103.jpg
    20190516_170103.jpg
    215.7 KB · Görüntüleme: 51
  • 20190516_170134.jpg
    20190516_170134.jpg
    110.6 KB · Görüntüleme: 51
  • 20190514_172211.jpg
    20190514_172211.jpg
    131 KB · Görüntüleme: 53
  • 20190514_172040.jpg
    20190514_172040.jpg
    195.5 KB · Görüntüleme: 52
  • 20190513_192658.jpg
    20190513_192658.jpg
    378 KB · Görüntüleme: 53
  • IMG-20190429-WA0002.jpeg
    IMG-20190429-WA0002.jpeg
    161.2 KB · Görüntüleme: 52

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Direksiyon kılıfı ni orjinalinde ki gibi plastik kısmın almayı başardım. Kılıfım gercek deri ve dokusunu cok sevdigim için vazgeçmek istemedim. Plastikleri söktüm ve sokmusken altındaki tozlu boglegeyi temizledim. Kılıf direk altına girmiyor girse de kasıntı yaptırıyor. O yüzden alta gelecek deri yi kesip kücülttum ve zimpara ile incelttim. Kararan plastik kapakları da orjinal renginin bir ton açığına boyayıp vernikledim. Bir daha kararacagini sanmıyorum çünkü çok kaliteli bir far verniği kullandim. Tuşları iyice parlatıp renklerini açmayı düşünüyorum. Koltukların renkleri de bir ton açılınca güzel olacağını sanıyorum. Bu işlemler toplam 2 saat sürdü.

Ekli dosyalar

• 20190616_103456.jpg
    20190616_103456.jpg
    194.1 KB · Görüntüleme: 47

Aygen

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Direksiyon kılıfı ni orjinalinde ki gibi plastik kısmın almayı başardım. Kılıfım gercek deri ve dokusunu cok sevdigim için vazgeçmek istemedim. Plastikleri söktüm ve sokmusken altındaki tozlu boglegeyi temizledim. Kılıf direk altına girmiyor girse de kasıntı yaptırıyor. O yüzden alta gelecek deri yi kesip kücülttum ve zimpara ile incelttim. Kararan plastik kapakları da orjinal renginin bir ton açığına boyayıp vernikledim. Bir daha kararacagini sanmıyorum çünkü çok kaliteli bir far verniği kullandim. Tuşları iyice parlatıp renklerini açmayı düşünüyorum. Koltukların renkleri de bir ton açılınca güzel olacağını sanıyorum. Bu işlemler toplam 2 saat sürdü.
Kullandığınız far verniğinin markası nedir acaba üstadım ? UV filtreleme özelliği var mıdır acaba ?
Bir de ürünün linki varsa çok memnun olurum, tam da bu konuda araştırma yapıyordum :)

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Kullandığınız far verniğinin markası nedir acaba üstadım ? UV filtreleme özelliği var mıdır acaba ?
Bir de ürünün linki varsa çok memnun olurum, tam da bu konuda araştırma yapıyordum :)
Far için mi kullanıcaksin iz?

Aygen

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Far için mi kullanıcaksin iz?
Evet, farları parlattıktan sonra yeniden ağarmaması için kullanmayı düşünüyorum. Şuanki haliyle UV koruması olmadığından kısa sürede eski haline gelecek farlar, bunu önlemeyi amaçlıyorum

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Evet, farları parlattıktan sonra yeniden ağarmaması için kullanmayı düşünüyorum. Şuanki haliyle UV koruması olmadığından kısa sürede eski haline gelecek farlar, bunu önlemeyi amaçlıyorum
Hocam ben set halinde almıştım. Temizleyici ve plastik astarı da vardı içinde. Ancak benim aldığım şekilde set kalmamış. Fiyatı da baya yükselmiş. 600 den başlayarak su zimpara si yapın ve en son ipa ile temizleyin. Tamamen kuruduktan sonra bu verniği uygulayın. Setin içindeki astarı zaten kullanmamanızı tavsiye edecektim. Astar atınca hafif buğu kalıyor. Zimpara dan sonra alkol ile son temizlik yapın ve direk bu verniği uygulayın. Ben tam sonuç alana kadar 3 şişe bu vernik ten harcadım. Uygulama yapacağınız zaman haber verin yardımcı olalım çünkü açıklanlmayan bazı uygulama detayları var ben de deneye deneye öğrendim. Hazır sipariş verecekseniz gerçekten uzun omurlu olsun istiyorsanız meguiars plastixs ürününü de sipariş verin benim tavsiyem. Venigimiz şu:

Aygen

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Hocam ben set halinde almıştım. Temizleyici ve plastik astarı da vardı içinde. Ancak benim aldığım şekilde set kalmamış. Fiyatı da baya yükselmiş. 600 den başlayarak su zimpara si yapın ve en son ipa ile temizleyin. Tamamen kuruduktan sonra bu verniği uygulayın. Setin içindeki astarı zaten kullanmamanızı tavsiye edecektim. Astar atınca hafif buğu kalıyor. Zimpara dan sonra alkol ile son temizlik yapın ve direk bu verniği uygulayın. Ben tam sonuç alana kadar 3 şişe bu vernik ten harcadım. Uygulama yapacağınız zaman haber verin yardımcı olalım çünkü açıklanlmayan bazı uygulama detayları var ben de deneye deneye öğrendim. Hazır sipariş verecekseniz gerçekten uzun omurlu olsun istiyorsanız meguiars plastixs ürününü de sipariş verin benim tavsiyem. Venigimiz şu:
Meguiars Plastix elimde mevcut şuan, yine Meguiars'ın UV korumalı cilası da var ama yeterli olacağını sanmıyorum. Her yıkamada yenilemek gerekecek muhtemelen. Sizin kullandığınız vernikten sipariş vereyim, uygulamadan önce tekrar rahatsız ederim sizi üstadım, çok teşekkür ederim :)

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Meguiars Plastix elimde mevcut şuan, yine Meguiars'ın UV korumalı cilası da var ama yeterli olacağını sanmıyorum. Her yıkamada yenilemek gerekecek muhtemelen. Sizin kullandığınız vernikten sipariş vereyim, uygulamadan önce tekrar rahatsız ederim sizi üstadım, çok teşekkür ederim :)
Ne demek Hocam rica ederiz. işte meguiars tek başına yeterli olmadığı gibi vernik de tek başına yeterli olmuyor. Vernik zaten yapacaksınız. Sonrasında vafif vernik izleri kalacak. Hatta yanlış zamanda uygularsanız buzlu cam gibi bile olabiliyor. Meguiars ı verniğimizin ömrünü uzatmak için ve uygulama sonrası prüzleri gidermek için kullaniyoruz. Eliniz de varsa zaten süper.

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Fotoğraflar Karışık oldu ama neyse. Koltuk boyama işini tecrübe etmek baya zor oldu. Özetleyecek olursak sadece deriboyam.com dan alınacak vegetal boya kullanılmalı ve setle birlikte kalan sunger ile girişmiyoruz bir kompresör ve boya tabancası bulup onunla yapıyoruz. Şansıma benim gibi resim öğretmeni bir arkadaşımda kompresor ve airbrush vardı ben en son onunla yaptım anca öyle kurtardık.
Vites göstergesinin üzerini normal zimparaliyoruz ama vernik atarken dikkatli olmak lazım. Ordaki malzeme yapısı gereği verniği tutmuyor. Çok hızlıca bir kat geçip 10 dk sonra ikinci katı atıyoruz. Hava 20 derecenin altında ise vernik uygulaması yapmıyoruz. Orayı da anca 3. Denemede kurtardım.
Eriyen göğüs kısmı da fotoğrafta göründüğü gibi kötü durmuyor aslında bence yapmaya değer. Çünkü erime problemi ortadan kalkıyor. 1 hafta boyunca aracı en güneşli yerlere koyarak test ettim. Erime problemi bitti. Fotoğrafta parlak gibi duruyor ama rahatsız etmiyor eskisinden daha iyi oldu en azından. Onun için de döşeme boyası satan bir firma ile görüştüm ve bizim on göğüs renginde deri boyası ve çatlak dolgusu gönderdiler. Çatlak dolgusu ile konsolun tamamını sıva yapıyoruz. Kuruduktan sonra önce 800 sonra 1500 zimpara ile zimparaliyoruz. Sonra boyama islemi. Boyayı her kat arasında 20 dk bekleyerek 4 kat attım. Bu boya için de airbrush yada kompresör daha uygun olacak. Ben sunger ile yaptım. Boya işleminden 1 saat sonra setle birlikte gelen boya sabitleyici yapılıyor. Yanlız bunu dikkatli yapmak lazım. Kimyasalı Sadece sungere döküp 1 kat yapıyoruz. 1 gün sonra 3000 zimpara ile dengeli bir şekilde ovaliyoruz ve işlem bitiyor. Artık konsol erimeyecek. Bundan sonra torpido ya her tür temizleyici parlatıcı ya da tercihe göre mat efekt kimyasallar uygulanabilir. Konsolun nefes almasını engellediğimiz için sürülen kimyasalları da emip sonra geri kusması gibi bir durum olmuyor.

Ekli dosyalar

• 20190716_171133.jpg
    20190716_171133.jpg
    209.6 KB · Görüntüleme: 48
  • 20190714_122929.jpg
    20190714_122929.jpg
    236.5 KB · Görüntüleme: 46
  • 20190619_164452.jpg
    20190619_164452.jpg
    145.2 KB · Görüntüleme: 47
  • 20190618_181542.jpg
    20190618_181542.jpg
    106.2 KB · Görüntüleme: 47
  • 20190625_095443.jpg
    20190625_095443.jpg
    113.5 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sıralama bol foto bol detay sonrasında peşindeyim ;)

Benimkide başladı ;(

Aygen

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan

Benimkide başladı ;(
Şuan Antalyada hissedilen sıcaklık yaklaşık 90 derece :)
Serin bir gün bekliyorum, zira zımpara işi sıcak havada yapılacak gibi değil :) Aslında farları sökmeyi bilsem en rahatı o şekilde olacak da bilmiyorum işte
Fotoğraflar Karışık oldu ama neyse. Koltuk boyama işini tecrübe etmek baya zor oldu. Özetleyecek olursak sadece deriboyam.com dan alınacak vegetal boya kullanılmalı ve setle birlikte kalan sunger ile girişmiyoruz bir kompresör ve boya tabancası bulup onunla yapıyoruz. Şansıma benim gibi resim öğretmeni bir arkadaşımda kompresor ve airbrush vardı ben en son onunla yaptım anca öyle kurtardık.
Vites göstergesinin üzerini normal zimparaliyoruz ama vernik atarken dikkatli olmak lazım. Ordaki malzeme yapısı gereği verniği tutmuyor. Çok hızlıca bir kat geçip 10 dk sonra ikinci katı atıyoruz. Hava 20 derecenin altında ise vernik uygulaması yapmıyoruz. Orayı da anca 3. Denemede kurtardım.
Eriyen göğüs kısmı da fotoğrafta göründüğü gibi kötü durmuyor aslında bence yapmaya değer. Çünkü erime problemi ortadan kalkıyor. 1 hafta boyunca aracı en güneşli yerlere koyarak test ettim. Erime problemi bitti. Fotoğrafta parlak gibi duruyor ama rahatsız etmiyor eskisinden daha iyi oldu en azından. Onun için de döşeme boyası satan bir firma ile görüştüm ve bizim on göğüs renginde deri boyası ve çatlak dolgusu gönderdiler. Çatlak dolgusu ile konsolun tamamını sıva yapıyoruz. Kuruduktan sonra önce 800 sonra 1500 zimpara ile zimparaliyoruz. Sonra boyama islemi. Boyayı her kat arasında 20 dk bekleyerek 4 kat attım. Bu boya için de airbrush yada kompresör daha uygun olacak. Ben sunger ile yaptım. Boya işleminden 1 saat sonra setle birlikte gelen boya sabitleyici yapılıyor. Yanlız bunu dikkatli yapmak lazım. Kimyasalı Sadece sungere döküp 1 kat yapıyoruz. 1 gün sonra 3000 zimpara ile dengeli bir şekilde ovaliyoruz ve işlem bitiyor. Artık konsol erimeyecek. Bundan sonra torpido ya her tür temizleyici parlatıcı ya da tercihe göre mat efekt kimyasallar uygulanabilir. Konsolun nefes almasını engellediğimiz için sürülen kimyasalları da emip sonra geri kusması gibi bir durum olmuyor.
Ellerinize sağlık, çok güzel olmuş üstadım.
Sadece torpido kısmına takıldım. Parlak olmasından yana sıkıntı yok ama yüzeyin tamamı aynı parlaklıkta değil sanki, ya da resimde öyle görünüyor. Sol üst taraf mat gibi biraz

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Serin bir gün bekliyorum, zira zımpara işi sıcak havada yapılacak gibi değil :) Aslında farları sökmeyi bilsem en rahatı o şekilde olacak da bilmiyorum işte

Sadece tamponu söksen daha rahat olur , kaporta kısmına 2-3 kat bant atarsın.

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan

Ellerinize sağlık, çok güzel olmuş üstadım.
Sadece torpido kısmına takıldım. Parlak olmasından yana sıkıntı yok ama yüzeyin tamamı aynı parlaklıkta değil sanki, ya da resimde öyle görünüyor. Sol üst taraf mat gibi biraz
Teşekkürler hocam. Torpido kısmında rahatsız etmeyecek kadar dalgalanma var haklısınız. Ama arabaya binen birisi farketmiyor. Işık oyunu ile kamufle olacak kadar belirsiz. Zaten kompresör ile yapmanızı tavsiye etmemin sebebi de bu. Ben sunger ile yaptım ve haliyle yüzde yüz eşit dağıtamadım. Sprey ile yapılırsa çok daha güzel ve kolay olucak.
Farları aicaktan dolayı yapamıyorum demişsiniz ama benim tavsiyem akşamdan serinlik te farları zimparalayin. Temizleyin güzelce. Sabaha kadar tamamen kurusun. Sabah ipa ile temizlik yapın bir 20 dk daha kurutun. Sonra hava sıcak iken verniği uygulayın. Hatta vernik tüpünü oncesinde 10 dk kadar güneşte iyice ısıtın ve çalkalayın. Farların iz da sıcak olsun.

Son düzenleme:

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan

Benimkide başladı ;(
Bende plastx ve polisaj makinesi var. Müsait bir zamanda yaparız.
Bende bir kaç ay önce yapmıştım. Sararmalar kenarlardan tekrar başladı. UV korumalı şeffaf kaplama ve ya vernik yapmak lazım.
Mazda da verniği düzgün yapamamıştım. Akma yaptırmıştım.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bende plastx ve polisaj makinesi var. Müsait bir zamanda yaparız.
Bende bir kaç ay önce yapmıştım. Sararmalar kenarlardan tekrar başladı. UV korumalı şeffaf kaplama ve ya vernik yapmak lazım.
Mazda da verniği düzgün yapamamıştım. Akma yaptırmıştım.
Plastx ben bi kere elle yapmıştım çok uzun dayanmıştı

Üst Alt