Güncel Mazda Haberleri

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
SEIKO WATCH CORPORATION ile ortaklaşa geliştirilen bir kol saati olan MAZDA SPIRIT RACING Chronograph Watch, 19 Ekim 2024 tarihinde saat 13:00'ten itibaren online mağazada satışa sunulacak.

Bu model 300 adetlik sınırlı sayıda üretilecek.

20241015_123559.jpg20241015_123604.jpg

olmezozan

#ozanworkz
Araç Markası
Mazda 2 Sport
Araç Renk ve Tip
Beyaz
SEIKO WATCH CORPORATION ile ortaklaşa geliştirilen bir kol saati olan MAZDA SPIRIT RACING Chronograph Watch, 19 Ekim 2024 tarihinde saat 13:00'ten itibaren online mağazada satışa sunulacak.

Ekli dosyayı görüntüle 71214Ekli dosyayı görüntüle 71215

tam vergi almalık saatmiş, hazine bunu beğendi..

Murat Yılmaz

Seçkin Üye
Araç Markası
2012 Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Füme

Ekli dosyayı görüntüle 71214Ekli dosyayı görüntüle 71215

298 olarak say sen onu. 1 tane sen alırsın, 1 tane @kadir alır :koptum::koptum::koptum: birer tanede nokian lastik biçiminde bileklik 10 numara kombin olur :koptum::koptum::koptum:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
"Anfini RX-7 "nin 16 Ekim 1991'de piyasaya sürülmesinin üzerinden bugün 33 yıl geçti.

20241016_104134.jpg

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
images.jpeg

Mazda tarafından 10 Ekim 2024'te Japonya'da piyasaya sürülen büyük çok amaçlı spor araç (SUV) olan CX-80, şirketin büyük platformunu (Büyük PF) temel alan bir araçtır ve yalnızca üç sıralı koltuk olarak mevcuttur. Genel olarak bir otomobilde üç sıra koltuk bulunduğunda arkadan çarpışma durumunda güvenlik performansının sağlanması zorlaşır. CX-80 (bundan sonra yeni model olarak anılacaktır), arka gövde çerçevesinin yapısını geliştirerek bu sorunu çözmüştür ( Şekil 1 )

IMG_20241016_104729.jpg

Yeni modelle aynı PF'yi uygulayan geniş bir ürün grubu olan CX-60, iki sıra koltuklu bir araçtır. 3 sıra koltuklu ve 2 sıra koltuklu araçlarda arkadan çarpmalara karşı alınacak önlemler farklıdır. Spesifik olarak soru şu; üçüncü koltuk sırasındaki yolcuların nasıl korunacak?

İki sıra koltuklu bir araç olan CX-60'ın bagaj bölmesinde kırılabilir bir bölge (çarpışma durumunda enerjiyi emen bir bölge) bulunur. Öte yandan, üç sıra koltuklu yeni modellerde bagaj bölmesinin bir kısmı (yolcu bölmesinin bir kısmı) bir güvenlik bölgesi (çarpışma anında deforme olmayan bir bölge) haline gelerek ezilme bölgesini daraltıyor . Dar bir kırılabilir bölgede arkadan çarpışmaya tepki vermek gerekiyordu.

Mazda'nın arkadan çarpmalara yönelik temel yaklaşımı, kırılabilir bölgeyi çökertmek ve güvenlik bölgesinin deforme olmasını önlemektir. Ezilebilir bölgenin tamamen ezilmesiyle çarpışmadan kaynaklanan enerjinin büyük kısmı emilir ve güvenlik bölgesinin deformasyonu en aza indirilir ( Şekil 2 ). Aynı fikir CX-80 için de geçerlidir.

IMG_20241016_105701.jpg

Spesifik karşı önlemlere bakıldığında, arkadan çarpışma durumunda, aracın arka ucundaki “tampon kirişi” adı verilen bir bileşen, çarpışma yükünü ilk olarak emer. Bu parçanın kirişlerinde 1.8GPa çekme dayanımına sahip yüksek gerilimli çelik plakalar kullanıldı.

Tampon kirişlerinin iki önemli rolü vardır. Birincisi enerji emilimidir. Bu işlev esas olarak kirişin tabanındaki "çarpışma kutusu" adı verilen bir parça tarafından gerçekleştirilir.

Mazda'nın çarpışma performansı geliştirme departmanından bir mühendis, ``Çapraz şekilli bir kesit ile karakterizedir'' dedi. Basit kare kesitten farklı olarak, çapraz şekilli kesit 12 köşeye sahiptir, dolayısıyla çarpışma durumunda çok faz
la enerji emebilir ( Şekil 3 ).

IMG_20241016_110028.jpg

Üst Alt