Genel LPG Sorunları ve Muhtemel Çözüm Yöntemleri

darky0117

PANİK YOK ! ÇOK EĞLENECÜÜK ...
Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Arkadaşlar dün yolda gaz bitti gaz aldım mogaz dı galiba herneyse araç çalışmadı benzine alıp devam ettim daha öncede aynısı olmuştu usta geldi geç marş bas dedi kendi gaz beyninin ordan bişeylere dokundu ondan ne yaptı göremedim sordum bişey yapmadım dedi geçti bas dedi bastım çalışmıştı yani bişeyler söküp takmadı usta 15-20sn de yaptı gaz pismiş dedi sanırım gene aynısı oldu valf falan tıkandı bu valf i nasıl açabilriz tıkanıklıgını yani

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Arkadaşlar dün yolda gaz bitti gaz aldım mogaz dı galiba herneyse araç çalışmadı benzine alıp devam ettim daha öncede aynısı olmuştu usta geldi geç marş bas dedi kendi gaz beyninin ordan bişeylere dokundu ondan ne yaptı göremedim sordum bişey yapmadım dedi geçti bas dedi bastım çalışmıştı yani bişeyler söküp takmadı usta 15-20sn de yaptı gaz pismiş dedi sanırım gene aynısı oldu valf falan tıkandı bu valf i nasıl açabilriz tıkanıklıgını yani

Gaz kesici valfin filtresiyle, ana filtreyi düzenli değiştiriyor musunuz?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Araç neydi?

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Değiştiriliyorsa pislik zaten filtrelerden geçemez ki, filtre bu pislikleri tutar. Filtreler temiz olduğu için de gaz geçirmeme gibi bir durum olmaz.
Peki şuan benim ne yapmam neresine bakmam lazım lpg ile çalışıyorken gaz bitti aldım çalışmadı sorun gazın pis olması değil mi yani ?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Valla o usta çözdüyse ona gidin, sorunu kökünden çözdürün. Parça değişmesi gerekiyorsa değişin.

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Valla o usta çözdüyse ona gidin, sorunu kökünden çözdürün. Parça değişmesi gerekiyorsa değişin.
O usta burda olsa direk giderdim zatende aydın sökede usta ben izmirdeyim neyse kendim kurcalıcam şimdi bakalım ne olucak.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
O usta burda olsa direk giderdim zatende aydın sökede usta ben izmirdeyim neyse kendim kurcalıcam şimdi bakalım ne olucak.

Gaz aldıktan sonra araç çalışmadı denildiğinde işinin ehli her ustanın çözebilmesi gereken sorun... :)

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Gaz aldıktan sonra araç çalışmadı denildiğinde işinin ehli her ustanın çözebilmesi gereken sorun... :)
En iyisi yapabiliyorsan kendi işini kendin görmek burdaki sanayide 500 usta varsa 350-400 ü sadece lafta usta az önce gittim valf e 2 tık tık bastım çalıştı sıkıntı kalmadı benim burada garajım olucak bi kaç da takım olucak arabayı sanayideki çoğu ustadan daha iyi söküp takmazsam ne dersen de abi elektrik işlerinin çoğunu kendim yapmaya çalışıyorum ama motorla ilgili bişey oldumu eli mahkum çoğu zaman sanayiye gitmek zorunda kalıyorum.

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Arkadaşlar 1993 model karbüratörlü mazda 323 hb aracım var lpg li baya uzun zamandır beyin regülatör bakımı yapılmadı(Beyin zavoli simit tankı atiker) tahminen 3-5 yıl arası onun için bakımını yapmaya karar verdim internette videolarda izledigim kadarıyla içinde baya çamur gibi pislikler oluşuyor benim regülatördede kesin büyük ihtimal vardır ben tanktan vanasını kapatıp regülatörü söküp içindeki beyin diyaframını ve gaz basınç odası diyaframını degiştirmeyi düşünüyorum (bi büyük bi küçük conta tarzında bişey) fakat sormak istedigim ben bu diyaframları nereden temin edebilirim yedek parça satan yerlerde bulunur mu? aslında mantıken otogazcılarda vardır dicem ama oraya gidip sorar sormaz öyle satılmıyor komple beyin regülatör satıyoz dicekler.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Arkadaşlar 1993 model karbüratörlü mazda 323 hb aracım var lpg li baya uzun zamandır beyin regülatör bakımı yapılmadı(Beyin zavoli simit tankı atiker) tahminen 3-5 yıl arası onun için bakımını yapmaya karar verdim internette videolarda izledigim kadarıyla içinde baya çamur gibi pislikler oluşuyor benim regülatördede kesin büyük ihtimal vardır ben tanktan vanasını kapatıp regülatörü söküp içindeki beyin diyaframını ve gaz basınç odası diyaframını degiştirmeyi düşünüyorum (bi büyük bi küçük conta tarzında bişey) fakat sormak istedigim ben bu diyaframları nereden temin edebilirim yedek parça satan yerlerde bulunur mu? aslında mantıken otogazcılarda vardır dicem ama oraya gidip sorar sormaz öyle satılmıyor komple beyin regülatör satıyoz dicekler.

İnternetteki bazı online satış lpg firmaları satıyor. Fakat tavsiye etmem. Diyaframlar basıncı ayarlayan hassas ve ömrü sınırlı kauçuk parçaları. Onca sene sonra bu diyaframın esnekliği azalır ve sıkıntılar oluşturur. Değiştirilse de bu hassas sistemde basınç ayarı rahatlıkla bozulabilir. Regülatör ler montajı tamamlamdıktan sonra kalibrasyona girerler. Siz diyafram değişimi sonrası bunu yapamayacaksınız. Ayrıca her parçanın ömrü var. Tamir etmek ancak kaynağı bulunamayacak sorunlara yol açar.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

www.lpgyedekparca.com

Telefondan iletişim sağlarsan, yardımcı olabilirler. Esnaflık bazında iyi işletme diyebilirim.

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
626 Fs benzinde bazen çalışmıyor veya çalışıp stop ediyor.Benzin pompasının bobini yeni değişti. Her zaman değil ama bazen seyrek de olsa yapıyor.Acaba yine pompa sorunumu tecrübe eden arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
626 Fs benzinde bazen çalışmıyor veya çalışıp stop ediyor.Benzin pompasının bobini yeni değişti. Her zaman değil ama bazen seyrek de olsa yapıyor.Acaba yine pompa sorunumu tecrübe eden arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Pompa sorunu değilse eğer;

Isı sensörü veya lpg regülatörünün yanma odasına lpg kaçırması sorunu olabilir... ;)

Mazda 626 GE (1991-97) Sabahları Geç Çalışma (Isı Sensörü)

Mazda 626 GE (1991-97) Rölanti Sorunu Olanlar İçin

Benzinin Oktan Sayısı ve Geç Çalışma (Sorun Çözüldü, LPG Regülatör Diyaframı)

Gelişmeleri bekliyoruz.

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
İnternetteki bazı online satış lpg firmaları satıyor. Fakat tavsiye etmem. Diyaframlar basıncı ayarlayan hassas ve ömrü sınırlı kauçuk parçaları. Onca sene sonra bu diyaframın esnekliği azalır ve sıkıntılar oluşturur. Değiştirilse de bu hassas sistemde basınç ayarı rahatlıkla bozulabilir. Regülatör ler montajı tamamlamdıktan sonra kalibrasyona girerler. Siz diyafram değişimi sonrası bunu yapamayacaksınız. Ayrıca her parçanın ömrü var. Tamir etmek ancak kaynağı bulunamayacak sorunlara yol açar.
Peki diyaframi degistirdikten sonra kalibre ettirme sansimiz olmazmi

Üst Alt