Mazda 6 GH (2007-13) Genel Bakımlar

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Aklımdaki bakımları maddiyat ve zaman elverdiğince yapıyorum şükür. Yapılanları sıralayalım(fiyatları yuvarlama yazıyorum):

- Arka disk-balatalar bitmişti yenilendi(delphi marka) 300 lira
- Sağ üst motor takozu yenilendi(orjinali ile) Servis fiyatı 800 lira
- Motor kayışı(dayko) ve rulman bilyaları(nsk) kayış ve 3 bilya 100 lira
- Alt şanzıman- motor arası takoz değişti(orjinali ile) servis fiyatı 150 lira
20170321_170101.jpg 20170321_170606.jpg 20170321_171754.jpg 20170321_172942.jpg 20170321_173746.jpg 20170323_142144.jpg 20170404_172746.jpg 20170404_182123.jpg Adsız.jpg

Özellikle takozların değişimi arabaya büyük değişim yaşattı. Önceden büyük bir kova içinde su taşırmış gibi motor salınım gösteriyordu. Şimdi titreşim neredeyse bitti, araba bir bütün olarak hareket ettiği hissini veriyor. İç trimlerden bazı sesler geliyordu, onlar bile kesildi. Şanzıman takozunu değişince vites geçişleri daha pürüzsüz, motor gücünün tekerlere aktarımı daha net ve çabuk. Resmen araba gençleşti, abartarak tasviri, uçan halı gibi sarsıntısız maşallah :D Diskler ve balatalar değişince fren daha dolgun ve kuvvetli ama umduğum hassasiyette değil. Emin olmamakla birlikte yeni balatalarda hafiften ses yapma var. Kayış oldukça yaşlanmıştı, rulman bilyaları hafiften ses yapmaya başlamıştı, hepsini değişmek motoru daha da sessizleştirdi, rahatladı. Bakımların yapıldığını bilmek de ayrı bir huzur verici oldu şükür. Motor 147 beygirlik gücünü ilk defa bu kadar hisettirir oldu. Özellikle manuelde kullanırken tepkiler daha kesin. yemiyoz yediriyoz resmen Tufan'a :D o da elinden geleni bize veriyor şükür. Hepimiz için ağız tadıyla, sorunsuz sürüşler dilerim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hayırlı olsun bakım hocam yarasın Tufan'a. O ses balata ve disk birbirine alışınca keser kısa sürede. Takozları orjinal almışsınız o iki kere yarasın Tufan'a :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Takozlar adamın belini büküyor ama bir o kadar da elzem parçalar. Takozlarda yan sanayi fayda etmiyor. Değiştirme daha iyi. Allah kazasız belasız günlerde eskitmek nasip etsin hocam. :)

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ayrı ayrı teşekkürler, allah kimseye kaza bela vermesin.

Hayırlı olsun bakım hocam yarasın Tufan'a. O ses balata ve disk birbirine alışınca keser kısa sürede. Takozları orjinal almışsınız o iki kere yarasın Tufan'a :D
Forumlarda delphi balataların biraz sert olduklarını ve ses yaptıklarını okudum. Aldıktan sonra tabi :D ses kesilir inşallah, paylaşırım :)

Takozlar adamın belini büküyor ama bir o kadar da elzem parçalar. Takozlarda yan sanayi fayda etmiyor. Değiştirme daha iyi. Allah kazasız belasız günlerde eskitmek nasip etsin hocam. :)
Amin, cümlemize . Kesinlikle haklısın abi. Fakat bu kadar fark edeceğini görmesem inanmazdım. Aslında yurtdışında akrabalar var, daha uyguna gelirdi, onlardan istemeyi düşündüm, beklemek istemedim(alidayı sağolsun doyurdu bizi)
Gençleşmiş, göbeği eritmiş, kondüsyonu sağlamlaştırmış bir guzu ile yolculuk paha biçilemez, geri kalan her şey için mangırkart yeter :p
Keyifli kullanımlar hocam :)
Eyvallah hocam. Sıpa gençleşiyor, biz terliyoruz nasıl iştir bu :D vurcam kırbaçı, acısını çıkaracağım.. diyorum ama kıyamıyorum kerataya:)

TİMSAH

Sessiz
Takibindeyim Süleyman abi , hayırlı olsun gülerek eskit yedek parçaları :D orijinal Balata ne kadar sorma fırsatın oldumu abi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Abi bu bakımları yaptığında yaklaşık kaç bin km de idi araç? Benim kayış serviste değişmiş ama rulmanlari değişmemiş. Nasıl bir ses yapar ki değişsin. Birde rulmanlarina çok pahalı diyorlar. Servise sordum kayış rulman seti bin TL civarı sanırım dedi parça sorumlusu. 2 yıl öncesi olmasına rağmen senin yazdığın 100 TL fiyat bana çok uygun gibi geldi nerden buldun ki

Son düzenleme:

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Abi bu bakımları yaptığında yaklaşık kaç bin km de idi araç? Benim kayış serviste değişmiş ama rulmanlari değişmemiş. Nasıl bir ses yapar ki değişsin. Birde rulmanlarina çok pahalı diyorlar. Servise sordum kayış rulman seti bin TL civarı sanırım dedi parça sorumlusu. 2 yıl öncesi olmasına rağmen senin yazdığın 100 TL fiyat bana çok uygun gibi geldi nerden buldun ki
O zaman 150bin km civarındaydı şimdi 180bin olduk. Servis kayış sisteminin tamamına o fiyatı demiş olabilir. Tek tek sordun mu? Bende öyle fark edilebilir bir ses yapma yoktu, kaputu açıp dikkat edersen bilya dönme sesine benzer bir ses geliyordu. Kayış ciddi yıprandığından dolayı değişirken rulmanları da kontrol ettik, yıprandığı kanaatine geldik ve değiştirdik. Motorun çalışması daha bir huzurlu hale geldi. Parçalarda kolay bulunan parçalardı. Şimdi kayış gergi kütüğü(sanırım) gaza basınca kırt şeklinde ses yapıyor ilk çalışmalarda. Onu da değişirsek yaplaşırım kısmet olursa.

Üst Alt