Mazda 3 BL (2009-13) Fren ve Debriyaj Hidroliği Değişimi

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Merhaba arkadaşlar.
Dün akşam fren ve debriyaj hidroliğini kanallardakiler dahil değiştirdim. Kitapçıkta yazan 2 Yıl/ 40Bin km. Tabi bizim ülkemizde servisler dahil uygulanmayan bir işlem. Genelde göz ardı edilen, üşenilen bir iş. İş yerinde değişirken gören arkadaşlardan "abi tekeri niye söktün motor yerinden şırıngayla çekip yenisini koyuyo usta" diyen de oldu. Güldüm geçtim, ne diyim...
Aracım 94.Bin kmde. 2012 model ve fren hidroliği değişmemiş. 2 sene önce aldığımda kronik debriyaj baskı balata servis değişiminde debriyaj sökümünde eksilen kısım ilave edilmişti. Fren kaliperlerinden değişim yapılmadı.

İşlem biraz uğraştırıyor her tekeri tek tek sök, frene bas bırak fln ama değdi... Fotoğraf veya video çekmedim, internette yeterli video var ve araca özel bir işlemi yok nasılsa diyerek.
Zorluk olarak; ilk işe başladım, fren hidrolik kapağını açtım daha bismillah; eski yağı kaptan şırınga ile çekemiyorsunuz. Üstünde yabancı cisim girmemesi için yapılmış kapak buna engel oluyor. Hadii bu ne şimdi derken yapacak bir şey yok, kaliperden tahliye edeceğiz dedim. O nedenle eski yağı sağ arka akstan yağ gelmesi kesilene kadar boşalttım. Arka frenlerde ilk birkaç boşaltmada bir miktar köpüklenme çıktı. (Küçük hava kabarcıkları) Önlerde daha azdı ikinci pompalamada kesildi.

Önceki aracımdaki gibi yağ seviyesi belirli bir miktarın altına inince abs, veya farklı bir uyarı ışığı yanar diye düşünüyordum ama ışık yanmıyor. Bilginiz olsun. Fren pedalı tamamen boşalacak kadar haznede yağ kalmasa dahi yolda bunu bir uyarı olarak göremeyeceğiz. Debriyaj hattında da aynı haznenin kullanılması ve olası alt üst merkez arıza kaçaklarında seviyenin düşmesi durumunda ikaz ışığı vermeyecek olması sıkıntılı bir durum. Keşke debriyaj için ikinci bir hazne kullanılsa idi. (Umarım kutu içinde bir bölme ile ayırmışlardır en azından belli bir seviyeden sonra fren sıvısını sıfırlayacak kadar boşalmıyordur.)

Eski yağ hidrolik deposunda kalmayıncaya kadar boşalttıktan sonra Ate Dot4 Type 200 yağı koyup; hattan yeni yağ gelene kadar ve herhangi bir köpük-hava kalmadığından emin olana kadar tahliye ettim tek tek bütün tekerlekleri. Sonra hava filtre kazanını söküp, debriyaj için aynı işlemi yaptım. Yaklaşık 800 ml civarında yağ kullanıldı.

Ate Dot4 Type 200 ömür ve ısı dayanımı açısından Dot4 ün üzerinde. Fren hidrolik kapağında Dot3 yazıyor. Aracımızın fren ekipmanlarını üreten Ate firmasının sitesinde incelediğim teknik dökümanlarda Dot3 ile akışkanlık değerleri çok yakın ancak kaynama ve sistemdeki %3 su karışımındaki ıslak kaynama dereceleri oldukça iyi.
Dot4 Type 200 = 280° C / 198° C
Dot3 = 245° C / 150° C

Teknik veri sayfasında yazan; Islak kaynama noktası yaklaşık 200° C ile maksimize edilmiştir, burada hedef olabildiğince uzun fren sıvısı değiş- tirme aralığına erişmek ve ısınmış fren kaliperlerindeki kullanılmış, seyreltilmiş fren sıvısında buhar kabarcıkları oluşumu tehlikesini minimize etmektir.

Arka akslardan çıkan kabarcıklar yağın deformasyonundan kaynaklanıyormuş.

İşlem yaklaşık 1,5 saat sürdü. İşlem sonrası debriyajdaki yumuşama ve frendeki hissiyat çok güzel. Bariz derecede fark var. Ki aracı normalde kullanmayan sadece değişim sırasında yardım ederken pedallara bas bırak yapan arkadaşım bile fark etti. Benimkileri ne zaman değişiyorsun diye başladı hemen :)

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
En iyi tamir bakımdır. :) Paylaşım için teşekkürler... Keyifli ve kazasız belasız günlerde kullanmak nasip olsun.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Eline sağlık İbrahim abi. Tek kişi değiştin sanırım. Bu esnada işeme valfinden hava girmemesini nasıl sağladın? Tahminim 300 ml lik su şişesinin içine yağ koyarak yaptın da, o yağ ile valf arasına çekilen boruda hava oluyor.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yok @MutluTEKİR tek başına hava olayı çok sıkıntılı ve riskli. Bir kişi pedallara komutumla bas, bırak pompala işi yaptı işlem boyunca. Yoksa pedalı bırakma esnasında tahliye kapatılmazsa içeri hava çekmesini engellemek çok zor.

Bu arada ben tek tek işlem yaptım, araç çalışıyor ve el freni çekili idi bu işlem sırasında. Fren hidroliği belli bir seviyenin altına inince elfren lambası yanıyormuş. Bir arkadaşım uyardı konuyla alakalı. Eksik bilgi vermiş olmayalım.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ellerinize sağlık. Bu komple değişim işlemini ben de planlıyorum ama usta yapacak tabi ki. :)

Bu arada önemli bir detay paylaşayım. Usta, bir araçta denemek için dot3 kullanılan araca dot4 koyuyor ve debriyaj aksamındaki kauçuk kısımda kısa süre içerisinde aşınmayla debriyaj boşalması yaşandığını iletti bana. Aşınan bölüm de debriyaj merkezinin içindeki kauçuk Oring. Bu parça aşındığında sorunu aracı vitesten çıkarırken değil vitese takarken fark ediyorsunuz. Sabuncubeli'de sol şeritte ramPa aşağı inerken 5'ten 4'e düşürmek istediğimde vitese takamadım ve tam da viraj dönerken sağ şeride kendimi güç bela atıp boşta inmek zorunda kaldım. Dot4kullanmanız nedeniyle özellikle can sağlığınız için durumu göz önünde bulundurup bir süre sürekli kontrol altında tutmanızı öneririm.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ellerinize sağlık. Bu komple değişim işlemini ben de planlıyorum ama usta yapacak tabi ki. :)

Bu arada önemli bir detay paylaşayım. Usta, bir araçta denemek için dot3 kullanılan araca dot4 koyuyor ve debriyaj aksamındaki kauçuk kısımda kısa süre içerisinde aşınmayla debriyaj boşalması yaşandığını iletti bana. Aşınan bölüm de debriyaj merkezinin içindeki kauçuk Oring. Bu parça aşındığında sorunu aracı vitesten çıkarırken değil vitese takarken fark ediyorsunuz. Sabuncubeli'de sol şeritte ramPa aşağı inerken 5'ten 4'e düşürmek istediğimde vitese takamadım ve tam da viraj dönerken sağ şeride kendimi güç bela atıp boşta inmek zorunda kaldım. Dot4kullanmanız nedeniyle özellikle can sağlığınız için durumu göz önünde bulundurup bir süre sürekli kontrol altında tutmanızı öneririm.

Dot3 ile Dot4 arasında böyle bir sıkıntı yok. Hali hazırda zaten aşınmış ve ömrü dolmak üzere olan bir parça yeni yağ değişimi sonrası patlak vermiş olabilir. Zira servislerde de artık Dot3 yağ kullanılmıyor. Ben mi yanlış hatırlıyorum acaba diyerek 2 yıl önceki faturaya baktım. Serviste debriyaj değişiminde eksilen fren hidrolik sıvısı olarak Dot4 konmuş. Yani içindeki yağ da Dot4 dü zaten.
İçeriğindeki kimyasal yapı olarak farklı olan Dot3/4 yerine Dot5 konması durumunda öyle bir sıkıntı yaşanabiliyor ama Dot3 ve Dot4 ler için bu durum geçerli değildir. En basitinden Dot3 ve 4 su ile karşıp içerisinde su barındırabilirken, Dot5 silikon esanslı olmasından ötürü suya karışmıyor sistemde.

Aynı motor, fren ve debriyaj merkezlerini kullanan Focus için Ford servisine sorduğumda Dot3 yağ hiç kullanmadıklarını söyledi onar da. Peugeot ve Volvoda da dot3 kullanılmıyor. Dot4 Dot3 ün kaynama mukavemeti yükseltilmiş versiyonu denilebilir. Ate özel serileri ile Dot4 ü de bir kademe yükseltmiş.
Castrol ve Mobil sitelerinde de araç için sorgulama yapıldığında tavsiye edilen hidrolik sıvısı Dot4 olarak geçiyor.

Yine de uyarınız için teşekkürler.

Son düzenleme:

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
iki ürün buldum motul'da biri dot4 rbf660fiyatı 115, diğeri dot5.1 fiyatı 70 lira. ayrıca başka bir motul dot4 rbf600 var. o da 90 lira. hepsi mazda kitapçığındaki değerleri karşılıyor ama kafam karıştı.

serviste dot4 koyulmuş. hangisini almalıyım? sizin gibi tekerleri söker mi usta bilmiyorum. adem usta'ya götürecem. ne kadar almalıyım bir de?
Mesaj otomatik birleştirildi:

iki ürün buldum motul'da biri dot4 rbf660fiyatı 115, diğeri dot5.1 fiyatı 70 lira. ayrıca başka bir motul dot4 rbf600 var. o da 90 lira. hepsi mazda kitapçığındaki değerleri karşılıyor ama kafam karıştı.

serviste dot4 koyulmuş. hangisini almalıyım? sizin gibi tekerleri söker mi usta bilmiyorum. adem usta'ya götürecem. ne kadar almalıyım bir de?

toyota forumda mutlu yazmış. dot4'e 5.1 eklemek sorun çıkarır demiş :) neyde rbf 600 alacağım. yarım litre yeter mi acaba? arkadaş komple değişimde 800ml harcamış?

toyota forumda mutlu yazmış. dot4'e 5.1 eklemek sorun çıkarır demiş :) neyde rbf 600 alacağım. yarım litre yeter mi acaba? arkadaş komple değişimde 800ml harcamış?

ayrıca motul fiyatları çok pahalı. castrol dot4 fiyatı 20-30 ken motulda 100 lira. sebebini bilen?

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Dot3-4 isteyen araca Dot 5 koyunca contaları aşındırabiliyor. 5.1 uyumlu ama artan daha yüksek sıcaklıklar nedeniyle belki bir ihtimale contaları bozabilir. Bak Mazdapark'da ve Mazda ile Avrupa Turu'nda ani fren videosu paylaştım. Castrol Dot4 var 1 senelik içinde. Taş gibi tuttu frenler. O nedenle hiç macera arama. Liqui Moly, Eneos, Motul fren yağlarından ucuzunu al geç. 2 kutu yani toplamda 1lt yeterli. İstanbul'dasın. Adem ustanın değerini bilin, aynı ildesin.

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Dot3-4 isteyen araca Dot 5 koyunca contaları aşındırabiliyor. 5.1 uyumlu ama artan daha yüksek sıcaklıklar nedeniyle belki bir ihtimale contaları bozabilir. Bak Mazdapark'da ve Mazda ile Avrupa Turu'nda ani fren videosu paylaştım. Castrol Dot4 var 1 senelik içinde. Taş gibi tuttu frenler. O nedenle hiç macera arama. Liqui Moly, Eneos, Motul fren yağlarından ucuzunu al geç. 2 kutu yani toplamda 1lt yeterli. İstanbul'dasın. Adem ustanın değerini bilin, aynı ildesin.

senin mesajdan sonra dot4 alacam zaten. saydığın markalara göre castrol mobil bosch falan hiç bulaşma mı diyorsun? çünkü onlar çok ucuz. neden ucuz anlamadım. mesela motul'a göre ucuzlar

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
senin mesajdan sonra dot4 alacam zaten. saydığın markalara göre castrol mobil bosch falan hiç bulaşma mı diyorsun? çünkü onlar çok ucuz. neden ucuz anlamadım. mesela motul'a göre ucuzlar

Motul ile Eneos pahalı da, Liqui Moly bir miktar daha iyi. Mobil de alabilirsin 17tl ye var, istersen liqui moly al.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Yağ kötü olsaydı, balata ve disk aynı olsa farkedeceğimiz anlamda daha az mı tutardı diyorsun?
Merakımdan soruyorum, yanlış anlaşılma olmasın.
Bildiğim kadarı ile sıvıların sıkıştırılabilirliği yok, basınç/yağ kalitesi ilişkisini kuramadım

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Yağ kötü olsaydı, balata ve disk aynı olsa farkedeceğimiz anlamda daha az mı tutardı diyorsun?
Bildiğim kadarı ile sıvıların sıkıştırılabilirliği yok, basınç/yağ kalitesi ilişkisini kuramadım
Basınç arttıkça yağ ısınıyor. Isı karşısında yağın tepkisine göre kalite ortaya çıkıyor. Galiba böyle.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yok abi. Dot4'de Castrol'de bile gayet güzel tutuyor, Dot 5.1 e fazladan para vermeye gerek yok anlamında dedim. Şimdi değişecek olsam mobil, motul, eneos, liqui moly koyardım. castrole psikolojik olarak güvenemiyorum nedense. :D

Basınç arttıkça yağ ısınıyor. Isı karşısında yağın tepkisine göre kalite ortaya çıkıyor. Galiba böyle.

Aynen öyle ama kaçımız o maksimum sıcaklığı görecek kadar performanslı kullanıyoruz? Ondan önce zaten yol kalitemiz, lastiklerimiz, balatalarımızın fren performansımızı düşürdüğünü düşünüyorum.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Benim demek istediğim "frenler çok iyi tutuyor, yağ kalitelidir" anlamını çıkarabilir miyiz, biraz yanlış anlaşılma olacak, onu belirttim :)
Basınçtan ziyade balataların sürtünmesinden kaynaklı o ısınma, bunu 150 km hızla giderken ani frenleme yapıp araçtan inip disklere yaklaştığınızda elinize gelen ısıya bakarak test edebilirsiniz :) Zaten frenin mantığı, kinetik enerjiyi ısı enerjisine çevirip aracı durdurmak

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Benim demek istediğim "frenler çok iyi tutuyor, yağ kalitelidir" anlamını çıkarabilir miyiz, biraz yanlış anlaşılma olacak, onu belirttim :)
Basınçtan ziyade balataların sürtünmesinden kaynaklı o ısınma, bunu 150 km hızla giderken ani frenleme yapıp araçtan inip disklere yaklaştığınızda elinize gelen ısıya bakarak test edebilirsiniz :) Zaten frenin mantığı, kinetik enerjiyi ısı enerjisine çevirip aracı durdurmak
Yok abi, belkil soğutma sistemi kaliteli bilemeyiz. dot4 de castrolde bile iyi tuttuysa diğerlerinde tutar demek istemiştim. O frenlere basınç uygulanması gerekli, onun için hidrolik yağa uygulanan basınç artıyor, yağa basınç uygulanınca yağın sıcaklığı artar.

Fren kaybı 2 etmenden azalıyor. Bir tanesi fren balatasının yüzeyinin eriyerek disk ile arasında gaz oluşması ile kayıp (organik balatalarda sık görülür), bir diğeri de yağın kaynamasından ötürü yeterli disk-balata basıncının sağlanamamasından ötürü. Bu noktada da bu 2. tür kayıp da kendi içinde 2 ye ayrılmakta. Bu kaynama sebebi olarak hidrolik yağ kaynaklı ve fren balatası kaynaklı. Hidrolik yağ kaynaklı kaynamada hidrolik yağın kalitesi düştüğü için fren basıncı uygulandığında kaynama gerçekleşiyor. Öteki türünde ise süren frenlemelerde disk-balata sürtünmesinden kaynaklanan ısı oluşumu kalipere gelen yağı kaynatmakta. Yine bu sorun da kendi içinde 2 sebepten kaynaklanabiliyor. Ya disklerin balataların soğutulması sağlanamıyordur ve oluşan ısı fren sistemine gidiyordur, ya da fren balatasının yapısı gereği ısıyı iletemediği için oluşan ısı disk ve kaliper üstünden fren sistemine gidip yağı kaynatıyordur. Bu son tür gene organik balatalarda çok sık görülüyor, çünkü organik kauçuk yapıdaki bu balata disk ile temasında ısınıyor fakat kauçuk yalıtkan bir madde olduğundan ısıyı üstünden yayamıyor. Haliyle uzun frenlemelerde performans azalması oluyor.

Üst Alt