CS Motor Testi ve Düşünceleriniz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Naim

Sessiz
Araç Markası
Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
Gri
Hakan bey cumartesi günü ilgili kontrolleri ve testleri yaptırdıktan sonra göreceğiz. Çıkan sonuç yanlış çıkar ise benim aracı satamamamve kompresör testleri için harcayacagim zaman ve maddi kaybı kim karşılayacak. Bu testin %100 doğru olduğunu kanıtlayan bir veri var mı. Bildigim kadarıyla kapakda sorun varsa su eksiltme ve hararet den anlarsın yada araç sıcak iken bujileri söküp test edersin sonra aracı soğutup tekrar test edersin. Bu sonuca varmak için 4 5 saat ugrasilirken nasıl bir ürünmus bu 10 dakikada doğru sonuç veriyor.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hakan bey cumartesi günü ilgili kontrolleri ve testleri yaptırdıktan sonra göreceğiz. Çıkan sonuç yanlış çıkar ise benim aracı satamamamve kompresör testleri için harcayacagim zaman ve maddi kaybı kim karşılayacak. Bu testin %100 doğru olduğunu kanıtlayan bir veri var mı. Bildigim kadarıyla kapakda sorun varsa su eksiltme ve hararet den anlarsın yada araç sıcak iken bujileri söküp test edersin sonra aracı soğutup tekrar test edersin. Bu sonuca varmak için 4 5 saat ugrasilirken nasıl bir ürünmus bu 10 dakikada doğru sonuç veriyor.
Olumsuz bir durum çıkmazsa mağduriyet nasıl giderilir veya giderilirmi bilmiyorum. CS Test yetkilileri motoru açıp bakalım gerçekten sorun varsa bizlik bişey yok sorun yoksa masrafları biz karşılarız demişlerdi sanırım üst mesajlarda. Karmaşık ve can sıkıcı bir durum, Allah sabır versin hocam

Son düzenleme:

Naim

Sessiz
Araç Markası
Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
Gri
Belki verdikleri bilgi doğru çıkacak bilemiyorum ama onun tespiti için birkaç test yapılıp ve bu testler 4 5 saat sürerken 10 dakika böyle kesin bir sonuca varılması saçma geliyor. Araca bin km önce bakım yaptırmış antifriz değiştirmiş, su eksiltmeyen, hararet normal seviyenin üzerine hic bir şekilde çıkmaz iken bu nedenle aracın satilamaması da ayrı sinir bozucu tabi ki. Seneler önce Peugeot 206 aracım vardı kapak yapılmıştı ama o zaman su eksiltmesi ve arkasından hararet sorunu olmuştu. Bu araçta böyle belirtiler de yok.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Testin, ciddi boyutta bir sorunu kanıtladığına bende inanmıyorum... Külliyen de yanlış diyecek donanıma da sahip değilim...

Bu gün orta halli insan bünyesinde kolesterol çıkınca kalp damar cerrahisi müdahale etmiyorsa, motordaki contaya da bu kadar basit teşhis koymak aynı mantık bana göre.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Testin, ciddi boyutta bir sorunu kanıtladığına bende inanmıyorum... Külliyen de yanlış diyecek donanıma da sahip değilim...

Bu gün orta halli insan bünyesinde kolesterol çıkınca kalp damar cerrahisi müdahale etmiyorsa, motordaki contaya da bu kadar basit teşhis koymak aynı mantık bana göre.
Bende böyle düşünüyorum Veli abi.

Benim aracım 90.000 km'deydi. Aracın yaşından ve km'sinden dolayı conta sıfır kondisyonunda değildir belki ama değiştirilecek yada kısa vadede kullanıma engel, sorun çıkaracak bir durumda da değildi.

Bu test motor computest olayı gibi bence. Bir tecrübe paylaşayım.
Şirin Baba (Twingo)'yı alırken exprtizde motor yüzde 59 çıktı. Ben motora hiç el sürmeden 1.5 yılda 15.000 km yaptım, üstüne baskı balatayıda zayıflattım. Bu duruma göre motor yüzde 55'lere falan düşmesi lazım ama satarken yüzde 75 çıktı :)

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Testlerin yapıldığı bir şart var yani motor suyunun yeni olduğu suyun saf olduğu bir durumda co2(karbondioksit) ile derişimi kadar tepkimeye girip ona göre renk veriyor sıvı madde bu kadar basit bir yapıya sahip ama teste etkiyen başka etkenlerde olabilir suyun içinde bilmediğimiz bir çok madde var 25 liralık sallama çay poşetindeki test de bu kadar arge var mı mesela bu testi amonyaklı suyun içinde deneyincede renk verebilir. Bence bu poşetler ph ölçer gibi birşey ve iyi şartlarda çalışabilir açığı var ve bu durum bazı insanları mağdur ediyor.

Naim

Sessiz
Araç Markası
Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
Gri
Mantıken benim araçta çıkan değer için konuşuyorum çok yüksek kaçak olan bir araçta 156 bin km den 173 km ye kadar sorun yasamama, aracın hararet görmemesi, aracın aşırı su eksiltmesi gibi problemler yaşanmaz mı. Bu araç beni bu zamana kadar yolda bırakmaz mı. Ekspertiz yaptıran alıcıya motor kötü yüksek kaçak var bilgisini neye göre veriyorsun. Bu sefer alıcıya karşı yalancı durumuna düşüyorsun. Gel kontrol ettirelim diyorsun doğal olarak kafasında soru işareti oluşunca kontrole bile gelmedi. Çünkü herkes mekanik usta değil. Bu ekspertiz işi de bu kadar kolay değil. Birileri para kazanacak diye İki tarafında mağdur olmaması gerekiyor. Ekspetiz yapan o teste göre motor kötü deyip geçiyor. Soruyorum peki motor da yüksek kaçak olsa bu araç hararet yapmaz mı alıcıyla 1 saattir dolaşıyorum hatta 30 dakikadır da burada çalışıyor ve su seviyesi eksik de değil diye sorunca hasar görmüş olabilir diyor.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Benim araçta conta yanığı kanaati verildikten sonra emin olmak için bu testi yapmıştık ama test kiti Würth markaydı. Renk değişimi olmuş. Çalışma mantığı aynı. Fakat suyun içine atılmıyor. Suyun buharından test ediliyordu.

Sizin araçtaki kaçak boyutu çok çok düşüktür fakat zannediyorum ki uzun süredir soğutma suyu değiştirilmedi. Bu nedenle birikmeden dolayı yoğun kaçak görünüyordur. Çok küçük boyuttaki kaçak da zaten kapaktan tahliye ediliyordur. Kaçak büyüdükçe su sızıntısı vs gerçekleşir.

Emin olmak için 2 tane test kiti alın. Soğutma suyunu değiştirip (saf su kullanarak) ilk kiti atın. Muhtemelen temiz çıkacaktır. 1-2 hafta sonra tekrar 2. Kiti atın. Arada fark varsa contanızda çok az kaçak vardır.

Ek: Soğutma suyunu değiştirirken içinde eski su kalmaması için termostat ve radyatör alt hortum sökülmeli. Daha sonra hortumla Çeşmeden su basın sisteme. Temiz su gelinceye kadar bekleyin. Temiz su gelince suyu keser saf su eklersiniz. Bir süre sonra aktıktan sonra da termostatı ve hortumu takıp üzerine antifriz eklersiniz ya da dışarıda karıştırıp öyle koyarsınız. Testin sağlıklı olması için sistemde eski su kalmamalı.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sistemde eski suyun kalmama ihtimali var mı? Blok içinde kalan suyun temizliği mümkün mü?

(bilmediğim için soruyorum, mantığım "hayır" diyor çünkü)

Naim

Sessiz
Araç Markası
Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
Gri
Merhaba. Yaklaşık 1 ay tahmini 1.000 km önce bakım yapıldı. Bakımda yedek su deposu sökülerek temizlendi ve antifriz değişimi yapıldı. Yaklaşık 4 litre antifriz konulmuştu. Soğutma suyunda herhangi eksiltme yok, hararet yok, su renginde değişiklik yok. Cumartesi kompresör testi yaptıracağım. Gerekirse kapağı söktürecegim.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Sistemde eski suyun kalmama ihtimali var mı? Blok içinde kalan suyun temizliği mümkün mü?

(bilmediğim için soruyorum, mantığım "hayır" diyor çünkü)
sistemde eski su kalır belki ama 100-200ml'mi geçmez bence ve 4-5 litre suyun içinde bu 150ml suyun kontrasyonu çok az yüzde 3,3 gibi bir değere denk geliyor ve bu 150 milim suyun içinde ne kadar karbondioksit derişimi olabilir ki test sıvısını pembeye çevirebilsin
Mesaj otomatik birleştirildi:

Merhaba. Yaklaşık 1 ay tahmini 1.000 km önce bakım yapıldı. Bakımda yedek su deposu sökülerek temizlendi ve antifriz değişimi yapıldı. Yaklaşık 4 litre antifriz konulmuştu. Soğutma suyunda herhangi eksiltme yok, hararet yok, su renginde değişiklik yok. Cumartesi kompresör testi yaptıracağım. Gerekirse kapağı söktürecegim.
bizdede conta kaçağı var hocam ordan biliyorum. Araç suyu tamamen soğuduktan sonra radyatör veya yedek su kapağının etrafına köpüklü sünger sürün ve kapağı açın içinden hava çıkarsa conta yanık denenebilir. Bujileri söküp sararma oksitlenme var mı diyede bakabilirsiniz maliyetsiz yollardır.

Naim

Sessiz
Araç Markası
Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
Gri
Kompresör testlerini yaptırdım. 10 bar altı olduğunda sorun olduğu anlamına geliyormuş. Tüm silindirlerde ortalama 13 bar basınç test edildi.

Ekli dosyalar

• IMG_20190119_085346.jpg
    IMG_20190119_085346.jpg
    229 KB · Görüntüleme: 80
  • IMG_20190119_085315.jpg
    IMG_20190119_085315.jpg
    232.4 KB · Görüntüleme: 82
  • IMG_20190119_085021.jpg
    IMG_20190119_085021.jpg
    194.8 KB · Görüntüleme: 79

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Kompresör testlerini yaptırdım. 10 bar altı olduğunda sorun olduğu anlamına geliyormuş. Tüm silindirlerde ortalama 13 bar basınç test edildi.
Yani CS motor testinin gerçeği yansıtmadığı tescillendimi ?

@CSMOTORTEST ne diyecek bu duruma acaba???

Naim

Sessiz
Araç Markası
Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
Gri
Bizim satış işi yattı. Bide alıcı arkadaşın kafasında motor da sorun var bilgi vermiyor algısı oluştu. Sorun olsa neyse 1.000 TL verip conta, kapak taşlama yaparsın fakat şu eksiltme ve hararet olmayan araca yüksek basınç kacagi var deniyor. Pi ekspertiz 1 ay önce antifriz değişmiş araçta antifriz yok diyor. -15 antifriz var. İzmir'de olmama rağmen her sene mutlaka değiştiririm.

Yani CS motor testinin gerçeği yansıtmadığı tescillendimi ?

@CSMOTORTEST ne diyecek bu duruma acaba???

Mekanik ve teknik bilgim yok. Usta'nın vermiş olduğu bilgi 10 bar altında sorun anlamına geliyormuş.

Ekli dosyalar

• IMG_20190119_083535.jpg
    IMG_20190119_083535.jpg
    204.2 KB · Görüntüleme: 44

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Bizim satış işi yattı. Bide alıcı arkadaşın kafasında motor da sorun var bilgi vermiyor algısı oluştu. Sorun olsa neyse 1.000 TL verip conta, kapak taşlama yaparsın fakat şu eksiltme ve hararet olmayan araca yüksek basınç kacagi var deniyor. Pi ekspertiz 1 ay önce antifriz değişmiş araçta antifriz yok diyor. -15 antifriz var. İzmir'de olmama rağmen her sene mutlaka değiştiririm.
hepsi expertiz suçu anladığım kadarıyla ya beceriksizler ya da üç kağıt yapılmak istenmiş olabilir gerekli yollara başvurabilirsiniz

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

Mekanik ve teknik bilgim yok. Usta'nın vermiş olduğu bilgi 10 bar altında sorun anlamına geliyormuş.
Exprertizin Google yorumlarına yazın bence bunları. Fotoğrafları da ekleyin. Kendileri de görsünler hatalı iş yaptıklarını.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Herkese Merhaba ; Öncelikle paylaşmış olduğunuz test sonucu Negatif yani motor bloğunda kaçak yok olarak çıkmış. Pozitif birkaç sonucu ve referans değerleri paylaşıyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 35396Ekli dosyayı görüntüle 35395Ekli dosyayı görüntüle 35399

Ürünümüz gazlara geçirgen kapalı ambalaj içerisinde yanma gazlarına duyarlı sıvı içermektedir. Eğer silindir kapak contasında veya blokta soğutma suyunun dolaştığı bir noktada kaçak var ise soğutma suyuna yanma atık gazları karışmaya başlar. Devirdaim vasıtası ile bu gazlar teste ulaşır ve gazların yoğunluğuna yani kaçağın büyüklüğüne göre test turuncudan şeker pembesine kadar renk alır. Turuncu conta kaçağı anlamındadır. Pembe sonuçta ise yüksek oranda blok veya silindir kapağında çatlak çıkar. Her conta kaçağında suya yağ veya yağa su karışımı gözlenmez bu kaçağın yağ kanalına ulaşıp ulaşmama ve kaçak noktasına göre değişir. İki silindir arası birleşim noktalarında olan conta kaçaklarında çoğunda su eksiltme dahi gerçekleşmez. Fakat iki silindir arası kaçak o bölgedeki metalin zayıflamasına ve zamanla gömlek çatlağı oluşmasına kadar gider. Su eksiltme , egzozda beyaz duman , sabahları piston üzerine su bırakma nedeni ile geç zor çalışma, suda yağ vb. belirtiler olayın son evreleridir. Testimizin asıl amacı bu son aşamaya varmadan erken tespit ile motor iç parçaları zarar görmeden sadece conta değişimi ile kurtulmayı sağlamaktır. Silindir kapak contasının belirsiz bir ömrü vardır. 300 bin km de sağlam çıkan olabildiği gibi 45 bin km de kaçak yapmaya başlayan örneklerine de rastlıyoruz. Örneğin PSA ortak üretimi Ford ,Volvo, Citroen vb. üreticilerin kullandığı 1.6 lt dizel motorlarda 100 bin km nin altında conta değişimi yapılan yüzlerce araç mevcut. Contanın yanması tabiri artık son aşamalara gelmiş kaçak nedeni ile motorun hararet görmesi ile contanın tamamen kavrulması ve yolda kalmanız durumu için geçerlidir. Contası yanık bir araç için teste gerek yok zaten anında hararet yapar araç. Dolayısı ile contada kaçak başlamış yanmaya doğru gidiyor doğru tabirdir. Bunun süresi tamamen kullanım tarzı, hava sıcaklığı,motorun tasarımı ve biraz da şanstır. 1000 km sonrada yolda bırakabilir 30bin km sonrada. Bazı dizel araçlarda ve yüksek performanslı motorlarda kullanılan yeni nesil çok katmanlı çelik conta ise yanmaz sadece kaçak yapar fakat kendisi yanmadığı için blok ve kapakta hasara neden olur.Son 1 yıldır test sonucu pozitif çıkan yüzün üzerinde motor açılmış ve testin doğruluğu görülmüştür. Ürünümüz Şaşmaz Ankara F1 Volvo özel servisi ile birlikte geliştirilmiş ve piyasaya sürülmeden önce hem Volvo hem farklı marka araçlar üzerinde testleri yapılmış ve doğrulanmıştır. Tüm bu nedenlerden dolayı yılda en ez bir defa testi uygulamanızı tavsiye ederim. Erken tespit faydanıza olacaktır.
İşletmenin detaylı açıklaması burada var @HakanEMRE farklı bir şey söyleyeceklerini tahmin etmiyorum...

Açıklamayı tekrar okuyunca aklıma şöyle bir şey geldi, doktora gidiyorsun ve doktor sana öleceksin diyor... ;) yalan mı? Değil... :)

İşletme sahibi de, su eksiltme veya beyaz duman olmadan da kaçağı bu sistem tespit ediyor diyor ve ileri safhanın başlangıcı diyor... Yani bu motorun conta yakma ihtimali var diyor, tıpkı herkesin bir gün ölme ihtimalinin yüzde yüz olması gibi... :)

O değilde bu test ile insanların yanıltılmış olma ihtimali nedir? Zararları nasıl tazmin edilir?

Naim

Sessiz
Araç Markası
Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
Gri
Bir arkadaşım bugün aldı aracı kendi tamircisine de götürdü. Aracın motorunda hiçbir sorun yok demiş. Aracı sattım. Bana bu csmotor denilen kattı ve pi ekspertiz yüzünden cebimden ekstra 350 TL para çıktı. Ayrıca aracı 30 bin TL ye satiyordum o gün şimdi arkadaşıma 29 bin TL ye sattım. Yani 1.350 TL zarar ettim. Hakkımı Helal etmiyorum. Alan arkadaşım hayrını görsün ne diyin.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir arkadaşım bugün aldı aracı kendi tamircisine de götürdü. Aracın motorunda hiçbir sorun yok demiş. Aracı sattım. Bana bu csmotor denilen kattı ve pi ekspertiz yüzünden cebimden ekstra 350 TL para çıktı. Ayrıca aracı 30 bin TL ye satiyordum o gün şimdi arkadaşıma 29 bin TL ye sattım. Yani 1.350 TL zarar ettim. Hakkımı Helal etmiyorum. Alan arkadaşım hayrını görsün ne diyin.
Ülkede; sapla saman karışalı çok oldu... Senin ettiğin zarar ve yaşadığın mağduriyet kimin umurunda? "Biz böyle bir ürün ortaya koyduk, kim ne derse desin, ne yaparsa yapsın, bizim ürün contadaki hasarı, gömlekteki lekeyi, bulup çıkartıyor ve belki de 100 bin km sonra ortaya çıkacak hasarı şimdiden tespit ediyor kardeşim" mantığı ile devam edilirse, ürünün ortaya çıkarması muhtemel daha bir çok mağduriyet olur maalesef.

İşin daha tuhaf tarafı; alıcı konumunda olanların bu ürüne olan bakış açısı; "sanki amerikanın yeniden keşfi" gibi... Aklınca; contası hasarlı bir motora sahip araba almalarını önledi bu ürün ya, değmeyin keyiflerine... Düşünmüyorlar ki; ben bu sistem ile ne araba alabilirim, ne de mevcut arabamı satabilirim... ;)

Neyse...

Geçmiş olsun tekrardan... :(

CSMOTORTEST

Sessiz
Araç Markası
Volvo XC 60
Araç Renk ve Tip
Siyah

Merhaba Naim Bey
İlk olarak kompresyon değeri paylaşımlarınızda 1.silindirin değeri mevcut değil. Ne mail ile nede telefon ile firmamıza ulaşıp herhangi bir şikayet , talep veya bilgi danışma ihtiyacı duymamışsınız. Sadece foruma yazma gereği duymuşsunuz.
2. Olarak sadece kompresyon testi ile silindir kapak contasında kaçak olup olmadığını kesin olarak belirleyemeyiz. Sizin paylaştığınız 3 silindirin 1 i tam 14 bar iken diğer ikisi 13 ve 13.5 bar civarı çıkmış. 1 bar (14.5 psi) farkın contadan mı segmandan mı ,sübaplardan mı yoksa kapak veya blokta bir çatlaktan mı kaynaklandığını size kompresyon testi söylemez. Bunun tespiti için leak down testi uygulanmalıdır.
Son olarak kompresyon testi için 10 bar altı sorunludur üstü sorunsuzdur demek tamamen yanlıştır. Motor sıkıştırma oranı ve tasarımına göre bu değerler değişir. Turbo bir motor için 10 bar iyi bir değer iken atmosferik x marka için orta y marka için ise rektefiye istiyor demektir. Örneğin hyundai getz 1.4 97 hp için servis limiti 14.7 bar(213 psi) dır. Servis bülteni ektedir. Dolayısı ile kompresyon testine boşuna zaman ve para harcamışsınız. Firmamızı arayıp sorununuzu bildirmek ,bilgi almak,hakkınızı aramak yerine direkt foruma yazmayı seçmeniz açıkça samimiyetten uzak ve düşündürücü bir davranış. Tekrar belirtmekte fayda var testimizin sonuçları firmamızın garantisi altındadır. 45795

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt