CS Motor Testi ve Düşünceleriniz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

CSMOTORTEST

Sessiz
Araç Markası
Volvo XC 60
Araç Renk ve Tip
Siyah
Üründen forum üyelerine gönderin. Testi biz yapalım. Renk değişirse ben açtırırım motoru...

Ürünün kesinlik göstermesi pek mümkün değil gibi. Çünkü hiç bir conta, piston, blok vs. ilk günkü yada ilk yıllarındaki gibi değildir. 20000 km deki araçta renk biraz değişir, 50000 kmde aynı rengi görürsünüz. 100000 km olmuş değişen birşey yok.

Bu şuna benziyor 10bin bakımı gelmiş arabada standart değişenler bellidir, yağ filtresi için konuşalım. 10bim kmde değiştirmek normal fakat 3bin kmde değiştirmenin bir anlamı yok. Ama bir bakmışsınız 3bin kmde filtre azıcık kirlenmiş ve bunu teste koyunca KİRLİ damgası yiyor. Hadi o zaman filtreyi değiştirelim.
Kesinlik arz etmediği için maalesef biraz havada kalıyor.

Ama düşünce gerçekten güzel ve ticari zeka içeriyor. 2.el piyasası büyürken, adım başı expertiz oldu her yer. Şu an bu ürünün pazarlamasını bulunduğum ilde çok rahat yaparım. Bütün expertiz firmaları bu ürünü alır. Düşünsenize aracı expertize götürüyorsunuz, usta şöyle diyor " Şöyle bir ürün var poşet içinde, motor suyuna karışan gazların varlığından bizi haberdar ediyor. Motor sağlamlığını anlamakta faydalı, kaçak suyu falan gösteriyor 50 tl fazlalığı var" dese "yapalım usta" dersiniz. Gerçekten tutacak bir fikir yakında yaygınlaşır iyice.

Şu anda 250 ye yakın noktada var ürünümüz. Konunun aracın yaşı veya km si ile direkt bir bağı ilgisi yok. 450 bin km de testen geçen araç ta var 30 bin km de kalanda. 20 yaşında geçende var 2 yaşında kalanda.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yakında motor aşınma durumunu tespit eden testimizi piyasaya çıkarmaya hazırlanıyoruz. Mantık benzer bu test ile de yanma odasından yağ karterine doğru segmanlardan kaçan gaz miktarı ile sübaplardan kaçan gaz miktarı toplamını ölçüyoruz. Bu değer bize motorun iç yıpranma durumu hakkında bilgi veriyor. Örneğin aşırı yağ yakan turbo beslemeli bir araca testimizi uyguladığımızda düşük aşınma sonucu aldığımızda kesin olarak turbo sorunu diyebiliyoruz. Veya kompresyonu düşük olan fakat henüz 10.000 km de 3 - 4 lt yağ eksilten dolayısı ile egzozdan duman atmaya henüz başlamamış bir aracı tespit edebiliyoruz. Motora takım dahi değmeden tek bir civata sökmeden bu konu hakkında görüşleriniz nasıl.

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Şu anda 250 ye yakın noktada var ürünümüz. Konunun aracın yaşı veya km si ile direkt bir bağı ilgisi yok. 450 bin km de testen geçen araç ta var 30 bin km de kalanda. 20 yaşında geçende var 2 yaşında kalanda.

Yakında motor aşınma durumunu tespit eden testimizi piyasaya çıkarmaya hazırlanıyoruz. Mantık benzer bu test ile de yanma odasından yağ karterine doğru segmanlardan kaçan gaz miktarı ile sübaplardan kaçan gaz miktarı toplamını ölçüyoruz. Bu değer bize motorun iç yıpranma durumu hakkında bilgi veriyor. Örneğin aşırı yağ yakan turbo beslemeli bir araca testimizi uyguladığımızda düşük aşınma sonucu aldığımızda kesin olarak turbo sorunu diyebiliyoruz. Veya kompresyonu düşük olan fakat henüz 10.000 km de 3 - 4 lt yağ eksilten dolayısı ile egzozdan duman atmaya henüz başlamamış bir aracı tespit edebiliyoruz. Motora takım dahi değmeden tek bir civata sökmeden bu konu hakkında görüşleriniz nasıl.
Başarılarınızın devamı diliyorum...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Belirtileri beklemesi kendi tercihi fakat en az zarar ve masrafla kurtulmak istiyorsa cevabım kesinlikle evet. Test sonucu kesindir ve erken müdahale en mantıklı çözümdür.

Sayın ustam aracımda yüksek kaçak var diyorsunuz ama buna rağmen hiçbir belirti yok.
Az önce Karabük'ten Bolu'ya seyahat ettim. Bu güzergahı bilen bilir rakım 700 den 1600'e çıkar yani yolun yarısı yokuştur. Buna rağmen ne su eksilme, ne hararet ne yakıt tüketiminde artış var ne de araçta olağan dışı bir ses var.
Yani bu şartlarda nasıl motor açtıralım! Buji değişmek gibi değilki bu!

CSMOTORTEST

Sessiz
Araç Markası
Volvo XC 60
Araç Renk ve Tip
Siyah
Sayın ustam aracımda yüksek kaçak var diyorsunuz ama buna rağmen hiçbir belirti yok.
Az önce Karabük'ten Bolu'ya seyahat ettim. Bu güzergahı bilen bilir rakım 700 den 1600'e çıkar yani yolun yarısı yokuştur. Buna rağmen ne su eksilme, ne hararet ne yakıt tüketiminde artış var ne de araçta olağan dışı bir ses var.
Yani bu şartlarda nasıl motor açtıralım! Buji değişmek gibi değilki bu!
Hakan Bey gayet açık anlattığımı düşünüyorum eğer motor daha önce işlem görmemiş ise başka olasılık bulunmuyor. Bundan emin olmanızın tek yolu suyu değiştirmek tercih sizin kaçağın bölgesine göre su eksiltme gözlemlenmeye biliyor. Yakıt tüketimindeki artışı sizin hissetmeniz mümkün değil olağan dışı bir ses de duyamazsınız zaten. Hararet yükselmesi son nokta iş işten geçmiş oluyor artık. Bakın belki bunları boşuna tartışıyoruz önceki sahibi motor yaptırdığını size bildirmemiştir ki sık karşılaşılabilen bir durum. Değiştirin tamamen suyunu motorun testi yapın yüksek düzey çıkar ve motoru açtırmaya karar verirseniz bana haber verin açtırın eğer bir şey çıkmaz ise motorda tüm masrafları firmamıza ait. Çıkar ise siz ödersiniz bunun üstüne birşey söyleyemiyorum artık. Tercih sizin

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Hakan Bey gayet açık anlattığımı düşünüyorum eğer motor daha önce işlem görmemiş ise başka olasılık bulunmuyor. Bundan emin olmanızın tek yolu suyu değiştirmek tercih sizin kaçağın bölgesine göre su eksiltme gözlemlenmeye biliyor. Yakıt tüketimindeki artışı sizin hissetmeniz mümkün değil olağan dışı bir ses de duyamazsınız zaten. Hararet yükselmesi son nokta iş işten geçmiş oluyor artık. Bakın belki bunları boşuna tartışıyoruz önceki sahibi motor yaptırdığını size bildirmemiştir ki sık karşılaşılabilen bir durum. Değiştirin tamamen suyunu motorun testi yapın yüksek düzey çıkar ve motoru açtırmaya karar verirseniz bana haber verin açtırın eğer bir şey çıkmaz ise motorda tüm masrafları firmamıza ait. Çıkar ise siz ödersiniz bunun üstüne birşey söyleyemiyorum artık. Tercih sizin

Soğutma suyunu değiştirme düşüncem var. Test aletini anlaşmalı yerlerinizden temin ederim sanırım.
Güvendiğim bir usta bulabilirsem teklifinizi değerlendirecem...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Fırma budur müşterisinin her zaman arkasında olması...

CSMOTORTEST

Sessiz
Araç Markası
Volvo XC 60
Araç Renk ve Tip
Siyah
Bunun benzeri örnek bir durum ve sonucu arkadaşlar
Screenshot_20180725-215019_Messenger.jpg
Screenshot_20180725-215705_Facebook.jpg

CSMOTORTEST

Sessiz
Araç Markası
Volvo XC 60
Araç Renk ve Tip
Siyah
Barış bey bu durumdaki aracını belki 10 bin belki 20 bin km daha kullanabilirdi fakat o an geldiğinde kaçak bölgelerinin gizli hararet görmesi nedeni ile o bölgelerdeki metalin zayıflaması sonucu gömlek blok veya kapak çatlağı ile karşılaşma ihtimali yerine 10 bin km önce 800 TL harcayarak 140 bin km de olan aracına bir 140 bin km daha bonus ilave etmiş oldu.

Bu arada GM grubunda conta kaçağının standart donanım olarak sunulduğunu belirteyim.60bin aracın test tecrübesi ile. PSA üretimi 1.6 dizellerde silindir saplama civataları hatalı üretim. Motor aşırı yük altında iken örneğin 140 km üzeri uzun süreli otoban kullanımında saplamalar uzama yaparak conta kaçağına neden oluyor araç su eksiltiyor, silindir kapağı eğilebiliyor ilk aşamalarda normal kullanımda hiçbir belirti sıkıntı olmuyor. 45 bin km de açılana şahit oldum. Ford 1.6 dizel Volvo D2 ler Citroen bu motoru kullanıyor. Bilginiz olsun alacak olanlar için.

Son düzenleme:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Sen araba almadan önce bu testi yap , satarkende milletin günagına girme ;)
O konuda sıkıntı dostum. Bu durumu öğrendikten sonra şehir dışından talip olanlara durumu anlattım. Haliyle gelmekten vazgeçtiler. Araçtan anlayan gelsin talip olsun...

CSMOTORTEST

Sessiz
Araç Markası
Volvo XC 60
Araç Renk ve Tip
Siyah
O konuda sıkıntı dostum. Bu durumu öğrendikten sonra şehir dışından talip olanlara durumu anlattım. Haliyle gelmekten vazgeçtiler. Araçtan anlayan gelsin talip olsun...
Conta kaçağını bakarak dinleyerek gözlemleyerek anlayabilecek bir usta dünya üzerinde yok malesef Hakan Bey. Yanmış conta hariç onu herkes anlıyor zaten. Bakın boşaltın aracın tüm suyunu bir kovaya onu dökmeyin sadece su koyun bi termostat açsın devirdaim yapsın tekrar boşaltın gitsin temizlensin sistem sadece su koyun antifriz de şart değil yapın testi sonuca göre hareket edersiniz. Dilerseniz de kovadaki antifrizli suyu geri doldurursunuz zaman herşeyi gösterecektir Teklifim herdaim geçerli tercih sizin.

Son düzenleme:

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Barış bey bu durumdaki aracını belki 10 bin belki 20 bin km daha kullanabilirdi fakat o an geldiğinde kaçak bölgelerinin gizli hararet görmesi nedeni ile o bölgelerdeki metalin zayıflaması sonucu gömlek blok veya kapak çatlağı ile karşılaşma ihtimali yerine 10 bin km önce 800 TL harcayarak 140 bin km de olan aracına bir 140 bin km daha bonus ilave etmiş oldu.

Bu arada GM grubunda conta kaçağının standart donanım olarak sunulduğunu belirteyim.60bin aracın test tecrübesi ile. PSA üretimi 1.6 dizellerde silindir saplama civataları hatalı üretim. Motor aşırı yük altında iken örneğin 140 km üzeri uzun süreli otoban kullanımında saplamalar uzama yaparak conta kaçağına neden oluyor araç su eksiltiyor, silindir kapağı eğilebiliyor ilk aşamalarda normal kullanımda hiçbir belirti sıkıntı olmuyor. 45 bin km de açılana şahit oldum. Ford 1.6 dizel Volvo D2 ler Citroen bu motoru kullanıyor. Bilginiz olsun alacak olanlar için.
J kasa opel astralar kronik sorun dolu gruplarına üyeydim 1 haftada 5 kişi turbo çatlatmış gruba resim atdılar.Arkadaş etiketledi bir tanesine, baktım ekmek yapar gibi araba yapıyorlar çöp bu araba yazdım adamlar grubtan attı.Bir ton derdi var bu arabaların eski peugeotlar gibi

CSMOTORTEST

Sessiz
Araç Markası
Volvo XC 60
Araç Renk ve Tip
Siyah
J kasa opel astralar kronik sorun dolu gruplarına üyeydim 1 haftada 5 kişi turbo çatlatmış gruba resim atdılar.Arkadaş etiketledi bir tanesine, baktım ekmek yapar gibi araba yapıyorlar çöp bu araba yazdım adamlar grubtan attı.Bir ton derdi var bu arabaların eski peugeotlar gibi
Malesef küçük hacimden turbo basıncı ile yüksek güç eldesi motoru ciddi yük altında bırakıyor. Bu noktada motorun ve soğutma sisteminin tasarımı çok daha fazla önem ve risk içeriyor. 2017 yılında amerikada Ford 1.6 ecoboost motorlu 27 araç yanmış soğutma sisteminin yetersizliği nedeni ile silindir kapağının çatlaması ve yağın egzoz manifolduna boşalarak yanması sonucu. 500 bin araç geri çağırılmış linki
Ford recalls more than half a million cars | Daily Mail Online

Şimdi 28 bin km deki 1.6 180 hp araç testimiz de çok yüksek düzeyde kaçak sonucu verince yer yerinden oynuyor motor garantide sahibi yetkili serviste açtırıyor silindir kapağı çatlak çıkıyor. Yine iyi yanmamış araç en azından ama türkiyede bu üretici hataları haber olmaz başlık yapılmaz. Kullanıcı hatası denir geçilir. Kimsenin doğru dürüst haberi olmaz araçlar alınır satılır. Dile getiren de marka düşmanı olur malesef

Azman’ı da aynı teste sokarak deneyebilirsin eğer ki şüpheleniyorsan. Bence de şüphelenmelisin de. ;)

Mantıken o poşetteki sıvı neye reaksiyon gösteriyor onu düşünmek lazım. Ne olunca renk değiştirebilir mesela? Ya sıcaklıkla ya da başka bir sıvıyla etkileşime girmesiyle belki... Poşette olduğuna göre de bir karışım da olamaz gibi? Sıcaklığın yükseliğine göre mi koyulaşıyor ya da suya karışan varsa yağı falan mı ölçüyor?

Ya bu nerede satılıyor, kaç lira? Merak ettim doğrusu... Üzerine 100 derece suyu döksek ne olur acaba?

Sıcaklık ile mi renk değiştiriyor ve çalışma prensibi videosu
CS MOTOR TEST
Ülke çapındaki satış noktaları
CS Motor Test - Motor Yanma Odası

Son düzenleme:

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Malesef küçük hacimden turbo basıncı ile yüksek güç eldesi motoru ciddi yük altında bırakıyor. Bu noktada motorun ve soğutma sisteminin tasarımı çok daha fazla önem ve risk içeriyor. 2017 yılında amerikada Ford 1.6 ecoboost motorlu 27 araç yanmış soğutma sisteminin yetersizliği nedeni ile silindir kapağının çatlaması ve yağın egzoz manifolduna boşalarak yanması sonucu. 500 bin araç geri çağırılmış linki
Ford recalls more than half a million cars | Daily Mail Online

Şimdi 28 bin km deki 1.6 180 hp araç testimiz de çok yüksek düzeyde kaçak sonucu verince yer yerinden oynuyor motor garantide sahibi yetkili serviste açtırıyor silindir kapağı çatlak çıkıyor. Yine iyi yanmamış araç en azından ama türkiyede bu üretici hataları haber olmaz başlık yapılmaz. Kullanıcı hatası denir geçilir. Kimsenin doğru dürüst haberi olmaz araçlar alınır satılır. Dile getiren de marka düşmanı olur malesef
Amerika veya ab ülkeleri hileli araçları geri gönderip tazminat alırlar o arabalar Türkiye de satılır başta volkswagrn, tsı motorları çoğu sıkıştırmaya gelmeyip kol çıkardı sonra dsg şanzımanlar arıza verdi emisyonu bir kenara koyalım yarın ne çıkcak bakaluım ekmek yapar gibi günde bir araç çıkarıyorlar ama mercedes audi bmw mazda vb. markalar daha uzun süre zarfında ağır test şartlarından sonra yeni araçlarını piyasa sunuyorlar

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bence bu test pozitif çıkanlarda kompresyon testi yapmak lazım. Tabi -sübaplar sağlamsa- conta için bilgi verici olabilir. Her türlü soğutma sıvısında iş yapıyor mu onu da kontrol etmek lazım. Mesela FL22'de hiçbir şey olmadan da renk değiştirir mi acaba, ya da yanlış negatif sonuç vermesine sebep olur mu? Ya da bu poşetler uygun ortamda saklanmazsa yanlış pozitif sonuç verir mi vs vs bu liste uzar gider...

Naim

Sessiz
Araç Markası
Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
Gri
Merhaba. Bugün Mitsubishi Lancer aracıma yapılan ekspertiz de aynı sorunu yaşadım. Araç 173 bin kilometre de 156 binden bu yana ben kullanıyorum. Araçta su eksiltme, hararet, tekleme hiçbir sorun yok iken bugün çok yüksek derece kaçak çıktı araçta ve doğal olarak alıcının kafasında soru işareti oluştuğu için satış olmadı. kompresör testi yapip böyle bilgi verseler neyse de bu testin %100 doğruluğuna güvenip böyle bilgi veriliyor. Cumartesi günü kompresör testi yaptırıp burada paylaşacağım. İnşallah test sonucu doğru çıkar. Aksi halde yanlış tespitte şikayette bulunacağım.

Ekli dosyalar

• IMG_20190116_104857.jpg
    IMG_20190116_104857.jpg
    171.4 KB · Görüntüleme: 82

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bu testten dolayı benim aracında satışı olmamıştı ertesi gün pazar çektik, expere götürmeyen birine nasip oldu. Alan kişide pimrikli biri ki satıştan sonra uzun yola çıkacaz yapmamız gereken bişey varmı, arabayı çizmişler ne yapacaz diye beni arıyordu. Aracı satalıda 5-6 ay oldu conta ile alakalı bir sorun olsa mutlaka beni arardı diye düşünüyorum.
Velhasılı bu testin mucidleri çok iddialı olsa da, testte olumsuz sonuç çıkanların aracında fiziki olarak olumsuz bir durum görülmüyor diye düşünüyorum ben.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt