Aracın Su Eksiltmesi ve Conta Yakmak- Yapılacak İşlemler ve Maliyet

sokrates

Katılımcı
Bir su azalttı diye bu kadar moral bozma. %90 conta yakmadı. Bir yerden su kaçırmış olabilir. Mesela radyatör kapağı ndan olabilir. Usta baksın halleder.
Hararet yapan araba göstergesi sürekli yükselir.
Radyatör hortumu şişer.
Motor uğultu gibi bir ses oluşur.
Ve birçok şey. Canını sıkma, anlattığın kadarıyla lroblem yok :)

Cem Baydar

Katılımcı
Anlattıkların kadarıyla conta yakmadığını ben de düşünüyorum. Muhtemelen hortumlardan birinde delinme vardır ve oradan su kaçırmıştır. Öncelikle radyatör kapağını aç ve suya bak. suda yağ damlacıkları var mı yok mu diye. sonra da motorun içine eğil ve her bir hortumu dikkatlice izle. Patlağın olduğu yer suyu kaçırırken beraberinde pası da çıkartacağı için o bölge sarımtrak bir renk alır. radyatör kapağını açmadan önce kapağın da etafına bak. belki de radyatör kapağı su kaçırıyordu.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Önceki aracım 98 626 da kullanırken çok sık fanın devreye girmesi ile durup radyatör suyunu kontrol ettim ,yaklaşık 2 litre su takviyesi ile dikkatli bir şekilde sanayiye gittiğimde radyatör üst kazanında küçük bir delinme sonucu su sızdırdığını farkettik .Radyatör değişimi ile sorunu çözmüştüm ,radyatör kazanı ve hortumlar kontrol edilmeli..

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Abdulkadir büyük geçmiş olsun. Gelince üst üste gelirmiş. Ama hepsinden de birden kurtulursun. Km düşüren kişiyi hiç düşünmeden şikayet ederdim bu arada. Umarım ufak bir sorundur ve rahat bir nefes alırsın.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Geçmiş olsun,Allah hayırla sonuçlandırsın. Veli abimin sözü kelimeler farklı olsa da ana fikir olarak her zaman aklımda:" Kurcalanmış mazda hayattan bezdirir" maalesef sen de bunun canlı örneği oldun.Allah başka sıkıntı göstermesin...

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Su tamamlanır yağ çubuğu ve yağ kapağı sık sık kontrol edilir. Aracın radyatör suyu radyatör kapağı soğukken açılarak sık sık kontrol edilir eksikme varmı yok mu bakılır. Conta yakmamış olma ihtimali hala bulunmakta. Kontrole devam edilmeli imkan varsa usta eller kontrol etmeli.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
bugün murat ustanın yanındaydım
belirtilerin neredeyse hiçbiri yoktu zaten araçta, emin olmak adına ustayla da baktık
çok şükür araçta conta yakma hadisesi yok
suyu eksiltmesinin ardında kaçaklar var mı diye baktık, lifte de kaldırıp kontrol ettik,
araçta su kaçıran bir yer yok, sadece radyatör kapağı çok hafif basıncı kaçırıyor dedi
ben aracın suyunu yedek su kabından kontrol ettiğim için eksiltme görememiştim, radyatör kapağından neredeyse 4 aydır hiç su eklememiştim araca, benim bilgisizliğimden oldu yani :)

hazır murat ustaya uğramışken aracın kompresyon testini yapalım dedim, ama subaplarda sıkıntı varsa doğru sonuç vermeyeceğini de biliyordum
murat usta her göze ölçü aletini takıp ben de marşa geçtim
dediğine göre alet 186 yı vurmuş ve her gözde de birbirinden fark olmaksızın aynı değerleri vermiş,
kesinlikle subap sıkıntısı yok dedi, öyle olsaydı değerler biribirinden farklı çıkar sapma gösterirdi dedi,
kompresyonu çok iyi dedi :) normalde 195 falan olması gerekiyormuş galiba, bu haliyle çok iyi olduğunu, computestte çok rahat % 80 üzeri çıkacağını söyledi

sonra test sürüşüne çıktık
aracın lpg performasını vasat buldu, tekleme olayı ve sanki gaz yetiştirememe sıkıntısı var gibi dedi, ancak benzinde baktığımızda bayağı iyi buldu performansı
zaten hem tekleme hem de performans zayıflığı benim de canımı sıkan hususlardı,
lpg ustası ateşleme sisteminde en ufak sıkıntı yok demişti, hava akış metre ve boğaz kelebeği de sıkıntısız
bir de murat ustanın tavsiye ettiği lpg ustasına gösterecem bakalım
murat ustaya göre ya tesisatta sıkıntı var ya da regülatörde, zaten aracın ecu tartarini geri kalan sistem atiker

debriyaj bayağı sertleşmiş , gitmek üzere dedi, değişmesi gerekiyor
bir de sağ ön tekerden şangırtı şeklinde ses geliyordu, o da kaliper civatalarındanmış, serviste bulabileceğini sanmam dedi, ya çıkma ya da tornacıda tamir olacak dedi
bir de daha önce tamir olan amortisörlerden sağ ön patlamış, 1 yıl garantili idi, olmazsa bu işi yapan ustaya götürüp tekrar yapmalarını söylerim
amortisör takozları da sıkıntılı, tak tuk ses yapıyor

sonuç olarak bu arabayı sen başkasına aldırır mıydın dedim, o da yağ yaktığını söylerdim ama 626 ların çok güzel araba olduğunu da ekleyerek aldırırdım dedi :)
aracın kompresyon değerleri doğruysa benim için sevindirici bir gün oldu diyebilirim :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Her zaman söylerim, yazarım... Aracınız sıfır olsa bile;

Haftada bir kaputu açın, suyuna, yağına bakın... Lastik değerlerini kontrol edin. LPG sistemi varsa; hortumları gözle ve elle kontrol edin, yıpranma var mı? Su kaçağı var mı? Terleme yapan yer var mı? Radyatör kapağını kontrol edin; termostat açtığında basınç altında kaçırma yapıyor mu? Yoksa sağlam mı? Gözle, elle kontrol edin...

Ki; guzunuz da size teşekkür etsin, uzun ömürlü olsun...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Her zaman söylerim, yazarım... Aracınız sıfır olsa bile;

Haftada bir kaputu açın, suyuna, yağına bakın... Lastik değerlerini kontrol edin. LPG sistemi varsa; hortumları gözle ve elle kontrol edin, yıpranma var mı? Su kaçağı var mı? Terleme yapan yer var mı? Radyatör kapağını kontrol edin; termostat açtığında basınç altında kaçırma yapıyor mu? Yoksa sağlam mı? Gözle, elle kontrol edin...

Ki; guzunuz da size teşekkür etsin, uzun ömürlü olsun...

sık sık kontrol etmeye çalışıyorum; ama radyatör kapağından kontrol işini bilmiyordum, onu da öğrenmiş oldum :)
bagaja her ihtimale karşı su koymak lazım
su kontrolünde çeşme suyu mu, saf su mu yoksa antifiriz mi eklemek lazım abi ?

asıl mesele lpg deki sıkıntıyı bulmak, aracın tekleme yapması ve gaz kesmesi, nihayetinde performans düşüklüğü
ateşleme sistemi sıkıntısız ise sorun nerededir acaba?
murat ustaya göre sorun ufak müdahele ile giderilemiyorsa lpg tesisatını yenilemek ;D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tesisat işinin ustaları sorunu çözerler muhakkak...

1,5 luk pet şişeye 1/3 oranında antifiriz ve saf su koyarak bagajda bulundur... Eklemeyi bu karışım ile yap...

Ama öncelikle; sistem sorunu giderilerek suyu eksiltmeyecek hale getirilmeli...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Tesisat işinin ustaları sorunu çözerler muhakkak...

1,5 luk pet şişeye 1/3 oranında antifiriz ve saf su koyarak bagajda bulundur... Eklemeyi bu karışım ile yap...

Ama öncelikle; sistem sorunu giderilerek suyu eksiltmeyecek hale getirilmeli...

başka bir lpg ustasına daha gösterip onun yorumlarını da alalım bakalım

sistem hiç mi su eksiltmemeli yoksa makul sayılabilecek bir seviye var mıdır?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sağlam ve lpg siz bir sistem eksiltmez... Lpg'li sistemin tolere edilebilir miktarda eksiltmesi normal...

Benim guzu kelepçeden sızdırma yapana kadar 9 ayda yarım litre eksiltmişti...

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
sık sık kontrol etmeye çalışıyorum; ama radyatör kapağından kontrol işini bilmiyordum, onu da öğrenmiş oldum :)
bagaja her ihtimale karşı su koymak lazım
su kontrolünde çeşme suyu mu, saf su mu yoksa antifiriz mi eklemek lazım abi ?

asıl mesele lpg deki sıkıntıyı bulmak, aracın tekleme yapması ve gaz kesmesi, nihayetinde performans düşüklüğü
ateşleme sistemi sıkıntısız ise sorun nerededir acaba?
murat ustaya göre sorun ufak müdahele ile giderilemiyorsa lpg tesisatını yenilemek ;D
Abdulkadir günaydın. İki sorum var. Birincisi benzinde titreme var mi? İkincisi radyatör kapağından derken kompresör testi mi yaptı. Motor soğuk mu sıcak miydi?

Discovery cihazımdan gönderildi

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Abdulkadir günaydın. İki sorum var. Birincisi benzinde titreme var mi? İkincisi radyatör kapağından derken kompresör testi mi yaptı. Motor soğuk mu sıcak miydi?

Discovery cihazımdan gönderildi
[member=582]grafff[/member]
günaydın hocam
benzinde canavar gibi :) hiçbir sıkıntı yok
lpg de tekleme, gaz yetiştirememe gibi bir sıkıntı var ve performansı iyi değil

kompresyon testini buji kablolarının takılı olduğu gözlerden yapıyor, bujileri söküp yerine ölçü aletini takıyor, tek tek bakıyor 4 göze de
tabi motorun biraz soğuk olması gerekiyor

lpg tesisatına tekrar baktıracağım, bazen bağlantılar yanlış yapılıyor, su eksiltme olayına onlar da neden olabiliyor

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
[member=246]DarK PaSSenGeR[/member] öncelikle geçmiş olsun aracının conta yakmamasına ve motorunun iyi durumda olmasına senin adına sevindim murat ustanın dediği gibi o şangırtı muhtemelen kaliper civatalarındandır bence çok para vermene gerek yok tornacı sorunsuz şekilde halleder daha önce başıma geldi yaptırınca ses falan kalmamıştıçok basit bir işlem ince bir iş olduğu için tornacının yoğunlğuna göre 1-2 saat sürer.amaortisörlere gelince 4 ayda patlayan bir parça sana ne kadar güven verir tartışılır bence binmeye niyetin varsa sıfır amortisör al derim ben önlere servisten sipariş ettim normal fiyatı 193lira iskonto ile 164e alıyorum gazlı değil yağlı dedi servisteki eleman gelince bakacaz yağlı nasıl olacak bakalım

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
[member=246]DarK PaSSenGeR[/member] öncelikle geçmiş olsun aracının conta yakmamasına ve motorunun iyi durumda olmasına senin adına sevindim murat ustanın dediği gibi o şangırtı muhtemelen kaliper civatalarındandır bence çok para vermene gerek yok tornacı sorunsuz şekilde halleder daha önce başıma geldi yaptırınca ses falan kalmamıştıçok basit bir işlem ince bir iş olduğu için tornacının yoğunlğuna göre 1-2 saat sürer.amaortisörlere gelince 4 ayda patlayan bir parça sana ne kadar güven verir tartışılır bence binmeye niyetin varsa sıfır amortisör al derim ben önlere servisten sipariş ettim normal fiyatı 193lira iskonto ile 164e alıyorum gazlı değil yağlı dedi servisteki eleman gelince bakacaz yağlı nasıl olacak bakalım

teşekkürler rıdvan hocam :) [member=8]karardvn[/member]
kaliperi şimdilik sıkıntı etmiyorum, birilerinin yanından geçtiğimde bu şangırtı nereden geliyor tarzında bakanların dışında :D
murat usta da tornacıda halledilebileceğini söyledi

aracı ilk aldığımda amortisörleri tamir ettirmişti ilk götürdüğüm usta, 1 yıl garantili demişti, olmazsa götürürüm yeniden tamir etsinler ücretsiz,
murat usta bir de amortisör takozlarına da baksınlar dedi madem garantili yapmışlar onlar da tak tuk ses yapıyor :)

kuyruğu doğrultunca ben de amortisörleri sıfırlayacam inşallah

araba uzun zamandır ilk defa yüzümü güldürdü :) ama yağ yaktığı gibi bir gerçeğimiz var, binmeye devam edersem motor yapılacak zaten
murat usta gömleklerde genişleme olmuştur belki oradan kaçırıyordur dedi, bu haliyle çok rahat 30-40 bin km gider dedi
nasip artık
şu an lpgde sıkıntımız var bakalım, onu da çözersek çok daha iyi olacak O0

markası belli oldu mu senin amortisörlerin? tokico mu geliyor kyb mi?

Üst Alt