Mazda 3 BM Skyactiv Akü Problemi

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
İyi pazarlar,

9 gündür kullanmadığım aracım bugün çalışmadı. Ne kapı açıldı, ne herhangi bir ışık yanıyor.

Sorun akü müdür? Son kullandığım da hiçbir sorun yoktu. Bir tanıdığı yada ustayı çağırıp takviye yaptırmam gerekecek sanırım değil mi?
Ne zaman almıştınız aküyü

Araç Markası
2015 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi -Sedan
Konu buraya kadar gelmişken akü markası tavsiye edebilecek dostlar paylaşırsa çok sevinirim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara

OmmR

Zoom Zoom
Araç Markası
2018 Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ben aracı(dizel 2018 M3) geçen sene bu zamanlar aldığımda üzerinde orijinal aküsü vardı. Ölçtürdüm akü iyi dediler. Her gün kullanıyordum bir süre sonra akü yönetim sistemi arızası devamında da start stop arızası vermeye başladı. İlk zamanlar 2-3 haftada bir olurken giderek daha da sıklaştı. Hiç çalıştıramamaktansa şubat ayında varta n72 ebf akü ile değiştirdim. Gayet memnunum. Bildiğim kadarıyla da guzuların akü bölümüne her akü sığmıyor

Araç Markası
2015 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi -Sedan
İyi pazarlar,

9 gündür kullanmadığım aracım bugün çalışmadı. Ne kapı açıldı, ne herhangi bir ışık yanıyor.

Sorun akü müdür? Son kullandığım da hiçbir sorun yoktu. Bir tanıdığı yada ustayı çağırıp takviye yaptırmam gerekecek sanırım değil mi?
Bugün arkadaşın aracı ile benim aküye takviye yaptık. Kabloları bağladıktan 1-2 dk sonra aracımı çalıştırmayı denedim ve çalıştı. Kabloları söktük. Benim araç 10 dk ya yakın sorunsuz çalıştı ve aracı sanayiye götürmek için geri vitese takıp hareket ettim. Birkaç saniye sonra motor, rvm ve lastik arıza ışıkları yandı. Vites geriye takılı olmasına rağmen boşa düştü ve araç boşta kaymaya başladı. Vitesi tekrar boşa, parka alıp el frenini kaldırıp indirip vs denedim yine aynısı oldu. Son çare motoru kapatıp açayım dedim (bir daha çalışmama ihtimalini bile bile). Kapattım ve tekrar çalışmadı...Akşam 18:00 gibi başka bir tanıdığın aracı ile tekrar takviye etmeye çalışacağız.
- Biraz uzun şarj edersek çalışır belki,
- Yada aküyü söküp akücüye götürüp şarj ettireceğiz,
- Yada akücüyü arabanın yanına getirtmeye çalışacağız...

Durum böyle... ''Akü ölmüş'', ''şarj dinamosu bozulmuş olabilir'' gibi ihtimaller geldi aklımıza ama bilemiyorum. Durum hakkında görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Araba çalıştıktan sonra alternatörün ürettiği akım aracı besler aslında, sizin anlattığınız bana alternatörün yeterli akım üretemeyip aküyü de şarj edemediği izlenimini oluşturdu. Akşam aracınızı takviye ile çalıştırdıktan sonra avometre bulabilirseniz aküden ölçüm yapabilir misiniz rölantideki voltajı görmek için. Sağlıklı çalışan bir sistemde altenatörün ürettiği 14v civarında bir akım görünür.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
Xmax 300 & İ20
Araç Renk ve Tip
Siyah - Beyaz
Araba çalıştıktan sonra alternatörün ürettiği akım aracı besler aslında, sizin anlattığınız bana alternatörün yeterli akım üretemeyip aküyü de şarj edemediği izlenimini oluşturdu. Akşam aracınızı takviye ile çalıştırdıktan sonra avometre bulabilirseniz aküden ölçüm yapabilir misiniz rölantideki voltajı görmek için. Sağlıklı çalışan bir sistemde altenatörün ürettiği 14v civarında bir akım görünür.

Araç ilk çalışmada alternatör devreye girmiyor bazı araçlarda. Soğuk motorda motora yük bindirmemek için belli bir devir üzerine çıkmadan alternatör çalışmıyor. BL de de aracı ilk çalıştırdığımda rolantide beklersem akü gerilimi 13.8 e hemen çıkmıyordu bir süre marş anındaki gerilimle 11.5-11,8 civarında kalıyordu.
Ama marş sonrası 2000-2500 devire çıkarınca veya yola çıktığımda anında 13.8 i görüyordum. @ilkarabammazda3 nın araçta da aynı durum olmuş olabilir. Takviye sonrası araç çalıştı diye rolantide 10 dk çalıştırıp bekledilerse alternatör tetiklenmemiştir.

Araç Markası
2015 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi -Sedan
Araç ilk çalışmada alternatör devreye girmiyor bazı araçlarda. Soğuk motorda motora yük bindirmemek için belli bir devir üzerine çıkmadan alternatör çalışmıyor. BL de de aracı ilk çalıştırdığımda rolantide beklersem akü gerilimi 13.8 e hemen çıkmıyordu bir süre marş anındaki gerilimle 11.5-11,8 civarında kalıyordu.
Ama marş sonrası 2000-2500 devire çıkarınca veya yola çıktığımda anında 13.8 i görüyordum. @ilkarabammazda3 nın araçta da aynı durum olmuş olabilir. Takviye sonrası araç çalıştı diye rolantide 10 dk çalıştırıp bekledilerse alternatör tetiklenmemiştir.
Harika öneri. Çok teşekkür ederim. Akşam aracı tekrar çalıştırabilirsek vites boşta gaz vereyim bir süre... Umarım işe yarar.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Harika öneri. Çok teşekkür ederim. Akşam aracı tekrar çalıştırabilirsek vites boşta gaz vereyim bir süre... Umarım işe yarar.
Boş akü ile takviye ile marş sonrası rolantide ~65A alternatör yük ile çalışıyor arabadaki alternatör 90A.

Yola çıkarsanız daha fazla akım üretiyor yani aküyü daha hızlı doluyor ama bu sırada elektrik fonksiyonlarını kullanırsanız alternatör limitleri aşıyor.

Örnek : Elektrikli direksiyon dan ötürü Bu sırada elektrik fonksiyonlarını kullanırsanız akım daha çok artıyor direksiyonu çevirdiğiniz anlıkda 100A çıkıyor.

Akım yükseldiği için voltaj düşümüde oluyor buda arka planda arıza kayıtlarına sebep oluyor.

Boş aküden ziyaden bide arızalı akü konusu var bu cam çıkılmaz bi durum alternatör sistemini öyle yükler veriyorlarki 20A den 90A anlık çıkıyor iniyor o kadar saçmalıyorki motordu dinlediğinizde rölanti sesi devamlı değişiyor.

***Bunu veriler ile tesbit ettikden sonra müsait bi zaman yakalayamadım video ile detaylı olarak anlatıcam.

***Bozuk akü arabasına göre değişir ama saçma salak sistemleri arıza varmış gibi göstermesine sebep oluyor.

Araç Markası
2015 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi -Sedan
Aküyü araçtayken ne yaptıysak kendine getiremedik. Söküp şarja götürdük. 12 saatin sonunda akücü ''bu bitmiş, şarj olmaz'' dedi. Ama 24. saatte iyi duruma geldi kullanılır dedi. Şimdilik bu sorunu da bu şekilde kotardık. Destek olan herkese tekrar teşekkürler.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aküyü araçtayken ne yaptıysak kendine getiremedik. Söküp şarja götürdük. 12 saatin sonunda akücü ''bu bitmiş, şarj olmaz'' dedi. Ama 24. saatte iyi duruma geldi kullanılır dedi. Şimdilik bu sorunu da bu şekilde kotardık. Destek olan herkese tekrar teşekkürler.
Bakalım ne kadar dayanacak ve nerse nasıl kalacaksınız ilave olarak şimdi ki fiyatla alacağınız zaman li fiyat nasıl etkileyecek hepsini görece )

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara
Bakalım ne kadar dayanacak ve nerse nasıl kalacaksınız ilave olarak şimdi ki fiyatla alacağınız zaman li fiyat nasıl etkileyecek hepsini görece )
Havalar soğumaya başlayıp, araç üç dört günde bir çalıştırıldığında sorun yine hortlayacaktır.

Araç Markası
2015 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi -Sedan
Havalar soğumaya başlayıp, araç üç dört günde bir çalıştırıldığında sorun yine hortlayacaktır.
En geç bu kışa doğru akü almayı planlıyorum. Aslında şarj ettirmek bir tanıdığın fikriydi. ''Birkaç ay daha gider boşver alma şimdi'' dedi. Bende akü şarj ettirme olayını da yaşamış olmak için onay verdim. Nasıl olur, ne kadar gider vs göreceğiz bakalım :)

Aküm bittiği günlerde 2700tl 'ye Mutlu Akü vardı. Tarihe not düşmüş olayım. :)
Ekstra olarak akü şarj ettirmeye 100tl verdim.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Arkadaşlar cx5in kontağıni açık birakmisim muhtemelen, akü yeni ama 10 saatte boşaltmış, ön taraftan araç yaklasamaz, arka taraftan akü kablosu yetişmez, boşa alamıyorum, aküyü sokmekten başka çare var mı.
?

Araçta sadece hava yastığı lambası yanıyor nedense.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara
Arkadaşlar cx5in kontağıni açık birakmisim muhtemelen, akü yeni ama 10 saatte boşaltmış, ön taraftan araç yaklasamaz, arka taraftan akü kablosu yetişmez, boşa alamıyorum, aküyü sokmekten başka çare var mı.
?

Araçta sadece hava yastığı lambası yanıyor nedense.
İki kablo veya üç (ne şekilde yetişirse) takviye kablosunu birleştirmek geldi aklıma. :rolleyes:

Üst Alt