Mazda 3 BL (2009-13) Adem Usta'da 140 Bin Bakımı (Bir Nevi Ağır Bakım)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Araçta 100bin km sonrasında disk balata değişimiyle başlayan değişimi normal zannetmiştim. Önce yumuşak organik balata, ardından ise ferodo yarı metalik balata kullanımı deneyimlerimden sonra frenleme bir nebze iyileşmişti, fakat 2-3 fren sonra rölantide ve düşük hızda frenleme performansı düşüyordu. Asıl bu nedenle Adem ustaya gittim perşembe sabahı. Sıcak bir karşılama sonrası sohbet muhabbet, tanışma faslı. Yoğunluğunu da görünce hak verdim foruma girememesinin. Bir çok aracın gelmesi mi, ellerini kesip kanatması mı, ne ararsan var nasıl girsin foruma? Tabi bunda kendisinin de suçu var. Sen tüm markalara kapı açarsan yoğun olursun tabi ustam. :D Renault, Citroen, Fosurgen ne ararsan var. :D

Garaj ortamından olsa gerek yıllardır tanıyorsun hissi oluyor ilk defa dahi görüşsen. Kadir ile de öyle oldu, Adem ustamla da. İlgi alaka sohbet derken de vaktin nasıl geçtiğini anlamıyor insan. Diğer ustalarımızla ve Ali, Kadir ustalarla da tanıştım.

Üniversite ortamında gerek kendi işlerimizden gerekse benim konstrüksiyon değil de enerji alanına odaklanmam nedeniyle çok uzaklaşmışım sanayiye. Açıkçası özlemişim de o yağ kokusunu.

Adem usta önce detaylı kontrolleri yaptı, şikayetimi dinledi. Sonra da yapılacakları söyledi. Şikayetlerim klima kompresörü bilyesi, v kayış gergi bilyeleri, frenleme performansı üstüneydi. Adem usta bunların üstüne bir de orta sağ aks taşıyıcı bilyesi, motor kulağı, arka z rot, denge kolunu da ekledi.
Ardından Kadir usta parçaları sökmeye başladı, o aracımla ilgilenirken elimden geldiğince yardım etmeye çalıştım.

Sırasıyla yapılan işlemler;
1) Ön disk ve balata, arka balatanın, motor takozunun değişimi,
2) Gergi kasnaklarının tornacıya götürülerek bilyelerinin değiştirilmesi,
3) Orta sağ aks taşıyıcı yuvasının tornacıya götürülerek yuvasının yeniden yapılması ve bilyesinin değiştirilmesi,
4) Klima kompresörünün revizyonu,
5) Arka z rot ve denge kollarının montajı.
6) Buji değişimi.

1) Fren sorunum lastik balata disk değişimine rağmen abs devreye girmeden evvel gayet güzel tutarken abs devreye girince frenlemenin olduğundan uzaması idi. Ayrıca arada bir ön arka park yapma esnasında özellikle yokuştaysam frenlemenin azalıp kaydırma yaptığını hissediyordum. Öncelikle önceki disk ve balata değişimlerinden sonra bir aracın disk ve balata seçeceğini hiç düşünmemiştim. Fakat gerçekten de öyleymiş. Adem ustanın deneyimleri sonucunda karar kıldığı balataları taktık. İcer marka Fransız. İsmini daha önce duymadığım bir markaydı. Düşük hızda performansın azalması, diskin kalitesi vs detaylı konuştuk. Diskin önemi de demek ki bu noktada ortaya çıkıyor ki, disk balata değişimi sonrası araç tamamen karakter değiştirdi diyebilirim. O nedenle bir musibet bin nasihatten iyidir atasözümüz ne kadar doğruymuş ki bu Ferodo, Ate, TRW, Bosch diye markaya güvenip rastgele balata takmamak gerekli diye düşünmeye başladım. Ya orjinal ya da deneyimli ustaların deneyimleri sonucunda önerecekleri markaları kullanmanızdır.

Deneyimli usta konusuna gelirsek o da maalesef aşırı az. Şahsen ben de Adem usta gibisini görmedim Karabük, Ankara, İstanbul üçgeninde. Fren sorununa tek seferde çare oldu. Gelelim diğer konuya motor takozuna. Ben aracımda ne titreşim ne takırtı ne tukurtu duydum. Sadece kasislerden çok az hızlı geçersem ön taraftan bir tıngırtı duymaya başlamıştım 2 gündür. Derken sol üst motor takozu kopmuş tamamen. Şaştım kaldım vallahi duruma. Takoz değişti de ne oldu gerçi? Yine bir fark hissedemedim. :D

2) Bilyeler Ankara'da 40 bin km önce değişmişti. Metal metali yeme sesi gelmeye başlamıştı artık. Onları da kaliteli plastik o ringli değil de metal o ringli SKF marka bilyelerle değiştik.

3) Asıl hikayeler burada başlıyor. Ne zamandır bir uğultu vardı. Orta sağ aks taşıyıcı bilyeden şüpheleniyordum. Adem usta kontrol ederken yuvanın içinde oynadığını gördü. Tornacı Hüseyin usta gayet güzel bir işçilik yaptı hem bu hem de klima kompresörü konusunda. Aşınan yuvayı önce tornalayıp yuvarlak hale geri getirdi, ardından bileziği yuvanın içine presleyip tekrar bilyenin girebileceği kadar tornayla tekrar açıldı. Böylece yuvanın boşluğu alınmış oldu. Ön alttan uğultu sesi geliyorsa buraya baktırmakta fayda var. Sonrasında baya sessizleşme oluyor sürerken.

4) Klima kompresörünün kasnağı, V kayışı söküldüğünde langır langır oynuyordu. Nasıl oyulmuş yuva anlatılmaz. Kadir ustanın klimacı arkadaşları sağolsun güzel bir revizyondan geçirdiler. Ardından Hüseyin usta yine yuva yaptı yukarıda anlattığım metodla. Dengesiz aşınmış yüzeyleri tornada alıp yüzeyi düzgünleştirdi. Yuva aşındıkça ve gergi kasnağı da gerdirdikçe bir yöne doğru aşındığı bariz belliydi. Sonra kompresör toplandı. Zaten klimanın ben gidiyorum dediği de rölantide çalışırken klima devreye girdiğinde ses çıkarmasından anlaşılıyordu. Bunu da ucuz kurtardık. Klima kompresörünün burcu onarılamaz durumdaysa sıfır kompresör alınmalıymış. Sıfırı 2-3bin, çıkma parçası 600-700 tl, fakat garanti verilmiyor buna da. Bu revizyonla da taş gibi oldu aynı ilk günkü gibi. Kadir ustanın dediğine göre BL kasada ilk benmişim. Bunda şu ana kadar klima hep açık gezmemde etkisi olabilir. Artık daha dikkatliyim. Sizin araçlarda da klima devreye girdiğinde ufaktan bir ses duyarsanız geciktirmeden siz de revizyon yaptırın.

6) Buji deyip geçeriz ama onun da ne kadar püf noktası varmış. Öncelikle lpgli ise orjinalden başkasını önermiyor Adem usta. 2. olarak ise Kadir usta fabrikasyon bujilerin aralıklarının aynı olmadığını gösterdi. Sıfır paketten açtığımız buji ağzı korumalı kartonlu bujilerin (bkr5e11) kimilerinin aralığı 13 den fazlayken kimilerininki 7 den bile düşüktü. Bunları böyle ayarsız taktığınızı düşünsenize bir an... Kadir usta sentille 8 mm ye ayarlayıp taktı. Sakın aldığınız bujileri sentille ölçmeden takmayın derim. Artık fabrikasyon bujiye de güvenemeyeceksen neye güveneceğiz?

Bu değişimler sonrası sürdüğümüzde içerideki uğultu sesinin kesildiğini, klimanın çalışırken sessizleştiğini farkettim. Farkettiğim öteki nokta ise motor sesinin artması idi. Nedeni ise İstanbul'da Shell'den aldığım gaz bitip Ereğli'den Totalden tekrar alınca bu ses kesildi ve motor sessizleşti. Panik fren yaptığımda frenlerin olması gerektiği gibi davrandığını gördüm. @kadir de test etti zaten sonrasında. Frenleme sistemindeki en ufak bir eksikliğin tüm sistemi nasıl etkilediğini deneyimleyerek öğrenmiş oldum. Başka disk balata kombinasyonlarında abs sık devreye girip frenlemeyi uzatırken Adem ustanın önerdiği disk balata kombinasyonu yeni lastikle buluşunca harika sonuç verdi. Kadir bu arada Nokiancılar kızacak ama sen o lastiği at ContiPremiumContact 5 al. :D

Usta faktörünün önemini de gerçek ustayla tanışınca farketmiş oldum böylece. Motor takozunu göremeyen, bujileri değişirken sıkmayan, frenleme sorununun kaynağını öngöremeyen ustalardan sonra Adem usta'dan ve çalışma arkadaşlarından başka bir yere göstermem. Deneyim farklı bir olgu çünkü. Ayrıca Adem ustamın soruna yönelik çözümleri de beğenimi kazandı. Gerekirse poryalar, arka diskleri değiştirmesini istememe rağmen aceleci davranma diye uyarması, araban, gidişi güzel sen olmayan şeyleri takıntı yapıyorsun diye abi tavsiyesi vermesi, bak üst kapağı açıp subap değerlerini ölçsem yüzün şimdiki gibi gülmeyecekti diyerek güldürmesi de gerçek ustalığını göstermekte. :D Ustamdan da istediğin zaman gel başla sözünü aldım. Doktora mezuniyeti sonrası doktoralı işsiz olursam hatırlatırım @adem Usta :D Ayrıca arkadan gelen sesin punta kaynaklarından olduğunu belirlemesi ve 30 dakikaya yakın sürüş+ses dinleme seansını yaptığı için de teşekkür ederim.

Uzun lafın kısası usta faktörü, deneyim önemli. Görüyorsunuz anlatmaya gerek yok. :D
maxresdefault.jpg

Söylemeden geçemeyeceğim. Hem giderken hem dönerken o köprü trafiği neydi öyle. İstanbul doğumlu olmama rağmen nefret ediyorum. Köyümün gözünü seveyim ben ya. Safranbolu'da ne trafik ne bir şey. :D Kadir de sağolsun o kadar trafiğe rağmen geldi yanıma. Birbirimizin araçları denedik. Bitüself ve manyaklı kasanın yalıtımının iyileştirilmesini deneyimlemiş oldum.

Mazda Ekinciden kareler;
32328522_10156389841403256_5313274544046211072_n.jpg

Sağ orta aks taşıyıcı rulman;
32369651_10156389840518256_4193160615281295360_n.jpg32294503_10156389840733256_7166447048441462784_n.jpg

32456354_10156389841283256_7414528890648920064_n.jpg32332417_10156389841933256_8317062353178853376_n.jpg

Tornalanmış yüzeyi düzgünleştirilmiş klima kompresör kafası;
32484563_10156389841708256_7774599423824232448_n.jpg

Ciğeri sökülmüş bir lantis;
32368851_10156389840968256_6690533189934383104_n.jpg

Ve diğer marka araçlar;
32482811_10156389840613256_6062473452156092416_n.jpg

45 km sonra şanzıman yağı. Kahverengiye yakın bir rengi var. Benim ve Adem ustamın dediği gibi bu yağlar 100bin km gitmez. 50-60 gibi değişmesi gerekir.
32332417_10156389841933256_8317062353178853376_n.jpg32336930_10156389840303256_2669308409093816320_n.jpg

Rot balans ayarı için gittiğimiz dükkandan kareler;
32349138_10156389840018256_9112127174093045760_n.jpg

Adem ustanın önerdiği lastik;
32349863_10156389839808256_6274833746420039680_n.jpg

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçmiş olsun hocam, kazasız belasız günlerde eskitmek nasip olsun. Herkesi memnun etmek mümkün değildir ama büyük bir çoğunluğa ve bana göre Adem Ustam candır... :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bu vesile ile tanışmıştık olduk @MutluTEKİR ile.

Tekrar hayırlı olsun @MutluTEKİR güle güle bin @Adem Usta mında diğer ustalarımızında ellerine sağlık.

Standart bir yağ ve hava filtresi değişminde bile adem ustayı öneriyorumki hava filtresini ters takan ustalar bile var.

Yazıların genelinde çıkan sonuç;
1- orijinal parça
2- usta önerisi

Parça konusunda genelde katıyım japonlara güvenip japon aracı alıyoruz , mazdaya güvenip Mazda alıyoruz , ama sonradan araçı çine çeviyoruz ;)

Ama hala nasıl buji tırnak aralığı farklı çıkar anlamış değilim evde denso bujim var denso olması önemli değil üzerinde Mazda yazıyor ben mazdaya bakarım sentil aparatından şirketde vardı sanırım hemde kalibrasyonu eğer alabilirsem evdeki denso/mazda bujilerine bakacagım.

Lastik konusu : üretim kaynaklı çatlaklar vs dün Kozyatağı 2.köprü virajına gaza asılarak girdim 4 lastik birden yan yan gidiyoruz :)

Aracı ilk aldıgımda toyolar kısmen iyi gibiydi ama iyide değildi zaman geçtikçe bayada kötüleştide sonuçda ömrü bitiyordu bitti , nokian aldık buda ilk zamanlar iyiydi ama şuanda pek iyi değil çatlaklardan dolayı başvuru yaptık beklemediyiz önerini değerlendirecegimden emin olabilirsin ama nexen tire da aklımdan geçmiyor değil sebebide onların işlerini yapıyoruz ;) ticari ilişkiler :):)
Sabah sabah ne yazdım beee :)

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aracı Çin'e çevirme konusu çok çetrefilli bir mevzu Kadir... :) Bu günkü global dünyada; Skyactiv Teknoloci'nin fren kaliperleri Made in PRC damgalı... Çoğunun elinden düşürmek istemediği yani bağımlısı olduğu ve başka markalara "Çin Malı" yaftası yapıştırdığı Yarım Elma telefonlar Çin Malı... ;)

Burada dikkat edilecek konu, malın ne kadar kaliteli olduğu, nasıl üretildiğidir... Kimin neyi ürettiğinin çok anlamı kalmadı artık. Made in Holland yazan Philips, Made in Japan yazan Pioneer veya Sony kalmadı artık...

Atılgan'ın ateşleme sistemi cortladığında, orijinal ürünlere baktım, çift bobin ve buji kablosu 1.800 Lira, benim bu parayı vererek orijinal almam mı mantıklı, Çin malını 250 liraya almam mı? Kaç kişinin gücü veya aklı mantığı bu fiyat farkına "evet" diyebilir?

Lpg'li araç kullandığım için sıfır bujileri hep 0,6 veya 0,7 tırnak aralığına ayarlar öyle takarım veya usta takar. Fakat; bujilerin kutu içinden çıkmış haliyle tırnak aralıklarının farklı olabileceği ihtimali aklıma gelmemişti, bunu da öğrenmiş olduk... Öyle anlaşılıyor ki; buji tırnak aralığını dikkate almayanlar farklı tırnak aralıkları ile ateşlemeye çalışan bir sisteme sahip oluyorlar. :(

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Geçmiş olsun @MutluTEKİR kazasız belasız, güle güle kullan.
Şu klimadaki ses olayı kafama takıldı benim?
Nasıl bir ses? Metalik bir ses mi, sürtünme sesi gibi fln mı?
Bende klima açıkken bir ses duyuyorum ama nasıl tarif edilir bilemedim. Sıkıştırılmış gazın bir yerden geçerken çıkardığı ses gibi. Tıslama, inceden inleme sesi gibi. Sessiz ordamda teyp fln kapalıyken duyabildiğim bir ses.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aracı Çin'e çevirme konusu çok çetrefilli bir mevzu Kadir... :) Bu günkü global dünyada; Skyactiv Teknoloci'nin fren kaliperleri Made in PRC damgalı... Çoğunun elinden düşürmek istemediği yani bağımlısı olduğu ve başka markalara "Çin Malı" yaftası yapıştırdığı Yarım Elma telefonlar Çin Malı... ;)

Burada dikkat edilecek konu, malın ne kadar kaliteli olduğu, nasıl üretildiğidir... Kimin neyi ürettiğinin çok anlamı kalmadı artık. Made in Holland yazan Philips, Made in Japan yazan Pioneer veya Sony kalmadı artık...

Atılgan'ın ateşleme sistemi cortladığında, orijinal ürünlere baktım, çift bobin ve buji kablosu 1.800 Lira, benim bu parayı vererek orijinal almam mı mantıklı, Çin malını 250 liraya almam mı? Kaç kişinin gücü veya aklı mantığı bu fiyat farkına "evet" diyebilir?

Lpg'li araç kullandığım için sıfır bujileri hep 0,6 veya 0,7 tırnak aralığına ayarlar öyle takarım veya usta takar. Fakat; bujilerin kutu içinden çıkmış haliyle tırnak aralıklarının farklı olabileceği ihtimali aklıma gelmemişti, bunu da öğrenmiş olduk... Öyle anlaşılıyor ki; buji tırnak aralığını dikkate almayanlar farklı tırnak aralıkları ile ateşlemeye çalışan bir sisteme sahip oluyorlar. :(

Kimin nerde ürettiği değilde , kimin ürettirdiği konusu.
Bu damak tadı gibi bişey kime öyle kime böyle...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kimin nerde ürettiği değilde , kimin ürettirdiği konusu.
Bu damak tadı gibi bişey kime öyle kime böyle...
Kimin ürettirdiğine dikkat edeceksek, arabayı Çin'e çevirme mevzusu değil de, kaliteli parça kullanımı öne çıkar bence.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Parça üzerinde mazda etiketi , ablemi vs varsa en kaliteli parça odur benim için almak ile almamak konusu anlık yakıt tüketimi gibi değişken etkendir.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
@MutluTEKİR güle güle ağız tadıyla kullanın inşallah. Arkadaşlarımızın açtığı birçok konuda Adem Usta farkına şahit oluyoruz. Ben de triger değişimi için önümüzdeki aylarda kendisine gitmeyi düşünüyorum.

Yaşadığınız fren problemini @suleyman da ben de yaşıyoruz. Balatalarım servisten orjinal. Ama sıkıntı var :(

Adem Usta'da taksit yapılıyor mu hocam?

Son düzenleme:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
@MutluTEKİR güle güle ağız tadıyla kullanın inşallah. Arkadaşlarımızın açtığı birçok konuda Adem Usta farkına şahit oluyoruz. Ben de triger değişimi için önümüzdeki aylarda kendisine gitmeyi düşünüyorum.

Yaşadığınız fren problemini @suleyman da ben de yaşıyoruz. Balatalarım servisten orjinal. Ama sıkıntı var :(

Adem Usta'da taksit yapılıyor mu hocam?

Parçalar için parçacı taksit yapıyor, işçilik olayını bilemiyorum ;)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Valla sağolsun Adem usta mail order yaptırdı. Çalıştığı bankadaki arkadaşlar 4 taksit yapmış. Yoksanakit vermem imkansız :D Ay sonu bir de. Bu hafta yoğun olacağımdan ramazan başlamadan sorun çözülsün istedim.

Alperen diskler ne alemde? Bitmeye yakın ya da başka marka olabilir mi? Kadirin aracta da ani fren yaptım abs devreye girdi uzadı lastiğin de çok etkisi oluyor.

Adem usta lastiğin cıyaklaması lazım, yola yapıştığının belirtisi dedi. Patinaj çekip de cıyaklamıyorsa o lastik sertleşmiştir.

İbrahim abi, bende bildiğin mekanik bir ses geliyordu. Meğer klima kasnağı yuvayı yiyormuş. Tıslama ise biryerden birşey kaçıyor demektir.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Hocam lastiklerim aktardığınız sertleşmiş lastik tanımına uyuyor galiba. Fren için gittiğim usta diskler iyi durumda dedi. Fakat emin değilim. En iyisi okul kapandıktan sonra İstanbul turu yapıp Adem Usta'yı ziyaret etmek. Taksit olayı tam süper oldu.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Mutlu güle güle kullan güzel bir bakım olmuş Adem Usta'mın kollarında. İnce detaylar konusunda bilgi verdiğin için de teşekkürler, her şey tecrübe.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Valla sağolsun Adem usta mail order yaptırdı. Çalıştığı bankadaki arkadaşlar 4 taksit yapmış. Yoksanakit vermem imkansız :D Ay sonu bir de. Bu hafta yoğun olacağımdan ramazan başlamadan sorun çözülsün istedim.

Alperen diskler ne alemde? Bitmeye yakın ya da başka marka olabilir mi? Kadirin aracta da ani fren yaptım abs devreye girdi uzadı lastiğin de çok etkisi oluyor.

Adem usta lastiğin cıyaklaması lazım, yola yapıştığının belirtisi dedi. Patinaj çekip de cıyaklamıyorsa o lastik sertleşmiştir.

İbrahim abi, bende bildiğin mekanik bir ses geliyordu. Meğer klima kasnağı yuvayı yiyormuş. Tıslama ise biryerden birşey kaçıyor demektir.

Cıyaklamamı katiyen yok :) neyse mevzu fabrikada hafta içi haber gelecek inş.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu arada ekleyeyim. Adem usta Eneos Sustina önerdi. 170-200 tl arası bir yağ. Fakat Eneos'un Premium Hyper serisi de var fiyatı daha makul. 110-130 arasında. 5-40 Premium Hyper denemeyi düşünüyorum. Mobil 1 New Life 0-40 ın fiyatları da uçmuş 130-140 a.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu arada ekleyeyim. Adem usta Eneos Sustina önerdi. 170-200 tl arası bir yağ. Fakat Eneos'un Premium Hyper serisi de var fiyatı daha makul. 110-130 arasında. 5-40 Premium Hyper denemeyi düşünüyorum. Mobil 1 New Life 0-40 ın fiyatları da uçmuş 130-140 a.
Diğer yağlar ile fiyat farkı çoksa ben tavsiye etmiyorum hocam... Türk yağı, fason üretim çünkü. Üzerinde made in Japan yazanını bulursan da kaçırma. :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu arada @Murat abi bir ara konuşmuştuk hani. Güneş yüzünden teypin ışığının üstündeki plastiğin şeffaf kaplaması çıkıyordu ya. Adem ustanın çözümü oraya mat folyo. Hiç çıkarmadan direk yapıştır kenarlardan da içine ittir. Eğer mat folyo bulabilirsek olabilir.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Bu arada @Murat abi bir ara konuşmuştuk hani. Güneş yüzünden teypin ışığının üstündeki plastiğin şeffaf kaplaması çıkıyordu ya. Adem ustanın çözümü oraya mat folyo. Hiç çıkarmadan direk yapıştır kenarlardan da içine ittir. Eğer mat folyo bulabilirsek olabilir.

Onla uğraşmaya gerek yok, makyajlı teybi almak lazım :) ben birisiyle 150 liraya anlaşmıştım ama elemanı bulamıyorum :)

Üst Alt