Yol Hipnozu Nedir?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bayram üzeri daha da önemi artan bir konu olduğu için paylaşmak istedim.

Yol hipnozu, çoğu sürücünün bilmediği ve farkında olmadığı fiziksel durumdur.

Yola çıkıldıktan 2.5 saat sonra yol hipnozu başlar.

Hipnoz olan sürücünün gözleri açıktır ancak gözün gördüğünü beyin kaydetmez, analiz etmez.

Yol kenarında duran araca veya önde giden giden TIR'a arkadan çarpma kazalarının bir numara sebebi yol hipnozudur.

Yol hipnozu olan sürücü, çarpma anına kadar son 15 dakika hiçbir şey hatırlamaz.

Kaç km hızla gittiğini, önündeki aracın hızını analiz edemez, genellikle çarpışma 140 km ve üzeridir.

Yol hipnozundan kurtulmak için 2 veya 2.5 saatte bir 15 ya da 30 dakika durmak, hava almak, yürümek, çay kahve içmek gerekir.

Yol hipnozu uzun yolda, 4. saatten itibaren zirve yapar. Film tamamen kopmuş olur.

Yolda giderken belli yer ve araçları not edip hatırlama yapmak gerekir.

Son 15 dakika hiçbir şey hatırlamıyorsan, kendini ve yolcuları ölüme götürüyorsun demektir.

Yol hipnozu gece daha çok olur ve yolcular da uyuyor ise, durum çok vahimdir.

Sürücü her 2.5 saatte durmalı, dinlenmeli, 5-6 dakika yürümeli ve zihni sürekli açık olmalıdır.

Gözler açık fakat zihin kapalı ise, kaza kaçınılmazdır.

Nöroloji Uzmanı
Dr. Mehmet Yavuz'dan alıntıdır.

Konuyla ilgili farklı bir link

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2005 yılında Aksaray Konya arasındaki düz yolda başıma geldi. Çok şükür ki, araç yoldan çıkmadan, yoldaki bozuk bölümde hafif sarsıntı yapınca gözlerim açık ama bilincimin olmadığını fark ettim. Yolda araba 120 ile gidiyor ama ben yeni direksiyona geçmişim gibiydi. Neredeyiz, araba ile nereden nereye gidiyoruz diye kendime soru soruyordum... Çocuklara fark ettirmeden hemen toparladım olayı. :uyku:

Bozuk bölüme üç beş saniye geç varsak, 120 km hızla tarlalara uçmuş olacaktık, Allah korudu.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
2005 yılında Aksaray Konya arasındaki düz yolda başıma geldi. Çok şükür ki, araç yoldan çıkmadan, yoldaki bozuk bölümde hafif sarsıntı yapınca gözlerim açık ama bilincimin olmadığını fark ettim. Yolda araba 120 ile gidiyor ama ben yeni direksiyona geçmişim gibiydi. Neredeyiz, araba ile nereden nereye gidiyoruz diye kendime soru soruyordum... Çocuklara fark ettirmeden hemen toparladım olayı. :uyku:

Bozuk bölüme üç beş saniye geç varsak, 120 km hızla tarlalara uçmuş olacaktık, Allah korudu.
Hakikaten bazen şansa hayattayız diyorum. Benzerini yaşadım. Ankara'dan yanılmıyorsam Benfica maçı için Kadıköy'e gittik üç kişi, ertesi gün sabahında işe gideceğiz o bakımdan maçtan sonra geri Ankara'ya döneceğiz. Maç zaten gece yarısı bitti, o trafikten ayrılıp İstanbul'dan çıkmak vs derken saat çok geç oldu. Diğer iki kişi alkol aldıkları için dönüş yolunda ben kullanıyorum. Uykunun da çökmesiyle gözlerim açık uyudum, yani uyumadım yolu görüyorum ama bilinç hiç yok, kendime geldiğimde güvenlik şeridinden bariyere doğru gittiğimi farkettim. Çok fena bir durum, bilinç tamamen yok oluyor.

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
"Ne oluyor ya" dedim. Hanım: "Ne biçim kullanıyorsun 5 dakkadır içim dışıma çıktı, yolu boş gördün serserilik yapıyorsun?" dedi.

Bu durum o durummuş...Ben soldan gidiyorum yol boş diye, şeritlerin hepsine slalom yapıyormuşum...

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Antalya yolunda bir kez başıma geldi , tünellerden birinde hızım 40 a kadar düşmüş ve sal tarafa nerdeyse sürtecek kadar yaklaşmıştım. O gün bu gündür ihtiyacından fazla yanıma su alır ve susama ihtiyacı olmadan içerim. Malum bir noktadan sonra sıkıştırınca mecburen duruyorum :cool::)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Benim olay belli;
Kendimi iyi hissetmiyorsam 100 km / 1 saat
Kendimi iyi hissediyorsam 200km / 2saat

Km/saat hangisi önce gelirse :) uzun yolda çok sıkıldığım için gözüm sürekli saat ve kilometrede oluyor :)

Bunların haricinde durmadan İzmire vardığımda oldu ama 1 kere gidişte 1 kere dönüşte sadece :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
150 km sonra uykum gelir.
Benim olay belli;
Kendimi iyi hissetmiyorsam 100 km / 1 saat
Kendimi iyi hissediyorsam 200km / 2saat

Km/saat hangisi önce gelirse :) uzun yolda çok sıkıldığım için gözüm sürekli saat ve kilometrede oluyor :)

Bunların haricinde durmadan İzmire vardığımda oldu ama 1 kere gidişte 1 kere dönüşte sadece :)
İstanbul - ankara
2 yada 3 kez mola

İstanbul - sinop
Mola sayısını sayamıyorum ama 12 saat den aşağı henüz gitmedim.

mustafakaya

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Siyah Hatchback
1 yıl bir 1 ay önce başıma geldi ve kaza yaşadım. Daldım ve gözümü açtığımda tarlaya uçuyorduk. Kemer ve hava yastığı hayatımızı kurtardı. Hatama karşılık olabilecek en iyi sonuç oldu yine de şükür. Eşim belini kırdı ama toparladı.buraya özellikle yazmak istedim çünkü yaşayana kadar herkes biraz önemsiz görüyor.

- 3 saniyelik hatamın bedelini çok acı ödüyorsunuz. Bu sebeple lütfen hemen aksiyon alın.
- eğer bir kere dalma olduysa bu uyarıdır. Gerekirse dörtlüleri açın durun ilk bölmede. Çünkü ben benzinliğe girerim dedim ama tarlaya girdim.
- enseniz hafif yanıyorsa en tehlikeli durumdur. Artık gidiyorsunuz demektir.
- sakız, cam, klima, müzik evet bunlar oyalar ama bunlara asla güvenmeyin. Durun ve 15 dk dinlenin.
- 5 yıl yaşamazsınız ( benim başka vakalarım da oldu hepsinden sıyrıldım ama ) en son denk gelir. Önemseyin

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
- 3 saniyelik hatamın bedelini çok acı ödüyorsunuz. Bu sebeple lütfen hemen aksiyon alın.
- eğer bir kere dalma olduysa bu uyarıdır. Gerekirse dörtlüleri açın durun ilk bölmede. Çünkü ben benzinliğe girerim dedim ama tarlaya girdim.
- enseniz hafif yanıyorsa en tehlikeli durumdur. Artık gidiyorsunuz demektir.
- sakız, cam, klima, müzik evet bunlar oyalar ama bunlara asla güvenmeyin. Durun ve 15 dk dinlenin.
- 5 yıl yaşamazsınız ( benim başka vakalarım da oldu hepsinden sıyrıldım ama ) en son denk gelir. Önemseyin
Çok doğru tespitler, büyük geçmiş olsun.

Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hani kitap okurken bir cümleyi 5. kez okuduğunuzu fark edince durup dinlenirsiniz ya, araç kullanırken de aynısını yapmak gerekiyor bence. Şehir içinde de belli bir yorgunluk düzeyinde (trafik varsa mesela) çok fevri, dikkatsiz veya özensiz davranmaya başlayabilir insan. Ben sıkılacaksam çabuk sıkılan, sıkılmazsam da saatlerce bir işe dalabilen biriyim. Bu yüzden dikkatimin dağıldığını anladığım anda hemen veya belirli aralıklarla saati kontrol kontrol ederek fazla dalmayı engelleyecek şekilde mola vermeyi adet edindim. Masabaşı çalışırken de bu tür rutinleriniz olmalı. Araçta da 45 dk otursam zaten kalkıp bir dizlerimi gevşetmem lazım. O yüzden bol bol mola veririm, bagajımda çaydan kumanyaya her şey olur. Güzel dinlenme tesis bulamazsam kendim çilingir sofrası yaparım, zihnimi dinlendirmek için camları falan silerim...
Bunların hepsinden keyif alıyorsanız yolculuk çok güzel olur, sizi acele ettirecek/sıkıp uyutacak veya fazla konuşup dikkat dağıtacak bir eşlikçiniz de olmamalı.

Son düzenleme:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Millet yarım saat erken gitmek için her şeyi yapıyor. Hopa - İstanbul arasını 22,5 saatte geldim 2 kere 1 saat üzeri mola, bir kere 3 saat civarı uyku molası, 5-6 kere ufak dinlenme molaları verdim. 3-5 saat geç git sağlam git. Her şeyden önemlisi kimseye zarar verme. Tüm mesele bu.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
İstanbul - sinop arasını daha önce 12 Saat altında gelememiştim.
Bu yavaş gitmekden ziyade devamlı mola eğili sebebiydi.

Saat 22.00 da çıktım , 07.20'de sinopdaydım
Toplamda 2 kere durdum toplam duruş 3 saat 20 dk .

Bunların 1 tanesini ben durdum gözlerim yoruldu.

Diğerinide hanım durdu. (2 saat ~)

Kendime rekor kırdım resmen.

Burda sigarayı bırakmamın etkisi mi acaba ?

Üst Alt