Güvenli Sürüş Teknikleri -I-

OsmanGokbulut

Katılımcı
Araç Markası
2016 Mazda CX-5 2.5
Araç Renk ve Tip
Soul Red SUV
Bir de ada etrafında dönerken (şu aralar elektrikli bisikletle geçiyorum adadan) üzerinize yol benim deyip bodoslama araç sürenler var. Sağolsun Valilik kocaman yazılarla adaya girişlerin başına "adadaki araca yol ver"diye levha koydurmuş ama kafasını kaldırıp ona da bakan yok..
Dünyanın her yerinde geçiş üstünlüğü ada içindeki araca aittir. Türkiye'de bu kuralı bilip uygulayan sürücü sayısı çok az. "Ben ana yoldan geliyorum, üstünlük bana ait." diyeni mi ararsınız, yoksa "Türkiye'de bu kural öyle değil." diyeni mi ararsınız.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Dünyanın her yerinde geçiş üstünlüğü ada içindeki araca aittir. Türkiye'de bu kuralı bilip uygulayan sürücü sayısı çok az. "Ben ana yoldan geliyorum, üstünlük bana ait." diyeni mi ararsın, yoksa "Türkiye'de bu kural öyle değil." diyeni mi ararsın.
Bana kimse yol veremez , yolu ben veririm bakınız ;

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Dünyanın her yerinde geçiş üstünlüğü ada içindeki araca aittir. Türkiye'de bu kuralı bilip uygulayan sürücü sayısı çok az. "Ben ana yoldan geliyorum, üstünlük bana ait." diyeni mi ararsınız, yoksa "Türkiye'de bu kural öyle değil." diyeni mi ararsınız.
Akıllı kavşak sistemi bunun adı ve akıllı insanlar için yapılmış, bizlik bir şey yok yani... :kedicik:

Muğla da var bolca ve ortadaki kısım yol ile aynı seviyede gibi alçak, bazı kamyoncular bırakın ada içindekilere yol vermeyi, duramayıp çiçekliğin (ortadaki adanın) içinden geçiyor. :utan:

Cenk Behram Su

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Olayın tam tersi de sıklıkla yaşanıyor... Sağdaki araç 1 nolu güzergahtan sokağa girmek için ilerlerken soldaki araç sokaktan sola dönmek için sağdaki aracın şeridine dalıyor, telif içeren görselimizi de ekleyelim hemen.

:kedicik:

Ekli dosyayı görüntüle 68022
Yol hakkı zaten sağdaki aracın bu görselde. Soldaki araç şeridinde beklemek zorunda

Cenk Behram Su

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3
Güvenli Sürüş Teknikleri
-Virajda sürüş-
Maalesef ki bir çok platformda sürücü eğitmenlerinin, acemi şoförleri yanlış yönlendirdiğine şahit oluyorum. Viraja girerken gaz kesilir, fren yapılmaz, virajdan çıkarken şu yapılmalıdır, bu yapılmamadır gibi gibi.. Acemi sürücüler de doğal olarak bu bildirimleri olmazsa olmaz kural diye şartlanıyorlar ve özellikle de kaygan zeminlerde kazalar kaçınılmaz oluyor.

Viraj sürüşlerinde kesin kurallar yoktur. Tecrübeyle sabit hissiyatın sağladığı önlemler ve teknikler vardır. Viraja giriş ve çıkışta sürücünün nasıl bir teknik uygulayacağı, o anki duruma göre değişir. Çünkü neredeyse sonsuz değişken vardır. Bu değişkenleri şöyle sıralayabiliriz:

1- Aracın o anki ağırlığı, yük dağılımı ( Araçtaki kişi sayısı, bagaj durumu, port bagaj, römork, yakıt deposunun doluluğu vs.)
2- Aracın tipi ( Sedan, hatchback, station, kamyonet, kamyon vs)
3- Aracın lastik durumu ( Mevsime uygunluk, diş yüksekliği, hava oranı, jant durumu, çamurluk plastiklerinin sağlamlığı vs)
4- Hava koşulları ( Soğuk, sıcak hava, asfalt ısısı, yağmur, kar, buz, sis, fırtına vs.)
5- Zemin durumu ki, en önemli etkendir( Islak, buzlu, yağlı, soğuk, sıcak, çukur, ters eğim, normal eğim, viraj açısı, yokuş aşağı-yokuş yukarı viraj, sürekli viraj, asfalt, beton, toprak, mıcırlı vs vs vs)
6- Aracın teknik bakımı( Rot, balans ayarları, viraj çubuğu, direksiyon ayarları vs vs)

Bütün bu etkenler viraj sürüşünde dikkat edilmesi gereken koşulları oluşturur. Güvenli viraj sürüşünde sürücüye yardımcı olacak etkenlerin başında trafik uyarı ve bilgi levhaları gelir. Kurallara uymak, kaza oranını azaltan bir faktördür.

Güvenli sürüşler diliyorum.

Not: Lütfen eklemek istediklerinizi yazınız.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Güzel bilgiler için teşekkürler hocam... Günümüzde sürücülerin bir çoğu yavaş akan trafiği okuyamıyor ki, bu denli ince kriterlerin olduğu bir konuyu gerektiği gibi yapabilsin.

Trafik nasıl okunmaz diye anlatayım zaten konu anlaşılır.

Elde veya eller serbest telefon ile konuşulursa, yanındakilerle konuşulursa, kafada; o gün yiyeceği veya önceden yediği nanelerin kalıntıları varsa, sürdüğü araca yabancı ise trafik okunmaz.

Okunmayan trafikte ne olur??

*önündeki aracın takip mesafesine kesinlikle uyulmaz.

*sağdan soldan çıkabilecek/çıkan araçlara dikkat edilmez.

*yaklaşan irili ufaklı tehlikeler sezilemez.

*akan trafikte bir iki saniye sonrası öngörülemez.

*sürülen aracın kapasitesi bilinmez.

Bütün bu olumsuzluklar silsilesi içinde de kaza kaçınılmaz olur, Allah korusun. Gerçi, akıl fikir verdiği kulu trafiği okuyamıyorsa Allah niye korusun... :confused:

OsmanGokbulut

Katılımcı
Araç Markası
2016 Mazda CX-5 2.5
Araç Renk ve Tip
Soul Red SUV
Güvenli Sürüş Teknikleri
-Virajda sürüş-
Maalesef ki bir çok platformda sürücü eğitmenlerinin, acemi şoförleri yanlış yönlendirdiğine şahit oluyorum. Viraja girerken gaz kesilir, fren yapılmaz, virajdan çıkarken şu yapılmalıdır, bu yapılmamadır gibi gibi.. Acemi sürücüler de doğal olarak bu bildirimleri olmazsa olmaz kural diye şartlanıyorlar ve özellikle de kaygan zeminlerde kazalar kaçınılmaz oluyor.

Viraj sürüşlerinde kesin kurallar yoktur. Tecrübeyle sabit hissiyatın sağladığı önlemler ve teknikler vardır. Viraja giriş ve çıkışta sürücünün nasıl bir teknik uygulayacağı, o anki duruma göre değişir. Çünkü neredeyse sonsuz değişken vardır. Bu değişkenleri şöyle sıralayabiliriz:

1- Aracın o anki ağırlığı, yük dağılımı ( Araçtaki kişi sayısı, bagaj durumu, port bagaj, römork, yakıt deposunun doluluğu vs.)
2- Aracın tipi ( Sedan, hatchback, station, kamyonet, kamyon vs)
3- Aracın lastik durumu ( Mevsime uygunluk, diş yüksekliği, hava oranı, jant durumu, çamurluk plastiklerinin sağlamlığı vs)
4- Hava koşulları ( Soğuk, sıcak hava, asfalt ısısı, yağmur, kar, buz, sis, fırtına vs.)
5- Zemin durumu ki, en önemli etkendir( Islak, buzlu, yağlı, soğuk, sıcak, çukur, ters eğim, normal eğim, viraj açısı, yokuş aşağı-yokuş yukarı viraj, sürekli viraj, asfalt, beton, toprak, mıcırlı vs vs vs)
6- Aracın teknik bakımı( Rot, balans ayarları, viraj çubuğu, direksiyon ayarları vs vs)

Bütün bu etkenler viraj sürüşünde dikkat edilmesi gereken koşulları oluşturur. Güvenli viraj sürüşünde sürücüye yardımcı olacak etkenlerin başında trafik uyarı ve bilgi levhaları gelir. Kurallara uymak, kaza oranını azaltan bir faktördür.

Güvenli sürüşler diliyorum.

Not: Lütfen eklemek istediklerinizi yazınız.
Şahsen virajın açısına göre viraja gelmeden önce duruma göre ayağımı gazdan çekiyorum veya fren yaparak hızımı düşürüyorum. Viraja yavaş girip virajın orta kısmını geçtiğimde hafif gaz vermeye başlıyorum. "Slow in, fast out" dedikleri şey yani, yavaş gir hızlı çık. Genelde sıkıntılı virajlardan önce 40-50 km gibi hız sınırı tabelaları olur, o tabelaları dikkate almak lazım. Oralarda çok fazla kaza yaşandığı için o tabelaları koyma gereği duyuyorlar. Aksi takdirde önden kayma yaşayıp virajın dışına doğru kayarak bariyerlere toslamak çok olası bir senaryo. Yanınızda 1 veya daha fazla araçla viraja giriyorsanız daha fazla dikkat etmek gerekir çünkü dediğim gibi aracınız virajda önden kayıp diğer şeride taşabilir ve yanınızdaki araca vurabilirsiniz. Yağmurlu havalarda, ıslak zeminlerde, rüzgarın kuvvetli olduğu bölgelerde aracın dışa doğru kayması senaryosu daha da olası. Aşağıdaki tabelanın olduğu bölgelerden geçerken kuvvetli rüzgarın 1.5 tonluk aracımı 20-30 cm sağa veya sola ittiğini gördüm. Dolayısıyla bu tabelayı gördüğünüz bölgelerde can güvenliğiniz için hızınızı düşürmenizde fayda var çünkü aracın yere basma kuvveti fazlasıyla etkileniyor.

1703351932413.png

Cenk Behram Su

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3
Güzel bilgiler için teşekkürler hocam... Günümüzde sürücülerin bir çoğu yavaş akan trafiği okuyamıyor ki, bu denli ince kriterlerin olduğu bir konuyu gerektiği gibi yapabilsin.

Trafik nasıl okunmaz diye anlatayım zaten konu anlaşılır.

Elde veya eller serbest telefon ile konuşulursa, yanındakilerle konuşulursa, kafada; o gün yiyeceği veya önceden yediği nanelerin kalıntıları varsa, sürdüğü araca yabancı ise trafik okunmaz.

Okunmayan trafikte ne olur??

*önündeki aracın takip mesafesine kesinlikle uyulmaz.

*sağdan soldan çıkabilecek/çıkan araçlara dikkat edilmez.

*yaklaşan irili ufaklı tehlikeler sezilemez.

*akan trafikte bir iki saniye sonrası öngörülemez.

*sürülen aracın kapasitesi bilinmez.

Bütün bu olumsuzluklar silsilesi içinde de kaza kaçınılmaz olur, Allah korusun. Gerçi, akıl fikir verdiği kulu trafiği okuyamıyorsa Allah niye korusun... :confused:
çok doğru. Unutulmamalıdır ki, trafik 360 derecedir. Her an her şey olabilir.

Benim kızgınlığım sözde sürücü eğitmenlerine. Yapmayın, acemi sürücüleri yanlış yönlendirmeyin.

Cenk Behram Su

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3
Bayramda, özellikle şehirler arası karayollarında taşıt yoğunluğu artmaktadır. Yazlık bölgelerdeki tur şirketi otobüs ve midibüs araçları aşırı hız ve hatalı sollamalar yapmaktadırlar. Bayram tatili nedeni ile yola çıkan sürücüler, her zamankinden çok daha fazla dikkatli olmalı. Hız sınırlarına uyalım, soğukkanlı ve dikkatli araç kullanalım.
Herkese iyi bayramlar diliyorum.

Üst Alt