Güvenli Sürüş Teknikleri -I-

Cenk Behram Su

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3
Bu konu; hepimizin kilometrelerce yol yaparken içinde bulunduğu, dört tekerlekli küçücük kutunun ne kadar güvenli veya güvensiz olduğu ve bu kutunun içinde güvenli sürüş için yapılması gerekenleri içermektedir.

Kutu diyorum, çünkü 2-3 m3 ölçüsünde bir alandan bahsediyorum. Evinizdeki tuvalet, gardırop ve bir soyunma kabininden bile daha küçük bir hacimdeki metal yığınının içinde, neredeyse havada ( yer ile otomobili birleştiren, içi hava dolu lastiklerdir sadece) bazen azami ölçüde hız yapıyoruz. Ve sizin gibi yüzlerce tekerlekli kutu, karmakarışık bir güzergahta, A noktasından B noktasına ulaşmaya çalışıyor.

Tam bir kaos!
İşte tam bu aşamada güvenli sürüşün önemi ortaya çıkıyor. Sizlere elimden geldiğince, bilgim yettiğince güvenli sürüş hakkında bölümler halinde bilgilendirmeler yapacağım.

Lütfen sizler de bilgilerinizi aktarın, gerekirse verdiğim bilgileri eleştirin, yorumlayın. En doğru sürüş tekniklerini birlikte öğrenelim ve uygulayalım.

Unutmayalım ki; dünyadaki en büyük terör olaylarından bile daha çok insan* trafikte can veriyor, yaralanıyor.

*2021 yılında ülkemizde 5489 kişi trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiştir.

İlk konumuz: Araç Seçimi ve Lastikler

Araç satın alırken, herkesin en son baktığı lastikler oluyor belki de. Halbuki güvenlik için en önemli olguların başında gelir lastikler. Aracı satın aldınız ve evinize neşe içerisinde gidiyorsunuz. Ancak lastiklerin durumu öyle kötü ki, önünüzde aniden duran kamyon yüzünden…

1-Aracın fabrikasının önerdiği lastik ölçülerini kullanın.

2- Her gün aracınıza binerken lastiklerinizi kontrol edin.

3- Doğru hava ayarı kullanın.

4- İklim koşullarına göre lastik kullanın.
Not: Ben Antalya-Ankara illerinde yaşıyorum. Aralık ayında Antalya’da hava 15-20 derece iken, Ankara’da sıfırın altına düşüyor. Ve Ankara’ya yola çıkarken mutlaka kış lastiği takıyor, Antalya’ya döndüğümde de yaz lastiğine geçiyorum.( On gün sonra dahi olsa. 1 gün için Ankara’ya gelmiş olsam bile)

5- Kilometresi dolmasa da, yılı dolan lastiklerinizi muhakkak yenileyin.

6- Fabrika ayarlarını bozacak jant takmayın.

7- Sizler de bilgi ekleyin lütfen…

II. bölüm önümüzdeki hafta içinde yayınlanacaktır.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Forumda; bu tarz bir müstakil konumuzun olmaması beni şaşırttı ve böyle bir şeyi düşünmüş olmanız sevindirdi. Ellerinize sağlık olsun. Teşekkürler. :harika:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şehir içi kullanımda gördüğüm çok basit ama bazı durumlarda kazaya sebebiyet vermesi kaçınılmaz olan durumu yazayım bende.

Sağdaki şeritte ilerliyoruz soldaki sokağa dönülmesi gerektiğinde o sokağın içinden gelen aracın şeridi boş olduğu zaman genel olarak bu şeride giriliyor... Girilen sokak; kör noktalı bir sokak olursa ve şeritte de sokak başına çıkan araç olursa kaza kaçınılmaz olur.

Bir çok sürücü buna riayet etmiyor maalesef.

Cenk Behram Su

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Şehir içi kullanımda gördüğüm çok basit ama bazı durumlarda kazaya sebebiyet vermesi kaçınılmaz olan durumu yazayım bende.

Sağdaki şeritte ilerliyoruz soldaki sokağa dönülmesi gerektiğinde o sokağın içinden gelen aracın şeridi boş olduğu zaman genel olarak bu şeride giriliyor... Girilen sokak; kör noktalı bir sokak olursa ve şeritte de sokak başına çıkan araç olursa kaza kaçınılmaz olur.

Bir çok sürücü buna riayet etmiyor maalesef.
Biraz daha açıklayıcı yazarsan daha anlaşılır olacak. İntegral problemlerini hatırlattı açıklaman

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Biraz daha açıklayıcı yazarsan daha anlaşılır olacak. İntegral problemlerini hatırlattı açıklaman
Farkındayım da ancak bu kadar anlatabildim meramımı. Aslında herkes yaşıyor bu durumu ve çoğumuz farkında değiliz.

* * *

Düz sokakta ilerliyoruz, ileride soldaki sokağa gireceğiz ve o sokağın sağ şeridine giriyoruz, yani karşıdan gelen aracın şeridine. Oysa geniş alıp kendi şeridimize girilmesi gerekiyor.

Dur çizim yapıp ekleyeyim. :) 2 nolu güzergah hatalı olan.

IMG_20231107_163238.jpg

Cenk Behram Su

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Farkındayım da ancak bu kadar anlatabildim meramımı. Aslında herkes yaşıyor bu durumu ve çoğumuz farkında değiliz.

* * *

Düz sokakta ilerliyoruz, ileride soldaki sokağa gireceğiz ve o sokağın sağ şeridine giriyoruz, yani karşıdan gelen aracın şeridine. Oysa geniş alıp kendi şeridimize girilmesi gerekiyor.

Ekli dosyayı görüntüle 68013
Üşenmeden bu harika bilgilendirmeyi çizimle anlatmanı takdir ediyorum.

Çok karşılaşılan bir durum maalesef.
Aslında kural basit: Bu tarz pozisyonlarda, sola dönerken geniş, sağa dönerken dar almak gerekir dönüşü.
Not: Bu kuralı İngiltere’de sakın uygulamayın

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör

* * *

Çözüm yoluna da 5 puan veriyorum ekstradan :D

Bunu engellemen mümkün değil yalnız. Hem ayrıca dönecek kişinin en sağda ne işi var, soldan devam edip 1 numaralı okun olduğu şeride geçecek dönerken ama bizim millete bunu yaptırmak imkansız

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Limitler dahilinde değişiklik yapılabilir ;)

Limit?
Çamurluğa sürtme limiti mi? Ulen araÇın aksesuar listesinde bilem 18 jant yok. Fabrika bu araca jant lastik bunlar var derken 16-17 leri koymuş seçeneklere. Neye göre limiti belirleyip jant lastik taktın sen :koptum:
Allahtan Cx5 in 19 jantlarını alıp takmadın.

Oh. Bu haftalık dürtmeyi tamamladım, rahatladım. Sana seviyorum @kadir :komik:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Limit?
Çamurluğa sürtme limiti mi? Ulen araÇın aksesuar listesinde bilem 18 jant yok. Fabrika bu araca jant lastik bunlar var derken 16-17 leri koymuş seçeneklere. Neye göre limiti belirleyip jant lastik taktın sen :koptum:
Allahtan Cx5 in 19 jantlarını alıp takmadın.

Oh. Bu haftalık dürtmeyi tamamladım, rahatladım. Sana seviyorum @kadir :komik:
Screenshot_2023-11-07-17-00-35-826-edit_com.miui.gallery.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çözüm yoluna da 5 puan veriyorum ekstradan :D

Bunu engellemen mümkün değil yalnız. Hem ayrıca dönecek kişinin en sağda ne işi var, soldan devam edip 1 numaralı okun olduğu şeride geçecek dönerken ama bizim millete bunu yaptırmak imkansız
Görsel telife tabidir heee :komik:

Ayrıca, sağdaki aracın yanında bozuk bir çizgi görülüyor, tamamen yolu yapan taşeronun hatası benle ilgili değil yani.

:kedicik:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

* * *

Buda videolu olsun benden

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan

* * *

Bugün aynı senaryoyu yaşadım, çocuğu okula götürüyordum, hatta küfür de ettim çocuğun yanında. Özellikle bahçe duvarı, ev v.s. varsa ve içeriyi görmek mümkün değilse, olması gereken arkada römork/dorse varmış gibi geniş alıp dönmek. Sadece kaldırım, boş arsa kombinasyonu olup sokağın boş olduğunu görüp içten alsalar neyse.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bugün aynı senaryoyu yaşadım, çocuğu okula götürüyordum, hatta küfür de ettim çocuğun yanında. Özellikle bahçe duvarı, ev v.s. varsa ve içeriyi görmek mümkün değilse, olması gereken arkada römork/dorse varmış gibi geniş alıp dönmek. Sadece kaldırım, boş arsa kombinasyonu olup sokağın boş olduğunu görüp içten alsalar neyse.
Derdini anlatabilecek kadar küfür şart zaten hocam bu coğrafyada.

:utan:

Yoğusam, çatlarız valla.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

* * *

Olayın tam tersi de sıklıkla yaşanıyor... Sağdaki araç 1 nolu güzergahtan sokağa girmek için ilerlerken soldaki araç sokaktan sola dönmek için sağdaki aracın şeridine dalıyor, telif içeren görselimizi de ekleyelim hemen.

:kedicik:

IMG_20231108_080538.jpg

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Üst Alt