Üniversal Start Stop Butonu Montajı ve Kullanımı

Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kirmizi Sedan
Ben butun baglantilari yapmisim aslinda .
Herseyi tamam calisiyor sayilir .
Uzaktan calistirip durdurabiliyorum .
Start dugmesi tamam calisiyor .
Tek terslik araci calistirip hafif gidince kapilar otomatik kilitleniyor ve beraberinde de aynalar katlaniyor .o canimi sikiyor .dusunuyorumda acaba o kapi tetik kablosu eksikmi diye acaba ?

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu işinde ustalığına soyunduk, bilgilerinize arz ederim :hhhhhh:

Herkes maliyeti merak ediyordur, sosyal ortamlarda pek yazmam çünkü ülke durumu belli birde araçtan araca işçilik süresi değişken olacağı için net fiyat vermek uygun değil
Ortalama fiyatlar (Kasım 2022)
Sadece Start Stop (marş) Butonu 1500 ₺
Uzaktan Çalıştırma + Start Stop Buton 3000 ₺
Anahtarsız Giriş Çıkış + Uzaktan Çalıştırma + Start Stop 4500 ₺. Anahtar teslim yani işçilik dahil. Montaj süresi 1 gün.
Bizden parça sipariş edene uzaktan montaj desteği verilir

Son düzenleme:
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Bu işinde ustalığına soyunduk, bilgilerinize arz ederim :hhhhhh:

Herkes maliyeti merak ediyordur, sosyal ortamlarda pek yazmam çünkü ülke durumu belli birde araçtan araca işçilik süresi değişken olacağı için net fiyat vermek uygun değil
Ortalama fiyatlar (Kasım 2022)
Sadece Start Stop (marş) Butonu 1500 ₺
Uzaktan Çalıştırma + Start Stop Buton 3000 ₺
Anahtarsız Giriş Çıkış + Uzaktan Çalıştırma + Start Stop 4500 ₺. Anahtar teslim yani işçilik dahil. Montaj süresi 1 gün.
Bizden parça sipariş edene uzaktan montaj desteği verilir
Hakan ustam işin gücün rast gelsin :)

Bu tarz modifikasyonun aracın elektirik sistemine müdahale sebebiyle riski var mı? Ya da yarın öbür gün yaşanan herhangi bir başka problem sebebiyle ustalar arasında "onda bunda şundadır, şunda bunda ondadır" dansı oynatır mı

Yıllar evvel senin goca guzuda görmüştüm uzaktan çalıştırmayı ve pratik bulmuştum. Aslında kullanım alanı ve surelerim göz önüne alındığında benim için pek elzem değil ancak düşünenler için yukarıdaki düşünceler akıllara gelebilir.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Hakan ustam işin gücün rast gelsin :)

Bu tarz modifikasyonun aracın elektirik sistemine müdahale sebebiyle riski var mı? Ya da yarın öbür gün yaşanan herhangi bir başka problem sebebiyle ustalar arasında "onda bunda şundadır, şunda bunda ondadır" dansı oynatır mı

Yıllar evvel senin goca guzuda görmüştüm uzaktan çalıştırmayı ve pratik bulmuştum. Aslında kullanım alanı ve surelerim göz önüne alındığında benim için pek elzem değil ancak düşünenler için yukarıdaki düşünceler akıllara gelebilir.
Teşekkür ederim Selçuk hocam
Elektrik sistemine hiçbir zararı yok.
Montajı yaparken ben aracın tesisatında hiçbir kabloyu kesmedim hatta soyup ek bile yapmadım bu sebeple de biraz uzun sürdü
15-20 civarı falan kablo bağlantısı var hepsinin üzerine etiket yapıştırdım. Olaki ustanın biri bu ne kablosu acaba dese etikete bakınca anlar
Screenshot_2022-11-30-19-40-43-587-edit_cn.wps.moffice_eng.jpg

Evet Gocaman Guzu'da yaptırmıştım ama ilk denemede viteste unutunca ilk günden sogutmuştu :) birde onun çalışma mantığı garipti kumanda dan önce kilit açma sonra kitle tekrar aç yine kitle öyle marş alıyordu ve marş motorunda da hat çekmişlerdi.
Bunda öyle bişey yok, bagaj açma düğmesine 3 sn basıyorsun marş alıyor, marş motorundan falan kablo çekmeye gerek yok.
Yıllar geçtikçe teknolojisi gelişmiş anladığım kadarıyla, daha kullanışlı olmuş yani.

Urfa cok soğuk olmadığı için ve iş yeri yakın olduğu için pek kullanmıyordum. Hanım Hyundaiye henüz alışamadı, okula Honda ile gidiyor her sabah evden çıkmadan 10 dk önce çalıştırıyoruz, süper oluyor

Son düzenleme:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Sistemin (modülün) birde görselini ekliyim nasıl birşey olduğu anlaşılsın.

İnternette birçok çeşit var hepsinin mantığı aynı, bazılarında extra olarak telefon BT kontrolü ve cama yapıştırılan şifrematik ile giriş var.
Yukarda şema paylaştım, şemadaki terimleri Türkçe'ye çevirdim mantığını anladım.
Kendisi yapmak isteyen olursa uzaktan destek olurum.

IMG_20221202_095520.jpg

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Sistemin (modülün) birde görselini ekliyim nasıl birşey olduğu anlaşılsın.

İnternette birçok çeşit var hepsinin mantığı aynı, bazılarında extra olarak telefon BT kontrolü ve cama yapıştırılan şifrematik ile giriş var.
Yukarda şema paylaştım, şemadaki terimleri Türkçe'ye çevirdim mantığını anladım.
Kendisi yapmak isteyen olursa uzaktan destek olurum.

Ekli dosyayı görüntüle 63566
Biizm jeepe de olur mu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara
Dağlara boşuna çıkmıyor bu, bakmayın manzara, dağ, dere fotoğrafı paylaştığına gömü bulup geliyor :krsn:
Bak hiç bu açıdan bakmamıştım, doğru tespit Hakan... :harika:Bu tespitin delilini de gözümüze sokmuş ama uyanamamışız... Breh Breh Breh

Her yeni aldığı arabası bir öncekinden daha büyük bu sebeple. Amaç; daha fazla gömü taşımak.

Ülen Mustafa.

:koptum:

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Para sorun değil Hakan... Adam; Fabrikatör damadı. :koptum:

Dağlara boşuna çıkmıyor bu, bakmayın manzara, dağ, dere fotoğrafı paylaştığına gömü bulup geliyor :krsn:

Bak hiç bu açıdan bakmamıştım, doğru tespit Hakan... :harika:Bu tespitin delilini de gözümüze sokmuş ama uyanamamışız... Breh Breh Breh

Her yeni aldığı arabası bir öncekinden daha büyük bu sebeple. Amaç; daha fazla gömü taşımak.

Ülen Mustafa.

:koptum:
Ulen ulen sizden korkulur elaaam....

bjkmert45

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Albino Kartal - HB
@HakanEMRE Ustam merhaba,

Konuyu yeni gördüm üzüldüm. Çok çok benzerini sipariş verdim elime ulaştı. Şimdi taktıracak yer arıyordum bende. Ama 15 bin fiyat istiyorlar.

Acaba biz takabilir miyiz? Beyinle falan çok bir işimiz olur mu bilemedim.

Araç Mazda 3 - 2011

Yardımcı olabilir misin?

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME

Konuyu yeni gördüm üzüldüm. Çok çok benzerini sipariş verdim elime ulaştı. Şimdi taktıracak yer arıyordum bende. Ama 15 bin fiyat istiyorlar.

Araç Mazda 3 - 2011

Yardımcı olabilir misin?
Her araçta kablo bağlantı yerleri farklı oluyor. Kontak anahtarı prensibini ve kapı kitleme açma çalışma prensibini bilen birine tarif etmem kolay olur. Hiç bilmeyen birinin tek başına yapması zor. 15 civarı kablo yeri tespit edilip onlara ekleme yapılıyor, bunların bulmak için kapı döşemesi, direksiyon alt üst plastikleri, kapı basamağındaki plastik, bagaj döşemesi, bazı araçlarda ise marş motorundan kontağa kablo çekiliyor bunu henüz ben de yapmadım. Bunları söküp kablo yerlerini bulurum derseniz yardımcı olayım. Elim yatkın değil diyorsanız bir usta bulmanız lazım
Bendeki fiyatlar ortalama 7500 ₺'ye çıkıyor.

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
Bir kaç haftadır kontağımda bir sorun vardı. Baktırıp tamir ettirmektense hemen hemen aynı maliyetleri bulacak bir alternatif yaptım.

Yeni nesil araçlarda da zaten artık hep bu sistem var :)

Bu sistemin piyasada çok çeşitleri var. 50 liradan 500 liraya kadar.
Ben orta halli olanı tercih ettim. Benimkinin basit sistemlerden artısı immobilizer gibi çipi olması.
Bu çip sistemde bulunan okuyucuya yakın olmadan buton çalışmıyor.

4ec51abb69d00fdfd3e409ce0d6ba177.jpg

274421098e560fa0115fea8cd9b6b9d1.jpg

Montajdan bir kaç fotoğraf

46f87b84c914e0f95cdb871f3fb2c9b1.jpg
Mükemmel iş

Ben torpidoyu delmemek için butonu kontak anahtarını iptal ederek anahtar giriş yerine monte ettim

ac0cb7b49e9f714734be21df84e3c7b4.jpg
81b09b4a0278622a68e1a00c8d7782f5.jpg

Bağlantı basit toplam 5 kablo birleştirilecek
a5471953445bbf30e0a420ea5f11c87c.jpg

Çip okuyucu (siyah yuvarlak plastik)

a4957dc2fc29fd1e9542459ff051a9ec.jpg

Sıcak silikon ile kontak anahtarının olduğu bölgeye sabitlendi

456b73251ec45b0bcab46459db182b92.jpg

04ab22c118f667a032478a00ea7cdfd5.jpg

Sonuç :)

d3ee363ec988fc285570daefe4a300b0.jpg
4aca65a9eee0983f7cbce1a1f614be17.jpg

Çalışma mantığı

Butona bir kez basınca yarım kontak açıyor

İkinci basışta kontağı açıyor.

Frene basarak 3.kez dokununca yada basılı tutunca marş yapıyor.

Kontak açıkken frene basılmazsa butona basınca kapalı konuma geçiyor.

Bu işlemler yapılırken çip okuyucuya yakın olması lazım (cebinizde veya araç içinde bir yerde)

Sistem bundan ibaret. Maliyet: Sistem 150 işçilik 25 TL

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Araç Mazda 3 - 2011

Yardımcı olabilir misin?
Kendim için bi modül alıp üstünde çalışmıştım hatta buna mirai start stop tuşu alıp modülün kendi tuşu yerine bu tuşu kullanıp tuş üstündeki on acc gibi ışıklarıda buna entegre etmiştim ama şöyle bişey var.
Modülü in araya girdiği yerlerde arabadaki hatda 40A sigorta var modül içindeki röleler 20A sıkıntı burda başlıyor, bunlarıda büyütmek isteyince çok fazla karmaşa bi durum oldu.

Modülün içeriğindeki rölelerin gelen olarak baktığımda hep 20Alik bu benim içime sinmedi 40A lik röleli modül bulsam yapardım.

***Özellikle imbosuz olan modülle yapmayı planladım arabanın imbosuna daha çok güveniyorum :)

Herkes bu modüllerle yapıyor bişey oluyormu derseniz herkes yapıyor diye yapmam önce kendi yaptığım iş benim içime sinecek.

Corolla için bu sisteme baktığımda Corolla daki kontak yapısı bizimki gibi değil , mazda da akım kontakdan geçiyor , corollada tetikler kontakdan geçiyor corollada kullanılmasında bi sıkıntı yok gibi bi durumda var.

Adanadan bi mazda 3 kullanıcı aramıştı start stop Türkiye'de modül montajı yapılmış.
Adam aradığında araba şanzımancıda şanzımanın sökülmesini bekliyordu.

Müdahale edip telefonla 2 gün sonunda sorunu çözmüştüm montajı yapan kişinin işçilik hatası sebebi ile araba 11.00 ile 16.00 arasında çalışmıyordu.

Tabi buralara gelene kadar elektrikçisi motorcusu çekiçisi derken baya bi parçalanmıştı araba sahibi.

Son düzenleme:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Kendim için bi modül alıp üstünde çalışmıştım hatta buna mirai start stop tuşu alıp modülün kendi tuşu yerine bu tuşu kullanıp tuş üstündeki on acc gibi ışıklarıda buna entegre etmiştim ama şöyle bişey var.
Modülü in araya girdiği yerlerde arabadaki hatda 40A sigorta var modül içindeki röleler 20A sıkıntı burda başlıyor, bunlarıda büyütmek isteyince çok fazla karmaşa bi durum oldu.

Modülün içeriğindeki rölelerin gelen olarak baktığımda hep 20Alik bu benim içime sinmedi 40A lik röleli modül bulsam yapardım.

***Özellikle imbosuz olan modülle yapmayı planladım arabanın imbosuna daha çok güveniyorum :)

Herkes bu modüllerle yapıyor bişey oluyormu derseniz herkes yapıyor diye yapmam önce kendi yaptığım iş benim içime sinecek.

Corolla için bu sisteme baktığımda Corolla daki kontak yapısı bizimki gibi değil , mazda da akım kontakdan geçiyor , corollada tetikler kontakdan geçiyor corollada kullanılmasında bi sıkıntı yok gibi bi durumda var.

Adanadan bi mazda 3 kullanıcı aramıştı start stop Türkiye'de modül montajı yapılmış.
Adam aradığında araba şanzımancıda şanzımanın sökülmesini bekliyordu.

Müdahale edip telefonla 2 gün sonunda sorunu çözmüştüm montajı yapan kişinin işçilik hatası sebebi ile araba 11.00 ile 16.00 arasında çalışmıyordu.

Tabi buralara gelene kadar elektrikçisi motorcusu çekiçisi derken baya bi parçalanmıştı araba sahibi.
Öncelikle şunun bilincide olmak lazım ; fabrikasyon bu özelliği araca ekletmek istediğinde en az 100 bin ₺ fark oluyor. Orijinal gibi olmasada 8-10 bin ₺ ye benzer sistemi araca monte edebilmek güzel birşey. Özellikle aracına her gün 3-4 kez binen biri için büyük nimet.
Piyasadaki ürünlerin tamamı çin malı, zaten üreten başka ülkede yok bunun da bilincinde olmak lazım. Zaten ülkemizde çin malı olmayan elektronik ürün yok...

Başka bir mevzu bir insan ne kadar pimpirikli ise onun başına mutlaka bir iş gelir. Bunu çoğu kez tecrübe ettim. Bu sebeple artık öyle insanların işini yapmamaya gayret ediyorum. Gözü kapalı yaptığım işler bile bu tarz insanlarda sorun oluyor.

Gelelim modüllerin mevzusuna. Sistemin çalışma mantığı çok basit aslında Kontak anahtarının yaptığı anahtarlamayı modül yapıyor. 7 tane araca montaj yaptım herhangi bir sorun yaşayan olmadı. Sadece kendi aracım olan Honda'da keyless antenleri kilit açma esnasında kararsız çalışıyordu bunuda üretici firma antenleri değişiktirerek çözüm bulmuştu.

Şu hayatta hiçbir şeyin garantisi yok, bu sistemi rahatlık için değilde şekil olsun diye yaptırayım diyen olursa risk almaması daha iyi olur tabiki.

Soğuk havalarda işe aracı ile gidenler için, günde araca en az 3-4 defa binenler için bu sistem çok büyük rahatlık.

Ustası yok diye otomatik vites araç almak istemeyenler ile yok immo iptal oluyor araç çalınır, modül bozulur sistem çalışmaz diyenleri birbirine benzetiyorum.

Şuan bende olan modüller aşağıdaki araçtaki gibi. Üreticisi ve satıcısı ile epey diyalog kurdum gönül rahatlığıyla montaj edebiliyorum

Şanzımanı bozulan araca nasıl bir hata yapmışlarda bozulmuş ki ?

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Şanzımanı bozulan araca nasıl bir hata yapmışlarda bozulmuş ki ?

Giriş gelişme şeklinde yazmadığım için yanlış anlaşılma oldu.

Bi alt satırda yazdığım gibi gelişiyor aslında olay.
Motorcu ya gidiyor bişeyleri değiştirip bi miktar para alıyor sorun çözülmüyor elektrikçi ye git diyor , elektrikçiye gidiyor bişeyleri değiştiriyor bi miktar para alıyor sorun çözülmüyor şanzımancıya git diyor bu sıra çekiçi ile gidiyor vs.
Şanzımancıda beklerken arıyor beni.

Bende çıkart arabayı elletme telefonla tariflerle sorunu bulup çözmek zaman alır ve seninde elinin yatkın olması gerekiyor diyerek başlıyoruz mevzuya 2 gün sonrasında tabi bu arada hep bişeyleri sırası ile kontrol ettiriyorum bazı şeyleri tam olarak tarif edemiyor yada kontrol edemiyor resim video istsiyorum vs ama en azında kafamda birşeyler canlanıyor sonra elektrikçiye gönderiyorum usta ile konuşarak şurayı sök şunu kontrol et diyorum vs imbo çipini yapıştırdığı kısımdan ötürü araba imboyu görmüyor öğlen sıcağında diğer saatlerde sorun yok.

Dediğim gibi örnek verdiğim corollada hiç bi sorun çıkmaz akımdan yana çünkü kontakda akım yok.

Mazda da öyle değil akım kontakda olduğu için sorun çıkma olasılığı yüksek örnekdeki mazdada sorun benim takıldığım noktadan değil işçilik kısmında çıkmıştı.

Detaylar işte tarifine istinaden pimpirikli olunca detaylara giriyorsun zaten detayın sonuçunuda başarı olarak geri alıyorsun.

Detaya girmeden yapılır neden yapılmasın zaten o onu karşılıyordur :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Giriş gelişme şeklinde yazmadığım için yanlış anlaşılma oldu.

Bi alt satırda yazdığım gibi gelişiyor aslında olay.
Motorcu ya gidiyor bişeyleri değiştirip bi miktar para alıyor sorun çözülmüyor elektrikçi ye git diyor , elektrikçiye gidiyor bişeyleri değiştiriyor bi miktar para alıyor sorun çözülmüyor şanzımancıya git diyor bu sıra çekiçi ile gidiyor vs.
Şanzımancıda beklerken arıyor beni.

Bende çıkart arabayı elletme telefonla tariflerle sorunu bulup çözmek zaman alır ve seninde elinin yatkın olması gerekiyor diyerek başlıyoruz mevzuya 2 gün sonrasında tabi bu arada hep bişeyleri sırası ile kontrol ettiriyorum bazı şeyleri tam olarak tarif edemiyor yada kontrol edemiyor resim video istsiyorum vs ama en azında kafamda birşeyler canlanıyor sonra elektrikçiye gönderiyorum usta ile konuşarak şurayı sök şunu kontrol et diyorum vs imbo çipini yapıştırdığı kısımdan ötürü araba imboyu görmüyor öğlen sıcağında diğer saatlerde sorun yok.

Dediğim gibi örnek verdiğim corollada hiç bi sorun çıkmaz akımdan yana çünkü kontakda akım yok.

Mazda da öyle değil akım kontakda olduğu için sorun çıkma olasılığı yüksek örnekdeki mazdada sorun benim takıldığım noktadan değil işçilik kısmında çıkmıştı.

Detaylar işte tarifine istinaden pimpirikli olunca detaylara giriyorsun zaten detayın sonuçunuda başarı olarak geri alıyorsun.

Detaya girmeden yapılır neden yapılmasın zaten o onu karşılıyordur :)
Kontaktaki akım olayını anlamadım. Her araçta zaten akım kontakta değil mi?
Bir tur çeviriyorsun ACC ye 12 volt geliyor
Bir tur daha çeviriyorsun Kontak 1 dediğimiz noktaya 12 v geliyor ve gösterge açılıyor
Bir tur daha çeviriyorsun Starter dediğimiz noktaya voltaj geliyor araba çalışılıyor. Corolla'da nasıl bir sistem varki?
Benim daha önce yaptığım araçlar Accord, Atos, Linea, Albea, Accent, Civic. Bunların hepsi akımla çalışılıyordu.

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
@kadir simdi uykularin kacar bu urun ile. 12:52 den sonrasi. :)

urun: https://www.amazon.com/dp/B07JK8T19W?ref=ppx_pop_mob_ap_share

Benim takıldığım nokta modülün içindeki röle kısmı.
Bağlantı yaptığın kısımda arabaki sigortaları 40A , modül içindeki röleler 20A , bu kısım içiöe sinmediği için buna girmiyorum.

Modülün içi 40A olanıda göremedim ben , eğer 40A röleli modülü bulursam projeyi rafdan indiririm.

Modül iç yapısındaki röleler
Screenshot_2024-08-08-16-59-48-709-edit_com.whatsapp.jpg
Karamio elektrik şeması
Screenshot_2024-08-08-16-59-28-545-edit_com.whatsapp.jpg

Orjinal butonu buna adaptif edecem diye çok fazla uğraştım cidden ama bu 20 - 40 olayı sonradan fark ettim :(
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kontaktaki akım olayını anlamadım. Her araçta zaten akım kontakta değil mi?
Bir tur çeviriyorsun ACC ye 12 volt geliyor
Bir tur daha çeviriyorsun Kontak 1 dediğimiz noktaya 12 v geliyor ve gösterge açılıyor
Bir tur daha çeviriyorsun Starter dediğimiz noktaya voltaj geliyor araba çalışılıyor. Corolla'da nasıl bir sistem varki?
Benim daha önce yaptığım araçlar Accord, Atos, Linea, Albea, Accent, Civic. Bunların hepsi akımla çalışılıyordu.

Akım dediğim

Aküden kontağa kablo geliyor kontağı açtığında çakmaklık teyp vs , 2 çevirmeden klima rezidans ve gibi kısımlara gidiyor burdaki yükü dağıtan kontak , bizim kontak iç yapısını hatırlarsın (her modelde olmayabilir) içinde kalın bakırlar vs var bunun nedeni akım geçtiği için. Bu şuna benziyor anfiyi ince bi kablo ile çalıştıramazsın sonuçta anfide 12v ile çalışıyor diyebilirsin ama amfi 12v yanında akımda çeker.

12v zil teli ile bile iletebilirsin önemli olan 12v içinden geçeçek akım değeri.

Arabanın alt yapısında kontak 1 ve 2 de 40A sigorta varsa ben buraya 20A röleli bişey bağlayamam.

Corolladaki hangi model vs bilmiyorum bundaki yapı farklı bizden.

Kontak 1 yapınca araba içindeki röle çekiyor , kontak 2 yapınca araba içindeki röle çekiyor arabanın sistemi zaten buna göre olduğu için buna modülü direk takarsın aklında soru işareti bile kalmaz çünkü alt yapı zaten buna uygun.

Bas etmiş olduğun diğer modeller va nasıl çalışıyor akım kontaktan mı röleden mi geçiyor bu kısımları bilemiyorum ondan bişey diyemiyorum.

Miraide röleden çalışıyor düğmeye bastığında röle üstünden çalışıyor herşey.

Son düzenleme:
Üst Alt