Mazda 3 BK (2003-09) Rölantide Direksiyonu Çevirince Gelen Ses Ve Motor Titreşimi

arnikazamba

Sessiz
Araç Markası
2007 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedan

merhaba,

Aracım rölantideyken direksiyonu sağa sola çevirince videodaki gibi bir puflama oluyor sebebi ateşleme kaynaklı mıdır çözemedik.
Diğer sorun da araç sabah ilk çalıştırmadan yüksek devirde başlayıp devir düşerken 1200-1300 devirde aşırı bir titreşim oluyor şıkırtı sesi gibi ses geliyor.
Hafif gaz verip devir normal devrine gelince aşırı titreme geçiyor ama yine ufaktan bir titresim ve arada puflama oluyor. Herhangi bir arıza ışığı yanmıyor.
çekiş lpg ve benzinde güzel. Sabah tek marşta çalışıyor. Sabah çalışmasında duman atma yok. Yağ eksiltmesi kabul edilebilir seviyede.
Subaplarda sorun oldugunu düşünmüyorum benden önceki sahibi değiştirmiş yüksek ihtimal. Motor ya da şanzıman kulağı ya da ateşlemeyle alakalı olabilir mi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara
Ateşleme ile ilgili bir durum olduğunu düşünmüyorum. Direksiyon yağını komple yenileyerek işe başlayabilirsin.

Puflama geçmezse direksiyon pompası bıçakları sorunlu denilebilir.

İlk çalışmadaki şıkırtının kaynağı lifterler veya soğukken ses yapan balansı bozuk rulman olabilir.

arnikazamba

Sessiz
Araç Markası
2007 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ateşleme ile ilgili bir durum olduğunu düşünmüyorum. Direksiyon yağını komple yenileyerek işe başlayabilirsin.

Puflama geçmezse direksiyon pompası bıçakları sorunlu denilebilir.

İlk çalışmadaki şıkırtının kaynağı lifterler veya soğukken ses yapan balansı bozuk rulman olabilir.
ses pompadan değil de daha çok motordan geliyor gibi. rulman da aklımda bulunsun hangi rulman oluyor bu.
kompresyon testi yapmadan direkt sorun subaplardan diyen oldu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara
ses pompadan değil de daha çok motordan geliyor gibi. rulman da aklımda bulunsun hangi rulman oluyor bu.
kompresyon testi yapmadan direkt sorun subaplardan diyen oldu
Hangi rulman olduğunu (sorun oradaysa tabi) tecrübeli her usta bulabilir.

Üst Alt