Mazda 3 BL (2009-13) Otomatik Şanzıman Yağ Kontrolü Nasıl Yapılır

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Otomatik şanzıman yağı nasıl kontrol edilir?
***4AT içindir!!!
1-Mazdamızı düz bi zemine çekiyoruz.
2-Motoru çalıştırınız
3-Frene basın
4-Vitesi bütün konumlarda gezdirip vitesi P konuma alınız.
5-Otomatik şanzıman çubuğunu çıkartıp silip tekrar takıp çıkartınız.
6-Motor rolantideyken şanzıman yağ seviyesini kontrol ediniz.

Çubuk üzerinde 2 farklı değer vardır bunun nedeni atf yağını sıcak ve soğuk arasında ciddi bi hacim kazanmasındır.

Basitçe tarif etmek gerekirse.

Sabah arabaya doğru gittiniz kontağı açtınız göstergede dış sıcaklık 20 derece gösteriyor şanzıman yağınızda -+ fark olacaktır ama önemli değil şanzıman yağını 20 derece olarak baz alabiliriz yukardaki maddelere uyarak kontrolünüzü yapabilirsiniz.

Sıcak motorda ölçüm yapacaksanız eğer 30 dk sonra 65 dereceyi baz alarak ölçüm yapabilirsiniz ama bu pek garantili bi yöntem olmaz zira uzun yolda şanzıman 130 derecelere çıkabiliyor.

Odb cihazları ve farklı programlar ile şanzıman sıcaklığı okunabiliyor bu en garanti yöntemdir.

***Çubukdaki 2 çizgi arası normal olarak kabul edilir ama üst cizgiye yakın olması tavsiye edilir.

IMG_20240413_215157.jpg

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sol tarafa bi çare bulmak lazım sol ve sağ farklı oluyor bütün ayakkabılarım böyle yaww , tabi bunu manuel kullananlar bilmez ;)
IMG_20240413_230559.jpg

Ekli dosyalar

• IMG_20240413_230559.jpg
    IMG_20240413_230559.jpg
    291.4 KB · Görüntüleme: 16

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
@kadir abi bu konuda özellikle sana sormak istediğim bir şey var. Geçen bu paylaşımını Facebook da gördüm buna bakarak ölçüm yaptım. Hava 20 derece ve 2 gün çalışmayan aracı çalıştırdım vitesleri sırası ile değiştim P ye alıp ölçüm yaptım. Yağ 20 derece cizgisinin ortalama 1-2 milim üstünde geldi. En son 1 ay olmadı şanzıman yağını değişeli ve ortalama 3,5 lt yağ konuldu gerisi bende duruyor. Daha sonra bu gün ortalama yarım saat kadar şehir içi kullandım hava sıcaklığı ortalama 35 derece ve aynı ölçüm işlemini tekrar uyguladım 65 derece çizgisinin bu defa 3-4 milim üstünde geldi. Şimdi en iyi sonucu almak için sence obd cihazıma bağlayıp şanzıman sıcaklığına bakarak mı ölçüm yapmak gerekir yoksa bu değerler normal midir?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
@kadir abi bu konuda özellikle sana sormak istediğim bir şey var. Geçen bu paylaşımını Facebook da gördüm buna bakarak ölçüm yaptım. Hava 20 derece ve 2 gün çalışmayan aracı çalıştırdım vitesleri sırası ile değiştim P ye alıp ölçüm yaptım. Yağ 20 derece cizgisinin ortalama 1-2 milim üstünde geldi. En son 1 ay olmadı şanzıman yağını değişeli ve ortalama 3,5 lt yağ konuldu gerisi bende duruyor. Daha sonra bu gün ortalama yarım saat kadar şehir içi kullandım hava sıcaklığı ortalama 35 derece ve aynı ölçüm işlemini tekrar uyguladım 65 derece çizgisinin bu defa 3-4 milim üstünde geldi. Şimdi en iyi sonucu almak için sence obd cihazıma bağlayıp şanzıman sıcaklığına bakarak mı ölçüm yapmak gerekir yoksa bu değerler normal midir?
Sıcak kullanımı gecelim , 20 derece ölçümünü baz almak daha doğru odb zaten en garantisi oluyor.
20 derece ölçümüne istinaden seviyen normal

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Sıcak kullanımı gecelim , 20 derece ölçümünü baz almak daha doğru odb zaten en garantisi oluyor.
20 derece ölçümüne istinaden seviyen normal
Android cihaz için hangi programı kullanmamı önerirsin?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Android cihaz için hangi programı kullanmamı önerirsin?
Beleş olsun dersen carscanner (alımını yap destek ol ) , parasını verim hakkını versin dersen forscan ama bu her elm ile çalışmıyor elm cihazına dikkat et

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Benim cihaz ve yüklü olanlar bunlar. Bir ara arıza ışığı yanıyordu diye almıştım çok şükür artık ihtiyaç kalmadığı için torpidoda duruyor. Bakayım ücretsiz versiyonlarında şanzımanın sıçaklığına bakabilir miyim araştırayım

1000034302.jpg

Ekli dosyalar

• 1000034300.jpg
    1000034300.jpg
    406.9 KB · Görüntüleme: 3

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Carscannerda var tft gibi bişey yazıyordu.
Bulamadım... Data kayıtlarına da baktım gösterge menülerine de. Diğer uygulamalara da baktım ingilizce de arattım ya bulamadım yada ücretsiz versiyonda olmayabilir.. Araştırayım biraz internetten olmazsa

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bulamadım... Data kayıtlarına da baktım gösterge menülerine de. Diğer uygulamalara da baktım ingilizce de arattım ya bulamadım yada ücretsiz versiyonda olmayabilir.. Araştırayım biraz internetten olmazsa
Ayarlarda arabayı ve şanzımanı seçtin mi

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Henüz araç başında değilim abim. Demo seçeneği var oraya tıklayınca tüm sensörler mi yoksa son kullanılan araç mı diye soruyor. Araç olarak benim araç kayıtlı. Bir kaç defa takılıyken sürüş esnasında data kayıtları almıştım. Aldığım data kayıtlarından da bulamadım sonra ayarlardan sensörlere girip seçili değil mi acaba diye baktım tft diye arattığımda sadece stf ve ltf bank 1 ve bank 2'ler çıkıyor. Şanzıman olarak arattığımda sadece "Şanzıman Gerçek Vites Durumu" seçeneği var. Gearbox olarak arattığımda hiç bir şey çıkmıyor.. Bu arada 39 ₺ 1 yıllık, 160 ₺'de süresiz alabiliyormuşum. Bende aldım süresizi kullanırım belki diye :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Henüz araç başında değilim abim. Demo seçeneği var oraya tıklayınca tüm sensörler mi yoksa son kullanılan araç mı diye soruyor. Araç olarak benim araç kayıtlı. Bir kaç defa takılıyken sürüş esnasında data kayıtları almıştım. Aldığım data kayıtlarından da bulamadım sonra ayarlardan sensörlere girip seçili değil mi acaba diye baktım tft diye arattığımda sadece stf ve ltf bank 1 ve bank 2'ler çıkıyor. Şanzıman olarak arattığımda sadece "Şanzıman Gerçek Vites Durumu" seçeneği var. Gearbox olarak arattığımda hiç bir şey çıkmıyor.. Bu arada 39 ₺ 1 yıllık, 160 ₺'de süresiz alabiliyormuşum. Bende aldım süresizi kullanırım belki diye :)
Yararlı uygulamaları almak gerekiyor

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Canlı veri izle dediğimde de bu seçenekler bulunuyor sadece. Neyse bakacağız artık :)

1000034308.jpg1000034306.jpg

Bunlar bağlandığı son araç yani benimkine demo yapmış olduğu senaryo şeklinde.. Akşam yada yarın araca bağlıyken deneyeyim birde..

Moderatörün son düzenlenenleri:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Ayarlar kısmında bunu seçtirmiyor ki. Bağlantıyı sağlayınca direk araç bilgileri, şase numarası filan dökülüyor ekrana. Ama araç seçenekleri menüsünde böyle bir seçenek yok. AT diye de arattım baktım maalesef seçemiyorum

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ayarlar kısmında bunu seçtirmiyor ki. Bağlantıyı sağlayınca direk araç bilgileri, şase numarası filan dökülüyor ekrana. Ama araç seçenekleri menüsünde böyle bir seçenek yok. AT diye de arattım baktım maalesef seçemiyorum
Screenshot_2024-06-14-05-25-34-124-edit_com.ovz.carscanner.jpg

Bunlardan biri oda bağlanınca belli oluyor
Screenshot_2024-06-14-05-27-31-913-edit_com.ovz.carscanner.jpg

Üst Alt