Otomatik Şanzıman Tipleri

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Cvt'yi hissiz derlerdi de çok haklılarmış, kullanınca anlıyor insan.
Benim Azman'da Cvt galiba. Hisli nasıl oluyor abi :)
İlk defa uzun süreli otomatik araç kullandım çok memnun kaldım.
Ayağınla gazı sabitlersen geçişlerde devir bile oynamıyor nerdeyse, konforlu bence yani. Dip gaz yap geçişler 5000 devirden sonra oluyor. Geçen manuel moda aldım 3.vites ile 180'ni gördüm daha zorlamadım. Bana her yönüyle güzel geliyor.
Başka tip ve başka marka araçların otomatiğini kullansam düşüncem değişirmi bilmiyorum ama.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ayağınla gazı sabitlersen geçişlerde devir bile oynamıyor nerdeyse, konforlu bence yani. Dip gaz yap geçişler 5000 devirden sonra oluyor. Geçen manuel moda aldım 3.vites ile 180'ni gördüm daha zorlamadım. Bana her yönüyle güzel geliyor.
Başka tip ve başka marka araçların otomatiğini kullansam düşüncem değişirmi bilmiyorum ama.
Japon'un otomatiği fikrini değiştirmez bence Hakan. Ayrıca, otomatik candır. :p

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Konfor odaklı sürüşte çok keyif alırsın haklısın, trafik içerisinde anlık agresif kullanayım ya da sıkıldın kalabalıktan basayım kendimi bir rahat şeride atayım ne bileyim ya da rahat yol buldun azcık devirli kullanayım da ibrenin yükselişine bir bakayım dersin ya, onlar CVT de olmuyor, araba bağırıyor ama hızlandığını anlamıyorsun, seni tetiklemiyor kırbaçlamak için, adeta koy o kırbacı yerine ve arkana yaslan gevşe beni öyle sür diyor araç :D

Son düzenleme:

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Cvt honda jazzda 5 yil kullandim uzun yolada D modunda aracin devir saati hep 1500 2000 arasi kalir, sen hizlandikca 80 100 110 140 150 hic biseklde devir saati oynamaz hep sabittir sadece hizin artar sukutır motosiklet gibi hatta duz yolda ayagi hafif gazdan cektin mi arac yavaslar yokus asagi bile yavaslar ayagini gaza basmazsan bildigin sukutir gibi. S moduna alinca devir saati hrp 6000 bin de kaliyor arac surekli hizlaniyor oyle cat cat vites atma olayi yok sıkıcı yani. cvt sanziman cok tehlikeli 5 yil omru var her 40 binde bir sanziman yagi degismesi gerekiyor honda jaaz vardi servisde cvt sanziman ariza vermisti aracin sanzimani sadece 23 +kdv idi piyasasi 50 bin tl aracin garanti kapsaminda degismedi lpg oldugu icin

Abicim kim ne derse desin Honda Hayat Onda

Moderatörün son düzenlenenleri:

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
alın size hissiz dümdüz cvt şanzıman arabanın 0-100 ü 6,5 saniye ne dandik şanzımansa artık:D:D

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Dandik denmez ama spor ruhtan çok uzak, belki markaya göre değişkenlik gösteriyordur.
subaru haricinde markalarda cvt spor ruhtan uzak olabilir haklısın. ama cvt subaru ile bana göre çok sportif ve kullanışlı. ağır abi gibi gideyim araba bağırmasın dersen normal modda kullan ama kudurmak istiyorum dersen S# moduna alman yeterli her iki imkanı da sunması bence gayet güzel.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
CVT düşük hacimli motorlarda çok da iyi değil bence. Çünkü cvt nin en güzel olduğu devirler 3bine kadar. O kadar konforlu bir sürüş sunuyor ki. Anlatılmaz yaşanır. Ama düşük hacimde ne zaman tam gaz yaptınız, o iğrenç sabitlenmiş ama gitmiyor hissi veren bir hızlanma eşlik ediyor. Halbuki rav4 2.0 cvt de o ivmelenme anında hissediliyor.

Otomobil üreticileri de bu durumun farkına varmış olacak ki cvt yi artık sanal vites oranıyla fabrikasyon yapıyor. Yani yüksek devir çevirildiğinde sanki vites atıyormuş gibi devir saati oynuyor. Civic ve subarunun toyotanın yeni modelleri böyle.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Cvt bozuluyor abi 30 milyar bi cvt sanziman sakat yani ha cvt ha dsg o kadar diyim size levorg cok seviyordum ama cvt olunca direk uzerine bi çarpi koydum

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Cvt bozuluyor abi 30 milyar bi cvt sanziman sakat yani ha cvt ha dsg o kadar diyim size levorg cok seviyordum ama cvt olunca direk uzerine bi çarpi koydum
ben cvt yi aylardır araştırıyorum aksine en sağlam şanzıman deniyor. bu işte bi yanlışlık olmasın özellikle honda jazz ve reno nun cvt olanını alın derler.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
ben cvt yi aylardır araştırıyorum aksine en sağlam şanzıman deniyor. bu işte bi yanlışlık olmasın özellikle honda jazz ve reno nun cvt olanını alın derler.

Kemal abi, bence bu cvt işini tutturabilen 2 firma var. Biri Audi (Multitronic) ve Toyota (Multidrive s).
Uzun yıllardır sorun yaşamıyorlar. Fluence cvt yi kullanıdm. Acayip sesler geliyordu. Bence reno cvt işini becerebilseydi hala kullanıyor olurdu honda, toyota, subaru gibi.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
burada cvt performansı be çalışma şekli daha anlaşılır olmuş.

Kemal abi, bence bu cvt işini tutturabilen 2 firma var. Biri Audi (Multitronic) ve Toyota (Multidrive s).
Uzun yıllardır sorun yaşamıyorlar. Fluence cvt yi kullanıdm. Acayip sesler geliyordu. Bence reno cvt işini becerebilseydi hala kullanıyor olurdu honda, toyota, subaru gibi.
toyota konusunda bir şey diyemem sadece abimin eşibde 2012 auris var otomatik bi kaç kez kullandım ama araba bi garip vites drğiştiriyordu mazda gibi seri değildi vites atarken çok hafif bayılır gibi oluyordu. vosvos grubunun bütün otomatik arabaları benden uzak olsun. yıllar önce volvo yu almadan bi a4 hevesim vardı bayağı bi araştırdım multitronic ile ilgili o kadar arıza okudum ki a4 sevdamdan vazgeçtim. kullananlar çok konforlu ama sorunlu diyordu hep.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Konusmuyum konusmuyum diyorum tutamiyorum kendimi bakin biz sifir km honda jazz aldik arac 100 bin km ye kadar her 10 binde bir hondada bakima girdi ve100 binde sanziman bozuldu garanti kapsaminda degismedi 30 milyar istediler biz de yaptiramadik sahibinden comdan satmadik ve hondaya takasa verdik araci mecburen crv aldik . Full servis bakimli bi arac sifir km bile bozuluyorsa ben cvt mevete hayatta bidaha almam kendi yetkili servis bakimli aracimiz bozuldu. Simdi crv de zedef 9 ileri sanziman var cift kavramali. Cvt den uzak durun benden soylemesi ikinci eli 50 milyar olan jazin sadce cvt sanzimani 30 milyar tuttu dgerinin altinda hondaya verdik zararina

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
burada cvt performansı be çalışma şekli daha anlaşılır olmuş.

toyota konusunda bir şey diyemem sadece abimin eşibde 2012 auris var otomatik bi kaç kez kullandım ama araba bi garip vites drğiştiriyordu mazda gibi seri değildi vites atarken çok hafif bayılır gibi oluyordu. vosvos grubunun bütün otomatik arabaları benden uzak olsun. yıllar önce volvo yu almadan bi a4 hevesim vardı bayağı bi araştırdım multitronic ile ilgili o kadar arıza okudum ki a4 sevdamdan vazgeçtim. kullananlar çok konforlu ama sorunlu diyordu hep.

auris 2013 de benzinde cvt ye geçti, dizelde hala MMT kullanılıyor. 2012 de dizelse MMT denen tek kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzıman, benzinliyse 4 ileri tork konvertörlü var. Tahminim dizeldir ve bu durumda vites geçişlerinin anormal olması son derece doğal.
multitronic ile ilgili tam tersine onu almaya yöneltiyorlar, çift kavrama stronic yerine, forumlarda.

Toyota 2010 da avensis ve rav4 de, 2012 de yariste, 2013 den itibaren corolla ve auriste benzinli motorlarda cvt yi kullanmaya başladı. o günden bu yana hiçbir sıkıntı yok. olanlar da yağ değişimini zamanında yaptırmayanlar yüzündendi, yağ değişimini yaptıktan sonra düzeldi.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Konusmuyum konusmuyum diyorum tutamiyorum kendimi bakin biz sifir km honda jazz aldik arac 100 bin km ye kadar her 10 binde bir hondada bakima girdi ve100 binde sanziman bozuldu garanti kapsaminda degismedi 30 milyar istediler biz de yaptiramadik sahibinden comdan satmadik ve hondaya takasa verdik araci mecburen crv aldik . Full servis bakimli bi arac sifir km bile bozuluyorsa ben cvt mevete hayatta bidaha almam kendi yetkili servis bakimli aracimiz bozuldu. Simdi crv de zedef 9 ileri sanziman var cift kavramali. Cvt den uzak durun benden soylemesi ikinci eli 50 milyar olan jazin sadce cvt sanzimani 30 milyar tuttu dgerinin altinda hondaya verdik zararina
hanımın kuzenine 2004 jazz aldık vites geçişinde vuruntu vardı bursa honda inallar da arkadaşım var o test etti abi şanzıman yağını değiştirin bişey kalmaz dedi ama orjinal yağ koydurman lazım dedi. deiştirdik yağ gibi oldu şanzıman. arabayı satanda arkadaşımdı ona sordum daha önce sanayide şanzıman yağını değiştirmiştim galiba başka yağ koydular dedi.

seninki şanssızlık olmuş özgür:)

auris 2013 de benzinde cvt ye geçti, dizelde hala MMT kullanılıyor. 2012 de dizelse MMT denen tek kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzıman, benzinliyse 4 ileri tork konvertörlü var. Tahminim dizeldir ve bu durumda vites geçişlerinin anormal olması son derece doğal.
multitronic ile ilgili tam tersine onu almaya yöneltiyorlar, çift kavrama stronic yerine, forumlarda.

Toyota 2010 da avensis ve rav4 de, 2012 de yariste, 2013 den itibaren corolla ve auriste benzinli motorlarda cvt yi kullanmaya başladı. o günden bu yana hiçbir sıkıntı yok. olanlar da yağ değişimini zamanında yaptırmayanlar yüzündendi, yağ değişimini yaptıktan sonra düzeldi.
dizel onlardaki

Recep DEMİRCİ

Katılımcı
CVT hakkında çok iyi ve sorunsuzluk konusunda başarılı ama çok keyifsiz sürüş hazzı vermeyen bir şanzuman çeşidi diye ekseriyetle yorumlara rastladım. Focusu almadan önce Jazz modelini incelerkende dikkatimi çeken i shift şanzumandansa CVTnin daha çok tercih edilmesiydi.Bu demek değildirki CVT bozulmaz yıkılmaz sonuçta kul yapısı lakin bir DSG, MMT kadarda kullanıcıyı bezdirme yönünde yorumlara rastlamadım.

Üst Alt