Mazda 3 BK (2003-09) Otomatik Şanzıman R'de Vuruntu Yapıyor

hucan84

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri
Arkadaşlar bk Mazda 3 2005 model 62.000 km otomatik LPG li aracımda şöyle bir problem var vites D de iken ilerledikten sonra durup R ye takınca gaza bastığım anda vuruntu şeklinde bir ses geliyor. Ustaya baktırdım motor veya şanzıman kulaklarında bir problem olmadığını söyledi. Bu problemi her zaman yapmıyor aniden durup R ye takıp hemen gaza basınca yapıyor daha önce bu sorunla karşılaşan var mı? Bu arada 55.000 km de şanzıman yağı değişti. Şimdiden teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Akü kutup başını söküp sistemi sıfırla bir ihtimal işe yarıyor, aynı vuruntu N den D'ye aldığında veye motor soğukken 1'den 2'ye geçerken de oluyor mu?

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bu bir problem gibi görünmuyor. Gaza birden hızlı şekilde basınca oluyordur.

mehmet_spb

Buzlar Ülkesi
Araç Markası
2018-Mazda Cx9,
Araç Renk ve Tip
Siyah
Vites geçişlerinde metal merale vururmuş gibi sesler gelebilir, bu durum noramladir. AT hidrolik basıncıyla çalışan bir sistem. Belkide siz geri vitese taktığınızda kavrama tamamlanmadan gaza basdığınızdan dolayı kaynaklanıyor olabilir. AT sağlıklı kullanmak için özellikle D den R ye atarken arabayı tamamen durdurmayı ve devinde rolanti seviyesine inmesini tavsiye ediyorlar.

hucan84

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Akü kutup başını söküp sistemi sıfırla bir ihtimal işe yarıyor, aynı vuruntu N den D'ye aldığında veye motor soğukken 1'den 2'ye geçerken de oluyor mu?
Merhaba akü kutup başını söküp denedim daha önce yine aynı 1 den 2 ye geçerken herhangi bir problem yok yalnızca geri vitese beklemeden geçince yapıyor o da karakteristik özelliği olabilir diye düşünmeye başladım. İlginiz için teşekkür ederim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Vites geçişlerinde metal merale vururmuş gibi sesler gelebilir, bu durum noramladir. AT hidrolik basıncıyla çalışan bir sistem. Belkide siz geri vitese taktığınızda kavrama tamamlanmadan gaza basdığınızdan dolayı kaynaklanıyor olabilir. AT sağlıklı kullanmak için özellikle D den R ye atarken arabayı tamamen durdurmayı ve devinde rolanti seviyesine inmesini tavsiye ediyorlar.
Cevabınız için teşekkürler tavsiyenize uyacağım sağolun

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aceleci olmamak lazım.
Manuelde mekanik olarak şöför kendisi direk geçirirken otomatik de zaman kaybı olur zaten sizin bu bilinç ile kullanmanız lazım.

+yağ değişimini en son ne zaman yaptınız?
+yağ seviyesini kontrol ettiniz mi?

savasgolgeli

Sessiz
Araç Markası
Subaru Levorg
Arkadaşlar bk Mazda 3 2005 model 62.000 km otomatik LPG li aracımda şöyle bir problem var vites D de iken ilerledikten sonra durup R ye takınca gaza bastığım anda vuruntu şeklinde bir ses geliyor. Ustaya baktırdım motor veya şanzıman kulaklarında bir problem olmadığını söyledi. Bu problemi her zaman yapmıyor aniden durup R ye takıp hemen gaza basınca yapıyor daha önce bu sorunla karşılaşan var mı? Bu arada 55.000 km de şanzıman yağı değişti. Şimdiden teşekkürler.
Şanzıman yağıni değiştirin düzelecektir ..

RMX2001 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Maalesef henüz bir gelişme yok fırsat bulup götüremedim. Sorunu çözersem mutlaka paylaşacağım.
Adem Usta'mın önerisini benzer konu için yazmıştım, muhtemelen çözümü o öneride olabilir...

Mesaj aşağıda. Gelişmeleri bekliyoruz.

levent3587

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedef Kırmızı HB
arkadaşım öncelikle geçmiş olsun aynı sorun arkadaşımda oldu şanzıman yağ keçesindenmiş. iyice sertleşmiş oyüzden gerekli yağlanma tam sağlanamadığından geri viteste ilk harekette bi kütlemeyle kalkıyodu arabası.yağ keçesiyle şanzıman yağını değiştirdiler düzeldi

hucan84

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
arkadaşım öncelikle geçmiş olsun aynı sorun arkadaşımda oldu şanzıman yağ keçesindenmiş. iyice sertleşmiş oyüzden gerekli yağlanma tam sağlanamadığından geri viteste ilk harekette bi kütlemeyle kalkıyodu arabası.yağ keçesiyle şanzıman yağını değiştirdiler düzeldi
Levent bey öncelikle cevabınız için teşekkürler. Şanzıman yağı değişirken filtre değişmişti. Acaba o değişimde keçesi değişti mi değişmedi mi bilemiyorum ustama sorarım.

Mustafa25

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mavi-Sedan
Arkadaşlar foruma yeni üye oldum aracımda bulunan birkaç problemden bahsedeceğim. Vitesi R'ye alıp 1-2 sn bekledikten sonra küt-tak tarzında ses geliyor ve gaza basınca sol ön tekerden de ayrıca ses gelmektedir. D'de hareket edince de rampa aşağı yada düz yolda yüke binince aynı ses daha hafif şekilde gelmektedir. iç aks lalesinde boşluk varmış sanırım bende gördüm o boşluğu şanzımana giren yerde. Bir diğer konuda özellikle soğuk havalarda ön torpidonun sağ tarafında titreşim oluyor yüksek devirde çalışmaya başladığı için.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar foruma yeni üye oldum aracımda bulunan birkaç problemden bahsedeceğim. Vitesi R'ye alıp 1-2 sn bekledikten sonra küt-tak tarzında ses geliyor ve gaza basınca sol ön tekerden de ayrıca ses gelmektedir. D'de hareket edince de rampa aşağı yada düz yolda yüke binince aynı ses daha hafif şekilde gelmektedir. iç aks lalesinde boşluk varmış sanırım bende gördüm o boşluğu şanzımana giren yerde. Bir diğer konuda özellikle soğuk havalarda ön torpidonun sağ tarafında titreşim oluyor yüksek devirde çalışmaya başladığı için.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Muhtemelen aks sorunu var. :rolleyes:
Soğuk motorda titreşim olması normal, ısınıp rölanti yerine oturduğunda da varsa anormal.

Mustafa25

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mavi-Sedan
Birkaç yere gösterdim şanzıman sökülmesi gerekiyor denildi. iç aks lalesi şanzımana bağlıymış bilginiz var mı

Üst Alt