Nissan Maxima Motor Hakkında Genel Bilgiler

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
3.0 infinitim varken 30 kr yakıyordum şehir içi ben litre falan bilmem:p:pbildiğim motor ne kadar kuvvetliyse o kadar az yakar bujileri güzel motor temiz hele birde güzel bir performans filtresi varsa o zaman az yakar. Piyasada düzgün araç bulmak o kadar zor ki kasa vs geçiyorum bakın motor olarak söylüyorum.maximalar öyle kolay kolay motor yemeyen araçlardır bilmeyenlerin elinde malesef heder olmuş durumda.bir çok ilanda sıfır motor diyor bu araçlar 1 milyon km gören araçlardır ancak malesef bizde ki arkadaşlar bunları şahin tofaş ustasına götürdükleri için mahvoluyorlar neyse maximam aklıma geldi;);)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
LPG deposu tamamen boşalıp X litre alıp km'yi sıfırlar ve gaz bittiğinde oran orantı hesabı yapılırsa sağlıklı sonuç çıkar
LPG deposunu tam boşalttıktan sonra kaç sefer alınan gaz litresi birbirini tuttu hele söyleyin gari bana? :p

Forumda da çok konusu geçti.
Atıyorum tank 30 litre, "tamamen bitirdim ve 25 litre gaz aldı" cümlesinin açıklaması "depoda biraz boşluk olmalıdır" mesela?
Yine aynı 30 litrelik tank 35 litre gaz aldı (bu durumu ben de yaşadım) "bilmem sıkışma oranı, pompanın hortumundaki bilmem boşluk veya pompadaki katakulliler vs."
Şimdi biz nasıl sağlıklı hesap yapacağız? Bana de ki "tanktaki gaz tamamen bittiğinde ben her seferinde X litre gaz aldım" o zaman amenna... ;)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Anlaşılan İzmir de benzin ucuz:rolleyes:
Neyse abi ne kadar yaktığının da pek bi önemi yo aslında :kptmya::kptmya:
Benzin deposu fullenecekmiş sonra tekrar fullenecekmiş. Gitti maaşın yarısı:utan:
Tamam sen 100 km git öyle hesapla, bir şey fark etmez. O da en fazla 50-60 liralık benzin yapar. Onu da almayacaksan bilemiyorum o Maxima'ya nasıl bakacaksın sen? Benzin ışığı sürekli yanık mı gezeceksin? O benzin elbet alınacak sadece 3-5 ay önden doldurmuş oluyorsun hepsi bu. ;)

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
LPG deposunu tam boşalttıktan sonra kaç sefer alınan gaz litresi birbirini tuttu hele söyleyin gari bana? :p

Forumda da çok konusu geçti.
Atıyorum tank 30 litre, "tamamen bitirdim ve 25 litre gaz aldı" cümlesinin açıklaması "depoda biraz boşluk olmalıdır" mesela?
Yine aynı 30 litrelik tank 35 litre gaz aldı (bu durumu ben de yaşadım) "bilmem sıkışma oranı, pompanın hortumundaki bilmem boşluk veya pompadaki katakulliler vs."
Şimdi biz nasıl sağlıklı hesap yapacağız? Bana de ki "tanktaki gaz tamamen bittiğinde ben her seferinde X litre gaz aldım" o zaman amenna... ;)

Tamam sen 100 km git öyle hesapla, bir şey fark etmez. O da en fazla 50-60 liralık benzin yapar. Onu da almayacaksan bilemiyorum o Maxima'ya nasıl bakacaksın sen? Benzin ışığı sürekli yanık mı gezeceksin? O benzin elbet alınacak sadece 3-5 ay önden doldurmuş oluyorsun hepsi bu. ;)
50 60 liralık benzin alırım abi. Aramızda lafı olmaz.maximaya nasıl bakacaksın derken içim de fırtınalar kopuyor deme öyle:agla:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Depo bitince atıyorum 50 liralık 15 litre aldın ve 120 km gitti yani 12.5 lt çıkıyor burda nasıl bir hata olabilirki. Haaa aracın tüp bitince benzine geçmesinde farklılıklar oluyorsa sonuç o zaman yanıltır diye düşünüyorum ben

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Depo bitince atıyorum 50 liralık 15 litre aldın ve 120 km gitti yani 12.5 lt çıkıyor burda nasıl bir hata olabilirki. Haaa aracın tüp bitince benzine geçmesinde farklılıklar oluyorsa sonuç o zaman yanıltır diye düşünüyorum ben
Depo bitti 15 lt aldın ve 120 km gittin.
Peki 15 lt gaz alırken depo gerçekten tam bitmiş miydi? Sen 15 litre alırken gerçekten 15 litre gaz basıldı mı? Senin depon gerçekten 15 litre kapasiteye mi sahip ve deponun bitişinden bir sonraki dolumda yeniden tam 15 litre gaz aldı mı? Bu soruların hepsi "evet"se hesap doğrudur. Fakat hiç bir zaman bu hesap böyle olmuyor.
Bir önceki mesajımda da bahsettim gariplikleri. Forumda da konusu döndü. 40 litrelik tank 45 litre gaz alıyor. Hadi diyelim ki sıvı gaz sıkıştırıldı falan filan, bir bakıyorsun bir sonraki tam dolumda da 34 litre almış. Şimdi ne oldu, genleştirildi mi? :rolleyes:
Bunlar hiç başınıza gelmedi mi gerçekten? Yukarıda da aynı soruyu sordum:
LPG deposunu tam boşalttıktan sonra aldığınız her tam dolumda kaç sefer alınan gazın litresi birbirini tuttu?

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bugün lpg bitmek üzereyken lpg aldım, 38 lt aldı, tam boşken 39 lt alıyor zatenyol bilgisayarı 12.7 gösteriyordu, hesaplama 12.9, aradaki fark çok az , bunun nedeni de günde 5-6 kez dur-çalıştır yapılması, bu da benzin sarfiyatını artttrıdı tabi. Daha 1 ay bile olmadan 77 liralık benzin yaktı.
Ha bunlar umurumda mı, dizel bi araba kadar yakıyor :) :)

Depo bitti 15 lt aldın ve 120 km gittin.
Peki 15 lt gaz alırken depo gerçekten tam bitmiş miydi? Sen 15 litre alırken gerçekten 15 litre gaz basıldı mı? Senin depon gerçekten 15 litre kapasiteye mi sahip ve deponun bitişinden bir sonraki dolumda yeniden tam 15 litre gaz aldı mı? Bu soruların hepsi "evet"se hesap doğrudur. Fakat hiç bir zaman bu hesap böyle olmuyor.
Bir önceki mesajımda da bahsettim gariplikleri. Forumda da konusu döndü. 40 litrelik tank 45 litre gaz alıyor. Hadi diyelim ki sıvı gaz sıkıştırıldı falan filan, bir bakıyorsun bir sonraki tam dolumda da 34 litre almış. Şimdi ne oldu, genleştirildi mi? :rolleyes:
Bunlar hiç başınıza gelmedi mi gerçekten? Yukarıda da aynı soruyu sordum:
LPG deposunu tam boşalttıktan sonra aldığınız her tam dolumda kaç sefer alınan gazın litresi birbirini tuttu?
Benimki tutuyor artık, hep 39 lt küsür..

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Ben hiçbir zaman LPG yi fullemiyorum. Hep 50-100 alıyorum ve bitine kadar kullanıyorum. Hesaplarım hep aynı çıkıyor

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Ben yanlış biliyormuşum o zaman. Bu konuyla ilgili LPG dolum / litre / fulleme / boşaltma / pompa basıncı / pompa oyunları vs. gibi sorunları yaşayanlar beni şaşırtmış. ;)

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
95'model manueldi o araç alan arkadaş ile aynı ilçedeyiz arada görüyürom eski güzellği kalmamış:agla:alıntı yaptığın forumda yazardık eskiden o yazıyıda maxima ve infiniti uzmanı bir arkadaşım yazıp forum açmıştı.elimizden geldiğince yardımcı oluruz her zaman.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Ben yanlış biliyormuşum o zaman. Bu konuyla ilgili LPG dolum / litre / fulleme / boşaltma / pompa basıncı / pompa oyunları vs. gibi sorunları yaşayanlar beni şaşırtmış. ;)
Aynı pompadan alıyorum ve şu an hep tutuyor.
Tutmasa da arabanın ortalama ne yakacağı az çok hesaplanabilir.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Pompa basıncı farklılık gösterebilir. Güvenilir yerden bir kaç kez alıp hesap yapılırsa aracın 0.25 lt doğruluk payı ile ne kadar yaktığı tespit edilir bana göre

Edit : Kendi aracımdan bir örnek vereyim. LPG bitip benzine geçince tüp düğmesine basıyorum araç anında benzine atıyor yani lpg tam bitmiş oluyor yada depoda ne kalıyorsa kalsın belli bir seviyeden sonra lpg'ye geçmiyor.

Yukarda yazdım LPG de hesap yaparken depoyu hiçbir zaman fullemem. Her yerin farklı bastığını biliyorum o yüzden yarım depo kadar alıyorum genelde. LPG bitince km'ye bakıyorum hesaplarım 0.2 lt farkla çıkıyor başganım

Son düzenleme:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Aynı pompadan alıyorum ve şu an hep tutuyor.
Tutmasa da arabanın ortalama ne yakacağı az çok hesaplanabilir.

Tutmazsa kesinlikle hesaplanamaz abi.
Depon tamamen boştu 40 lt LPG aldın ve ve tamamen bitirdin. Bitene kadar kaç km gittiğinin önemi yok, sonra tekrar doldurdun 36 lt aldı. Bu araç X km'de kaç litre LPG harcadı şimdi?

Km ile hesap edelim ki fark daha belirgin olsun. Kolay hesap yapabilmek ve rakam düzgün çıksın diye farazi 40 lt ile 500 km gittin diyelim. Sonra tekrar doldurdun 36 lt aldı. Şimdi neye göre hesap yapacaksın? İlkine göre hesaplarsan 100 km'de 8 litre; ikinci alımına göre hesaplarsan da 100 km'de 7,2 litre sarfiyatın oluyor. Hangisi doğru?

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Tutmazsa kesinlikle hesaplanamaz abi.
Depon tamamen boştu 40 lt LPG aldın ve ve tamamen bitirdin. Bitene kadar kaç km gittiğinin önemi sonra tekrar doldurdun 36 lt aldı. Bu araç X km'de kaç litre LPG harcadı şimdi?

Km ile hesap edelim ki fark daha belirgin olsun. Kolay hesap yapabilmek ve rakam düzgün çıksın diye farazi 40 lt ile 500 km gittin diyelim. Sonra tekrar doldurdun 36 lt aldı. Şimdi neye göre hesap yapacaksın? İlkine göre hesaplarsan 100 km'de 8 litre; ikinci alımına göre hesaplarsan da 100 km'de 7,2 litre sarfiyatın oluyor. Hangisi doğru?
38 lt ye göre yap, ortalama bişey çıkar Tam ölçüm olmasa da. Milimi milimine ölçüm benzinlide bile yapılamıyor ki zaten..

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
38 lt ye göre yap, ortalama bişey çıkar Tam ölçüm olmasa da. Milimi milimine ölçüm benzinlide bile yapılamıyor ki zaten..
Benzinin LPG gibi sıkıştırmaya elverişli olmadığından ve benzin tankının da hacmi belli olduğundan istesen de bir yerden sonra dolduramazsın o benzini o depoya. Yani istersen pompada yazana hiç bakmasan bile olur. O tank kaç litreyse alacağı miktar da odur. Ayrıca LPG tankında tankın dolduğunu gösteren şey basınçtır, basınç sayesinde dolum biter ve bu basınç aynı tankta zamana göre değişken olabilmektedir. Benzin alırken ise tabancayı attıran aracın deposundaki basınç okuyucu değil pompadakidir ve görece daha az değişkenlik gösterir. Onu da garantiye alalım ve benzini, yakıt deposunun ağzında görene kadar koyduralım. Misal 60 lt aldı. Gezdik tozduk ve benzini son damlasına kadar kullandık, tekrar benzin alacağız diyelim. Şimdi bu tankın ne kadar alacağı zaten bellidir, bir öncekinde ne almışsa tam o kadar. Bir de benzinin, kapalı alanda LPG gibi sıcaklığa göre hacmi değişmez hep aynıdır.
Bu gibi farklar benzinde çok daha doğru hesap yaptırmaya yeterlidir. ;)

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
Dönemin D segment Japonların'dan bir fazlası yoktur, aşağı yukarı hepsi aynıdır.
Nissan cefiro A31 maximanin ağabeyi ,elektronik kontrollü süspansiyon,kendinden kararan dikiz aynası,arka tekerleklerde ayrı direksiyon kutusu, bazı modellerde 4 çeker ve efsane toyotanın 2jz sinin en büyük rakibi RB motorlar.... Güzel ülkemizde laurel altıma adı altında karbüratörlü 105 HP lik saydığım donanımların hiçbirine sahip olmayan demir yığını ( bendede halen 1 adet mevcut)

Üst Alt