Motor Yağı Katkısı ile Motor İçi Temizleyiciler Hakkında Görüşleriniz Nelerdir?

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Eski yeşil olan aracıma (anladınız siz onu) pazarda tanıştığım galericinin tavsiyesiyle yağ katkısı (aslında katkı değil, tuhaf bir şey) eklemiştim, ama piyasada o üründen pek yok ve fiyatı baya yülsekti. Galericiler fiyatı yüksek olmasına rağmen sürekli bunu kullanıyorlarmış, nedenini az çok anlamışsınızdır umarım :D Araçtaki üflemeyi, motorun hırıltılı ve boğuk boğuk çalışmasını baya kesmişti :eek:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ben bu Yazıyı okumadan bor Power zınbırtısını koydum ne olucak şimdi

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kafaya takacak kadar ve endişe edecek kadar değildir Onur... Bir dahaki yağ değişiminde motor içi temizleyici kullan, @MutluTEKİR hocamın bahsettiği temizleyicilerden, hatta bu temizleyicilerden kullandıktan sonra Adem Ustamın yazdığı gibi mazot ve ince yağ ile motoru çalkalama yapabilirsin daha da iyi olur...

Sonrasında mis gibi temizlenmiş motorla kazasız sürüşler inşallah... :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Eski yeşil olan aracıma (anladınız siz onu) pazarda tanıştığım galericinin tavsiyesiyle yağ katkısı (aslında katkı değil, tuhaf bir şey) eklemiştim, ama piyasada o üründen pek yok ve fiyatı baya yülsekti. Galericiler fiyatı yüksek olmasına rağmen sürekli bunu kullanıyorlarmış, nedenini az çok anlamışsınızdır umarım :D Araçtaki üflemeyi, motorun hırıltılı ve boğuk boğuk çalışmasını baya kesmişti :eek:

Bu tarz katkılar piyasada mevcut, ama ne kadar gider orası muamma olduğu için uzun vadeli kullanmayı düşündüğümüz araçlara tavsiye edilmiyor...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Yıllar önce motosikletim var iken yağlar üzerine epey araştırma yapmıştım....Hatırladıklarımdan aktarayım...

Benim araştırmam en iyi yağ markası ne idi?Neye göre en iyi idi? Sonunda markayı bulmuştum Motul du marka ve 1.olmasının sebebi yetkili kurumun yaptığı ölçüm değerlerinde ester denen bir maddenin bu markanın bünyesinde diğer markalardan daha fazla taşıdığı ve uzun ömürlü dayanımlı olması vs vs...Sıralama 1-Motul 2-Mobil 1... Diye devam ediyordu....En çok şaşırdığım ise bizim sürekli tv reklamlarında gördüğümüz ve çok iyi diye tabir ettiğimiz castrolün geri sıralarda oluşuydu...Burdan çıkacak sonuç izlediğimiz reklamlara itibar edersek en iyi yağ castrol en iyi araba da fiat reno reklamı kimin fazla oynuyorsa o.... :)

Biz mazdacılar olarak araştırmacı bir kimliğe sahip olduğumuzdan reklama aldanmayız diye düşünüyorum...

Marka seçimi konusunda özgürsünüz bana soran olursa bu iki marka derim....Gelelim katkı olayına satın aldığınız yağın arka açıklama kısmında da yazacaktır...Herhangi bir katkı maddesi kullanmayız...Benim kullandığım yağlarda bu ibare vardı...

Peki adamın oğlu bu ibareyi niye yazmış, diyorki bak kardeşim ben sana öyle bir yağ yaptımki içerisine gerekli motor koruyucu aşınma önleyici kayganlaştırıcı tortu temizleyici vs...vs bileşenleri koydum....Sen bu kimyevi maddenin içerisine o reklamlarda görüpte aldığın katkıları şurupları ıvırı zıvırı koyarsan benim bu hazırlamış olduğum karışımlı yağın yapısı deforme olacaktır...Sana vaad ettiğim özellikler belli bir müddet sonra etkisiz kalacaktır...O yüzden uslu uslu otur...Bir anda etki ettiğini söylenen ürünlere itibar etme...

Bu katkıyı kullan yakıt tasarrufu yap hemde %10 yuh bu kadar basit yani mazda skyctiv için boşuna para ve emek harcamış ne gerek varmış :)

Karteri söküp katkı konulan yağı ordan döküp motoru yüksek devirlerde çalıştırıp kamera ile zumlayıp bakın yağ yok motor da en ufak aşınma yok işte bu ürün böyle bir ürün gibi uydurmaca hokkabaz reklamlar öteki tarafta eşek cennetini boylayacaklar...

Arıya güvenmedik balı kendimiz yaptık diyerek binlerce saf kalpli insanı kandıranlarla....Bu ilacı yut şu kadar erkek olacaksın kandırmacasıyla bu kandırmaca aynı kandırmaca aynı pazarlama tuzağı...

Yukarıda Adem Usta nın Mustafa abimin dediklerine itimat edin gerisi hava civa....Evet yağların içinde deterjan denen madde var petrolde boş yağ bidonuna yakıt koyuyoruz misal köpürüyor sabun koymadımya neden köpürüyor sebep ortada ;)

yağ değişimi öncesi temizleyici atmak yağın rengi sarı kalması vs bunlarada itimat etmeyin o ilacın motorun içinden tamameb arınıp gittiğinin garantisi varmı? Bir miktar yağ döküp onunla arındırırız diyenler olabilir...Kesinlikle itiraz ediyorum sen zaten o maddeyi o yağ tortusunu tabakasını silip süpürsün diye koymadınmı koydun peki koyduğun yağ bu madde karşısında nasıl bir direnç gösterecekte bu maddeyi akıtacak aşağı...

Doldurdun motor yağını bu madde senin o mükkemel yağınında yapısını tahrip etmez mi? Eder....pskolojikmen kendimizi kandırmaktan öteye gidemeyiz....Bu tip yöntemler geçerli olsaydı yetkili servisler otomobil üreticileri bizi buna teşvik ederdi hatta kendi bünyesinde markasıda olurdu...

Hepsini bir kenara koy Adem usta teşvik eder Mustafa abide tasdiklerdi...

Bu tip yaklaşımlar yorumlamalar iyi geldiğini düşünmeler birazda araçlarımızı çok sevip onlar için en iyisini yapmak istememizden kaynaklanıyor...Doğal bir durum lakin uyanık olmakta fayda var müdahale ettiğiniz yer motor ve onun hareketli parçaları bin kez düşünüp bir kez hareket etmek gerek...

-erken yağ değişimi -kaliteli ve istenilen öz. Yağ-filtre grubu değişimi ve temizliği...Alınan yakıtın kaliteli olması-sürücünün aracı doğru şekilde ve uygun devirlerde kullanması...Kontrol...Kontrol...kontrol....

Moderatörün son düzenlenenleri:

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Castrol kullanımını bu forumdan sonra bırakmıştım.
Mobil devam. Gayet memnunum.
Ayrıca açıklamalar mükemmel emeğe saygı :)

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
ben arabayı yaz kış en az 3-4 dakika rölantide çalıştırmadan asla hareket etmem. birde 20 bin km'de bir enjektörlerin ucundaki ve yakıt yolundaki kurumu temizlesin diye würth'ün enjeksiyon temizleme sıvısını depoyu fullemeden dökerim, yağınıda 10-12 bin km'de mobil-1 esp ile değiştiririm,benzini shell'den başka hiçbir yerden almam o kadar. würth'ü özellikle yüksek km'deki dizel araçlarda tavsiye ettiğim arkadaşlardan olumlu dönüşler aldım (motorun kışın daha çabuk ısınması, rölanti düzensizliğini giderme gibi)

Son düzenleme:

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Konunun güzelliğine istinaden bir güncel çekelim :) Bu forum hakikaten hemen her konuda en saf ve en doğru bilgiyle dolu.

Bir arkadaşımın birkaç gün önce yaşadığı olayı aktarmak istedim. 2003 1.6 benzin+lpg opel vectrası var arkadaşımın(kendisini mazda kullanıcısı yapmam yakındır:) ). Tahminen, önceki yağ değişimlerinin sağlıksız olmamasından dolayı sıkıntı yaşadı arkadaşım. Motorun hemen her kısmı zift gibi olmuş, yağ pompası ciddi zorlamnış. Önceki mesajlarda bahsedilen yöntemlere benzer şekilde motor temizlenmiş ve şimdi arabasına tekrar aşık oldu arkadaşım :)

Bizim tufan da benzer bir temizlik istiyor. Mazotla yapılan temizlik aklıma yattı gibi. Forumlarda araştırırken, hatrı sayılır markaların motor temizleyici ürünlerinin içeriğinde, gaz yağının yüksek oranda bulundurduğu bir kimyasalın olduğunu okudum. Gaz yağı bu temizlik işleminde kullanılabilir mi? yoksa mazota devam mı ?

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Liquimoly engine flush diye bir şey var kullanıcılar baya olumlu yorumda bulunmuşlar. Doğru kullanımda içeride ne pislik kaldıysa akıtıyor diyorlar

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Liquimoly engine flush diye bir şey var kullanıcılar baya olumlu yorumda bulunmuşlar. Doğru kullanımda içeride ne pislik kaldıysa akıtıyor diyorlar
Son yağ değişiminde kullandım. Evet motorun içini falan temizliyor yağ değişiminden önce. Çıkan yağ ile birlikte atılıyor da nasıl bir etki yaptı bilmiyorum açıkçası. :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konunun güzelliğine istinaden bir güncel çekelim :) Bu forum hakikaten hemen her konuda en saf ve en doğru bilgiyle dolu.

Bir arkadaşımın birkaç gün önce yaşadığı olayı aktarmak istedim. 2003 1.6 benzin+lpg opel vectrası var arkadaşımın(kendisini mazda kullanıcısı yapmam yakındır:) ). Tahminen, önceki yağ değişimlerinin sağlıksız olmamasından dolayı sıkıntı yaşadı arkadaşım. Motorun hemen her kısmı zift gibi olmuş, yağ pompası ciddi zorlamnış. Önceki mesajlarda bahsedilen yöntemlere benzer şekilde motor temizlenmiş ve şimdi arabasına tekrar aşık oldu arkadaşım :)

Bizim tufan da benzer bir temizlik istiyor. Mazotla yapılan temizlik aklıma yattı gibi. Forumlarda araştırırken, hatrı sayılır markaların motor temizleyici ürünlerinin içeriğinde, gaz yağının yüksek oranda bulundurduğu bir kimyasalın olduğunu okudum. Gaz yağı bu temizlik işleminde kullanılabilir mi? yoksa mazota devam mı ?

Mazot kısa vadede uçmaz ve motor ısındıkça koku yapabilir, sorun olur mu olmaz ancak Gaz yağı kadar çözünürlüğü ve uçuculuğu olmadığı için bulunabilirse (şimdi bulmak zor gaz yağını) gaz yağı ile temizliği tavsiye ederim.

Bu markanın ürünleri kaliteli ve göz boyama şeklinde değil. Mazda 3 te ilk yağ değişiminde bende bu ürünü kullanmıştım. İkinci yağ değişiminde kullanma fırsatım olmadı bu yüzden ne bilgi veremiyorum. Normalinde her yağ değişiminden önce kullanmak motor içi temizliğine fayda sağlayacaktır.

FKorkmaz

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Ben de subap değişiminden sonra motordaki kurum gibi kalıntıları görünce motor içi temizliği şart olarak gördüm.
Buna istinaden Liqui Moly Engine Flush ve sıfır 5w30 yağ motor toplandıktan sonra araca katıldı. Rölantide temizlime işlemi için bir süre çalıştıktan sonra yeni konmuş yağı boşaltıp baktığınızda etkisini ve ne işe yaradığını (erken yağ değişimiyle alamayacağınız etkiyi) bize kanıtladı.
Yetmedi bir de ardından yağ olarak yine Liqui Moly TopTec 4200 5w30 yağ kattık. Biraz tuzlu bir yağ ama kalitesi konusunda biraz araştırın derim.
Uzun kilometre yapacağım zaman da içerisine yine Liqui Moly Ceratec yağ katkı maddesini kullanıcam. O da hazır bekliyor :)

Yağ konusunda kullandıkça tecrübelerimi yazıcam. Ama Almanyalardan bile bu yağ hakkında olumlu referanslar ve tavsiyeler aldım. Aslı var mı görücez.
Uygun fiyatlı yağ düşünenler için Mobil Süper 3000 X1 5w-40 yağı da tavsiye ederim LPG'li araçlarımız için.

Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ben de subap değişiminden sonra motordaki kurum gibi kalıntıları görünce motor içi temizliği şart olarak gördüm.
Buna istinaden Liqui Moly Engine Flush ve sıfır 5w30 yağ motor toplandıktan sonra araca katıldı. Rölantide temizlime işlemi için bir süre çalıştıktan sonra yeni konmuş yağı boşaltıp baktığınızda etkisini ve ne işe yaradığını (erken yağ değişimiyle alamayacağınız etkiyi) bize kanıtladı.
Yetmedi bir de ardından yağ olarak yine Liqui Moly TopTec 4200 5w30 yağ kattık. Biraz tuzlu bir yağ ama kalitesi konusunda biraz araştırın derim.
Uzun kilometre yapacağım zaman da içerisine yine Liqui Moly Ceratec yağ katkı maddesini kullanıcam. O da hazır bekliyor :)

Yağ konusunda kullandıkça tecrübelerimi yazıcam. Ama Almanyalardan bile bu yağ hakkında olumlu referanslar ve tavsiyeler aldım. Aslı var mı görücez.
Uygun fiyatlı yağ düşünenler için Mobil Süper 3000 X1 5w-40 yağı da tavsiye ederim LPG'li araçlarımız için.
Abimin (2005 Mazda 3) aracında 10-40 kullanmıştık bizde oldukça memnun kaldık.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Aslı olmasa Kerem yanmazdı... :) Tecrübe ve bilgilendirme için teşekkürler.

Bu marka ve ürünleri hakkında kötü yorum duymadım, okumadım. Gelecek yağ değişimi için bende 10-40 olan ürününü aldım bekliyorum. Mazda 3 ilk yağ değişiminde Engine Flush'u kullanmıştım. Her yağ değişim öncesi kullanmak gerekiyor bence. Ama imkan meselesi.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Buna istinaden Liqui Moly Engine Flush ve sıfır 5w30 yağ motor toplandıktan sonra araca katıldı.

Rölantide temizleme işlemini ne kadar sürede gerçekleştirdiniz, bu ürün kurum temizleme için kullanıldı sanırım doğru mu?

Bu katkı ile ne amaçlanıyor?

Üst Alt