Mazda 323 BJ (1999-03) Motor Arıza Işığı Yok!!

Akifkarabacak

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323 Fp 1.8
Araç Renk ve Tip
Bordo Hatchback
Herkese selamlar, aracımda sorun olunca ilk baktığım yer oldu Mazda garaj, bunun için çok teşekkür ederim hepinize. Benim 99 FP 1.8 aracımın göstergesinde motor arızası yok. Ön obd üzerinden bağlantı yaparak arıza okuma yaptığımda ise sonuç alamıyorum. Bu konuyla ilgili bilgisi fikri olan ustalarım var ise cevaplarını beklerim. Şimdiden teşekkürler.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Herkese selamlar, aracımda sorun olunca ilk baktığım yer oldu Mazda garaj, bunun için çok teşekkür ederim hepinize. Benim 99 FP 1.8 aracımın göstergesinde motor arızası yok. Ön obd üzerinden bağlantı yaparak arıza okuma yaptığımda ise sonuç alamıyorum. Bu konuyla ilgili bilgisi fikri olan ustalarım var ise cevaplarını beklerim. Şimdiden teşekkürler.
99 Bj /FP 85 kw 115 hp 16 valf 1840 cc dohc
Bu motor daino üzerinde 120 hp üzeri güç verdigi sürekli olarak görülmüştür fakat 115 hp olarak tanılır..

Ariza çek lanbası yok 2001 .16 cc zm motor da var BJ kasada

Fp de motor içersinde obd 2 ile baglanmanız gerekir cihaz seçimi uygun degil ise (ecm) kontrol modülü ne baglanamaz sınız..

Yani obd baglantı jakı pinleri kurcalan madı ise zor ihtimal..

Sorun yanlış cihaz seçimi..

Akifkarabacak

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323 Fp 1.8
Araç Renk ve Tip
Bordo Hatchback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hocam araçta obd2 yok, obd-1 eski tip. LED lamba yardımıyla airbag arızasını okuyorum ancak motor okutmuyor sinyal vermiyor

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Led ile okuma konusunda yanlış iletisim kurabiliriz ben bu araçları cihaza baglanma yöntemi ile sorunları anlamaya çalışıyoruz
Sistem selectör sizin lede ile yapmaya çalıştığınızı bizde bu cihaz yapiyor

Onun dışında carmen wi cahızı obd 2 jak soketi ile baglaniyoruz

Sizin led olayı pin uç larını dogru seçmeniz gerekir..

Led dışında aracı cihaza baglamayı denediniz mi..

Ekli dosyalar

• 20210503_155400.jpg
    20210503_155400.jpg
    62.1 KB · Görüntüleme: 40

Akifkarabacak

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323 Fp 1.8
Araç Renk ve Tip
Bordo Hatchback
Hayır ustam, denemedim. Göstergede de göremeyince konu açtım zaten.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Bu işi görür gibi (ten gnd direk ataç)
Bt1 ucu iyi seçmeniz gerekir onu da resim anlatiyor

Olmadı bir cihaza baglanma yolu ile iletisim kuruluyormu bir deneyin..

Ekli dosyalar

• 20210503_160814.jpg
    20210503_160814.jpg
    169.2 KB · Görüntüleme: 44

Akifkarabacak

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323 Fp 1.8
Araç Renk ve Tip
Bordo Hatchback
İlginiz için teşekkür ederim, farklı bir cihaz denemedim. LED le hiç sinyal vermemesi normal midir? Yada göstergede motor lambası olması gerekmiyor mu acaba

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
BJ kasalarda airbag arızası okumak için obd soketine ihtiyacınız yok. Gösterge panelinin size göre sağ tarafında kırmızı airbag lambası yanıp sönerek arıza kodunu bildirir. Kontağı açınca böyle bir lamba yoksa ampülünü sökmüşlerdir.
Konuyla alakalı olarak aşağıdaki konuya göz atmanız gerekir.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
İlginiz için teşekkür ederim, farklı bir cihaz denemedim. LED le hiç sinyal vermemesi normal midir? Yada göstergede motor lambası olması gerekmiyor mu acaba

Akif bahsettiğiniz araç ta motor arıza lanbası yok

O bölümü geçelim hagisinde oldugu ile ilgili yukardaki mesajlarımda bilgisini verdim

Motor arıza code okumak için yag dogru cihaz lazım
Yada led okuma için pinleri dogru seçmek lazım yanlış pin seçimi sebebi ile kod alamıyor
Olabilirsiniz
Not : siz dogru pin seçip hala cod alamıyorsanız bir kere de cihaz ile deneyin..

Onun dışında obd baglantı pinlerinin kurcalanmış olması zor bir ihtimal bunu yapmış olabilir lermi oraya kadar kurcalamaya girdiler ise diyecek bişek yok ihtimal

Siz bence bir cihaz ile deneyin

Onun dışında agirbag arizası okuma için Oguzhan bey konu linkini atmış oradan baka bilirsin ..

Akifkarabacak

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323 Fp 1.8
Araç Renk ve Tip
Bordo Hatchback
Oğuzhan beyin konusunu okudum daha önceden işime de yaradı emekleri için çok teşekkür ederim, eski tip araçlar da obd cihazı zor bulunuyor. Kendim bizzat sanayi de çalışıyorum yeni nesil obdler de arıza tespitini bizzat yapıyorım aktif şekilde, ama kendi aracımda biraz çaresiz kaldım yardım almak zorunda kaldım. Bilgileriniz için size deçok teşekkür ederim adem ustam. Konuyu kapata bilirsin çok teşekkür ederim

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Merhaba arkadaşlar işinize yarar mı bilmem ama kendi aracımı forscan ile bağlamıştım bilgisayara linkteki videoda detaylı anlatım mevcut. Düğer videolarımda da BJ kasa ile ilgili işinize yarayacağını düşündüğüm bilgiler olabilir. Ben kendi aracımda denedim ve sorun yaşamadım sorumluluk size aittir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba arkadaşlar işinize yarar mı bilmem ama kendi aracımı forscan ile bağlamıştım bilgisayara linkteki videoda detaylı anlatım mevcut. Düğer videolarımda da BJ kasa ile ilgili işinize yarayacağını düşündüğüm bilgiler olabilir. Ben kendi aracımda denedim ve sorun yaşamadım sorumluluk size aittir.
Link ve video eklenmemiş galiba?
:rolleyes:

Üst Alt