Mazda Radyatör Temizliği Nasıl Yapılır?

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Aynı araba, aynı sorun gibi geldi bana. Yokuşun sonuna doğru çekişte de düşüş olmaya başlıyor mu?

Termal kamera bulabilirsen radyatörün durumunu netleştirirsin.
Cekiste problem yok bence ama bunu anlayabilmem için başka xedos kullanmam lazım :)
Yüksek hizlara çıkmada da bı problem görünmüyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tıkalı olan yerleri canım. Şişci Coşkun'u göreve çağırma ;)
Foresterim varken Jaspa İbrahim abi bana "ben arabayı alır almaz radyatörünu ve hortumlarını değiştiririm ' demişti. O geldi aklıma..

moonlight

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Sedan
Cekiste problem yok bence ama bunu anlayabilmem için başka xedos kullanmam lazım :)
Yüksek hizlara çıkmada da bı problem görünmüyor.

Foresterim varken Jaspa
Arkadaşlar tıkalı radyatör açılır mı ?
Faso ağanin çok dik rampada harareti yükseliyor. Devirdaim sağlam, termostat yeni, su eksiltme yok, fan musuru sağlam( hararet ibresi yükselmeye başladığında ikinci fan açıyor ama çok hızlı değil,tek kademe mi fan).
İki ustaya sordum radyatör dedi ama alt ve ust hortumlar sıcak.
Abi bence senin radyatör tıkalı değil xedosların soğutması yetersiz kalıyor öyle bi motora göre sana daha önce de dediğim gibi role attırt fana direk güçlüde calışsın ben öyle yaptırmıştım ve soğutması daha başarılıydı

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Radyatörü komple söküp basınçlı su ile dışını yıkamak lazım.

Aklımda olan bişey belki yazın girerim ama basınçlı makine lazım

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Radyatörü komple söküp basınçlı su ile dışını yıkamak lazım.

Aklımda olan bişey belki yazın girerim ama basınçlı makine lazım
Basınçlı su, radyatör panellerine zarar verebilir... Kir, yağ vs çözücü uygulanarak hortumla yıkamak daha mantıklı olur.

Geçen böyle bir şey izledim. Ne kadar sağlıklı olabilir bilmiyorum ama bir nevi yardımcı olabilir.

Usulüne uygun olarak yapılırsa pratik ve etkili bir yöntem bence. Hava yapma yok, komple değişim mümkün. :harika:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Basınçlı su, radyatör panellerine zarar verebilir... Kir, yağ vs çözücü uygulanarak hortumla yıkamak daha mantıklı olur.

Usulüne uygun olarak yapılırsa pratik ve etkili bir yöntem bence. Hava yapma yok, komple değişim mümkün. :harika:
Ufak tefek satılan makineler varya onlarda zaten basınç yok.

Aklımdakini eksik söylediğim için böyle oldu aslında.

Motorsikletim varken kapının önüne uzatma kablosu çekiyordum, 1 damacana su, suyu çöp kutusu üzerine koyup makineye bağlayıp öyle yıkıyordum motorsikletli böyle yapınca basınç baya az oluyor bide tabanca ucu ayarlı oldugu içi bide az uzakdan tuttun mu tamamdır.

Seçenek olarak şebeke suyuna hortum ucuna ayarlı fiskiye ilede iş görür.

Yazın bakayım bu işe bi.

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
@incirinaltı radyatörcüye göstermek lazım bu onların işi. Katalizör için ise arabanın altındaki katalizörün yedeği var ise içini boşalttrıp bir denemek lazım, katalizörden şüpheleniliyorsa.

Üst Alt