Mazda CX-5 Skyactiv vs Subaru Forester

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sevgili Kardeşim,

Öncelikle Forester ve CX-5'in kategorik olarak aynı sınıf ve birebir rakip olduklarını belirteyim. Her ikisi de kompakt SUV diye geçiyor ve aslında C segmenti platformlu, onların en üst düzey versiyonları. Forester temeli Impreza iken, CX-5 de Mazda 3 temelli. Yani bunlara bir diğer deyiş ile C+ SUV denilebilir.

Outback ise D sınıfında yer alan Legacy modelinin SW versiyonu temelli. Aslında SW'nin biraz yükseltilmişi, süspansiyonları takviye edilmişi ve ön ızgara vb. az bir şey farklılaştırılmışı. Bu araç D+ olarak adlandırılabilir. Esas sınıf ise D segmenti Crossover...

sevgili mustafa abi mazda cx5 subaru forester karşılastırmasına subaru autback karsılastırmaya sokarsak senin bu arabadaki düşüncelerini rica edebilirmiyiz..?malüm aoutback hem dizel hem otomatik ama senin bu konudaki düşüncelerini cok merak ediyorum saygılarımla

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Şimdi bu tanımlamadan da ortaya çıkacağı gibi, Outback Forester'ın üstü bir model olarak hem dış hem iç dizayn unsurlarında, kullanılan malzeme ve dizayn kalitesinde, kullanılan izolasyon malzemelerinde vb. daha kaliteli bir otomobildir. Her zaman da böyleydi. Bende 2008 model Forester 2.5 XT (o modelin alınabilecek en üst versiyonu) ve 2008 model Outback 3.0R (o modelin alınabilecek en üst versiyonu) vardı. Sürüş zevki, kullanım pratikliği, senin beğenilerine uyması ayrı konu ama kalite farkı her unsurda çok belli idi.

Hakeza 2009 Forester ile 2010 Outback arasında da durum böyleydi, şimdi de böyle...

Outback alırsan daha sessiz, daha konforlu, daha kaliteli bir araç alacağın kesin. Zaten aralarındaki fiyat farkı da bu sınıf farkını ve getirdiklerini vurguluyor.

Tabi şunu da bilmek lazım, her otomobil ihtiyaca göre seçilmeli. Örneğin Outback'in daha uzun dingil mesafesi otobanda daha sessiz ve konforlu sürüş demek. Ama hafif arazide daha kötü karın açısı demek.

Outback'in oldukça uzun boyu, daha fazla iç mekan ve diz mesafesi demek. Ama daha fazla tampon-tekerlek mesafesi ve daha kötü yaklaşma ve uzaklaşma açıları demek.

Yani fiyattan bağımsız düşünerek söylemek gerekirse; ben bugün alsam Outback tercih ederdim. Çünkü benim öncelikli beklentim asfalt sürüşü, konfor, sessizlik ve kalite. Ancak Aracım ile arada sırada hafif arazi hobileri de yaşamak istiyorsam, aracımla kampa vb. gidecek, yük sıklıkla taşımak istiyorsam, burada devreye bir sağlam beygir niteliğindeki Forester girer.

CX-5 ise biraz farklı. Her ne kadar sınıf olarak Forester rakibi olsa bile, kalite, donanım, özel güvenlik donanımı olarak Outback'e daha yakın. Ama arazide yaklaşma, uzaklaşma, karın açıları olarak da Outback'e daha yakın.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Şöyle bir tavsiyede bulunabilirim;

1- Genelde şehir içi kullanım hedefleniyor ve daha dar alanlarda rahat kullanım amaçlanıyorsa, ama hafif arazi hobileri, sıklıkla kalabalık yolcu ve yük taşınacaksa, Forester.

2- Genelde şehir içi kullanım hedefleniyor ve daha dar alanlarda rahat kullanım amaçlanıyorsa, üstüne de kalite ve donanıma önem veriliyorsa, CX-5.

3- Arazi hobileri daha sınırlı, ana öncelikler ise prestij, kalite, konfor hissi ise ve genel kullanım yüksek süratli otobanlar ise, Kadıköy, Beşiktaş gibi yerlerin dar caddelerinde park sorunu yoksa, Outback.

ismail_18

Sessiz
valla mutafa abi yorumların takdire şayan inan hayranım ....yorumlarını o kadar güzel ve anlayacagımız bir dilden anlatıyorsun kii herkes cok iyi anladıgını düsünüyorum yorumların için cok cok tşk ediyorum saygılarımı sunuyorum

ismail_18

Sessiz
sevgili mustafa abi malüm forester yeni dizel otomatik bir araba cıkardı bu araba hakkında görüşleriniz varsa paylasırsanız sevinirim.artı ve eksi yönleri varmı?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Dizel motorun genel avantajları ve dezavantajları haricinde yukarıda söylediklerim haricinde ekleyebileceğim bir şey yok dostum. Çünkü motorun yakıt cinsi haricinde birebir aynı araç. Yalnız Subaru forumunda bu aracı alan arkadaşların paylaştığı tüketim verilerinden yeterince düşük bir tüketime sahip olmadığı gibi bir izlenim edindim. Ama bu veriler münferit bilgilerdir sonuçta...

Aşağıdaki linkte hem kullanıcı yorumlarını, hem de tüketimle ilgili bilgileri görebilirsiniz.

http://subaru4ever.com/index.php/topic,1128.105.html

sevgili mustafa abi malüm forester yeni dizel otomatik bir araba cıkardı bu araba hakkında görüşleriniz varsa paylasırsanız sevinirim.artı ve eksi yönleri varmı?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
@ismail_18 sanırım Mustafa abinin mesajını görmediniz. Haber uçurayım dedim :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Halbuki kaç defa söylemiştim, sevgili Mustafa Abi diye başlayan sorulara sadece keçi boynuzu yemelisiniz diyesim geliyor...

Sevgili Güzin Abla sizce RX-8 mi, MX-5 mi almalıyım?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Halbuki kaç defa söylemiştim, sevgili Mustafa Abi diye başlayan sorulara sadece keçi boynuzu yemelisiniz diyesim geliyor...

Sevgili Güzin Abla sizce RX-8 mi, MX-5 mi almalıyım?
Neyseki burası herkese açık bir platform birisi faydalanmasa başka birisi faydalanıyor buda bize yetiyor abi saygılar hürmetler :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yani keçiboynuzuna ihtiyacı olanlara da bi faydamız oluyorsa ne mutlu bize... :p :D

Tepetaklak !!

REMZIA

Sessiz
Araç Markası
2017 Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Arkadaşlar makyajlı cx5 de eklenen sports fonksiyonu hakkında görüşlerinizi merak ediyorum, selamlar.

D5803 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar makyajlı cx5 de eklenen sports fonksiyonu hakkında görüşlerinizi merak ediyorum, selamlar.

Bunun hakkında en güzel yorumu yapacak olan, bizi bilgilendirecek olan ancak; @mtutun olur... :) Müsait zamanda olumlu veya olumsuz yorum yaparak bizleri memnun eder diye tahmin ediyorum.

REMZIA

Sessiz
Araç Markası
2017 Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Bunun hakkında en güzel yorumu yapacak olan, bizi bilgilendirecek olan ancak; @mtutun olur... :) Müsait zamanda olumlu veya olumsuz yorum yaparak bizleri memnun eder diye tahmin ediyorum.
Youtube'da epey bir video seyrettim ama tatmin edici bir değerlendirme bulamadım. En doğru bilgiyi sizlerden alacağıma eminim. Selamlar.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Daha önce Mustafa abi satır aralarında bahsetmişti bu konuda, yanlış hatırlamıyorsom makyajlıdaki Sport seçeneği ivmelenmede kendini hissettiriyor dedi, şanzıman ve motor farklı bir kimliğe bürünüyor.

REMZIA

Sessiz
Araç Markası
2017 Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Daha önce Mustafa abi satır aralarında bahsetmişti bu konuda, yanlış hatırlamıyorsom makyajlıdaki Sport seçeneği ivmelenmede kendini hissettiriyor dedi, şanzıman ve motor farklı bir kimliğe bürünüyor.
Bilgi için teşekkürler. Bazı markalarda bu fonksiyon çok başarılı bir katkı sağlamıyor sürüş dinamiklerine Peugeot 508 dizel gibi ama BMW f30 benzinli araçlarda oldukça başarılı. Mustafa Bey sport fonksiyonu açısından Mazda'yı nereye konumlandırır merak ediyorum.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Remzi Bey,

Selamlar. Avatar olarak CX-5 makyajlı kasa mı görüyorum? Hadi hayırlısı...

Mazda sport konumunu daha çok Subaru'nun eski atmosferik modellerindeki sport moduna benzetiyorum, BMW'den çok. BMW sport'a aldığınızda motor işletme sisteminde de ciddi programlama farkı yaratıyor. Daha doğrusu yaratabiliyor çünkü motor turbo beslemeli. Hava ve benzin besleme miktarına göre ekonomi ve sportiflikte çok ciddi farklar olabiliyor.

Mazda'daki sistem atmosferik olduğundan motor işletme sistemi üzerinden çok fark yaratmak zor. Buradaki sport daha ziyade şanzımanın gaz pedalına daha hızlı tepki vermesi ve daha çabuk vites düşürmesi, ayrıca gazlı kullanımlarda daha yüksek devirlerde vites değiştirip, ayak viraj vb. yerlerde gazdan çekildiğinde daha geç vites büyütülmesi şeklinde fayda sağlar. Yani ağırlıklı olarak şanzıman tepkilerini düzenler.

Bilgi için teşekkürler. Bazı markalarda bu fonksiyon çok başarılı bir katkı sağlamıyor sürüş dinamiklerine Peugeot 508 dizel gibi ama BMW f30 benzinli araçlarda oldukça başarılı. Mustafa Bey sport fonksiyonu açısından Mazda'yı nereye konumlandırır merak ediyorum.

PAN

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 sedan 2015
Araç Renk ve Tip
Power Sense Kırmız
Daha önce sport seçeneği olan atmosferik araba kullandım. Evet yukarı da bahsedildiği gibi ana etki vites değişim hızında oluyor. Ve bu etki belirgin bir etki... benzin musluğuda epey açılıyor. Değer mi buna.. bence değer.

REMZIA

Sessiz
Araç Markası
2017 Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Remzi Bey,

Selamlar. Avatar olarak CX-5 makyajlı kasa mı görüyorum? Hadi hayırlısı...

Mazda sport konumunu daha çok Subaru'nun eski atmosferik modellerindeki sport moduna benzetiyorum, BMW'den çok. BMW sport'a aldığınızda motor işletme sisteminde de ciddi programlama farkı yaratıyor. Daha doğrusu yaratabiliyor çünkü motor turbo beslemeli. Hava ve benzin besleme miktarına göre ekonomi ve sportiflikte çok ciddi farklar olabiliyor.

Mazda'daki sistem atmosferik olduğundan motor işletme sistemi üzerinden çok fark yaratmak zor. Buradaki sport daha ziyade şanzımanın gaz pedalına daha hızlı tepki vermesi ve daha çabuk vites düşürmesi, ayrıca gazlı kullanımlarda daha yüksek devirlerde vites değiştirip, ayak viraj vb. yerlerde gazdan çekildiğinde daha geç vites büyütülmesi şeklinde fayda sağlar. Yani ağırlıklı olarak şanzıman tepkilerini düzenler.
Çok teşekkürler Mustafa bey, bayii ile anlaşabilirsek cx5 almayı düşünüyorum inşallah. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Hem BMW'yi hem de Mazda CX-5'i yakından tanıdığınız için değerlendirmeniz önemli. Selamlar.

REMZIA

Sessiz
Araç Markası
2017 Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Daha önce sport seçeneği olan atmosferik araba kullandım. Evet yukarı da bahsedildiği gibi ana etki vites değişim hızında oluyor. Ve bu etki belirgin bir etki... benzin musluğuda epey açılıyor. Değer mi buna.. bence değer.
Katkınız için çok teşekkür ederim, selamlar ☺.

Üst Alt