Mazda 626 GF (1997-02) Motor Kulağı Değişimi

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Değiştirmek daha mantıklı, üstelik bulunamayan bir parça değil. Fiyatını bilemiyorum ama ulaşılmaz rakamlar değildir sanırım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çok tesekkur ederim yardimlariniz için. Bu forum gercekten bir başka :) benim de yaptığım basit birkac işlem var. Firsat bulunca payasirim insallah

Peki kapi fitillerini yumuşatmak için silikon spreyi, vazelin v.s. kullananlar var. Bu takozu da aynı sekilde yumuşayabilir miyiz?
Farklı olmak için yola çıktık hocam değerli arkadaş/üyelerimiz sayesinde de çok iyiyiz...

Yanlışların üzerine doğrusunu yapmak için varız, öyle de gidecek inşallah.

Yoksa; bir kaçının dediği gibi taklit olur, onları haklı çıkartırdık... :)

(Mazda Garaj laf sokma servisi sundu)

:) :)

Asıl konuya dönecek olursak; o tarz materyallerin faydası olacağını sanmıyorum... Zamanla alışır ancak alışana kadar da insanın kafasını kurcalar...

Esasında Mersin de çıkmacı çok gözle görerek çıkma bakabilirsin veya Faruk Dumlu ile irtibata geçip yardım alabilirsin...

Motor takozu çıkma mantıklı değil gibi ama yan sanayiden, orijinal çıkması daha iyidir bence.

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Farklı olmak için yola çıktık hocam değerli arkadaş/üyelerimiz sayesinde de çok iyiyiz...

Yanlışların üzerine doğrusunu yapmak için varız, öyle de gidecek inşallah.

Yoksa; bir kaçının dediği gibi taklit olur, onları haklı çıkartırdık... :)

(Mazda Garaj laf sokma servisi sundu)

:) :)

Asıl konuya dönecek olursak; o tarz materyallerin faydası olacağını sanmıyorum... Zamanla alışır ancak alışana kadar da insanın kafasını kurcalar...

Esasında Mersin de çıkmacı çok gözle görerek çıkma bakabilirsin veya Faruk Dumlu ile irtibata geçip yardım alabilirsin...

Motor takozu çıkma mantıklı değil gibi ama yan sanayiden, orijinal çıkması daha iyidir bence.

çıkma motor takozunun orijinal olma ihtimalini % 10 bile vermem. Çünkü en genç 626 14 yaşında şu an ve şimdiye kadar takozu istisnalar hariç kesin değişmiştir. Değişim içinde kimse servisten bir dünya paraya takoz almaz kolay kolay. Üstünde halen orijinal kalan varsada onunda artık miadı dolmuştur. Mekanik yüke maruz kalan hiç bir parçanın çıkmasından yana olmam ben bir makinacı olarak. İç trim parçaları, döşeme parçaları ve belki elektrikli parçalar çıkma alınıp takılabilir orijinal diye.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
çıkma motor takozunun orijinal olma ihtimalini % 10 bile vermem. Çünkü en genç 626 14 yaşında şu an ve şimdiye kadar takozu istisnalar hariç kesin değişmiştir. Değişim içinde kimse servisten bir dünya paraya takoz almaz kolay kolay. Üstünde halen orijinal kalan varsada onunda artık miadı dolmuştur. Mekanik yüke maruz kalan hiç bir parçanın çıkmasından yana olmam ben bir makinacı olarak. İç trim parçaları, döşeme parçaları ve belki elektrikli parçalar çıkma alınıp takılabilir orijinal diye.
Satıcı/Çıkmacı Faruk Dumlu gibi dürüst esnafsa ve insanlara yardım etmeyi biliyorsa; geçmişi temiz motor kulağı bulunabilir, haricinde dediklerin bu devirde ağır basıyor maalesef...

Sattığım 626 daki kulaklar (öndeki hariç) sağlamdı.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Titreme geçti çok şükür,takozlar orjinal olmadığı için sert,1-2 ay sonra yumuşadı...

Hava sıcaklığının kauçuk parçalar üzerindeki etkisi maksimum düzeyde bunu atlamamak gerekir. Taktırdığın zamanla şimdi arasında 18-20 derece fark vardır

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Bu arada, ben cikma oldugu için titreşim yaptigini zannederken, kontrol ettim ve (gece gece yanilmadiysam) lastik kismin resmen çevreden bagimsiz olduğunu gördüm :)
Cikma saglikli bir motor takozu olmasi bana da düşük bir ihtimal geliyor. Yurtdışından bir akrabadan falan orjinalini mi istesek napsak :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Direksiyonda ilk çalıştırmada özellikle rölantide titreşim çok olur. En çok etki eden kulak sağ öndekidir zaten en pahalısı o. Ebay tarzı sitelerden sıfır denk gelebilir takipte olmak lazım. Yada servisten indirim zamanı alabilirsiniz. Yan sanayide biraz titreşim kalır ama rahatsız etmez.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Bilgilendirme için teşekkürler. Ebay'de set olarak gördüm onlar da yan sanayi galiba, fiyatlar 70-100 dolar arasi. Orjinalin markasi nedir? Biz arastirsak, biraz ucuza denk getirebilsek de orjinalden şaşmasak...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Bilgilendirme için teşekkürler. Ebay'de set olarak gördüm onlar da yan sanayi galiba, fiyatlar 70-100 dolar arasi. Orjinalin markasi nedir? Biz arastirsak, biraz ucuza denk getirebilsek de orjinalden şaşmasak...

ebay da gezinirken gf için oem fevest marka olduğu gözüme çarptı, fiyatlar biraz yüksek , bilmiyorum tr de orijinali ne kadar

bizim ge kasalar için
sağ ön -75 dolar

http://www.amazon.com/Beck-Arnley-1...&sr=8-31&keywords=1994+mazda+626+engine+mount

arka-65 dolar

http://www.amazon.com/Anchor-9476-E...&sr=8-38&keywords=1994+mazda+626+engine+mount

ön -15 dolar
http://www.amazon.com/DEA-A6457-Fro...4&sr=8-7&keywords=1994+mazda+626+engine+mount

set yaklaşık 210 dolar

http://www.ebay.com/itm/Ford-Probe-...ash=item4ac0984d9a:g:VygAAOSw0HVWCZw9&vxp=mtr

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Ben arabaya göre sağ taraftakini değiştirmiştim, bana da çıkma falan dediler ama, çıkma zaten yorulmuştur, yorgun bir çıkma yerine sağlam bir çakmayı tercih etmiştim. :) satana kadar da iki yıl daha kullandım ve hiç bir sorun yaşamadım, şimdi buradaki tartışmaları görünce kendimi çok şanslı hissettim, ya bana çok sağlam denk geldi, ya da çakma diye bana orijinal mi verdiler yoksa. Hem de Konya'da JMC diye bir firmadan göndermişlerdi, yaklaşık on yıl önce. Hala öyle bir firma var mı bilmiyorum. Servise sormak hiç de aklıma gelmemişti, netten taradım bizde var dediler ve gönderdiler. Eskisi iyice gitmişti, çalıştırınca motor arpası bol gelmiş tay gibi zıplıyordu. Özellikle kalkışlarda ve frenlerde tıkır tıkır ses yapıyordu.

a.can

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Ben kendim değiştirdim. Motorun altına aracın krikosunu koydum araya ufak tahta takoz kartere değip motoru çok hafif oynatana kadar kaldırdım eski kulağı söktüm yenisini taktım işlem bitti O0
Elinize sağlık. Fakat böyle işleri yaparken bir de fotoğraflasanız... hem yapılan iş ölümsüzleşir hem de birilerinin işine yarar

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Merhaba Garaj Dostları.
GA2E-39-100 Oem numaralı şanzıman kulağını temin ettikten sonra değişim için uygun vakit olmasını bekledim.

41774 41775

motor-şanzıman kulakları içersinde işte değişecek parça; 11 numara.

41795

Parçayı iki saplama iki somun olmak üzere 4 baglantısı var. İşlem evvelinde Wd40 benzeri ile yumuşatmakta fayda var.
Parça, şanzımanı destekler vaziyette duran "L" şeklinde arası mukavemetli kauçuktan oluşan bir malzeme.

Sökmek için motoralt korumasının ya da üst-sol motor kulagının gevşetilmesi gerekiyor ancak biz bu yöntemi kullanmadık :D
Şanzımana kriko kurup biraz eneterek eski parçayı yerinden cıkartıp yeni parçayı taktık.

41791

41792

41793 41794

Bu parça FS motora sahip 626 GE ve 626 GF kasa içinde aynı. Dolayısıyla bu konu bu iki 626 araç içinde geçerlidir.

İşlemler Kırmızılı başlıgı altındaki 626 aracımda yapılmıştır.

Keyifli ve Kazasız sürüşler....

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2019-01-14 at 13.27.20.jpeg
    WhatsApp Image 2019-01-14 at 13.27.20.jpeg
    309.2 KB · Görüntüleme: 40

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ellerine emeklerine sağlık, Kırmızılı'ya, kırmızılı kriko da yakışır, güle güle kullanmak nasip olsun. :harika:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Değişim öncesine göre Hissedilir bir fark gördünüz mü?

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Buraya da yazdım sanıyordum ama aracın başlıgının altına yazmışım.
Öncesinde de bir şikayetim yoktu, zaten yag filtresini değiştirirken farketmiştim.
Değişim öncesi ve sonrası hissedilir bir durum olmadı.

Değişim öncesine göre Hissedilir bir fark gördünüz mü?

Ellerine emeklerine sağlık, Kırmızılı'ya, kırmızılı kriko da yakışır, güle güle kullanmak nasip olsun. :harika:
Eline sağlık Yasin, güle güle kullan.

Teşekkür ederim :D:):srnsml:

Üst Alt