Mazda 626 GF (1997-02) Kadran ve Kalorifer Kumandaları

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bende Gf 626 varken bu işleme cesaret edememiştim, önden nereye bağlı olduğu görünmüyorsa eğer, torpido gözünü çıkartarak nereye bağlı olduğuna bakabilirsin. Ben oralara keşif uçuşu yapmıştım... :) Kolay gelsin.

Edith; konunun ilk mesajında, kalorifer paneline bağlı halatlar ile soketler olduğu yazıyor. Bence geriye gelmemesinin sebebi bunlar.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Topluyorum şimdik :) el feneriyle iş yapıyorum akşam akşam. Kalorifer ayar vidaları ugraştırıyor.

Konumlarına dikkat ederek cıkartmıştım tırnakları fakat oturtamadım bitürlü

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    498.5 KB · Görüntüleme: 56

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Konsolu topladım, yanımda saglam ampül olmadıgından ve hava cok sogudugundan devam edemedim. Aksamları tamamen söktüm sayılır.
Püf nokta olarak; konsol üzerindeki, teyp, dijital saat ve kalorifer kontrol kısmı üç ayrı panel. Bunlar arkada uzunca demir kısım üZerine kauçuk vidalı! Burasını cok dikkatli sökmek gerekli. Önden itince girmesi kolay fakat geri cekmek isteyince kendini sıkan bir şekilde.

Küllügünde ampulunu degiştirmeye karar verdim zaten en basit olanıda o.
Ampulleri ilk müsait oldugumda takacagım.
İlk sahibinden aldıgım aracın sahibi Salim abi sagolsun iyi sigara içmiş. Sökmüşken sigara ziftinden arındırıyım dedim :) kimyasallarla temizleyip eski diş fırçasıyla bi güzel sürttüm.
Kurumayı bekliyorlar şuan.
Sökme takma işleri oldukça kolay, çözümleyerek hareket edildiginde tıkırında gidiyor işler.
Forumdaşlara selamlar.

Ekli dosyalar

• 0E136A46-E85E-4579-AF4E-3369A5ADE622.jpeg
    0E136A46-E85E-4579-AF4E-3369A5ADE622.jpeg
    481.4 KB · Görüntüleme: 59
  • 964CC8A6-53B3-4742-A663-0537402DAA1D.jpeg
    964CC8A6-53B3-4742-A663-0537402DAA1D.jpeg
    339.8 KB · Görüntüleme: 58
  • 1CC91A71-B652-4DD9-971E-3BB385509682.jpeg
    1CC91A71-B652-4DD9-971E-3BB385509682.jpeg
    593.2 KB · Görüntüleme: 60

mrserkaan

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626 2.0HP
Araç Renk ve Tip
K?rm?z? - HB
Bende de 626 GF 98 kasa var. Aynı kontrol paneline sahibim. Sıcak soğuk ayar düğmesini 1 hafta önce soğuk tarafa çevirdim ve soğukta kaldı. Sıcağa çevirirken tık diye bi ses geliyor biraz rahat dönüyor. Ama sıcağa geçirmiyor kaloriferi. Başına gelen var mı ? Ne yapmam gerekiyor ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bende de 626 GF 98 kasa var. Aynı kontrol paneline sahibim. Sıcak soğuk ayar düğmesini 1 hafta önce soğuk tarafa çevirdim ve soğukta kaldı. Sıcağa çevirirken tık diye bi ses geliyor biraz rahat dönüyor. Ama sıcağa geçirmiyor kaloriferi. Başına gelen var mı ? Ne yapmam gerekiyor ?
Sağ taraftaki torpido gözünü çıkarınca, o bölümde rahatça çalışılacak yer var oradan müdahale edilebilir.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Veli abinin bahsettigi gibi torpidoyu dökünce arka solda "çeyrek daire" şeklinde sıcak-soguk ayarını yapan bir parça var. Önden sıcak-soguk dügmesini cevirin ordaki çeyrek daire hareket ediyor mu bakın. etmiyor ise celik teli cıkmış olabilir. Ön tarafı sökmek gerekebilir. Ya da gögsü söktüyseniz kalorifer ayar yerini, sıcaklık dügemesini 3-5 diş geriden takmış olabilirsiniz. geriden takınca siz sıcagın sonuna kadarda ittirseniz tam kapanmayacagından sıcak gelmez bazen ılık hava gelebilir. Tecrübeyle sabittir :D
Geçiçi çözüm olarak çeyrek daireyi yukarı dogru ittirin elinizle sıcak hava gelsin en azından aracınızın içi ısınır.,

mrserkaan

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626 2.0HP
Araç Renk ve Tip
K?rm?z? - HB
Veli abinin bahsettigi gibi torpidoyu dökünce arka solda "çeyrek daire" şeklinde sıcak-soguk ayarını yapan bir parça var. Önden sıcak-soguk dügmesini cevirin ordaki çeyrek daire hareket ediyor mu bakın. etmiyor ise celik teli cıkmış olabilir. Ön tarafı sökmek gerekebilir. Ya da gögsü söktüyseniz kalorifer ayar yerini, sıcaklık dügemesini 3-5 diş geriden takmış olabilirsiniz. geriden takınca siz sıcagın sonuna kadarda ittirseniz tam kapanmayacagından sıcak gelmez bazen ılık hava gelebilir. Tecrübeyle sabittir :D
Geçiçi çözüm olarak çeyrek daireyi yukarı dogru ittirin elinizle sıcak hava gelsin en azından aracınızın içi ısınır.,

Hocam cevabınız için çok teşekkürler. Fakat daha önce bu kısmı hiç sökmedim. Açıkçası korkuyorum. Toplayamazsam diye. Size zahmet geçici çözüm olan kısmı detaylı göstererek anlatırmısınız. Çünkü arabanın hertarafı buz tuttu çözdüremiyorum. Soğuk üflediği için

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hocam cevabınız için çok teşekkürler. Fakat daha önce bu kısmı hiç sökmedim. Açıkçası korkuyorum. Toplayamazsam diye. Size zahmet geçici çözüm olan kısmı detaylı göstererek anlatırmısınız. Çünkü arabanın hertarafı buz tuttu çözdüremiyorum. Soğuk üflediği için
Öncelikle, torpido kapağını çıkartın ve oradan ilgili bölüme bakın, Yasin'in yazdıkları, gördüklerinizle örtüşecek zaten. İlk etapta bir şey söküp dağılmayacak... ;)

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
3-4 saat sonra resim atarım hava aydınlansında.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Torpidoyu iki yandan hafif sıkıp aşagı dogru cıkartıyoruz.
49828

49829

Arkada solda iki tane ceyrek daire var. Ben tek diye hatırlıyordum.
Dügmeyi sıcaga dogru cevir ön konsoldan. Yönüne bakıp ne taraf sıcak veriyorsa elinle bu parçayı çevir.
Bu kadar..
49830

49831

R

mrserkaan

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626 2.0HP
Araç Renk ve Tip
K?rm?z? - HB
Torpidoyu iki yandan hafif sıkıp aşagı dogru cıkartıyoruz.
Ekli dosyayı görüntüle 49828

Ekli dosyayı görüntüle 49829

Arkada solda iki tane ceyrek daire var. Ben tek diye hatırlıyordum.
Dügmeyi sıcaga dogru cevir ön konsoldan. Yönüne bakıp ne taraf sıcak veriyorsa elinle bu parçayı çevir.
Bu kadar..
Ekli dosyayı görüntüle 49830

Ekli dosyayı görüntüle 49831
R

Hocam size zahmet oldu çok sağolun. Dediğiniz gibi söktüm. Sıcak soğuk telini tutan metal bir parça var. Yerinden çıkmış. Onu taktım düzeldi. Çok basitmiş. Tekrar çok sağolun.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Arkadaşlar merhaba; yeni konu açmaktansa mevcut konuyu hortlatayım dedim. Konu aç derseniz uyarın lütfen. Neyse konuya geçeyim;
Benim araçta da kalorifer yön düğmesinde sıkıntı var. Sürekli cama üflüyor. Biraz önce söktüm torpido kapağını ama maalesef tüm ayarlar gözüküyor ama benimki yok bir tek :rolleyes:
Aradan video çektim, resimdeki kırmızı dişli dönüyor ama yön değişmiyor bir türlü. Yön ayarını ben yapabilir miyim ki?

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-05-23 at 21.31.20.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-23 at 21.31.20.jpeg
    138.8 KB · Görüntüleme: 16
  • WhatsApp Image 2022-05-23 at 21.31.21.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-23 at 21.31.21.jpeg
    171.7 KB · Görüntüleme: 16
  • kYDlmD.jpg
    kYDlmD.jpg
    136.2 KB · Görüntüleme: 16

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Konuyu deşmek gibi olmasın, benim de çakmaklık bozulmuş. Bugün işten gelince söküp baktım elektrik geliyor, çakmaklık içinde de enerji var ama bir türlü güç iletmiyor. Bir güzel wd40, sonra balata spreyi ile hayata döndürdüm. Orjinal parçanın gözünü seveyim. :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Arkadaşlar merhaba; yeni konu açmaktansa mevcut konuyu hortlatayım dedim. Konu aç derseniz uyarın lütfen. Neyse konuya geçeyim;
Benim araçta da kalorifer yön düğmesinde sıkıntı var. Sürekli cama üflüyor. Biraz önce söktüm torpido kapağını ama maalesef tüm ayarlar gözüküyor ama benimki yok bir tek :rolleyes:
Aradan video çektim, resimdeki kırmızı dişli dönüyor ama yön değişmiyor bir türlü. Yön ayarını ben yapabilir miyim ki?
Diş atlamış olabilir. Hava üfleme konumunu tuştaki ikonlara göre gözlemleyip nerede aksaklık olduğunu bulabilirsiniz muhtemelen.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Konuyu deşmek gibi olmasın, benim de çakmaklık bozulmuş. Bugün işten gelince söküp baktım elektrik geliyor, çakmaklık içinde de enerji var ama bir türlü güç iletmiyor. Bir güzel wd40, sonra balata spreyi ile hayata döndürdüm. Orjinal parçanın gözünü seveyim. :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Diş atlamış olabilir. Hava üfleme konumunu tuştaki ikonlara göre gözlemleyip nerede aksaklık olduğunu bulabilirsiniz muhtemelen
Anladığım kadarıyla diğer arkadaşlar gibi komple sökülmesi gerekiyor. Ama benim araçta duble ekran teyp olduğu için onu da sökmem gerekecek vs. sanırım benlik değil bu iş.

Üst Alt