Mazda 626 GF (1997-02) Arkadaşlar Bu Buji Nedir? Alalalım mı?

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Lpg li araçlara (servis dahil) iridyum buji önermiyorlar. Takdir sizlerin...
Veli bey,
PKJ16CR8 Platin buji, ama iridyum la arasında nasıl bir fark var bilemiyorrum. Ben Antalya servise sordum, bunun dışında hiç bir buji sizin araçta bekleneni vermez dediler. Hatta burada bir otogazcı arkadaş var toptancısıyla karşılaştım bir gün bana NGK nın LPG li araçlar için özel hazırlanmış oldukça pahalı bir bujisinden bahsetti, o da iridyummuş, ama ben güvenemediğim için almadım.

Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Soul Red
araçta Lpg veya modifiye varsa mevcut kullandığınız bujiden bir tık(soğuk buji diye tabir edilen) üst modeli kullanmanızda fayda var,soğuk buji diye tabir edilen bujinin gövdesi normal bujinize göre daha az ısınır böylelikle missfire yani olmadık bir anda ateşleme yapmaz ve vuruntu sorunu yaşamazsınız.

erkaneski

Sessiz
buji99.jpg
626 1999 ve 1998 model araçlarda kullandığım bujiler bunlar elimde iki takım yedek olarak duruyor Mazda motorun kendi elektronik parça kataloğundan (EPC) baktığımda bu iki bujiyi veriyor program ama fiyatları dolayısıyla genelde NGK nın bkr5e-11 yada DENSO k16pr-u11 kalem bujiye çeviriyorlar

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Bu bujinin markası nedir? Kod numarası nedir ben tam olarak okuyamadım, bir de kaç model arabaya kullanacaksınız bu bujileri?

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Pzfr yi ben 2000 modelde kullandım randıman vermedi, diğer denso bu kasaların orijinal bujileri alabikirsin.

Ben Denso PKJ 16CR8' geçen temmuzda 180 liraya almıştım, şimdi ne kadar bir fikrim yok. Kampanya dönemlerinde ucuzlar.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İridyum, Platinium vs. bujiye boşuna yüksek meblağ ödemenize gerek yok arkadaşlar, lpg'li bir sistemde bu tarz bujilerin ömrü 20-30 bin km. ancak olduğu söyleniyor, bunu söyleyen de; yetkili servis...

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
İridyum, Platinium vs. bujiye boşuna yüksek meblağ ödemenize gerek yok arkadaşlar, lpg'li bir sistemde bu tarz bujilerin ömrü 20-30 bin km. ancak olduğu söyleniyor, bunu söyleyen de; yetkili servis...

Ne kullanacaz Veli bey, mesela sen mazda üçte hangisini kullanıyorsun? Ben ngk bkre 5e ve pzfr5f denedim ama yemedi, çok yaktı ve kızmızı ışıkta istop etti. Mecburen platin bujiye döndüm.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ne kullanacaz Veli bey, mesela sen mazda üçte hangisini kullanıyorsun? Ben ngk bkre 5e ve pzfr5f denedim ama yemedi, çok yaktı ve kızmızı ışıkta istop etti. Mecburen platin bujiye döndüm.
Araçların üzerindeki standart değerleri içeren bujileri kullanabilirsiniz en basitinden; Kasım ayında serviste 65 liraya bir takım buji değişimi yaptım NGK marka orijinal değerleri içeren bujilerdi ve sorun sıkıntım yok çok şükür... :) Dışarıda olsaydı da, el emeği dahil 50 lira olurdu fiyat sanırım.

Ayrıca; buji ömrünü tamamladığında veya çok harika bir buji olduğunda sizin fark edebileceğiniz kadar yakıta etki edeceğini sanmıyorum... Psikolojik olarak düşünülebilir fakat rakamsal olarak fark edeceğini düşünmüyorum... Öyle olsaydı; en pahalı bujiyi alır lpg'ye de gerek kalmazdı misler gibi tasarrufumuzu yapardık... :D

Espriyi işin boyutu anlaşılması açısından yapıyorum. Yanlış anlaşılmasın.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Geçen hafta 4 adet NGK bujiyi 30 liraya aldim Denso alacaktim uyumlu olan yoktu NGK aldim aralarinda bariz bir kalite farki yoktur diye tahmin ediyorum ama yaniliyor muyum:eek:

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Araçların üzerindeki standart değerleri içeren bujileri kullanabilirsiniz en basitinden; Kasım ayında serviste 65 liraya bir takım buji değişimi yaptım NGK marka orijinal değerleri içeren bujilerdi ve sorun sıkıntım yok çok şükür... :) Dışarıda olsaydı da, el emeği dahil 50 lira olurdu fiyat sanırım.

Ayrıca; buji ömrünü tamamladığında veya çok harika bir buji olduğunda sizin fark edebileceğiniz kadar yakıta etki edeceğini sanmıyorum... Psikolojik olarak düşünülebilir fakat rakamsal olarak fark edeceğini düşünmüyorum... Öyle olsaydı; en pahalı bujiyi alır lpg'ye de gerek kalmazdı misler gibi tasarrufumuzu yapardık... :D

Espriyi işin boyutu anlaşılması açısından yapıyorum. Yanlış anlaşılmasın.

Teşekkür ederim, yok yanlış anlamadım, yardımcı olmaya çalışıyosun elinden geldiğince ama bana göre kafamda eksik bir yer kaldı. Tam olarak önerebilecen bir buji var mı? Yani orijinalin yerine şunu da kullanabilirsin diyecen. Ben iki tane denedim, ikisi de olmadı hele şu bkre5 e 92-97 kasaların orijinal bujisidir, her kırmızı ışıkta (lpd de) istop etti. Diğeri de dikii tutmadı, özellikle ölçtüm ikisi de farkedilir düzeyde çok yaktı. Fiyatları da aslında çok uygundu, hele de birincisi yirmi liraydı. Baika bildiğin önereceğin biri varsa denerim. Aslında 180 lira verdim buna 60 bin diyorlar ama lpg den dolayı otuz bin civarı gidiyor, içim acıyor ama yapacak bir şey yok.

Aracin orjinal bujisi bilinmiyor mu?

Orijinal buji var şu an benim kullandığım, ama niz lpg de çabuk yıprandığı için alternatif çözüm arıyoruz, bulursak ne ala, bulamassak, yazık olsa da orijinale devam. (Pkj16cr8)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Teşekkür ederim, yok yanlış anlamadım, yardımcı olmaya çalışıyosun elinden geldiğince ama bana göre kafamda eksik bir yer kaldı. Tam olarak önerebilecen bir buji var mı? Yani orijinalin yerine şunu da kullanabilirsin diyecen. Ben iki tane denedim, ikisi de olmadı hele şu bkre5 e 92-97 kasaların orijinal bujisidir, her kırmızı ışıkta (lpd de) istop etti. Diğeri de dikii tutmadı, özellikle ölçtüm ikisi de farkedilir düzeyde çok yaktı. Fiyatları da aslında çok uygundu, hele de birincisi yirmi liraydı. Baika bildiğin önereceğin biri varsa denerim. Aslında 180 lira verdim buna 60 bin diyorlar ama lpg den dolayı otuz bin civarı gidiyor, içim acıyor ama yapacak bir şey yok.
Önerebileceğim buji markası NGK ve Denso olur hocam... İkisi de Japon olduğundan dolayı...

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Teşekkür ederim, bu iki marka içinde aynı işi görecek daha uygun buji arayışına devam. Yoksa hem orijinale hem de bizim bütçeye yazık. :)

Bu arada otogazcı bir arkadaş ngk' nın lpg li araçlar için üretilmiş bir bujisinden bahsetti almadıö bilmediğim için, karşılaştınız mı? Bilginiz var mı?

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
Bu arada otogazcı bir arkadaş ngk' nın lpg li araçlar için üretilmiş bir bujisinden bahsetti almadım bilmediğim için, karşılaştınız mı? Bilginiz var mı?

Konu açılmışken sorayım dedim.

LPG için özel üretilmiş Bujinin normal Bujiden farkı ney? Tırnak aralığımı fazla ark şekli mi farklı ark uzun veya kısa mı sürüyor? Nedir bunların farkı?

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Ben görmedim, sadece ustam böyle bir şey var dedi. Belki tırnak daha mı dar, yanması mı farklı anlamadım.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Lpg icin uretilmiş bujilerin tek farki tirnak araligi degil. Her markanin lpg icin uretilmiş bujisi vardir. Bence aracin orjinal bujisinin lpgde sikinti yapmamasi lazim. Ya ateslemede baska sikinti var, yada kullanilan buji orjinali degil.

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
Lpg icin uretilmiş bujilerin tek farki tirnak araligi degil. Her markanin lpg icin uretilmiş bujisi vardir. Bence aracin orjinal bujisinin lpgde sikinti yapmamasi lazim. Ya ateslemede baska sikinti var, yada kullanilan buji orjinali degil.

Sayın romulus,

Bende bunu öğrenmek istiyorum.LPG Bujilerinin Normal Bujilerden farkı ney? Ne gibi fiziksel ve teknik farklılıklar içeriyorlar? Tamam her firma üretiyor ama neye göre üretiyor?

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Hic arastirmadim, gerekli farki netten arastirip bulabilirsiniz. Ama ciddi fiyat farki var, illaki kalite olarakta fark vardir. Kullanicilarin bir kismi memnunken digeri fark gorememis. Pazarlama stratejisi gorende var yani. Benim fikrim orjinalinden yana.

Üst Alt