Mazda 626 GE (1991-97) Virajlarda Dalma, Çekme Yapıyor

böcek

Katılımcı
Ben de sadece benim arabadamı var yoksa başkalarında da varmıdır bu diyordum demek ki varrmış mesela şöyle anlatim yuvarlak bir viraja giriyorum hızım 50 km filan direksiyon virajdayken kendini kasıyor bende daha sıkı tutuyorum araba düz gitmek istiyormuş gibi döndüğüm yönün tersine doğru dönmek istercesine kendini bi kasıyor bir kaç kez aralıklarla yapıyor bunu viraj bitene kadar

LG G3 GOLD

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sert virajlarda illaki kayma olacaktır, bu araçlarda da bu kaymayı önleyecek elektronik donanım olmadığı için normal durum... Eğer bahsedilen şey aynı şey ise; gayet normal diyorum ısrarla...

böcek

Katılımcı
O deilde ben aynı virajlara bundan önce toyota vardı efsane kasa donanım olarak hiç bişey yokken böyle yapmıyordu ve ondan öncede 2000 model 1.4 rta clio hb vardı oda yapmıyordu ilk kez bu guzuda hissettim.böyle bir şey muamma :)

LG G3 GOLD

maksimturk

Sessiz
Araç Markası
1992 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri -HB
keskin virajlarda saga ve sola olmak uzere arac kendını kasıyor sonra salıyor kasıyor sonra salıyor duz yolda gıderken bısey yok bendekı bu sekılde tepkı verıyor normal dıye dusunuyorum keskın vırajda yuksek hızda gırdıgınde yapıyor 80 gıbı lastık olculerı 185/65/14 kıslık

böcek

Katılımcı
Benim ölçüler orijinal 195 65 14 89H 80 le deilde 50 veya 60 gibi hızlarda da yapıyor direksiyon

LG G3 GOLD

isler.ramazan

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Valla bi tuhaflık var da nerde bilemedim sorunun kaynağını ve çözümünü bulduğumda yazarım

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bende de hafif varmış,yüksek hızda girince viraja anladım.
Olması gerekenden yüksek hızda girilen virajlarda oluyor ve bu kaçınılmaz bir şey, biraz daha yüksek hızda girsen zaten araç önden kayarak yoldan çıkacak veya bariyerlere vuracak zaten... Allah korusun.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Benzer bir problemi yaşadığım için paylaşmak istedim. ;)
Yukarıda @böcek in de dediği gibi özellikle bağlantı yollarında sık gördüğümüz "O" şeklindeki virajlarda direksiyonu sağ tarafa çevirdiğimde (ve bu virajlar aynı açıyla devam ettiğinden bu şekilde sabit tuttuğumda) araç "dönmek istemiyormuşçasına" sürekli karşı kuvvet uyguluyordu. Hatta sanki direksiyon adım adım atlıyormuş gibiydi. (Tam anlatamıyorum o durumu ama bu problemi yaşayan şuan demek istediğimi anlamıştır). Yine Adem Usta'nın belirttiği gibi normal virajlarda sola tek elle çok rahat döndürebilsem de sağa dönüşlerde tek elle zorlanıyordum. Direksiyon kutusu onarımından sonra hepsi geçti çok şükür. ;)
Ha şimdi o karşı kuvvet yine var ama makul seviyelerde ve sağ-sol eşit oranda. Bu olması gereken sanırım yoksa araç normalde de kendini toplayamazdı.
Siz problemi nasıl çözdünüz peki? @isler.ramazan

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
@bayraktar Hamdi direksiyon kutusunda ne gibi bir işlem yapıldı?
Uzun bir işlem olduğu için onarım anında ustanın başında bekleyemedim bu sefer. :)
Keçelerden terleme yapıyordu, çukurlarda metal vuruntu ve titreşim sesi geliyordu. O yüzden kutu komple söküldü temizlendi, keçeler değişti. Tamir takımı ile sanırım içindeki parçalar düzeltildi, değiştirildi. Benim dişlilerde ve milde sorun yokmuş o yüzden kaplamaya falan gitmemiş, sıkıştırılmış.
Bir de direksiyon pompası temizlendi, yağı değiştirildi. Bildiğim bu kadar, geri kalan ayrıntıları yine öğrenebilirim ama ustadan isterseniz. ;)

isler.ramazan

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Benzer bir problemi yaşadığım için paylaşmak istedim. ;)
Yukarıda @böcek in de dediği gibi özellikle bağlantı yollarında sık gördüğümüz "O" şeklindeki virajlarda direksiyonu sağ tarafa çevirdiğimde (ve bu virajlar aynı açıyla devam ettiğinden bu şekilde sabit tuttuğumda) araç "dönmek istemiyormuşçasına" sürekli karşı kuvvet uyguluyordu. Hatta sanki direksiyon adım adım atlıyormuş gibiydi. (Tam anlatamıyorum o durumu ama bu problemi yaşayan şuan demek istediğimi anlamıştır). Yine Adem Usta'nın belirttiği gibi normal virajlarda sola tek elle çok rahat döndürebilsem de sağa dönüşlerde tek elle zorlanıyordum. Direksiyon kutusu onarımından sonra hepsi geçti çok şükür. ;)
Ha şimdi o karşı kuvvet yine var ama makul seviyelerde ve sağ-sol eşit oranda. Bu olması gereken sanırım yoksa araç normalde de kendini toplayamazdı.
Siz problemi nasıl çözdünüz peki? @isler.ramazan

Çözemedim banada en son direksiyon kutusu dediler ama ben ara bayi sattim.sinir bozucu bişey di

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Dayımın 94 model 626 sında aynı problem var , bu normal bişey değil,şimdi direksiyon kutusunda yağ kalmıyormuş, tamamen yere akıtıyormuş. Yenisini mi almalıyız tamir mi yaptıralım.

Üst Alt