Mazda 626 GE (1991-97) Amortisör ( Gazlı ve Yağlı )

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Oldu 2 monroe :) bakalım ne yönde ilerleyecek

Yumuşaklık güvenlikle ters orantılıdır. Monroe > KYB Yağlı >KYB Gazlı diye gider... ;)
Çoğunluğu sağlamayı mı bekliyorsun? A aaa... :eek:

Dün Mazda Gören' den Servis müd. Ender ile konuştuk. 626' lara Tokico yağlı geldiğini söyledi. Araştırmalarıma göre fevkalade bir firma.

Vallaha mı? Yeni mi gelmiş? Hemen fiyat alalım... Caaaaannnnn nerdesin? :koptum:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ne takarsanız takın beşik gibi olmaz Mazda 626. Ufak bir yumuşama olabilir.

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
@bayraktar @aurora valla uysa benimkilere alıyordum. Şu Japon'lar çok akıllı ama, yedek parça uzmanını bir ele geçirsem.... ahhhh. :p 323 te önler KYB arkalar Tokico geliyormuş ne saçma yahu. Hepsi Tokico olsa ya :) ;)

audiocu

Katılımcı
Yumuşaklık güvenlikle ters orantılıdır. Monroe > KYB Yağlı >KYB Gazlı diye gider... ;)
Çoğunluğu sağlamayı mı bekliyorsun? A aaa... :eek:
Yani yumuşaklık artınca güvenlik azalır diyorsun peki niye azalır ne olurki ağabey? bilgim yokta bilgi sahibi olmak için soruyorum bilgiden zarar gelmez :)

Ne takarsanız takın beşik gibi olmaz Mazda 626. Ufak bir yumuşama olabilir.
Ne önerirsin peki reis :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Yani yumuşaklık artınca güvenlik azalır diyorsun peki niye azalır ne olurki ağabey? bilgim yokta bilgi sahibi olmak için soruyorum bilgiden zarar gelmez :)
Fizik kanunu. :)
Araç daha çok esner yumuşak amortisörlerde, salınımı daha fazla olur, virajlarda daha çok yatar, tutunuşu ve rüzgar direnci daha azalır, gibi gibi...

Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
@bayraktar @aurora valla uysa benimkilere alıyordum. Şu Japon'lar çok akıllı ama, yedek parça uzmanını bir ele geçirsem.... ahhhh. :p 323 te önler KYB arkalar Tokico geliyormuş ne saçma yahu. Hepsi Tokico olsa ya :) ;)
Önler kyb arkalar tokico diye bir şey yok ben arkaları aldığımda kyb gelmişti. Kyb ve Tokico Mazda'nın oem üreticisi. Ellerinde ne varsa onu yolluyorlar ;) Bu sertlik yumuşaklık mevzusu hakkında yayları değiştirince daha net yazacağım.Ender yedek parçada bu arada.
Ne önerirsin peki reis :)
Monroe önerebilirim.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Arka amortisörler önlere oranla daha geç bozulur genelde. İlk etapta üretilenlerin stokları aynı olsa bile tüketim önlerde hızlı arkalarda yavaş olacaktır. O yüzden Tokico'ların önler için olanları tükenmiş, arkalar için üretilenler hala stokta olabilir. Sadece bir varsayım tabi... ;)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yağlı ile gazlı tanımları sanayi tanımları. Aslında iki tipde de yağ var. Fakat gazlı tabir edilende sıkıştırılmış hava ile salınım damping yapılırken, yağlıda ise yağ sıkışmayacağından ufak kanallardan 2. bir odaya gitmesi sağlanır. Bunun sonucunda da yağın sıkışarak öteki odaya geçmesi sayesinde bir damping elde edilir.
Gazlı amortisörlerde darbe sonrası amortisör ilk pozisyonuna döner. Yağlıda ise darbe sonrası son pozisyonunda kalır, ilk pozisyonuna dönmez. Bu nedenle yağlı amortisörler ardarda darbelerde performansı düşer denilir. Fakat bu nedenden dolayı da konforu artırır denilmektedir. Gazlıda ardarda çukurlarda amortisör hep ilk andaki konumuna gelmek isteyeceğinden içeride bir sarsıntıya neden olur. Ama yağlıda ilk çukur sonrası son poziyonuna gelen amortisör bu konumunu korur, ve öteki çukurlarda da içeriye fazla darbe hissettirimesinin önüne geçer.

Bazı markaların gazlı tip amortisörleri dahi bazı tip yağlılardan daha yumuşak olabilmektedir. Bu nedenle kullanıcı yorumlarını araştırmak gerekir. tokico ve kyb nin gazlıları çok sert bilindik bir gerçek. En yumuşak monroe diye okudum hep forumlarda, kyb nin yağlısının nasıl olduğunu araştırmak gerekir.

Yollarımız da çok güzel değil. Süspansiyon sertliğinin yol tutuşa her zaman olumlu etkisi olmaz. 17" jant, sert süspansiyonlu seat leon ile bozuk yolda virajda arada 1 yolla bağlantısının kesildiğini birkaç kez hissettim. Viraj dönerken ve ufak bir çukur ya da tümseke denk gelince anlık direksiyon tepkisinin kaybolduğu ve aracın sektiğini hissettim. Ve bu hiç güven verici bir durum değil. En güzel süspansiyon orta karar. Ne çok yumuşak olacak salınım yapacak, ne de çok sert olacak. Yumuşaklıktan ötürü salınım yapması ile süspansiyon sisteminin yumuşak olması da karıştırılmamalı. Salınım kötüdür, amortisörün darbeyi sönümleyemediği anlamına gelir. Ama üst segmentlerde yumuşak süspansiyon sistemine sahip olup da yol tutuşunun çok daha iyi olduğu örnekler de çok.

Üst Alt