Mazda 6 GH (2007-13) Servis ve 60 Bin Bakımı

Mt53

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Evet aracın 70.000 bakımını da bugün yaptırmış bulunmaktayım.. Samsun Tekkeköy'de bulunan Kardeşler Otomotiv de yapıldı bakım işlemi @Maytalman52 kardeşimin tavsiyesiyle. Burası Trabzondaki yetkili bayi olan Adnan Oto ile akraba ve aynı zamanda anlaşmalı olan bir yer..Yani garanti kapsamında aracınız varsa burda servis kapsamında bakım yaptırtabiliyorsunuz ama servisin fiyat politikasıyla..Aracınız Adnan Oto da bakım yapılmış gibi kayıt altına alınıyor ve faturayı da Adnan Oto kesiyor..hee garanti ile işiniz yoksa fiyat biraz daha aşağıya inebiliyor. Bakımda neler yaptırdım ona gelecek olursak..Motor Yağı,(resimdeki yağı netten kendim aldım)hava filtresi, yağ filtresi değişti.. Filtreler orjinal.Trabzondaki servisten geldi.. Bakımın tüm maliyeti benim aldığım 5 lt. yağ ile beraber 225 TL tuttu..
2a1042394188c0ad35d8e49e000ed189.jpg
91255520fd70ca47d3457006109d8c1d.jpg
57b7d11292cd6698dbf55ace9a20c1c2.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Güle güle kazasız günlerde kullanmak nasip olsun Mehmet.

Sanırım yağı da; Enes tavsiye etmiştir... :)

Üzerinde lubricant yazan her ne olursa olsun motora koymanı tavsiye etmem... Uzun vadede sıkıntı, hele hele senin benim gibi düşük kilometredeki motorlar için akla getirmeye bile gerek yok...

Mt53

Katılımcı
Güle güle kazasız günlerde kullanmak nasip olsun Mehmet.

Sanırım yağı da; Enes tavsiye etmiştir... :)

Üzerinde lubricant yazan her ne olursa olsun motora koymanı tavsiye etmem... Uzun vadede sıkıntı, hele hele senin benim gibi düşük kilometredeki motorlar için akla getirmeye bile gerek yok...
Eyvallah abi sağolasın..Yok abi o yağın yanında hediye geldi ve geldikleri gibi ikisinin de fotosunu çekmiştim öyle ondan. Kullanmadım onu.. Motulu ben de biliyordum ama kullanmak nasip olmamıştı..Lukoil Genesis yada Mobil 1 alacaktım ama @Maytalman52 Harun kardeşimin ısrarlı tavsiyeleri üzerine kullanalım bakalım dedik ve aldık.Fiyatı da uygundu..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
O yağı uygun fiyata bende bulmuştum ama fransız antipatim sağolsun iki dakikada vazcaydırdı... ;D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi öyle de bizim mazdanın kullandığı dexelia da Fransız bi nevi

Ben onu da tasvip etmiyorum zaten... Servislik olsa guzum kavga çıkartır yine koydurmam... Ayrıca; piyasada 60 liraya alıcı bulmayan yağın fasonunu neden 120 liraya alayım... ;)

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Arkadaşlar benimde araç 114.500 km de,aracı teslim alırken servis 120 bin km de yapılacakları söyledi...Filtreler,yağ,fren hidroliği,bujiler fiyata 850 TL,bakımda görüşürüz efendim hoşçakalınnnn dedi :boks: Allahım nasıl bir bela satın aldım dedim ben.Bu şeylerin parça olarak değeri 250 TL yi geçmez.Bende sanayiye gitmeyi çok severim ama benim araçtan Mersinde hiç görmedim,herhangi bir japoncuya yada mazda özel servisine gitsem halledebilirler mi acaba???

Mt53

Katılımcı
Arkadaşlar benimde araç 114.500 km de,aracı teslim alırken servis 120 bin km de yapılacakları söyledi...Filtreler,yağ,fren hidroliği,bujiler fiyata 850 TL,bakımda görüşürüz efendim hoşçakalınnnn dedi :boks: Allahım nasıl bir bela satın aldım dedim ben.Bu şeylerin parça olarak değeri 250 TL yi geçmez.Bende sanayiye gitmeyi çok severim ama benim araçtan Mersinde hiç görmedim,herhangi bir japoncuya yada mazda özel servisine gitsem halledebilirler mi acaba???
Hocam çok ta insafsız değil ya mazda diğer markalara göre..size tavsiyem kampanya zamanına denk getirin bakımı yada parçaları o dönem alın..yüzde 30 indirim oluyor..sonuçta her halukarda bu parçalar orjinal olacak..yağlar hariç..yani yağı istediğiniz gibi alabilirsiniz ama bizimkilerin parçaları ile alakalı yan sanayi pek bulunmuyor..Mersinde yanılmıyorsam Derya Otomotiv var Mazda bayisi..diğer türlü özel servisleri araştırmak lazım

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Aracı zaten Derya dan aldımda,%30 indirim bile 600 TL ye düşürür o bile çok fahiş bence,yağ buji bakımı için.

Mt53

Katılımcı
Aracı zaten Derya dan aldımda,%30 indirim bile 600 TL ye düşürür o bile çok fahiş bence,yağ buji bakımı için.
Dediğim gibi yağı falan dışardan alabilirsiniz benim yaptığım gibi ama diğer parçaları ekipmanları mecbur servisten alacaksınız..siz orda mazdaya bakan özel bir servise gitseniz bile onlar ekipmanları yine servisten temin edecekler orjinal olacaksa ki öyle olacaktır..pek yan sanayisi yok bizimkilerin..benim burdaki bakımda da hava ve yağ filtresi Trabzondaki servisten geldi mecburen..Servise göre tek avantajı işçiliği daha az ödersiniz

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Sanayiye gitmeyi seviyorsan mutlaka tanıdıkların vardır... 3-5 kişiye sor burada Mazda'dan kim anlar diye, mutlaka birisini işaret edeceklerdir... Neticede yağ, buji ve filtre değişimi bu, motor yapılacak değil maazallah !!

Ben yağı aldım, filtreyi Adem Ustam gönderdi sağolsun, filtre anahtarı da aldım, geriye değiştirmek kaldı, havalar biraz daha ısındığında yağ değişimini [member=2]Oğuzhan[/member] ile yaparak forumda paylaşırız...

Düşününce, yağ değişimi zor değil... Maliyeti ne?? Çok çok 150 Lira... ;)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Havalarda ısınacak gibi değil. Kış geri geldi sanki :D

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Aracın garantisi bitmiş ise yedek parça harici servise bağımlı kalmaya gerek yok. Parçayıservisten kampanyaya denk getirip alacaksın işçiliğide sanayide tanıdık ustaya yaptıracaksın. Eğer aracın yazılım güncellemesi var ise işte o zaman paşa paşa servise gideceksin :)

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bakim zamani gelene kadar ben mersinin altini ustune getiririm.anlayan birini bulurum mutlaka :) :boks: :boks: :boks:

Bugün Merser i aradım 10-40 5lt mazda marka yağ 130 kusur Tl dediler..
Geçenlerde Bmw nin ve çok ünlü bir markanın 400 derecede testini izlemiştim, diğer yağ hamura dönerken Bmw nin yağı ayakta kalıyordu..

Yine yaklaşık 1-2 ay önce Toyota servise gitmiştik bir arkadaşım ile orada Toyota etiketli yağların litre fiyatlarıda 20 ila 40 TL arasındaydı..

Çok çok ünlü marka yağın en üst segmenti hamura dönmüştü, BMW nin yanında..

Kıssadan hisse diyerek servisten alınsa daha mı mantıklı olur..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Adem ustamın uyarısına istinaden erken yağ değişimi daha mantıklı...

;)

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Servis kayitlarini inceledim.100 binde bujiler degismis ;D

Evet abi lpg li araçlarda erken değişim gerekiyor, ben kendi adıma adem ustanın önerisi ile 5000 km değiştiriyorum..
P.O lpg 4 lt yağ, orjinal yağ filtre ve değişimi şeklinde 60TL ye malediyorum.
Yağ 35 TL
Filtre 15 TL (Y.Servis)
Değişim 10 TL (Yağı aldığım yerin uyguladığı fiyat)

İyi anlayan bir usta+orjinal parça en iyi işlem, garanti dışı dediğiniz gibi bağımlılığa gerek yok..

Üst Alt