Mazda 323 BJ (1999-03) Motor Takozu/Motor Kulağı

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Bu motor takozu/şanzıman kulağı parçalarında yan sanayi kullanmak birkaç ay içerisinde aynı sorunların katmerlenerek önümüze gelmesine sebep olmuyor muydu..?

Yan sanayi takmaktansa orj alabilinceye kadar eskisiyle devam etmek daha doğru değil mi?

Uzun vadeli hedeflerimden birisi bu takozlar/kulaklar. Ve ben yukarıdaki bilgilerim kadarıyla yan sanayiden uzak durmak adına bekletiyorum değişimleri.

FAMİLY_28

FİYOOO
Araç Markası
1999 Mazda 323F 1,8
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hb
Bu motor takozu/şanzıman kulağı parçalarında yan sanayi kullanmak birkaç ay içerisinde aynı sorunların katmerlenerek önümüze gelmesine sebep olmuyor muydu..?

Yan sanayi takmaktansa orj alabilinceye kadar eskisiyle devam etmek daha doğru değil mi?

Uzun vadeli hedeflerimden birisi bu takozlar/kulaklar. Ve ben yukarıdaki bilgilerim kadarıyla yan sanayiden uzak durmak adına bekletiyorum değişimleri.
Takozlar tamamiyle iş göremez hal almışsa beklemek canı hiçe saymaktır aks bile çıkabilir sürüş konfor kalitesizliği cabası, tabiki orjinal gibi dayanmaz ama hemen erken dönemlerdede yırtılacağını sanmam corollam vardı aynı şekilde yan sanayi takmıştım 4 yıldır üzerinde halaa sıkıntı yok aracı arkadaşıma satmıştım.

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Takozlar tamamiyle iş göremez hal almışsa beklemek canı hiçe saymaktır aks bile çıkabilir sürüş konfor kalitesizliği cabası, tabiki orjinal gibi dayanmaz ama hemen erken dönemlerdede yırtılacağını sanmam corollam vardı aynı şekilde yan sanayi takmıştım 4 yıldır üzerinde halaa sıkıntı yok aracı arkadaşıma satmıştım.

Takozların durumu hakkında tek bilgim ekspertiz sırasında Adem ustanın gösterdiği yırtıklar idi. Onun dışında araçta herhangi bir anormallik ve ilk çalıştırmada olan hafif titreşim dışında çok bir tepki yok. Ben bu konuda belirtilen yaptıracaksan orijinal evladiyeliktir yorumlarına binaen aklımdan hep orijinal düşündüm.

Kısmetse artan MTV'ye inatla 2.0 motor aracımı uzun yıllar kullanacağım, uzun yıllar kafam rahat etsin.

[İç ses: Bir Sky HB M3'e içim düşüyor ama canım ülkemde hayalini bile kuramıyorum artık.]

FAMİLY_28

FİYOOO
Araç Markası
1999 Mazda 323F 1,8
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hb
Takozların durumu hakkında tek bilgim ekspertiz sırasında Adem ustanın gösterdiği yırtıklar idi. Onun dışında araçta herhangi bir anormallik ve ilk çalıştırmada olan hafif titreşim dışında çok bir tepki yok. Ben bu konuda belirtilen yaptıracaksan orijinal evladiyeliktir yorumlarına binaen aklımdan hep orijinal düşündüm.

Kısmetse artan MTV'ye inatla 2.0 motor aracımı uzun yıllar kullanacağım, uzun yıllar kafam rahat etsin.

[İç ses: Bir Sky HB M3'e içim düşüyor ama canım ülkemde hayalini bile kuramıyorum artık.]
700 tl ve üzeri bi fiyatı var tercih meselesi tabi

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhaba.
Ustalar 1999 model 323f Bj 1.8 motor var. Biraz sert kalkışta araçta bir değişik bögürme ve sallama var. Bir usta kulaklar sağlam dedi. Diğer usta değişmesi gerek dedi. Bende buna binaen arka kulak ve sağ üst kulağı (Samzuman kulağı galiba) değiştirecem arka kulağa 100 lira dediler yan kulak ise 150 felan diyorlar .acaba internetten temin edebilirmiyiz kodu felan varmıdır. Buralarda da bulunmuyor hangisini alalım nasil yapalim yol.gosterirseniz sevirim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba.
Ustalar 1999 model 323f Bj 1.8 motor var. Biraz sert kalkışta araçta bir değişik bögürme ve sallama var. Bir usta kulaklar sağlam dedi. Diğer usta değişmesi gerek dedi. Bende buna binaen arka kulak ve sağ üst kulağı (Samzuman kulağı galiba) değiştirecem arka kulağa 100 lira dediler yan kulak ise 150 felan diyorlar .acaba internetten temin edebilirmiyiz kodu felan varmıdır. Buralarda da bulunmuyor hangisini alalım nasil yapalim yol.gosterirseniz sevirim.

Kulakları orijinal kullanmak en güzeli fakat, bütçe meselesi ile doğrudan ilgili olduğu için yan sanayiye de yönelim olabiliyor.

İzmir Özkur Oto

İstanbul Jakopar Oto

İstanbul Vizyon Oto

Orijinal parça için;

Ankara Herter

Muğla Gören Oto ile iletişime geçebilirsin.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Arkadaşlar 2000 model 1.5 zl motor otomatik aracım için sağ ve sol motor kulakları lazım. Araç rolantide fazla sarsıntı yapıyordu birkaç ay önce motor ön takozunu değişmiştim bugün üst sağ ve sol takozlara bakayım bir dedim ve ikisi de üst taraftan yırtılmışlar malesef. Zaten ön takozu takarken motor aşağı sarkmıştı baya zorlamıştı beniçUmarım bu takozları değiştikten sonra sarsıntı sorunu çözülür. Orjinaller pahalı malum yan sanayi uygun fiyatlı bulabileceğim bir yer var mı? Şimdiden teşekkürler.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Hocam Kıbrıs'ta yaşıyorum burada orjinal ancak çıkma bulabilirim oda zor ve fiyatlar yüksek. Türkiye'de sormadım orjinallerin fiyatını ama yüksek olduğunu biliyorum. Motor ön takozu yan sanayi olana burada 150 lira istediler Türkiye'den 80 liraya almıştım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Takoz konusu biraz değişik... Orijinalin fiyatları dudak uçuklatıyor yan sanayi alsan hiç değiştirmemiş gibi oluyor, çıkma alsan bu tür parçalarda çıkma parça mantıklı değil.

Beyaz güvercini satmamış olsaydım ben orijinal almayı göze almıştım. O titreme sinir bozucu çünkü. :)

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Hocam Kıbrıs'ta yaşıyorum burada orjinal ancak çıkma bulabilirim oda zor ve fiyatlar yüksek. Türkiye'de sormadım orjinallerin fiyatını ama yüksek olduğunu biliyorum. Motor ön takozu yan sanayi olana burada 150 lira istediler Türkiye'den 80 liraya almıştım.
Takoz konusu biraz değişik... Orijinalin fiyatları dudak uçuklatıyor yan sanayi alsan hiç değiştirmemiş gibi oluyor, çıkma alsan bu tür parçalarda çıkma parça mantıklı değil.

Beyaz güvercini satmamış olsaydım ben orijinal almayı göze almıştım. O titreme sinir bozucu çünkü. :)
Orijinal servisten 3 numaralı takozu 770 ₺ ye almıştım. Geçen 7 bin bakımında 2 ve 3 ün kırıldığını öğrendim. 1 nolu 640 ₺ 2 nolu 685 ₺ perşembe siparişi geçeceğim. Şanzıman takozu sağlam dedi ustam. Sırf meraktan sordum şanzıman takozunun fiyatı 617 ₺. Kırılmadan yenileyeyim mi bilemedim. Yan sanayi bu parçalarda düşünmüyorum. Ömürlük olur kanaatindeyim. Arabam 99 model sene 2018, 19 yaşında bir arabanın daha yeni yeni takozlarını değiştiriyor olmak ne mutlu.

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Benimde ön ve arka takozlar yırtılmış. Ön takozu ben farketmiştim, arka takozu yağ bakımında araba lifte kalktığından usta farketti.
Dur-kalk trafikte gaza basıp bırakırken araç öne arkaya fazlaca salınıyor.
İnternetten baktığım yan sanayi takozlar adeti 70-80 tl civarı.
Rockauto sitesinde SKP diye bir marka ön arka kargo dahil 44 dolar yaklaşık 200 TL.
Markayı nette bulamadım ama Rockauto sitesinde OEM standartlarını karşılayan premium bir marka olarak tanıtıyor.
Bu takozları kendimiz değişmeyi becerebilir miyiz?

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Aracınızda orijinal takoz varsa ve artık kopup ayrılmamışsa kesinlikle yan sanayi ile değiştirmeyin, o şekilde kullanın derim. Hiç bir yan sanayi deforme olmuş, oturmuş, çökmüş vs. şekilde olan fabrikasyon takozun bile yerini tutmuyor. O yüzden motorunuz artık "kalk gidelim" demiyorsa hafif titreşimler için değiştirmeyin, değiştirecekseniz de orijinalden vazgeçmeyin derim. Yani en azından bizim guzularda öyle... Tecrübe ile sabittir. ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benimde ön ve arka takozlar yırtılmış. Ön takozu ben farketmiştim, arka takozu yağ bakımında araba lifte kalktığından usta farketti.
Dur-kalk trafikte gaza basıp bırakırken araç öne arkaya fazlaca salınıyor.
İnternetten baktığım yan sanayi takozlar adeti 70-80 tl civarı.
Rockauto sitesinde SKP diye bir marka ön arka kargo dahil 44 dolar yaklaşık 200 TL.
Markayı nette bulamadım ama Rockauto sitesinde OEM standartlarını karşılayan premium bir marka olarak tanıtıyor.
Bu takozları kendimiz değişmeyi becerebilir miyiz?
Arkaların değişimi zor olur diye tahmin ediyorum. Ön tarafta olanı @Oğuzhan kendisi değiştirmişti.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bence yan sanayi takozlar hakkında bu kadar önyargılı olunmamalı.

Tombak 626'da yan sanayi ile değiştirdim gözlemlerim olumluydu.

Twingo'da hepsini yan sanayi ile değiştim bir sorun yaşamadım.

Yan sanayi takoz otomatik vites araçlarda D konumunda frene basılı iken yani durur vaziyette hafif bir titreşim yapabilir belki ama manuellerde rahatsız edici bir sorun olacağını sanmıyorum.

Son düzenleme:

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Bu oem kodları ne kadar karışık bişey 1600 ve 1500cc bile değişiyor. 1500cc olanda fasklı kodlar var bunlar farkeder mi.Karakaşlar oto var dedi sol kulak 110 sağ kulak 70tl.Ön fren hortmları tanesi 50tl. Daha önce bu firmadan ön kulak almıştım 80tl'ye fena değildi kalitesi.Ben şimdi bu kodlardan hangisini verecem kafam karıştı açıkçası. İşaretlediklerim uyar sanırım.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı5.PNG
    Ekran Alıntısı5.PNG
    46.9 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bu oem kodları ne kadar karışık bişey 1600 ve 1500cc bile değişiyor. 1500cc olanda fasklı kodlar var bunlar farkeder mi.Karakaşlar oto var dedi sol kulak 110 sağ kulak 70tl.Ön fren hortmları tanesi 50tl. Daha önce bu firmadan ön kulak almıştım 80tl'ye fena değildi kalitesi.Ben şimdi bu kodlardan hangisini verecem kafam karıştı açıkçası. İşaretlediklerim uyar sanırım.
Ülkeye göre bile değişir o kodlar :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

1.8in
sağ kulak 1150tl
Ön 600 tl
Arka 600 tl
Sol 600

Gibi gibi fiyatları var aşagı yukarı.

1.8 hb gt nin

sağ BJ0N-39-06YE

ön B25D-39-050C

sol (şanzıman tarafı) B25D-39-070C