Mazda 323 BA (1994-98) Lantis Yağ Yakma Sorunu

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ayrıca başka bir yağ değil mi kaçak var mı diye baktırın. Hidrolik vs kaçırıyor olmasın Allah korusun.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Bence önce Mepaz'a bir sorun, fikirlerini bir alın en azından sorunu tespit ederler.
2 ile 5 bin arasinda tutacağini bilsem hiç düşünmeden yetkili serviste yaptirirdim aracimi, ama onlarda motor açilmadan birşey diyemiyecekler. Zaten ne yapiyorsa bu lpg yapiyor güzelim araçlari öldürüyor. Yeni lpg takilan araçlarda özelikle yaşli araçlarda subap lastikleri çabuk özeliğini kaybediyormuş inşallah benim sorunum budur. Araci yaptirdiktan sonra lpg yi iptal edip benzinde kullanmayi düşünüyorum. Cumartesi günü mepaz yetkili servise durumu anlatacağim. Yardimci olabilirlerse araci serviste yaptirmayi düşünüyorum. Fiyat çok çikarsa özel servis...

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Merhabalar. 1996 model lantis aracimla araniza katilmiş bulunmaktayim. Araçtan kisaca bahsedecek olursam; 132 000 km de, ben 4. Sahibiyim, lpg 120 000 km de takilmiş. Ayrica elimde geçmişe dönük 3 adet tüv türk belgesi var. Ayrica aracin birçok bakimi farkli zamanlarda mepaz yetkili servisinde yapilmiş, yani kilometre büyük ölçüde orjinal olabilir. Araç genel anlamda çok eğlenceli, güzel bir araç ancak bazi sikintilari var. Araç alirken ekspertize kattim. Motor %84.9 gibi bir değer çikti. Ancak motor yağ yakiyor. Egsozdan mavi duman atiyor. üst devirlerde aracin içine yanik yağ kokusu geliyor.tüm bunlari bilerek araci aldim ,fiyati bana uygun geldi. Genel anlamda çok titiz birisiyim. Ilk olarak motor yağini yeniledim 10/60 tam sentetik yağ kattirdim, birde 101 isimli motor katkisi kondu yağ yakan araçlar için, ancak pek faydasini göremedim yine ayni sorun devam ediyor. Benim kafama takilan motor durumu %85 civarinda olan bir araç nasil olur yağ yakar. Birkaç servise sordum motor açmadan anlayamayiz diyorlar.komple motor isteyen diyende var, yarim motor diyende, kimi 6-7 bin tl masraf çikar diyor, kimi 1-3 bin arasinda diyor. Güven vermiyorlar açikçasi. Ben bu araci uzun süre kullanmak istiyorum. Bana antalyada işinin ehli, mazdadan anlayan özel bir servis tavsiye edebilirmisiniz. Aracima hak ettiği değeri vermek istiyorum,birde ariza nedeni ne olabilir. Böyle bir sorun başina gelmiş arkadaşlarin yardimini bekliyorum,şimdiden teşekkürler...

üsdat geçmiş olsun

Benim kafama takilan motor durumu %85 civarinda olan bir araç nasil olur yağ yakar..

( bu soruya bir cevap verelim sıkıntınızın tümü burda sınırlıdır)

piston üzerinde üç adet segman vardır

1.) en üstteki ateşleme segmanı
2.) kompörosör segmanı ortadaki
3.) yag segmanı en alt dakİ

pistonNNNN.gif

yani bu şekilde sizin konporosörün yüksek çıkması konporosör ve ateşleme segmanının saglam olması dır burda sizi yanıltan budur sorun yag segmanın zayıf olması ile alakalıdır .

sadece sübop lastigi degişmeniz sorunu çözmüyecek tir

yani segman takımı degişecek yada rektefiye yapılacak bu cevab ta biraz bütçeniz ile sınırlıdır bunun dışında hiç kafanızı meşgul
etmeyin ..

ozkan6607

Sessiz
Araç Markası
1996 Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
adem usta cevabınız için çok teşekkür ederim.dediğiniz çok mantıklı geldi bana da, kafamı karıştıran antalyada birkaç özel servise gittim, komple motor yapılacak diyen var,6-7 bin masraf çıkardılar. peki segman takımı masraflımıdır. benim araç için gözle görünen masraf maksimum ortalama ne olabilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu işlerde standart fiyatlama bizleri yanıltır... Fiyatı etkileyen bir çok neden var çünkü.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
adem usta cevabınız için çok teşekkür ederim.dediğiniz çok mantıklı geldi bana da, kafamı karıştıran antalyada birkaç özel servise gittim, komple motor yapılacak diyen var,6-7 bin masraf çıkardılar. peki segman takımı masraflımıdır. benim araç için gözle görünen masraf maksimum ortalama ne olabilir.

veli abinin dediği gibi fiyatı etkileyen çok faktör var,
bu işe girişilecekse emin elllere teslim etmeli
komple motora gerek kalmazsa segman daha ucuza mal olur

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
2 hafta önce eksozu sinek ilacı olan bir lantise bu işlemi yaptım hatta aracı servise sokarken stop edipte aldım içerisi dumana bogulmasın diye o araçta trger seti vs bi kaç işlem 2500 tl tuttu ..

bcetiner

Sessiz
Araç Markası
1996 Lantis
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Adem Usta Merhaba, Ozkan Bey'le aynı sorun bende de var sanırım.Enteresan bir yağ eksiltme şekli var aracın.15 gun boyunca hıc eksılmezken (hergun kontrol edıyorum) bır anda bakıyorum 1 litre eksiltmiş.Ekliyorum 7bin km hıc eksılmıyor sonra 500gr eksiltiyor.Kullanım şeklim ortalama.Hergun aynı yolda bazen sert bazen yumusak kullanım seklinde kullanımım.Yanı sert kullandıgımda daha cok eksiltiyor seklinde bır gozlemım olmadı cunku karma kullanımım.

Boyle garip bir durum var.ama kesin olan içeri yağ kokusu geliyor.Bu yag kokusunu almaya basladıgımdan berı ıyıce kıllanıp yagı daha tıtız sekılde kontrol edıyorum.Yag eksıltme yokken nasıl olur da yag kokusu gelır nerden gelıyor o zaman bu koku anlamadım gıttı :)

ozkan6607

Sessiz
Araç Markası
1996 Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hb
Adem usta bir sorum daha olacakti, araç özelikle 2 . Viteste çok az gaza dokununca hafif bir sirkeleme yapiyor sonrasinda toparliyor.üst devirlerle ilgili bir sikinti yok. Sadece 2.viteste gaza az dokununca oluyor .bunu herzaman yapmiyor arada bir. Benzinde denemedim ancak lpg de farkettim. Bu konunun da aracin yağ yakmasiyla bir ilgisi olabilir mi.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Adem usta bir sorum daha olacakti, araç özelikle 2 . Viteste çok az gaza dokununca hafif bir sirkeleme yapiyor sonrasinda toparliyor.üst devirlerle ilgili bir sikinti yok. Sadece 2.viteste gaza az dokununca oluyor .bunu herzaman yapmiyor arada bir. Benzinde denemedim ancak lpg de farkettim. Bu konunun da aracin yağ yakmasiyla bir ilgisi olabilir mi.

Enjektörlerin boyutu, enjektörlerin ömürleri, regülatör basıncı, regülatörün ömrü, vs. herşey buna etki edebilir. Eğer bujilerinizi hava filtrenizi yeni değiştiyseniz sorununuz kesinlikle lpg enjektör, regülatör, filtre üçlüsünden dolayı.

ozkan6607

Sessiz
Araç Markası
1996 Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hb
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis

tabiki yanma odasına giden yag buji nin saglıklı yakma yada patlama yada ateşleme yapmasına etken bu durum yanma odasına giden yagın giderilmesinden sonra kontrol edilmesi gereken bir durum

böyle durumlar genelde bp motor lar da M3 distrübitör içinde tevzi makarasının altındaki modül kapagın da çatlak olmasın dan distrübitör kapa gının ateşleme yapan tırnaklar da ki yüzeyin yogun oksit yapmasından dolayı olan bir durum bunun dışın da teklemenin takip edilip

buji tırnak aralıgının 65 filere ayarlanıp takip edilmesi gereken bir durum

motor sıcakken genel de yapıyor ise arıza sebebi distrübitör dür fakat sogukken yapıyor ise avans düşüklügü

bunun dışında ateşleme sistemi kontrol edildigi zaman durum anlaşılır zor bir durum degil geçmiş olsun saygılar ..

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Adem Usta Merhaba, Ozkan Bey'le aynı sorun bende de var sanırım.Enteresan bir yağ eksiltme şekli var aracın.15 gun boyunca hıc eksılmezken (hergun kontrol edıyorum) bır anda bakıyorum 1 litre eksiltmiş.Ekliyorum 7bin km hıc eksılmıyor sonra 500gr eksiltiyor.Kullanım şeklim ortalama.Hergun aynı yolda bazen sert bazen yumusak kullanım seklinde kullanımım.Yanı sert kullandıgımda daha cok eksiltiyor seklinde bır gozlemım olmadı cunku karma kullanımım.

Boyle garip bir durum var.ama kesin olan içeri yağ kokusu geliyor.Bu yag kokusunu almaya basladıgımdan berı ıyıce kıllanıp yagı daha tıtız sekılde kontrol edıyorum.Yag eksıltme yokken nasıl olur da yag kokusu gelır nerden gelıyor o zaman bu koku anlamadım gıttı :)

motor ların ne zaman ne yapıcagı belli olmaz ne zaman işin içine lpg sistemi girdi orda kalitemiz düştü motor ların sıkıntıları baş göstermeye başladı

motor larda lpg sistemi var iken bir çok dikkat edilmesi gereken bir durum var fakat bunu bir çok kullanıcı yapmıyor dogal olarak ta uzun vade km rede motorun gol atmasına imkan tanımış oluyor

yani bunun dışında yazıcak okadar çok şey varki fırsat buldukça sizlere yardımcı olmaya çalışıyorum aracı görüp kullanıp anlamak daha salıklı yorum yapmamıza klavuz olucaktır saygılar ...

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
@Adem Usta birşey sormak istiyorum size, yağ yakan aracın yağ eksiltmesi gözle kontrolde görülmez mi? Görülmeyecek kadar az yağ yanıyorsa motor yaptırmada acele etmenin faydası var mı? Bir kaç yerde bu gibi durumlarda yaptırmak yerine yağını kontrol ederek devam etmenin, yapılmış motorun orjinal motoru tutmayacağı yönünde fikirler mevcut, ne derece doğrudur?

Moderatörün son düzenlenenleri:

ozkan6607

Sessiz
Araç Markası
1996 Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hb
Adem usta yorumlarinizdan dolayi çok teşekkür ederim.keşke istanbulda olsam arabayi yakindan görme imkaniniz olsa,,arabadan soğuyacaktim nerdeyse verdiğiniz bilgiler olmasa, en kisa sürede bakimlarini yaptirmaya çalişacağim. Saygilar...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@alijo çok yanlış bölüme (Mazda 3 albümü) açtığın konu buraya taşınmıştır.

IMG_20230715_182723.jpg

Çubukta yağ yok, aracı böyle kullanma. 3 rakamında bi yanlışlık vardır inşallah, "Üç" kilometre değildir herhalde.

alijo

Sessiz
3 bin yani ustaya götürdüm eklettim :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Arcı aldıgımda bi yag değişimi yaptım 3 bin kilometre yol yaptıktan sonr bi bakıyım dedim durum bu

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
3 bin yani ustaya götürdüm eklettim :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Arcı aldıgımda bi yag değişimi yaptım 3 bin kilometre yol yaptıktan sonr bi bakıyım dedim durum bu
Uygun vizkozite kullanıp tam ölçüsünde yağ konmuş ve durum buysa, durum vahim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Motorda, karterde yağ kaçağı yoksa çok güzel yağ yakıyor demektir. Egzoz ucuna bi bak bakalım yağlı mı?

Sabah ilk marşta duman atıyor mu?

Son değişimdeki yağ viskozitesi nedir?

Üst Alt