Mazda 323 BA (1994-98) Familia Ağır Bakım Bilgi

lonelyboy10

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Manisa-Turgutlu da Elit otomotiv İsmail usta. Güvendiğim bir arkadaştır kendisi. İlk defa mazda sahibi oldum eski aracımıda bu arkadaşa bakım yaptırırdım (R19 europa).

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Manisa-Turgutlu da Elit otomotiv İsmail usta. Güvendiğim bir arkadaştır kendisi. İlk defa mazda sahibi oldum eski aracımıda bu arkadaşa bakım yaptırırdım (R19 europa).
323'te çift egzantrik vardı sanırım. Tam bilmiyorum ama sentesini umarım yanlış kurmaz. O konuda dikkat edin derim. Genelde Mazda'yı bilmeyen ustalar ne kadar iyi olsalar da bu araçların dilinden anlamıyorlar ve bazı ufak gibi görünen ama aracı epey etkileyen hatalar yapabiliyorlar.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
323'te çift egzantrik vardı sanırım. Tam bilmiyorum ama sentesini umarım yanlış kurmaz. O konuda dikkat edin derim. Genelde Mazda'yı bilmeyen ustalar ne kadar iyi olsalar da bu araçların dilinden anlamıyorlar ve bazı ufak gibi görünen ama aracı epey etkileyen hatalar yapabiliyorlar.
Esasında dikkat etseler, üzerinde işaretler var, yanlış takmanın imkanı yok gibi ama dediğin gibi bilmeyince dikkat edilmiyor ve sente kaçıklığı meydana gelebiliyor... Umarım sorunsuzca güzel bir bakım olur. :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Esasında dikkat etseler, üzerinde işaretler var, yanlış takmanın imkanı yok gibi ama dediğin gibi bilmeyince dikkat edilmiyor ve sente kaçıklığı meydana gelebiliyor... Umarım sorunsuzca güzel bir bakım olur. :)
Abi üzerinde işaretler var ama bizim gözümüzle o işarete denk getirince aslında 1 diş atlak oluyor. Sanıyorum Mazda ustası olmayanlar da bizim gördüğümüz gibi görüyor. :)

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
bende aradaşların dediği noktaya dikkat çekmek için sormuştum devamını yazamadım ,bu konuda dikkatli olun test sürüşünü yapmadan teslim almayın

lonelyboy10

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bugün akşamüstü aracı teslim almadan test sürüşü yaparım arkadaşlar.
Mesela bir diş atlamış şekilde montaj yapılsa nasıl anlayabilirim sorun olup olmadığını?

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Çekiş düşer, normalde vites küçültmeyeceğiniz rampada vites küçültürsünüz. Araç çok cansız olur. Yüksek hıza çıkamazsınız. İlk kalkışta hantallaşır. Yakıt sarfiyatı artar ama bunu 5-10 dklık test sürüşünde anlamazsınız. Aşırı ayarsızlık varsa bir de motor patırtılı çalışır.

lonelyboy10

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Dün aracı teslim aldım arkadaşlar. Araba kendine gelmiş :) debriyaj o kadar yumuşamış ki hissetmiyorum pedalı :)
Yüksek hızda deneme yaptım , yokuşta da denedim herhangi bir sorun yok çok şükür.
Ön takım rot ve rotil ön amortisör takozu , Yağ, filtreler, buji ve antifriz , Eksantrik ve V kayışları , Ayrıca Baskı balata değiştirme. Bunların hepsi için 500tl işçilik verdim. Sanırım uygun bir fiyat, siz ne dersiniz?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kafa rahatsa, işçilik ve sonuç yüz güldürüyorsa verilen paraya takılmamak lazım. Geçmiş olsun, kazasız belasız günlerde kullanmak nasip olsun. :)

Her işletmenin maliyet girdileri farklıdır bu yüzden işçilik rakamları değişkenlik gösterebilir.

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bilgi için teşekkürler. Haftaya benim tamircide full chek-up yaptırcaz artık:)
benimde bir 97 var forumda devamlı bekleriz.Kazasız belasız sürüşler :)

Dün aracı teslim aldım arkadaşlar. Araba kendine gelmiş :) debriyaj o kadar yumuşamış ki hissetmiyorum pedalı :)
Yüksek hızda deneme yaptım , yokuşta da denedim herhangi bir sorun yok çok şükür.
Ön takım rot ve rotil ön amortisör takozu , Yağ, filtreler, buji ve antifriz , Eksantrik ve V kayışları , Ayrıca Baskı balata değiştirme. Bunların hepsi için 500tl işçilik verdim. Sanırım uygun bir fiyat, siz ne dersiniz?
bazen arada turgutluya geliyorum bir mazdası olan arkadasımız var orada sizinlede görüşmek isterim :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

lonelyboy10

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
bazen arada turgutluya geliyorum bir mazdası olan arkadasımız var orada sizinlede görüşmek isterim :)
Elbette, bende görüşmeyi çok isterim.

Bu arada hafta sonu ailemi alıp izmir'e gezmeye götürdüm. Otobanda aracı 150-160km/h hızlara çıkardım biraz. Çünkü bakım sonrası bi aracı denemek istedim. Giderken bir sorun olmadı ama dönüşte ışıklarda durduğumda aracın rolantisi dalgalanmaya başladı hatta bir yerde stop bile etti.
Benzinde de aynı şekilde dalgalanma vardı, fakat yolda giderken çekişte filan herhangi bir sorun yaşamadım. Turgutluya geldiğimde araç soğuduktan sonra tekrar çalıştırdım herhangi bir dalgalanma olmadı, bugün sabah işe gelirken de sorun yoktu hatta.

Fakat aracı aldığım günden beri rolantide çok çok ufak bir dalgalanma vardı, aynı dalgalanma hala devam ediyor. Sorunun nedeni boğaz kelebeği olabilir mi acaba? Bugün söküp temizlemeyi düşünüyorum. Würth'ün balata spreyi ile temizleye bilirim sanırım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Elbette, bende görüşmeyi çok isterim.

Bu arada hafta sonu ailemi alıp izmir'e gezmeye götürdüm. Otobanda aracı 150-160km/h hızlara çıkardım biraz. Çünkü bakım sonrası bi aracı denemek istedim. Giderken bir sorun olmadı ama dönüşte ışıklarda durduğumda aracın rolantisi dalgalanmaya başladı hatta bir yerde stop bile etti.
Benzinde de aynı şekilde dalgalanma vardı, fakat yolda giderken çekişte filan herhangi bir sorun yaşamadım. Turgutluya geldiğimde araç soğuduktan sonra tekrar çalıştırdım herhangi bir dalgalanma olmadı, bugün sabah işe gelirken de sorun yoktu hatta.

Fakat aracı aldığım günden beri rolantide çok çok ufak bir dalgalanma vardı, aynı dalgalanma hala devam ediyor. Sorunun nedeni boğaz kelebeği olabilir mi acaba? Bugün söküp temizlemeyi düşünüyorum. Würth'ün balata spreyi ile temizleye bilirim sanırım.
Bakım esnasında yapılması gereken bir işlem olmalıydı bence, boğaz kelebeği temizliği ile büyük ihtimalle düzelecektir. Allah kazasız belasız günlerde kullanmayı nasip etsin. :)

lonelyboy10

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bakım esnasında yapılması gereken bir işlem olmalıydı bence, boğaz kelebeği temizliği ile büyük ihtimalle düzelecektir. Allah kazasız belasız günlerde kullanmayı nasip etsin. :)

Bugün boğaz kelebeğini temizleyeceğim inşaalah. Ayrıca sökmüşken hava akışmetreyide temizlersem iyi olur sanırım. Würth'ün balata spreyi ile temizleye bilirim sanırım değil mi? Parçalara zarar vermez diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bugün boğaz kelebeğini temizleyeceğim inşaalah. Ayrıca sökmüşken hava akışmetreyide temizlersem iyi olur sanırım. Würth'ün balata spreyi ile temizleye bilirim sanırım değil mi? Parçalara zarar vermez diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?
Gazyağı ile temizlemek en üzeli ancak, bulabilmek sorun... Balata spreyi de rahatlıkla iş görecektir. :) Hava akışmetre temizliği de bu dalgalanmanın durulmasına sebebiyet verebilir bak, onu unutmuşum... Ancak; nazik bir parça dikkat et, elinde kalmasın fiyatı uçuk ve bulunması zor bir parça.

lonelyboy10

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Uyarı ve bilgiler için teşekkürler. Bu kadar masraftan sonra uçuk fiyatlı bir parçaya elbette gereken özeni gösteririm :D

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Boğaz kelebeğini kolay kolay temizlemiyorlar çünkü temizlik sonrası daha önce olmayan problemler ortaya çıkabiliyor. Bir de sökmeden temizlik yaptırmayın.

Üst Alt