Mazda 323 BA (1994-98) Familia 1.8 Rölanti Sorunu

tamer3467

Sessiz
Araç Markası
1996 Mazda Familia 1.8
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Sedan
Arkadaslar mrhb herkese hayirli bayramlar bu rolanti dalgalanmasi sorunundan nasil kurtulcam 1996 model 1.8 familia 240binde bogaz kelebeği temizlendi sorun halen dvm ediyor..birde bugün abs lambasi yandi ve seyir halindeykende hiç sonmuyor..

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
İyi bayramlar.

Rolanti motorununda problem olup olmadığını kontrol ettiniz mi.
@farukdumlu nun aracında da uzun süre çözülmeyen rölanti sorunu vardı, nasıl çözüme kavuşturduğu hakkında yardımcı olabilir.

Aracı 1.8 Lantis

Moderatörün son düzenlenenleri:

farukdumlu

Katılımcı
Mrb Hakan abi tevzi makaram kirikti.avans ayari ve tesisati kontrol ettik.rolanti motoru icten kirilmisti.gecmis olsun.

tamer3467

Sessiz
Araç Markası
1996 Mazda Familia 1.8
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
1996 model mazda 323 family 1.8 motor lpglı rolanti sorunundan bıturlu kurtulamadım hıcbırsekılde sabit durmuyor motor ısınıp fan açma derecesine gelince yolda gıderken durmam gerektıgınde yavaslamam gerektıgınde rolantı bırden sıfıra ınıyo bazen cıkıyo bazen cıkamıyo stop edıyo kendi kendine gaz veriyo ışıklarda beklerken boğaz kelebeği temizlendi bujıler değişti nafile bunun sabit durmamasının sebebi hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi
b5ba42e2397564f87622f559f61872c3.jpg

E2303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Forumdaki açmış olduğun mevcut konu ile birleştirilmiştir.

Bu sorunu benzinde de yapıyorsa;

Rölanti motoru ve ateşleme sistemi üzerinde durmak gerekiyor, sadece lpg de bu sorun varsa da; lpg ayarları, sistemin hava alıp almadığı, egzoz sistemi komple kontrol edilmeli.

Ayrıca; konudaki 3 no.lu mesajda kronik rölanti sorununun çözümü verilmiş.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Benzinde aynı şeyi yapıyor mu? Yapıyorsa buji kabloları kontrol edilmeli, hava akış metre temizlenmeli, hava emiş borusunda çatlak yırtık varsa hava alır ondan yapar. Bobin arızalı olabilir.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Boğaz kelebeğinde bir conta oluyor, zamanla deforme olup özelliğini kaybediyor. Contayı kontrol edip gerekirse yenileyin.
Avans ayarına da baktırın. Ucuz yöntemler bunlar. İnşallah boğaz kelebegi ve rölanti motoru arızalı değildir

tamer3467

Sessiz
Araç Markası
1996 Mazda Familia 1.8
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Benzındede yapıyor buji kabloları bujıler komple yenilendi

E2303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

roadless_2

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 1.8 Familia
Araç Renk ve Tip
Mavi-Sedan
Merhabalar aynı sorunla bende karşılaşmıştım Antalya'da eski sanayide bulunan Ömer usta sorunu halletti diğer ustalar gibi herşeyi değiştirtmeden. Öncelikle ateşleme distribütörünü kontrol ettirin benim arabada bujinin birinde çok zayıf ateşleme oluyordu sorun ne bujiden nede buji kablosundan değildi önce distribütörün içindeki platini değiştirdik test ettik sorun düzelmedi en son distribütörün yenisini aldım ve sorun tamamen bitti anlattığınız sorunun aynısıydı. Distribütörü değiştirdikten sonra gaz kelebeğinin orada bulanan hava ayar vidası var onuda ince bi ayar çekti hiç bir sorun kalmadı.

Mustafa24

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 BA
Araç Renk ve Tip
Mavi Sedan
Araç 98 model 1.5 familia araçta daha önceden rölanti aşırı yüksek çalışıyordu gittim bir ustaya rölanti motorunu soktu temizledi daha sonra rölanti düştü ama oynama var rölanti sabit değil otomatik cikle iptal oldu bana yardımcı olursanız sevinirim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Araç 98 model 1.5 familia araçta daha önceden rölanti aşırı yüksek çalışıyordu gittim bir ustaya rölanti motorunu soktu temizledi daha sonra rölanti düştü ama oynama var rölanti sabit değil otomatik cikle iptal oldu bana yardımcı olursanız sevinirim

Belirli bir süre benzinde kullanınca rölanti yerine oturması gerekir, soğutma sisteminde hava kalmış olabilir, egzoz sisteminde delikler olabilir, lpg varsa ayarı bozulmuş olabilir.

Rölantiye etki eden bir çok sebep var...

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Benim de başıma geldi boğaz kelebeğini temizledik sorun çözülmedi temizledikten sonra rölanti saçmaladı iniyor çıkıyor sabit durmuyor. 2 3 gün benzin de kullandım düzeldi ama elektrik aksamı devreye girince dediğiniz gibi rölanti kendini toplayamıyordu. Rölsnti motoru temizlencek ama temizlemeden önce arabanı bayır aşağıya kullan benzin de sonra deneyelim dediler. Bayır aşağıya kullandıktan sonra benzinde sorun düzeldi. Lpg ayarını da kontrol ettir. Gazcım bizim kasaların her yazılım uymadığını ve rölanti 0.8i geçmemesini önerdi.

ulgobuye

Sessiz
Araç Markası
1998-Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Sedan-şampanya
Merhaba arkadaşlar .. 98 model 1.5 323 aldık araçta rölanti dalgalanması var gaz kelebeği ve hava akış metre denilen kısımları temizledim buji ve kablolar yeni 2 gündür aracı benzinde kullanıyorum 50 km aşağı yukarı yaptım ama rölanti dalgalanması geçmedi . Aracta karbüratör lu LPG sistemi var onu takmak için hava hortumu delinmiş , şimdi ilk fırsatta hava hortumu nu saglamlastiracagim birde gaz kelebeği sensörü ne giren jakta lehim var bunlarda dalgalanmaya etken olabilirmi diye tahmin ediyorum ... Size asıl sormak istediğim fotografta gördüğünüz parça ne için takılmış internette baktığım motor fotoğraflarında böyle birşey yok
IMG_20190528_191920579.jpg

IMG_20190528_191937268.jpg

Birde far kablolarının yanında iki adet jak var boşta duruyor bunlar neyin olabilir yardımcı olabilirmisiniz

ATTACH=full]45108[/ATTACH]

Ekli dosyalar

• IMG_20190528_191929049.jpg
    IMG_20190528_191929049.jpg
    280.7 KB · Görüntüleme: 81

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Merhaba arkadaşlar .. 98 model 1.5 323 aldık araçta rölanti dalgalanması var gaz kelebeği ve hava akış metre denilen kısımları temizledim buji ve kablolar yeni 2 gündür aracı benzinde kullanıyorum 50 km aşağı yukarı yaptım ama rölanti dalgalanması geçmedi . Aracta karbüratör lu LPG sistemi var onu takmak için hava hortumu delinmiş , şimdi ilk fırsatta hava hortumu nu saglamlastiracagim birde gaz kelebeği sensörü ne giren jakta lehim var bunlarda dalgalanmaya etken olabilirmi diye tahmin ediyorum ... Size asıl sormak istediğim fotografta gördüğünüz parça ne için takılmış internette baktığım motor fotoğraflarında böyle birşey yok
Ekli dosyayı görüntüle 45107
Ekli dosyayı görüntüle 45109

Birde far kablolarının yanında iki adet jak var boşta duruyor bunlar neyin olabilir yardımcı olabilirmisiniz

ATTACH=full]45108[/ATTACH]
Dalgalanma genellikle gaz kelebeğinin hava ayarı ile alakalı oluyor @major35 hasan abi bunu daha iyi açıklar. Kablolar boşta benim aracımda da sanırım opsiyonel olduğu için boşta onlar

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sistem hava alıyor olabilir, öncelikle bunu kontrol etmelisin. Takılan aparatın mantığını çözemedim ama rölanti Sorunu için akıllı ustalarca icat edilmiş olabilir. :)

Lpg sistemini, sıralı sistem ile değiştirmek en doğrusu olacaktır. Aracın hayırlı olsun Allah ım kazasız belasız nazarsız günlerde kullanmak nasip etsin.

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
@ulgobuye hocam öncelikle hayırlı olsun. Kazasız Belasız günlerde kullanın.
Rolanti dalgalanmasındaki konulara gelirsek. Boğaz kelebeğini Temizlemeniz lazım.
-Boğaz Kelebeğinin Kirli olmasından kaynaklanabilir içine yapışan pislikler sayesinde işlevini yapamaz ve rolanti dalgalanmasına neden olabilir.
-Bir diğer konu oksijen sensörü (Lambda Sensörü) Hava yakıt karışımını ayarlayamıyorsa arızalanmıştır, değişmesi gerekebilir.
  • Bir diğer konu isede Hava hortumlarının kontrolü gereklidir kaçak var ise ondan dolayıda yapabilir.
  • Bir diğer konu ise Boğaz kelebeği rolanti motoru'na gelen kablolarda kopukluk vs varmı bakmak gerekir. Rolanti motorunun konumuna bakmak gerekir.
Öncelik tavsiyem boğaz kelebeğini temizlemeniz.
Paylaştığım Resim kendi aracıma ait nadir bir rolanti dalgalanması vardı aslında kendimce bakımını yapayım dedim. Temizlendikten sonra düzeldi.
Yapılan kontrollerden sonra aracınız inş düzelir. Eğer kendinizce yapılan kontrollerden sonra hala devam ediyorsa bilirkişi bir mazda ustasına göstermenizi tavsiye ederim.

Bir diğer husus parçadan bahsetmişsiniz ama hangi parçadan söz ediyorsunuz. Söylediğiniz parçayı işaretleyip yüklerseniz. Bilen arkadaşlar cevap verecektir.
45112
45113

Son düzenleme:

ulgobuye

Sessiz
Araç Markası
1998-Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Sedan-şampanya
@ulgobuye hocam öncelikle hayırlı olsun. Kazasız Belasız günlerde kullanın.
Rolanti dalgalanmasındaki konulara gelirsek. Boğaz kelebeğini Temizlemeniz lazım.
-Boğaz Kelebeğinin Kirli olmasından kaynaklanabilir içine yapışan pislikler sayesinde işlevini yapamaz ve rolanti dalgalanmasına neden olabilir.
-Bir diğer konu oksijen sensörü (Lambda Sensörü) Hava yakıt karışımını ayarlayamıyorsa arızalanmıştır, değişmesi gerekebilir.
  • Bir diğer konu isede Hava hortumlarının kontrolü gereklidir kaçak var ise ondan dolayıda yapabilir.
  • Bir diğer konu ise Boğaz kelebeği rolanti motoru'na gelen kablolarda kopukluk vs varmı bakmak gerekir. Rolanti motorunun konumuna bakmak gerekir.
Öncelik tavsiyem boğaz kelebeğini temizlemeniz.
Paylaştığım Resim kendi aracıma ait nadir bir rolanti dalgalanması vardı aslında kendimce bakımını yapayım dedim. Temizlendikten sonra düzeldi.
Yapılan kontrollerden sonra aracınız inş düzelir. Eğer kendinizce yapılan kontrollerden sonra hala devam ediyorsa bilirkişi bir mazda ustasına göstermenizi tavsiye ederim.

Bir diğer husus parçadan bahsetmişsiniz ama hangi parçadan söz ediyorsunuz. Söylediğiniz parçayı işaretleyip yüklerseniz. Bilen arkadaşlar cevap verecektir.
Ekli dosyayı görüntüle 45112Ekli dosyayı görüntüle 45113
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu parçanın ne işe yaradığını çözemedim.
boğaz kelebeğini temizledim , dalgalanma biraz azaldı . benzinde yaklaşık olarak 200 km falan kullandım sanırım rolantisi düşük benzinde stop ediyor ama gazda 0,5 veya 0,7 de rolanti sabit.
bayram sonrası bir ustaya göstereceğim inşallah sadece ondan kaynaklıdır.

Ekli dosyalar

• IMG_20190528_191920579.jpg
    IMG_20190528_191920579.jpg
    501.1 KB · Görüntüleme: 68
  • IMG_20190528_191937268.jpg
    IMG_20190528_191937268.jpg
    584.5 KB · Görüntüleme: 69

Üst Alt