Mazda 3 BL ile BM Karşılaştırması

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Eline sağlık Mutlu güzel değerlendirme. Bir kaç noktaya değinmek isterim araç benzini içtiği için çalıştırmadan iç mekanı inceledim yazmışsın bunu sanırım şaka maksatlı yazdın zira öyle bir durum söz konusu değil. Lpg takılamıyor yazmışsın ama takılabiliyor. Bunları yazmamın sebebi bu araç hakkında bilgi sahibi olmayan birisi ilk kez bu yazıyı okursa yanlış bilgilenmesini istemem.
Bagajın amortisör mekanizmalı olmayışı, rüzgar sesi ve el freni benimde gözüme batan kısımlar bunlara özellikle katılıyorum. Motorda egzoz sesi yok bu arada yüksek devirlerde headers sesi tatlı tatlı geliyor bunun için manul moda alıp biraz sportif sürüş gerçekleştirmek gerekli. Genel hatlarıyla BL kasanın bir üstü olduğunu teknolojisiyle, tasarımıyla, iç dizaynıyla hissettiriyor. Özellikle makyajlının içi çok daha güzel (direksiyon ve vitesin soluk renk deri kaplaması dışında) ;)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Sağolasın Oğuzhan. Araç Ediz hocanın olunca benzini de 2 kademe kaldığı için çalıştırıp benzin yakmasını istemedim. İnsan kendi lpg li aracımdaki gibi rahatça rölantide çalıştıramıyor. :D Ediz hoca bir işini hallederken onu bekledim aracı incelenmiştim.

LPG takılabiliyor da fiyat çok yüksek landi 5800 ise prins Brc yi düşünün 7500 8000 e dayanmıştır. Birisi de amorti etmesi için en az 60bin km yapılmalı diyordu. Ayrıca direk enjeksiyon araçlarda lpg önermem bobin yakıyor. Kaş yapayım derken göz çıkarmaya gerek yok.
Kesinlikle bende önermiyorum. Yıllarca binilecekse mantıklı olabilir. Takılabiliyor ama fiyat yüksek demek en doğrusu sanırım.
Bu arada performans olarak araç biraz ilginç 1 gün kullanma ile çözülecek gibi bir olay yok. Kesinlikle araç ile bir süre (en az 1 hafta) vakit geçirilmeli. Tam şu zayıf diyorsun biraz kullanınca aslında öyle değilmiş diyorsun ilginç sanki bir süre sonra araç kullanıcıya göre hareket etmeye başlıyor. Hiç bir şekilde gaz telli vics sistemli 1840cc FP astina motorunun yırtıcılığı direkt tepkileri yok benim asıl dertli olduğum kısım burası ilerde hangi aracı alacağımı bilmiyorum.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
@MutluTEKİRR kardeşim gene lafı üstüne almışın... :) Neyse...Tabikide model 3 sözkonusu olduğu için ve kullandığın model de 3 olunca doğal olarak kıyas yapmak en doğal hakkın...Yeni teknolojilerle üretilmiş olması hatasız olduğu anlamına gelmiyor benimde yakındığım yönleri var...Yorumlarımda belirttim :) Tuhaf olan nokta şu:Gerçekten bambaşka bir araç hani her marka modelde geçmişten gelen izler vardır...Golf serisi buna en güzel örnek...Ama mazda resmen bambaşka bir model üretmiş gibi ne görünüm ne detaylar ne üretim teknikleri tepeden tırnağa farklı...Bu aracı mazda 4 diye karşımıza koysalardı evet gerçekten farklı olmuş 4 serisi denirdi :) arkaya dönüp bakıyorsun mazda3 yazıyor :) şaşırtıyor insanı sürüş dinamikleri farklı herşey farklı....
Ha teknolojiden kastım multimedya,radar sensörleri vs değil...Direk şAsi süspansiyon gövde,frenleme yol tutuş,her arabirimin sürücü ile makina arasındaki tepkiselliği gibi yönlerine bakarak diyorum ki fark var...Mükemmel mi peki değil...
Nasıl bir cep telefonun tüm yönleri mükemmel olmuyorsa bu otomobil de aynı...Yalıtım konusu kusursuz değil yada bir astra değil,bagaj kapağındaki amortisörden vazgeçilmesi seninde benimde dikkatimi çekti ama ben pek takılmadım...içeride siyahın çok kullanılması makyajla düzeldi tabiki....Yani ister istemez BN de bunlar düzeltilir düzeltilmeli beklentisine giriyor insan...Ama sonuç olarak eksik bulduğumuz hiç bir nokta bizi bu otomobilden soğutmuyor...Yalıtım olarak sanırım ağırlık azaltmaya verilen önemden kaynaklı bi taviz olabilir diye aklıma geliyor Mutlu ne diyorsun bu işe? Mazda istese sessiz bir otomobil yapamazmıydı?Yalıtım ile Murat abi kadir ve sen uğraştınız o malzemelerin ağırlığını daha iyi biliyorsunuz...Mazda ise hafif daha hafif bir otomobil üretme peşinde bir sonraki kasa eminim dahada hafifletilecek bunu sadece ekonomi anlamında değil daha iyi sürüş dinamiği içinde ön planda tutuyor...Yalnız hala 64 bin tl ye mirai alınmaz 70-75 e power alınır diyorum hatta 10-20 bin hasar kayıtlı piyasanın altında sense yada power alırım 60 bandına çıkıp BL kasa almam...Dizel impressive 60 ı geçmiş benzinli düz otomatik 60 ı geçmiş makas çok daraldı bm bl arasında sky tercih etmek iktisadi yönden daha mantıklı bence...
Yani aslında aynı görüşleri paylaşıyoruz kullandığım ifadeler yazma dilinin etkisinden sanırım ters düşmüşüz gibi gözüksede bir solukta okuduğum test yazının hemen hemen % 80 şik bölümü yaptığın tespitler aynı...Ben daha çok metal yığını mekanik tepkiler gibi somut değerlere önem veriyorum...Ve bu yönden baktığımda dedimki bu mazda3 ise bizdeki ne...Bu eleştiri BL kasanın kötü olduğu anlamına gelmesin...Sky m3 ford ortaklığı olmadan tamam mı devammı noktasında üretilmiş özgür bir model tepeden tırnağa safkan mazda üretimi % 100 mazda mühendislerinin üretimi...Sonuçsa ortada beni etkilemeyi başardı...Sky m6 istiyorum :)

Daha kolayı var dizel alıyorsun arkana bile bakmıyorsun :koptum::)
Kerim abi dizel sürdürsene bana çok merak ediyorum o motoru

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Üstüme alınma değil Enes, düşüncelerimizi güzelce paylaşıyoruz. :)
Ben sürüş karakteri olarak tamamen farklı gibi hissedemedim açıkçası. Evet süspansiyon yepisyeni. Hayran kaldım. Arnavut kaldırımında yol sesi çok azalmış. Sağa sol BL ile salladığı yerlerden çok konforlu bir şekilde geçti. Kasislerde o kadar sessiz çalışıyor ki hayran kaldım. Dikkat etmeyen biri süspansiyon çalışma sınırlarının dışına çıktığını farketmeden kasisten 30 km hızla geçebilir. O derece sessiz çalışıyor. BL ile esp sınırlarında döndüğüm yerden 10-15 km üstünde döndüm bana mısın demedi araç. Bundaki neden bende 15", BM'de 16" jant olmasından kaynaklanabilir, bilemiyorum.
Virajdaki yol tutuş çok artmış hissettirdi bu süspansiyon sayesinde.
Fakat virajdaki hissiyat, davranış bana BL'ye yakın hissettirdi. BL'den kalkıp BM'ye binince bana aynı araç gibi hissettirdi karakteri. Hızlanma desen BM çok daha lineer hızlanıyor. Bu da gitmiyor gibi hissettiriyor. BL'de asıl daha performanssız ama ilk 2 vites sayesinde daha atik zannettiriyordu.

Ve Mazda'nın yeni kasalarına bakarsak Almanların herhalde 5-6 kasada yaptığı değişimleri tek kasada değiştirdiğini hepimiz biliyoruz. Mazda'nın makyajında bile bir Alman'ın kasa değişimindekinden daha fazla şeyler değişiyor. Fakat çok dikkat edilirse Mazda hep genlerine de sadık kalıyor. Ne Hyundai gibi önceki kasalardan tamamen farklı, ne de Almanlar gibi öncekinin aynısı. Bu tasarım işini o kadar güzel yapıyor ki, hayran bırakıyor. Dikkatli bakarsanız BL'de BK'dan izler bulunur, BM'de de BL'den izler bulunabilir. Farların genel hattı, ön ızgara şeklinin genel hattı gibi...

Yine söylüyorum, benim yaptığım yorumlar kendi aracım içindi. BL'den BM'ye geçmeyi düşünecekler içindi. Ha para varsa ve model yükseltilmek isteniyorsa tabiki de geçin. Ama onun dışnda gerek görmüyorum diyorum. Ha direk başka bir araçtan geçecekseniz BL alasıya kadar tabiki de üstüne 10-15 bin tl koyup da BM'yi kesinlikle alın. BL'den geçecekler için değer görmezken, başka araçtan geçecekler için imkan varsa tek tercih BM olmalı bence de. ;)

Ah bir de bir turbo motor seçeneği koysalar da bu hasreti bir bitirseler. :D Eski nesil 1.6'nın turbosu da olur.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hazır fırsat yakıt karşılaştırması da yapalım.
Lpgli BL ile benzinli BM arasında.

Ben aracımla 120-130 km ortalama hızla 10 lt lpg yakıyorum. 10 lt x 2.5 tl/lt lpg den 25 kuruş yapar.
Ediz hoca Osmaniye'den Karabük'e 110-120 km hıza sabitleyerek gelmiş ortalaması 5.8 lt/100km gösteriyordu. 5.8 lt x 5.12 tl/lt benzin = 29.7 kuruş yapar.

Şehiriçi karşılaştırması yapalım. Ortalama bir BL otomatik şehiriçi 11 lt benzin yakar. Lpg karşılığı ise %20 fazlası olacağından 13.2 lt lpg yapar. 13.2x2.5=33 kuruş
BM'nin şehiriçi verileri ise 8 lt ortalama. (Düz, ş.arası gibi ş.içi değil her 2 şart da.) 8x5.12=41 kuruş.

Benzinle kullanırken daha dikkatli sürüleceği, lpg ile daha rahat gaza basılacağı da göz önüne alınmalı. Yokuşlu yerlerde bu tüketimlerin daha da artacağı bilinmeli. Malum atmosferik. Dikkat etmeden yokuşlu yerde şehiriçi gösterge 12-13 lt gösteriyor, yakıt alımında hesapladığım 15 lt lpg. BM bende olsa benim kullanım şartlarında 10 lt yakar garanti. Karşılaştırırsak hesap ortada.

Tüketimi güzel, fakat benzin fiyatları karşısında kuruş hesabından maalesef kurtaramıyor. Düz memlekette yaşayanlar rahatça tercih edebilir, ama yokuşu bol memlekette tork eksikliği nedeniyle yakıt tüketimi artacaktır.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Bl kasadan Bm ye geçmek beni zihinsel olarak oldukça zorluyor. Maddiyat olarak da kolay değil.Benzinli makyajlı deri koltuklu modelin 110 bin civarinda olduğunu düşünce aracimin uzerine 60 küsur bin koyup sunroof u olmayan bir aracı almak istemiyorum bu konuya ciddi anlamda takıntım var. Mazdadan kopmak istemiyorum ama goreceli bir durum olarak 110 bin verdiğim aractan ben daha fazlasını bekliyorum. Turkiye şartlarında diyeceğiz ki 110 bine daha iyisi yok,belki araç olarak tatmin edecek arac yoktur ama eski aracimla devam edip 60 küsur bin lirayi baska yatirim mecralarinda degerlendirmek ve yeni kasayi beklemek bana daha hoş geliyor. Güvenlik gerekçesiyle sunrooftan vazgeçildiğini okumuştum ne kadar dogru bilmiyorum. Yeni kasada az da olsa sunroof a dönüş umudu taşımalı mıyız yorumu olan var mi?

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bl kasadan Bm ye geçmek beni zihinsel olarak oldukça zorluyor. Maddiyat olarak da kolay değil.Benzinli makyajlı deri koltuklu modelin 110 bin civarinda olduğunu düşünce aracimin uzerine 60 küsur bin koyup sunroof u olmayan bir aracı almak istemiyorum bu konuya ciddi anlamda takıntım var. Mazdadan kopmak istemiyorum ama goreceli bir durum olarak 110 bin verdiğim aractan ben daha fazlasını bekliyorum. Turkiye şartlarında diyeceğiz ki 110 bine daha iyisi yok,belki araç olarak tatmin edecek arac yoktur ama eski aracimla devam edip 60 küsur bin lirayi baska yatirim mecralarinda degerlendirmek ve yeni kasayi beklemek bana daha hoş geliyor. Güvenlik gerekçesiyle sunrooftan vazgeçildiğini okumuştum ne kadar dogru bilmiyorum. Yeni kasada az da olsa sunroof a dönüş umudu taşımalı mıyız yorumu olan var mi?
Bazı ülkelerde sunrooflu modeli var. Yeni kasada da olur muhtemelen ama getirirler mi meçhul. İlk geldiğinde fiyat çok yükseliyor diye deri koltuk bile getirmemişlerdi, tutulmaya başlayınca opsiyon arttı

Montimpex

Katılımcı
Araç Markası
2006 Mazda 6 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah / Sedan
Arkadaşlar hiç kafanızı yormayın kendinizi kasmayın..bütçesi sınırlı olanlara tavsiyem halihazırda ne kullanıyorsanız ona binmeye devam edin derim.. zamanında 47-53 TL arası satın alınan Mirai ve dizel BL kullananlar zaten hiç kıpırdamasın.. araçlarınız bence harika.. Bana göre 35-45 TL verilen Impressive cilerde hiç risk almasınlar.. sadece benim eski aracım olan touring modelini kullananlar donanım seviyesinin azlığı nedeniyle değişim düşünebilirler..
benim aklım hala geçen sene 52'ye anlaşıp para cebimde aracı almaya giderken yolda sahibinin vazgeçtiği mira de kaldı:)
BL kasa candır..

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Dün @ediz07 hocanın arabaya ayna ve cam kapatma modülü taktık. Detaylarını müsait olduğunda paylaşacak inşallah.
Aşırı sevdiğim bir durumu paylaşmak istedim.

-Kapı döşemesi artık BL'deki gibi üstten geçmeli değil, tamamen klipsli. BL trim sökme rehberi ve hoparlör değişimi konukarımı okuyanlar bilir. Döşemenin üst kısmı kapının iç sacının üst kısmına geçiyor. BM'de döşemeyi sökmek o kadar kolay ki. Çekiyorsunuz tamamen geliyor. Kapı kilit dili de o kadar güzel ki, BL'deki gibi çevirilip içinden geçirmeli değil de, sadece yuvasına oturtuluyor hiçbir tırnak vs yok BM'nin kapı dili kolunda. Döşemeyi söktükten sonra kapı dilinin çıkarılıp takılması aşırı kolay.

-Fakat klipslerin zorluğu sertliği hala aynı. BL ile BM'nin kapı döşeme klipsleri aynı. Çıkarırken sacdaki yerinden çıkmıyorlar, klipsin üst plastik kısmı esniyor ve döşeme bu sayede çıkıyor. Halbuki bu klipslerin saca geçtiği yerler daha yumuşak yapılsa çıkarıp takmak çok daha kolay olacak. İşin kötü yanı trim aparatları ile (çatallı olan) bir türlü çıkartamadım. Geçirip çekince bir türlü gelmiyor o kadar sağlam. İnce tornavidayı bir köşeden sokup zorlayınca bir ucu atıyor, aynı işlemi tam tersi tarafı için de yapınca ancak atıyor.

-Bir diğer aşırı sevdiğim nokta fitiller. Passat'dan en ufak farkı yok fitillerin. Fakat neden bu kadar rüzgar sesi alıyor bir türlü çözemedim. Aracın aerodinamik yapısı nedeniyle mi bilemiyorum. Aynı şekilde 2. nesilin fitilleri de çift katlı. Yine de rüzgar sesi var. Kerim abi, Veli abi ya da Oğuzhan BM ile BN arasındaki geliştirmeleri anlatan bir yazı kaleme alırsanız gerçekten makbule geçer. Belki bu BN de yapılanları BL ve BM'ye uygulayabiliriz. Ne dersiniz?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
BN'yi yalıtım açısından alıcı gözü ile incelemedim hocam, çünkü benim için; yalıtım konusunda kafama takılan bir şeyler yok... Bu felsefedeki aracın o bölümüde eksik olsun şahsen önemli değil. :)

Fakat, Oğuzhan'ın dikkat çekmesi ile CX-5'teki yalıtım üzerine yapılan iyileştirmeleri gözümle gördüm, kulağımla duydum... Müthiş farklar ve çalışmalar var. Kerim'in katıldığı Ankara Cuma akşamları buluşmasına gitmeniz nasip olursa, BM-BN farklarını orada karşılaştırma şansınız olur bence.

Üst Alt