Mazda 3 BL (2009-13) Otomatik Bagaj Fotoğraf, Tavsiye, Video ( Operasyon Tamam )

coskunnvrz

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
Şimdi yay mı alalım amortisörlere gaz mı basalım
Ben yay alıp denemek istiyorum açıkçası ama araç modeline uygun yayı bulmaya çalışıyorum 16*25 yay ile başlayacağım. Gaz basma olayı benim düşüncem çok uzun olmayacağı yönünde. Amortisör eğer istenilen basınçta gazı tutamıyorsa yine eskiye dönecektir. Bu tür amortisörler başka sektörlerde de kullanılıyor. Mobilya, beyaz eşya vs. Örneğin benim evde davlumbazda bu gazlı NM değeri düşük olandan vardı basınç azaldı değiştirdim yine aynı hale geldi. Orjinal malzemeyi taktığım halde. Demem oki bu amortisörlerin bir süre sonra basınç azalması düştüğü için yardımcı olacak bir ara eleman ihtiyacı var işte bu yüzden kalıp yayı denemeye değer. Tabi birçok ölçüsü mevcut en uygununu kullanmak gerekir. Bagaj kapağı açılır kapanır mekanizmasına zarar vermemek için.

Murat Yılmaz

Seçkin Üye
Araç Markası
2012 Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Füme
Ben yay alıp denemek istiyorum açıkçası ama araç modeline uygun yayı bulmaya çalışıyorum 16*25 yay ile başlayacağım. Gaz basma olayı benim düşüncem çok uzun olmayacağı yönünde. Amortisör eğer istenilen basınçta gazı tutamıyorsa yine eskiye dönecektir. Bu tür amortisörler başka sektörlerde de kullanılıyor. Mobilya, beyaz eşya vs. Örneğin benim evde davlumbazda bu gazlı NM değeri düşük olandan vardı basınç azaldı değiştirdim yine aynı hale geldi. Orjinal malzemeyi taktığım halde. Demem oki bu amortisörlerin bir süre sonra basınç azalması düştüğü için yardımcı olacak bir ara eleman ihtiyacı var işte bu yüzden kalıp yayı denemeye değer. Tabi birçok ölçüsü mevcut en uygununu kullanmak gerekir. Bagaj kapağı açılır kapanır mekanizmasına zarar vermemek için.

Benim araçta (ilk mesajda bulunan @ibrasoft un aracı) mevcut şu an :) yay ve gaz ikilisi olmadan olmuyor maalesef ;) şu an bagaj kapağım tam kalkmıyor, o yüzden amortisörlere gaz takviyesi şart...

@ibrasoft un ilk mesajda verdiği bilgiler ile bagaj kendi kendine tamamen açılıyor ve en sağlıklısı da açıldıktan sonra ileri geri sallanmıyordu. Eski aracıma da birebir aynı işlemi yapmıştık, o da o şekilde çok stabil çalışıyordu ama arada sırada amortisörlere takviye şart...

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
Xmax 300 & İ20
Araç Renk ve Tip
Siyah - Beyaz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

BK ile BL nin bagaj kapakları farklı. İlaveten bendeki araçta spoyler vardı. Bagaj kapağı izolasyon malzemesi ile kaplı. Tüm bunlar ağırlık durumunu değiştiriyor. Bagaj amortisörünün kendi başına kaldırabilmesi için eşik mesafesinin aşılması gerekiyor. Bunun için de kalıp yayı eklenmeli ve kilit mekanizmasındaki yayda işlem yapılması gerekiyor. Sonrasında da amortisörün basınç değerinin arttırılarak eşik değerinden sonrasını kendisi kaldırabilir hale gelecek bir newton değerinde ayarlanması lazım. BL için verdiğim basınç değerleri konu içerisinde mevcut, ama BK için gaz basımı yapan yerde bir kaç deneme ile uygun değeri bulup; sonrasında zamanla azalacak basınçla bir süre daha idare edebilmesi için %10 fazlasını bastırmalısınız.

Üst Alt