Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Yakıt Tüketimi

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
LPG bakım masraflarınız ne olacak :D
Hep LPG'li araç kullandım filtre ve ayar dışında bakım masrafı olmadı onlarda ortalama yılda bir kez yapılıyor maliyeti 100 ₺ bile tutmuyor. Dizel araçlarda yakıt filtresi değişimi bile bundan daha maliyetlidir.

Dizel araçlarda mazot pompası veya enjektör arızalarının maliyetleri de pahalıya patlıyor bunuda göz önünde bulundurmak lazım.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hep LPG'li araç kullandım filtre ve ayar dışında bakım masrafı olmadı onlarda ortalama yılda bir kez yapılıyor maliyeti 100 ₺ bile tutmuyor. Dizel araçlarda yakıt filtresi değişimi bile bundan daha maliyetlidir.

Dizel araçlarda mazot pompası veya enjektör arızalarının maliyetleri de pahalıya patlıyor bunuda göz önünde bulundurmak lazım.
Şimdi şöyle ki bu çok yönlü bir mevzu, ve bu mevzu ihtiyaç ve zevke göre de şekillenebilir, bizimkisi yarı latife yarı gerçek birkaç nokta sadece değindiğimiz. Motor arıza işi vs işin başka boyutu tabi. Mazot pompası kolay kolay arızalanmaz mesela, yakıt filtresi keza keyfe keder değişiyor desem yeridir ve periyodik değişsen bile uzun km aralığı var. Hepsini örten şey bana göre ihtiyaç ve zevktir. Ben tork aşığıyım dizel alırım, başkası her seçenekte maliyet ve sessiz motor ister (günümüz dizeleri bilhassa Mazda zaten sessiz) LPG alır gibi gibi, uzar gider, dipsiz kuyu bu konular.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Şimdi şöyle ki bu çok yönlü bir mevzu, ve bu mevzu ihtiyaç ve zevke göre de şekillenebilir, bizimkisi yarı latife yarı gerçek birkaç nokta sadece değindiğimiz. Motor arıza işi vs işin başka boyutu tabi. Mazot pompası kolay kolay arızalanmaz mesela, yakıt filtresi keza keyfe keder değişiyor desem yeridir ve periyodik değişsen bile uzun km aralığı var. Hepsini örten şey bana göre ihtiyaç ve zevktir. Ben tork aşığıyım dizel alırım, başkası her seçenekte maliyet ve sessiz motor ister (günümüz dizeleri bilhassa Mazda zaten sessiz) LPG alır gibi gibi, uzar gider, dipsiz kuyu bu konular.
Evet abi bu iş zevkler ve renkler meselesi gibi. Her ikisininde artısı eksisi var. Elektrikli arabalar yaygınlaşsa onada pil değişimi pahalı der bir kulp buluruz biz :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet abi bu iş zevkler ve renkler meselesi gibi. Her ikisininde artısı eksisi var. Elektrikli arabalar yaygınlaşsa onada pil değişimi pahalı der bir kulp buluruz biz :)
Onlara kulbumuz hazır bizim... "Araba dediğinden ses gelir, sessiz araba mı olur hiç" :huhuu:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Yazılım sonrası durum nasıl? Arttı mı, düştü mü? Ya da yazılım gaza getirip çok mu bastırıyor? :D

Yazılım sonrası aslında yakıt bir miktar düştü. Ama bu hesaplamada araç servisteydi ve çok uzun süreler sabit durduğu yerde çalıştırıldı.

Alttaki kuruş hesabına bakınca vay bee, dedim. Litre hesabı değişmezken, eskiden 25 kuruş anca yakar dediğimiz ne hale gelmiş...

Aracı aldığım gün ile (26 ay öncesi) bugün arasında litre diyatında 2,12 tl fark var (yaklaşık %50 zam)

Xedos’tan biraz daha hallice tüketim... :p

Gel istanbulda akşam trafiğinde test yapalım senle :D :D :D

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bir yakıt tüketimi de ben yazayım. Pek üstünde durmam 0,5-1 lt + - değerin çünkü yüke, trafiğe, gaza basışına göre değişiyor :)

Tatil güzergahım;
İstanbul - Marmaris (içmeler) orada datça ve diğer koyları gezinti..
Marmaris - Muğla, Denizli-Konya üzeri Osmaniye.
Osmaniye de yaylalar, akraba ziyaretleri vs.

2500 Km...
850 TL
129 lt
5,16 lt/100 km

Devamında;
Osmaniye - İstanbul geri dönüş.
1100km..
370 TL
57 lt
5,18 lt/100km

Toplam;
3600km için;
1220 TL
186 lt
5,17lt/100km

Araç 4 kişi+ full bagaj. Klima 7/24 açık. Bölünmüş yol 118km, otoyol 128km hızla tek şoför.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
İstanbul şehiriçi

Litre fiyatı: 6,49 tl

Alınan litre: 25,16 lt.
Tutar: 163,29 tl
Mesafe: 384 km

Ort. litre: 6,5 lt.
Ort. kuruş: 0,42 tl

Şehirler arası
(4 kişi, klima açık, bagaj dolu)

Litre fiyatı: 6,64 tl
Alınan litre: 43,41 lt.
Tutar: 288,24 tl
Mesafe: 755 km

Ort. litre: 5,7 lt.
Ort. kuruş: 0,38 tl

İstanbul ile Balıkesir arasında litre başı 15 kuruş fak ediyor...

Üst Alt