Mazda 3 BK (2003-09) Yağ Çubuğu Seviyeleri (Fotoğraflı)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ben aldığım den beri pek 3 bin deviri hiç geçmedim..geçmemeyi de düşünüyorm..
Daha önce yağ kaça kaç kullanıldı şu an bilmiyorum mutlu faturalara bakaym tekrar haber veririm ona göre kalınlaştrma yaparz.

Aynen abi ben de bu aralar yapma yi düşünüyorm ama bi bin km de daha yol yapıp geldik den sonra düşünüyorum..
Ara sıra 6000 devire kadar çık kurumları atarsın. Motor kendine gelir. Korkma hiç bir şey olmaz.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Aradan balgamı boşaltmak lazım, @mustafayk ben de seninle ayni mantalitede araç kullanıyorum. Ama aradan bi çevrim içi olmak lazım :D
Bir de yağ 7bin kmye göre çok temiz kalmış (ki bu iyi değil) markası nedir söyle de ondan almayalım :)

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Ara sıra 6000 devire kadar çık kurumları atarsın. Motor kendine gelir. Korkma hiç bir şey olmaz.
şu subap sorununu halledelim de oğuzhan inşallah 6000 bin devirleri görürüz.:)

Aradan balgamı boşaltmak lazım, @mustafayk ben de seninle ayni mantalitede araç kullanıyorum. Ama aradan bi çevrim içi olmak lazım :D
Bir de yağ 7bin kmye göre çok temiz kalmış (ki bu iyi değil) markası nedir söyle de ondan almayalım :)
hocam ben ilk defa yağ değişimi yaptırdım.araba yi yeni aldım sayılır.daha önce hangi marka kullanlmş bilmiyorum:(

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Aldığımız yağlar birçok bileşenin bir araya gelmesiyle ortaya çıkıyor. Bu bileşenlerden biri de deterjan ve ya şampuan ne derseniz artık, değişimde yağ böyle simsiyah çıkıyor ya hani, ha işte o zaman içerisinde bulunan deterjan/şampuan görevini yapmış oluyor. Sizin yağdaki deterjan adeta kazan kaldırmış, iş yapmayı protesto ediyor gibi geldi :D

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Aldığımız yağlar birçok bileşenin bir araya gelmesiyle ortaya çıkıyor. Bu bileşenlerden biri de deterjan ve ya şampuan ne derseniz artık, değişimde yağ böyle simsiyah çıkıyor ya hani, ha işte o zaman içerisinde bulunan deterjan/şampuan görevini yapmış oluyor. Sizin yağdaki deterjan adeta kazan kaldırmış, iş yapmayı protesto ediyor gibi geldi :D
bir dahaki ne nasıl olacak bakalımo_O

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Yağın siyah renge dönmesini sadece içindeki temizleyicilerin görevini yerine getirmesine bağlamak ne derece doğru buda tartışılır. Şu şekilde de sorulabilir yağ sadece temizlik yaptığı için mi siyahlar?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yağ konusu çok çetrefilli bence... Motorun içinde yağın hangi durumda görev yaptığını bilemiyoruz...

Canla başla çalışıyor mu? Yan gelip yatıyor mu? En küçük zorlamada cortluyor mu? Yoksa cengaver gibi savaşıyor mu?

Bilemiyoruz... :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
@mustafayk Oğuzhan'ın dediği gibi şehirlerarası yolda yokuşları çıkarken 5-6 bin devirde çık derim. 3bin üstüne çıkılmazsa motor çok sağırlaşıyor. Arada bir açmak lazım. Ben Karabük'ten giderken Gerede-Samsun yoluna bağlanan yerdeki uzun yokuşta 5-6bin devirde 100-120 yaparım benzine alıp. 5 dakika tam devir çalışınca motor kendine geliyor.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
@mustafayk Oğuzhan'ın dediği gibi şehirlerarası yolda yokuşları çıkarken 5-6 bin devirde çık derim. 3bin üstüne çıkılmazsa motor çok sağırlaşıyor. Arada bir açmak lazım. Ben Karabük'ten giderken Gerede-Samsun yoluna bağlanan yerdeki uzun yokuşta 5-6bin devirde 100-120 yaparım benzine alıp. 5 dakika tam devir çalışınca motor kendine geliyor.
bir daha ki uzun yola çıktığım da biraz basalm o zaman.:harika:

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Yağın siyah renge dönmesini sadece içindeki temizleyicilerin görevini yerine getirmesine bağlamak ne derece doğru buda tartışılır. Şu şekilde de sorulabilir yağ sadece temizlik yaptığı için mi siyahlar?
Yağın sadece temizlik görevi olduğunu söylemek elbette yanlış olur, asli görevi bile değil :)
Siyahlaşmanın en belirgin özelliği benim bildiğim deterjanın görevini yerine getirmesidir, tabi yanma odasıyla yapılan sıcak temas da yağın kararmasına etkendir, benim söylemek istediğim 7 bin km (bakıma 3 bin kaldı denildiğinden) kullanılan aracın yağın sanki yeni konulmuş gibi görünmesinin enteresan olmasıdır. Zaten benzinli motorun çok kararmaz anormal bir durum yoksa tabi, dizel motorda yap iki tur dönsün simsiyah olur :)
Belki @mustafayk

Aracının motor içi çok temizdir, yağ da temizleyecek birşey bulamamıştır

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
arkadaşlar daha önce 10-40 kullanırken 8 bin bin km de baktığım yaĞ seviyesi.
Hem konuyu hortlatalm hem de ne yapmamz gerek onu öğrenelim..bugün guzunun Yağına baktım.sizce nasıl??eksilme var ama 10 bin bakıma 3 bin km kaldı...sizce normal mi???
Ekli dosyayı görüntüle 21234
şimdi de 5 30 kullanırken 8 bin km de baktığım yaĞ seviyesi.sanki ikiside hemen hemen aynı gibi
20180714_113136.jpg

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mustafa kullanım tarzına dikkat et bir de o zaman. Sürekli şehiriçi yaptığında ne kadar eksiltiyor, uzun yolda ne kadar eksiltiyor bak. Eğer şehiriçinde eksiltiyorsa ilk numara, uzun yolda eksiltiyorsa ikinci numarayı kalınlaştırman gerekir. 600 ml 8bin km.de az değil bence. Kalınlaştırmazsan rektefiye süreni yaklaştırırsın.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Mustafa kullanım tarzına dikkat et bir de o zaman. Sürekli şehiriçi yaptığında ne kadar eksiltiyor, uzun yolda ne kadar eksiltiyor bak. Eğer şehiriçinde eksiltiyorsa ilk numara, uzun yolda eksiltiyorsa ikinci numarayı kalınlaştırman gerekir. 600 ml 8bin km.de az değil bence. Kalınlaştırmazsan rektefiye süreni yaklaştırırsın.
valla mutlu yaptığım km ler yarı yarıya diyelim.4 bin şehir dışı 4 bin şehir dışı yapıyorum.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
600 ml? Nereden çıktı bu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Fotoğrafta görebildiğim kadarıyla yarım litre eksiltme var ve 8 bin km için normal bir eksiltme, 10-40 ile arasındaki eksiltme miktarı aynı ise bence 5-30 ile devam etmek mantıklı. Ama şu da uygulanabilir; fiyat olarak 10-40 daha uygun olduğu için, 5 bin km de bir değişim yapılarak 10-40 fiyatı ile 5-30 fiyatı hemen hemen aynı fiyata getirilerek motorda taze yağ daha fazla kalmış dolaştırılmış olur... ;)

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
İlk dolumda tam üst çizgiye kadar doldurulmuş olduğundan emin miyiz ki? Belki daha fazla belki de daha az koymuşlardır. Tek resimle sadece diyebileceğimiz motor yağının normal seviyelerde olduğudur. 600 ml eksiltmiş demek doğru değil. Tekrar 5-30 ile yoluna devam edip, takip etmeli, buna göre bir sonraki bakımda değişim gündeme gelmeli. Bu zamana kadar Mustafa'nın hiç seviyeye bakmamış olması normal değil. Tam dolu olduğunda alt çizgiye kadar gerilemesi 1 L eksiltme olduğu anlamına geliyor, evet kılavuza göre bu doğru. Ama ilk durumunu bilmiyoruz.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
İlk dolumda tam üst çizgiye kadar doldurulmuş olduğundan emin miyiz ki? Belki daha fazla belki de daha az koymuşlardır. Tek resimle sadece diyebileceğimiz motor yağının normal seviyelerde olduğudur. 600 ml eksiltmiş demek doğru değil. Tekrar 5-30 ile yoluna devam edip, takip etmeli, buna göre bir sonraki bakımda değişim gündeme gelmeli. Bu zamana kadar Mustafa'nın hiç seviyeye bakmamış olması normal değil. Tam dolu olduğunda alt çizgiye kadar gerilemesi 1 L eksiltme olduğu anlamına geliyor, evet kılavuza göre bu doğru. Ama ilk durumunu bilmiyoruz.
O noktada haklısın abi.

Üst Alt