Mazda 3 BK (2003-09) Vuruntu Sensörü Problemi ve Çözümü

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Parçanın kendisi zaten alüminyum. Pek faydası olacağını sanmam. Uç kısımdan gelen sıcaklık eritiyordur. O kısıma da folyo sarma şansın yok.

MEST34

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gece Mavisi Sedan
Geçmiş olsun bk kasalarda vuruntu sensörü genelde belli süre sonra eriyor. Kronik denilebilir. İmkanı olan kendi değiştirirse maliyeti 100 TL'yi geçmiyor.
Merhaba benim aracımda da vuruntu sensörü 1 yüksek giriş arızası veriyor cihaz ile siliyorum kısa süre sonra yeniden geliyor vuruntu sensörünü değiştirmek istiyorum nereden temin edebilirim yardımlarınızı rica ediyorum. Değişimi kendim yaparım.

MEST34

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gece Mavisi Sedan
Merhaba,
Vuruntu sensörü için orijinal ve yan sanayi ürün fiyatları
Mazda Merser Oto orijinal vuruntu sensörü 702₺ KDV dahil.
Japon araçları yedek parçacılarda yan sanayi vuruntu sensörleri fiyatları
Öztürkler oto Maher 195₺
Orkun ticaret Voyer 180₺
Orijinal ve muadil sensör fiyatlar bu şekildedir. Orijinal fiyatı yüksek kaliteli fakat muadil fiyatı uygun ama insanın aklında soru işareti kalıyor muadil ömrü ne kadardır verilen parayı hak eder mi ? Orijinal kadar sağlıklı olur mu yoksa kısa sürede arıza yapar mı ?
Değişimi yaptıran ve bu konuda bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum şimdiden teşekkür ederim. Uzun yola çıkmadan sorunu çözmek amacım.

MEST34

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gece Mavisi Sedan
Ümraniye de bulunan yedek parçacıdan 180₺ satın aldım Cumartesi günü montajını yaptıktan sonra durumun bilgisini paylaşırım.

Ekli dosyalar

• 1A5C2BAC-CC7A-48B6-8AEC-419E6A3CCB33.jpeg
    1A5C2BAC-CC7A-48B6-8AEC-419E6A3CCB33.jpeg
    414 KB · Görüntüleme: 45
  • 253A7CFF-158A-4354-95D1-869303F1A0C3.jpeg
    253A7CFF-158A-4354-95D1-869303F1A0C3.jpeg
    462.9 KB · Görüntüleme: 47
  • 46831576-0822-4E0E-B96F-83DA4ACEC2F4.jpeg
    46831576-0822-4E0E-B96F-83DA4ACEC2F4.jpeg
    308.2 KB · Görüntüleme: 45

cakirefe09

Sessiz
Merhabalar. Sanırım kronik sıkıntısı Mazdanın. Malesef bende aynı dertten muzdaribim. Benim Mazdam da yaklaşık 2 hafta önce motor lambası yandı ve P0328 arıza kodu verdi. Araştırmalarıma göre yaptığım denemeleri paylaşayım. Benim mazdamda lamba sabahları ve benzinde iken yanıyordu. İlk önce akü kutup başını söküp resetleme yaptım ertesi sabah yine yandı. Sonra bujileri değiştirdim yine yandı. Son iki seferdir farklı bir yerden benzin alıyordum bu yüzden benzin aldığım yeri değiştirip denedim lamba yine yandı. Yarın sabah son bir deneme ile direkt olarak LPG de çalıştırıp deneyeceğim bu da olmazsa mecburen sensörü değiştireceğim. Sensörü sökmeden avometre ile ölçüm yaptım sensör sağlam görünüyor. İnşallah daha ciddi bir şey değildir. Bende sonucu paylaşırım sizlerle.

Mi 9T cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Voltaj testi yapmadım. Onunla ilgili birşey bilmiyorum. Voltaj değeri kaç almam lazım sizin bilginiz var mı?

Belli bir değeri yok ama farklı küçük değerler okumanız lazım. Benim size voltaj testi olarak sorduğum şey ise vuruntu sensörünün çalışma prensibiyle alakalı, çok uzatmadan söylemem gerekirse vuruntu sensörleri silindir içindeki vuruntuyu ECU'ya ileten elemandır. ECU vuruntu sensöründen aldığı verilere göre ateşleme avansını ayarlar. Vuruntu sensörü ECU'ya veriyi voltaj olarak gönderir. Bunu da içinde bulunan piezo kristali ile yapar. Piezo kristali sarsıntıyı elektrik enerjisine çeviren elemandır. Yani siz vuruntu sensörünü çıkışından multimetre ile ölçüm yaparken sensöre tık tık tık şeklinde vurduğunuzda multimetrenin ekranında çeşitli voltaj değerleri okumalısınız. Eğer okuyorsanız sensör işlevini yerine getiriyor diyebiliriz.

cakirefe09

Sessiz
Belli bir değeri yok ama farklı küçük değerler okumanız lazım. Benim size voltaj testi olarak sorduğum şey ise vuruntu sensörünün çalışma prensibiyle alakalı, çok uzatmadan söylemem gerekirse vuruntu sensörleri silindir içindeki vuruntuyu ECU'ya ileten elemandır. ECU vuruntu sensöründen aldığı verilere göre ateşleme avansını ayarlar. Vuruntu sensörü ECU'ya veriyi voltaj olarak gönderir. Bunu da içinde bulunan piezo kristali ile yapar. Piezo kristali sarsıntıyı elektrik enerjisine çeviren elemandır. Yani siz vuruntu sensörünü çıkışından multimetre ile ölçüm yaparken sensöre tık tık tık şeklinde vurduğunuzda multimetrenin ekranında çeşitli voltaj değerleri okumalısınız. Eğer okuyorsanız sensör işlevini yerine getiriyor diyebiliriz.
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Yanlış anlamdıysam bu testi yapabilmek için sensörü sökmek gerekiyor zira manifoldu sökmeden sensöre ulaşmak pek mümkün görünmüyor. Herkeste aynı mı oluyor bilmiyorum sabah arabayı çalıştırdıktan bir kaç dakika sonra yanıyor lamba. Akabinde OBDII ile söndürüyorum gün boyunca bir daha yanmıyor ta ki ertesi sabah tekrar çalıştıran kadar. Bu döngü günlerdir aynı. Böyle olması normal mi? Sensörü sökmeden voltaj testi yapmak mümkün mü?

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Sensöre yakın noktalara metal bir çubuk ile vurabilirseniz, yani titreşim yaratabilirseniz sensör voltaj çıkaracaktır. Aracınız mazda 3 mü?

cakirefe09

Sessiz
Sensöre yakın noktalara metal bir çubuk ile vurabilirseniz, yani titreşim yaratabilirseniz sensör voltaj çıkaracaktır. Aracınız mazda 3 mü?
Evet 2010 Mazda 3 BL kasa. Sıfır almıştım hala kullanıyorum. 140 binde şu an. 81 binde sübab değişimi yapıldı. Çekiş sarsıntı vs hiçbir sıkıntısı yok tek derdim vuruntu sensörü. İlginiz için teşekkür ederim. Deneyeceğim. Sensörü değiştirmeden çözülmeyecek gibi görünüyor. Değişimi çok zahmetli olmasa şimdiye kadar değiştirirdim muhtemelen.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Evet değişim biraz zahmetli ama ağır bir işi yok, extra bir de manifold contası ister. Genelde bu sensörlerde fiziksel deformasyon oluşuyor, soğuk sıcak ile karşılaştığı için çatlama ya da aşırı ısıdan dolayı erime oluşuyor. Çalışmadığı zaman aracınız ateşleme avansı en dibe kadar düşürür. Önemli bir parçadır, ilk fırsatta değişin derim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

cakirefe09

Sessiz
Evet değişim biraz zahmetli ama ağır bir işi yok, extra bir de manifold contası ister. Genelde bu sensörlerde fiziksel deformasyon oluşuyor, soğuk sıcak ile karşılaştığı için çatlama ya da aşırı ısıdan dolayı erime oluşuyor. Çalışmadığı zaman aracınız ateşleme avansı en dibe kadar düşürür. Önemli bir parçadır, ilk fırsatta değişin derim.
Mesaj otomatik birleştirildi:
Teşekkür ederim. Daha fazla AR-GE yapmaya gerek yok sanırım. İlk firsatta değiştirmek en mantıklısı gibi görünüyor. Değişim sonucu tecrübelerimi de paylaşırım. Kazasız belasız sorunsuz günler dilerim.

Üst Alt