Magnezyum Supap ve Doğru Bilinen Yanlışlar

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Peki bu supap larin periyodik bir bakimi var mi? Ya da bu supaplarin degisme zamanini araba titremeye basladigi zaman mi anlayacagiz....
Üstadlar bu işi daha iyi bilir ama benim bildiğim periyodik bir bakımı yok, arıza verene kadar devam galiba. Başka bir nedenle motor açılırsa kontrol edilir elbet, ama durup dururken ben bi supapları kontrolden geçireyim demiyor kimse

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Üstadlar bu işi daha iyi bilir ama benim bildiğim periyodik bir bakımı yok, arıza verene kadar devam galiba. Başka bir nedenle motor açılırsa kontrol edilir elbet, ama durup dururken ben bi supapları kontrolden geçireyim demiyor kimse

evet peryodik bakım zamanı yok bunu tam olarak ayarlamak ta mümkün degil zaten neden derseniz bir mazda 3 50 km rede geldi digeri 115 binde geldi digeri 180 binde hiç bir sorun yok devam ediyor bu nasıl anlam verrsiniz hiç bir anlamı yok tamamen kısmet işi şans

98 /2000 323 zl motor yada fp motor gibi bul ayarlı degil onlarda lpg motora girmeden ayar km resi 100 bin km re idi bakım peryidk tablosu japon dostlarımızın bize tavsiyesi buydu fakat lpg işin içne girince bu ayar 50 km re olarak geri çekilir kontrol süresi 50 km rede bir dir

fakat mazda 3 böyle bir ayar şansınız yok mulasef ..

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Tam tersine 20-30bin km.de 1 açılıp bakılmalı. Sıkma yapıyor mu diye kontrol edilmeli.
Filer ile yapılan kontrol sonrasında ayar gereken subapın fincanı taşlanarak ya da uygun boyutlarda yeni bir fincan sipariş edilerek, subap sıkmasının önüne geçilir, haliyle de subap yanmasının.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu supaplarla lpg kullandığın sürece yanmasının önüne geçmek zor... Şartlara göre süresi uzar ama yanmaz diyebilmek çok zor...

Zaten çok maliyetli de değil.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Tam tersine 20-30bin km.de 1 açılıp bakılmalı. Sıkma yapıyor mu diye kontrol edilmeli.
Filer ile yapılan kontrol sonrasında ayar gereken subapın fincanı taşlanarak ya da uygun boyutlarda yeni bir fincan sipariş edilerek, subap sıkmasının önüne geçilir, haliyle de subap yanmasının.
Subap niye sıkar? Bence subap eridiği için yani yandığı için sıkar. Ama bu erme herzaman simetrik olmaz. Simetrik oldu diyelim ozaman geçici çözüm olarak pul taşlaması veya uygun incelikte pull konularak olur. Bu durum anca hem simetrik yanmış ise hemde az yanmış ise olur.
3 kasalarda lpg kullanımında bu durum genelde subap değiştirecek kadar vahim olur.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Valla hem Toyota'da hem de Mazda'da subap kontrol edilmesi gerektiği kitapçıklarda yazılı fakat ustalarımız bilmiyor, haliyle de insanımız subap kontrolü yok sanıyor :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bizim ustamız; yukarıda ne olduğunu ve ne yapılmasını gerektiğini yazdı, kendisi yıllarını Mazda'ya vermiş birisi olduğu için haliyle bu konuda fazlasıyla bilgi sahibi... Yanımızda olduğunu bilmek çok güzel, sağolasın Adem Ustam... :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bizim ustamız; yukarıda ne olduğunu ve ne yapılmasını gerektiğini yazdı, kendisi yıllarını Mazda'ya vermiş birisi olduğu için haliyle bu konuda fazlasıyla bilgi sahibi... Yanımızda olduğunu bilmek çok güzel, sağolasın Adem Ustam... :)

Ben bildiğime ve kullanım kitapçığında yazana inanırım Veli abicim. Adem ustamı zan altında bırakma gibi bir niyetim yok. Fakat hepimiz insanız bilmiyor olabiliriz. Toyota'nın VVTI motorlarının valf açıklığının incelenmesi gerektiğini bilen usta sayısı çok azken, Türkiye'de pek bilinmeyen Mazda'nın böyle zannedilmesi normaldir.

Buyrun ilgili kaynaklar.
ABD bakım çizelgesi:
http://www.mazdausa.com/MusaWeb/pdf/maint_schedules/08_CX7_MS.pdf

CX7'nin olabilir fakat motorlar birbirine yakın, isteyenler mazda 3'ün kullanıcı kitapçığından ulaşabilir. Engine kısmında "Engine Valve Clearance Inspection" kısmını görülebilir, valf kontrolünün 120bin km.de 1 yapılması gerektiğini. Fakat haliyle LPG ile kullandığımız için bu kontrol sıklaştırılmalı.

Öteki kaynak. Valf kontrol servis manueli:
http://www.thaimazda3.com/svmanual/esicont/en/srvc/html/B3E011012111W01.html

Silindir kapağı açılmıyor sonuçta, kapak açılıyor, gereken tek şey silikon yalıtkan (silicon sealent).

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu durumdan Adem Usta zaten bahsetti, yani şu an Amerika yı yeniden keşfetmedik, bunu işin içinde olan her usta gibi Adem Usta da biliyor zaten, birebir muhabbetimizde bunu bana bile anlattı, kimse yapmıyor dedi. Ama tam olarak anlattığını sen yanlış anlamışsın

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu durumdan Adem Usta zaten bahsetti, yani şu an Amerika yı yeniden keşfetmedik, bunu işin içinde olan her usta gibi Adem Usta da biliyor zaten, birebir muhabbetimizde bunu bana bile anlattı, kimse yapmıyor dedi. Ama tam olarak anlattığını sen yanlış anlamışsın

Yorgunluk yukarılara bakmadım. :)) Ben tam tersi bir şey söyleniyor diye algıladım, benim hatam.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
foresterin subap ayarını yaptırdıktan 9 bin km sonra sonra subap yedi, öyle olacağını bilsem subapları değiştirirdim iki kere masraf olmazdı. 2.nesil mazda 3 lere vialle sistem takılabilior mu, bir de konya üretimi çelik subap takılabiliyormuş.

Hocam konu başlığını ve yaptığım incelemeyi en baştan okursan, bu kırmızı cümlenin bomboş bir hikaye olduğunu anlayacaksın zaten... Konunun amacı bu ve benzeri söylemlerin yanlış olduğunu ispatlamaktı şahsen... :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
O forumu kötülemek için yazmıyorum. Gerçeği yazıyorum yanlış anlaşılmasın hocam... Forumu detaylı incelerseniz eğer, o forumdan önce hatta Türkiye de montajı yapılmadan önce bizim forumumuzda bu sistem detaylı olarak anlatıldı, bilgi verildi çok şükür...

Biz Garaj olarak; başkalarının yanlışlarının içinden çıkarak kurulduk... Dolayısı ile kurulduğumuz tarihten itibaren de; her alanda iyisi ve doğrusu ayrıca da vicdanlısı olmak için çabalıyoruz...

Şu servise git, bu ustaya git diye yönlendirme yapmadan önce kendimiz burada müdahale edebiliyoruz çok şükür... ;)

Doğrudur Veli abi, burada sıvı sistem lpg konusu görmemiş olabilirim. Orada 2 kişi yeni taktırdığı için aklıma geldi.
Doğru yanlıştan çok ürünler ile ilgili izlenimler olduğundan 2 foruma da eşit uzaklıktayım. Mazdacılar olarak forumlarda yardımcı olmaya çalışan temel kadrolar çok az maalesef, o nedenle forum ayırt etmiyorum. :)

Bu arada konunun öncesini okumayıp yanlış anladığım için de özür dilerim. Neyse ki linkler konuyu detaylandırıp kaynağını artırmıştır diye umuyorum. 120-130bin km.ye doğru da yolum İstanbul'a düştüğünde Adem ustadan valf kontrolünü isteyeceğim zaten. :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
O zaman çelik subap muhabbeti yalan ustalarda dahil hepimiz yuttuk mu bu yalanı

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
bmd(inkagas) prinse rakip olarak gösterilmiş kalitede güney kore malı bir lpg. İflas ettiği için hiçbir yerde programı yok. aramadığım yer kalmadı ama yok. Aracı subap yaktığın ilk kez sıkıştırmıştım uzun soluklu bir rampa çıkıyordum ama bu zaten kaçınılmaz sondu, sen bu konulardan anlarsın, o lpg ile araç hiç okijen sensörü arızası vermedi,bu ilginç değil mi..
Ve aracı bana satan şahıs, üzerinde atiker var demişti. Bu aracı aldığımdan beri hayatımda başka bir sıkıntım olmadı çok şükür,gerçekten çok sükür...

Torque Pro & Elm327 konusunda açıkladım. Motorun arıza vermemesi onun sağlıklı çalıştığını göstermez. Toleranslar dahilinde fakir çalışıyordur, uzun yolda 4000 devrin üstüne çıkıldığında da fakir yanma motorun sıcaklığını daha da artırır.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
O zaman çelik subap muhabbeti yalan ustalarda dahil hepimiz yuttuk mu bu yalanı

Evet Enes... Çelik supap muhabbeti tamamen yalan, ayrıca yenilenen supaplar bir daha bu arızayı vermez mottosu da tamamen gerçek dışı... Bu konuyu bu iki temel yanlışın bilinmesi açısından bizzat kendim araştırıp derleyip yazdım... Mazda Garaj araştırmacı gazetecilik ödülüne adayım yani... :D

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis

arkadaşlar şu anda yetkili servis dahil subop sıkan bir araç geldigi zaman işi silindir kapak sökülerek yapıyor ..
fincan taşlama diye bir durum yok böyle bir iş yapıcakkadar cesaretli bir usta yürek yemiş olmalı ki motorun içine etmesi an meselesi olur ..

size klyoda dci motordan misal vereyim sübop sıkma durumunda sıkan süboplar ölçülür ve hangisinde sıkma var ise mikrometre ile hesaplanıp yerine kalın yada ince vincan takılarak sübop ayarı yapılır bu aracın böyle bir şansı var mesala 2.80 2.85 yada 2.60 gibi ölçüler

fakat mazdamızda şu anda türkiye il sınırları içersindeki tüm servisler mazdaya sübop ayar vinca nı getirteyip ve vincan degişimi yaparak sübop ayarı yapmış degildir .

fakat bben bu işi farklı arçlar ile de ugraştıgım için mazdanın kitabına bakmadan da böyle vincan degişimi yapılarak ta sübop ayarı yapıla bilecegini bazı arkadaş larımıza bilgisini verdim

ancak çok isterseniz ben silindir kapak sökmeden sübop ayar işlemi istiyorum bu dugrultuda sübop lar ölçülür ve bir kenara yazılır hesaplanır ve vincan siparişi verilir bu süreç içersinde araç kullanılma malıdır aksti takride ayar tutmuyacaktır ve bu vincanın adet viyatı 60 tl civarıdır ..

60x16=960 tl buda iyi bir rakam bunun işçilik degeri silindir kapak sökme ile eş degerdir bu işi yapmak için zincir dahil her şey sökülür sübop ayarı ücreti kapak sökme işçiligine tabi tutulur

şimdi buraya kadar anladık öyle 2 vincan degiş 100 tl işçilik ver öyle bir çalışma şekli yok işin teknik boyutu ayrı maddi boyutu ayrı ikisinin sonucunda yine iş kapak sökmenin daha mantıklı oldugu yöne çıkıyor

bu hesablar çok karışık sübop sıkması yönünde sübobun yuvasına verdigi zararı görme şansın yok sübop ayarı yapar okadar para harcarsın emek verilir vakat yeni ayar yönünde subop yuvaya alışamıyacak olur ise harcanan para çöp ve zamana yazık iş boşa gider

yine farklı bir yön vereyim silindir kapak söküldügü zaman sübop degişimde aracın üst tarafıkuvetli olup sıkıştırma artıcagından dolayı alt taraf zayıf kalıp araçta olmuyan bir duman atma ve yag yakma ile karşılaşılabilir

yani yine derin hesaplar silindir ölçümü yapılarak ve aracın var olan km resi degerlendilmelidir bu durumda %30 risk yine hala var tabi ölçüler net sadece kapak sökme işlemi istiyor yaparsın ve 5 bin km re sonra cubugu çeker bakarsın sonuç ne ezbere üç kuruşa beş köfte olmuyor ....

Son düzenleme:

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Adem usta adını kim koydu bilmiyoruz ama koyan kişi ne mübarek insanmış Adem=Adam :)
çok teşekkürler hakkını helal et...Veli abi ortayı açtı sende vurdun gol oldu Mustafa Abi @mtutun gelsede haddirick yapsa :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
@Adem ustam sağolasın, bilmediğim yerler de varmış, hepi topunu karşılamıyor demek. Sakin sakin kullanıp ayara dikkat edip mümkün olduğunca gecikmesini ummaktan başka çare yok o zaman. :)

Orta, gol, hattrick derken Enes, anlamadım? ... yarışı yapmıyoruz, herkes bildiğini paylaşıyor. Veli abinin dediklerini de yanlış anladığımı, Adem ustanın önceki anlattıklarını okumadığımı önceki mesajlarımda belirttim.

evet mutlu şans kısmet derken yagına suyuna bakarak güzel güzel kullanmaya tadını çıkarmaya devam allah dert keder vermesin sübop mimom bunlar hal olur ne siboplar geldi geçti ne motorlar bitti ömür bitiyor kardeşim güle güle kullan aracını :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
@Adem ustam sağolasın, bilmediğim yerler de varmış, hepi topunu karşılamıyor demek. Sakin sakin kullanıp ayara dikkat edip mümkün olduğunca gecikmesini ummaktan başka çare yok o zaman. :)

Orta, gol, hattrick derken Enes, anlamadım? ... yarışı yapmıyoruz, herkes bildiğini paylaşıyor. Veli abinin dediklerini de yanlış anladığımı, Adem ustanın önceki anlattıklarını okumadığımı önceki mesajlarımda belirttim.
Şuan gülüyorum :) senlik bir durum yok seni eleştirir bir yazıda yazmadım niyetlenmedimde konu güzel konu herkes bildiklerini aktardı adem ustada tecrübeleriyle konuyu bir üst çıtaya taşıdı acaba dedim Mustafa abi neler yazacak diye konuya dahil olması için göndermede bulundum...Sen beni çok yanlış anlamışsın sorun değil yazma dili olduğu için olabilir diyorum....
Garajda bu tür faydalı konular olunca ve konuda pekişince seviniyorum hepsi bu çünkü bu tarz konular garajın geleceğini olumlu anlamda etkiliyor sen değerlendirmelerine devam et hocam :)

Üst Alt