Mazda 3 BK (2003-09) Klima Kontrol Düğmesi Tamiratı

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Merhaba aynı sorun bende de vardı yapıştırma olayını halettim ama auto ve off tuşları basmasına rağmen işlev yapmıyor. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Merhaba..."Off" solda "Auto" sağda olacak. Yerlerini karıştırmış olabilir misiniz acaba?

officer41

Sessiz
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Mavi / Sedan
merhaba aynı sorun bende de vardı. sorunu hallettim fakat bu seferde OFF ve AUTO butonları çalışmıyor. butonların alt kısmında klima beyninde OFF ve AUTOya denk gelen plastik yerler var, sanırım butonların alt kısmı beyin üzerindeki ilgili yerlere tam temas edemiyor ve bu OFF/AUTO fonksiyonlar çalışmıyor. butonları monte etmeden kendim direkt beyin üzerinde ki OFF ve AUTO yerlerine basarak denedim çalışıyor yani devrede sıkıntı yok. havalandırmam hep açık geziyorum, napabilirim :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
merhaba aynı sorun bende de vardı. sorunu hallettim fakat bu seferde OFF ve AUTO butonları çalışmıyor. butonların alt kısmında klima beyninde OFF ve AUTOya denk gelen plastik yerler var, sanırım butonların alt kısmı beyin üzerindeki ilgili yerlere tam temas edemiyor ve bu OFF/AUTO fonksiyonlar çalışmıyor. butonları monte etmeden kendim direkt beyin üzerinde ki OFF ve AUTO yerlerine basarak denedim çalışıyor yani devrede sıkıntı yok. havalandırmam hep açık geziyorum, napabilirim :)
Tekrar bi açmanız lazım bi kaç fotoda olursa daha iyi yönlendirme yapabiliriz.

officer41

Sessiz
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Mavi / Sedan
Tekrar bi açmanız lazım bi kaç fotoda olursa daha iyi yönlendirme yapabiliriz.
gün içinde tekrar söküp detaylı fotoları atarım :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

2 numaralı kısım, devre üzerinde işaretlediğim 1 numaralı kısma temas eden kısım ve OFF fonksiyonunu devreye sokan kısım. ne kadar dikkatli şekilde düzgünce oturtup, vidaları dikkatli şekilde sıksam da OFF fonksiyonu tuşu bir türlü çalışmıyor. AUTO tuşu içinde aynı durum var. Dediğim gibi OFF butonunu monte etmeyip kendim 1 numaralı işaretli yere bastırıp denediğimde çalışıyor, beyinde sıkıntı yok. işaretlediğim 2 numaralı kısma ufak bir tahta parçası sıkıştırıp denedim ama olmadı :)

Ekli dosyalar

• klima detay.jpg
    klima detay.jpg
    676.7 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
gün içinde tekrar söküp detaylı fotoları atarım :)

2 numaralı kısım, devre üzerinde işaretlediğim 1 numaralı kısma temas eden kısım ve OFF fonksiyonunu devreye sokan kısım. ne kadar dikkatli şekilde düzgünce oturtup, vidaları dikkatli şekilde sıksam da OFF fonksiyonu tuşu bir türlü çalışmıyor. AUTO tuşu içinde aynı durum var. Dediğim gibi OFF butonunu monte etmeyip kendim 1 numaralı işaretli yere bastırıp denediğimde çalışıyor, beyinde sıkıntı yok. işaretlediğim 2 numaralı kısma ufak bir tahta parçası sıkıştırıp denedim ama olmadı :)
Daha önce görmediğim ve resimdende tam anlayamadığım için bişey demek zor :(.

1.numaralı kısıma 1 damla japon atıyıp 1mm yükseklik kazandırsan diye düşünüyorum :rolleyes:

officer41

Sessiz
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Mavi / Sedan
Sorun çözüldü, Kocaeli/İzmit Sanayi Çetin Oto Elektrik'de Çetin Usta ve oğlu yardımcı oldular sağolsunlar. En son attığım fotoda 2 ile işaretlediğim kısmın ucuna ufak bir plastik parça yapıştırıp 1-2 mm yükseklik kazandırıp o şekilde denedik, sorun çözüldü.

sinan7474

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
@Ardinal Ben herşeyi söktüm ama kontrol paneli kaldı o son alttaki vidaları sokemiyorum vidaların önünde alyanli bir yer var tornavida girmiyor yardımcı olur musunuz?

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
@Ardinal Ben herşeyi söktüm ama kontrol paneli kaldı o son alttaki vidaları sokemiyorum vidaların önünde alyanli bir yer var tornavida girmiyor yardımcı olur musunuz?
Merhaba... Vidalar biraz geride kalıyor ama tornavida girmeyecek kadar değil. Foto atar mısınız?

officer41

Sessiz
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Mavi / Sedan
merhaba, mesajınızı yeni gördüm. foto atar mısınız ? alyan vida yok panel üzerinde normal yıldız vidalar mevcut. dediğinizi tam anlayamadım.

sinan7474

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
merhaba, mesajınızı yeni gördüm. foto atar mısınız ? alyan vida yok panel üzerinde normal yıldız vidalar mevcut. dediğinizi tam anlayamadım.
Sorunu çözdüm hocam biraz acemiyim aracı yeni aldım öğrenmeye çalışıyorum UNO dan sonra mazdaya binince biraz alışma süreci zor oluyor

Myzc

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Herkese selam,

2005 Mazda 3 aracımın otomatik klima fan ve derece kontrol düğmeleri çalışmıyordu. Diğer bütün butonlar çalışıyorken, sadece çevirerek ayarladığımız düğmeler arızalıydı. Aşağıda tamirinin nasıl yapıldığını elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle kontrol panelinin yerinden nasıl söküldüğünü göstermeye çalıştığım videoyu izleyebilirsiniz.

İzleyenler için kontrol panelinin nasıl tamir edildiğine geçebiliriz.

İlk olarak RESİM-1 de gördüğünüz vidaları söküyoruz.
Ekli dosyayı görüntüle 10848

RESİM-2 de işaretli tırnakları (ters tarafta da olmak üzere toplam 4 adet) kurtararak üst plastiği yerinden çıkartıyoruz.
Ekli dosyayı görüntüle 10850

RESİM-3 deki şeffaf düğme çerçevelerini işaretli yuvalarından kurtarın.
Ekli dosyayı görüntüle 10854

RESİM-4 ve RESİM-5 de göreceğiniz küçük metal parçalar, düğmenin gövdesine 2 adet plastik punto ile tutturulmuş. Zamanla bu puntolar koparak arızaya neden oluyor. Levhaları hızlı yapıştırıcı kullanarak yerlerine dikkatlice yapıştırmanız gerekiyor. Bu parçalar çalışır vaziyetteyken düğme ile anakart arasında belli bir gerginlikte (yay gibi) ve baskı altında çalışmaktadır. Dolasıyla yapıştırma işlemi çok önemli. Sağlam olduğundan emin olmadan montaja geçmemelisiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 10852
Ekli dosyayı görüntüle 10853

Bir başka önemli nokta ise, düğmelerin ana karta temas ettiği bölümde -resimlerde de göreceğiniz- kreme benzeyen bir solüsyon var. Kesinlikle ve kesinlik bu solüsyonu temizlemeye kalkışmayın, zira düğmenin rahat ve yumuşak halde dairesel hareketini yapabilmesi için hayati önem taşıyor.

Metal levhaları yapıştırdınız, sağlamlığından emin oldunuz artık sıra kutuyu toplamaya geldi.

Burada dikkat edeceğiniz nokta; RESİM-1 de söktüğünüz vidaları takarken kutuyu tuşlar yukarıya bakacak şekilde tutun, OFF veya AUTO tuşuna (hangi tarafı takıyorsanız) basıp aşağıdaki RESİM-6 da gösterildiği gibi yukarıya doğru dikey vidalayın. Aksi takdirde vida, kutu ve anakart arasındaki kapalı alana kaçar ve çıkartmak için ana kartı sökmeniz gerekir.

Ekli dosyayı görüntüle 10855

Kontrol panelini topladıktan sonrasında araca montaj kısmı kalıyor. Montaj ile ilgili havanın kararması ve çekim şartlarının elverişli olmamasından dolayı video yada fotoğraf paylaşamıyorum. Fakat buraya kadar anlatılan işlemin tam tersi olacağından zorlanacağınızı zannetmiyorum.

Tamamen amatör bir ruhla hazırladığım bu anlatımın birilerine faydalı olmasını ümidiyle, sürçü lisan ettiysem affola. Herkese selamlar, saygılar, kalın sağlıcakla....
Selamlar, aynı sorun benimde başıma geldi. Sökünce gördüm, metaller yerinden çıkmış. Zımba telini ısıtıp sıkıştırdım ama olmadı. Butonda tam yerine oturmadı çalışmıyor.
Siz tekrar neyle tutturdunuz. Yardımcı olursanız sevinirim
Hasan abi emeğine sağlık güzel paylaşım olmuş. Geçenlerde bende abimin Mazda 3 ünde aynı işlemi uyguladım zaten kronik bu olay ama çözümü basit.
çözümü nasıl basit abi, yerinden çıkmış metallari tekrar asıl tutturdunuz

Sorun çözüldü, Kocaeli/İzmit Sanayi Çetin Oto Elektrik'de Çetin Usta ve oğlu yardımcı oldular sağolsunlar. En son attığım fotoda 2 ile işaretlediğim kısmın ucuna ufak bir plastik parça yapıştırıp 1-2 mm yükseklik kazandırıp o şekilde denedik, sorun çözüldü.
Abi ustanın numarası varmı nasıl ulaşabiliriz.

Moderatörün son düzenlenenleri:

officer41

Sessiz
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Mavi / Sedan
Abi güzel anlatım olmuş. Benimde başıma aynısı geldi. Sökünce gördüm, içindeki me

Selamlar, aynı sorun benimde başıma geldi. Sökünce gördüm, metaller yerinden çıkmış. Zımba telini ısıtıp sıkıştırdım ama olmadı. Butonda tam yerine oturmadı çalışmıyor.

Abi ustanın numarası varmı nasıl ulaşabiliriz.
cep telefon numarası mevcut değil. Kocaeli'de ikamet ediyorsanız İzmit Oto Sanayi 4. Cadde üzerinde yeri. Google Navigasyon da mevcut ayrıca

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
Selam... Çatal şeklindeki parçaları ince saat vidalarıyla tutturdum. Kutuyu geri toplarken Auto ve Off yazan düğmeleri butonlara basılı tutarak alttan vidalamak lazım. Herkes orada hata yapıyor. Anlatımları inceleyin, nasıl olduğunu resimle göstermiştim.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Epey zaman oldu tam hatırlamıyorum, sanırım japon+karbonat ile hassas bir şekilde tutturmuştum. Sağlam bir yapıştırıcı iş görecektir.

M.Şahin41

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Selamlar ,bu bahsettiğiniz tırnakları bizde tamir ettik ancak çok farklı bir sorunla karşılaştık. Derece ayar düğmesi çalışmaya başladı ancak + yöne çevirdiğimizde dereceyi azaltıp, eksi yöne çevirdiğimizde dereceyi arttırıyor.Hic bir mantık yürütmedik . Fikri olan var mı acaba?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Selamlar ,bu bahsettiğiniz tırnakları bizde tamir ettik ancak çok farklı bir sorunla karşılaştık. Derece ayar düğmesi çalışmaya başladı ancak + yöne çevirdiğimizde dereceyi azaltıp, eksi yöne çevirdiğimizde dereceyi arttırıyor.Hic bir mantık yürütmedik . Fikri olan var mı acaba?
Tırnakların yönünü ters takmış olabilirsiniz
Aşağıda fotoğrafta gösterildiği gibi olmalı

image-jpg.49926

Son düzenleme:

M.Şahin41

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Tırnakların yönünü ters takmış olabilirsiniz
Aşağıda fotoğrafta gösterildiği gibi olmalı

image-jpg.49926
Cevabınız için teşekkür ederim, ancak bu yazılanları ve fotoğrafları inceleyerek yaptık.cok faydalı bilgiler var burada herkese teşekkürler. Bahsettiğim sorunu çözemedik. En azından çalışıyor diyoruz şimdilik. Mantık yürütemedik hiçbir şekilde.

Emre GÜNDÜZ

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Metalik Gri - Sedan
Arabayı aldığımızdan beri aynı durum benim aracımda da var. Nasılsa çalışıyor diyerek kurcalamak istemedim. Bu başlığın açılması çok iyi olmuş, gerektiğinde kullanırız, emeğinize sağlık.
Selamlar ,bu bahsettiğiniz tırnakları bizde tamir ettik ancak çok farklı bir sorunla karşılaştık. Derece ayar düğmesi çalışmaya başladı ancak + yöne çevirdiğimizde dereceyi azaltıp, eksi yöne çevirdiğimizde dereceyi arttırıyor.Hic bir mantık yürütmedik . Fikri olan var mı acaba

Üst Alt