Mazda 323 BG (1989-94) Karbüratördeki Parça Hakkında

Skynet

Mazda Tutkudur...
Araç Markası
1991 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Evet onlar da aynı işi yapar ama normalde bu araçlardaki valfler iki çıkış olur (klimalı olanlarda özellikle) çıkışın biri valf açıldığında diğeri ise kapandığında hava geçişine izin verir.
Kabüratör hortum bağlantı şemasında fark edersiniz.
Benim bir mesajımda tamiratlı halini resimlemiştim.

Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhaba arkadaşlar, 91 model 323'ümü yeni aldım. Önceki sahibi tarafından ruhsata işlenmeden LPG kullanılmış ve sökülmüş. 2 ay önce karbüratör benzin damlattığı için karbüratör komple sökülüp temizlendi, ayarlandı. Usta, işi bittikten sonra aşağıdaki fotoğraflarda görülen sarı yuvarlak nesneyi de aynı yere koyup toparladı. O sırada sormak aklıma gelmedi ama merak ettim, bu şey nedir ve ne işe yarar? Tuvalet kağıdı rulosuna benzeyen sert kalın kartonumsu bir malzeme. Sabitlenmiş bir şey değil. Serbest hareket ettiği için motor çalışırken de onunla birlikte titreşiyor olmalı, o yüzden içimden bir ses sırf gürültü yapsın diye sonradan koymuş olabilirler, diyor :) Bilen var mı?

Şimdiden teşekkürler.

IMG20230705181943.jpg

IMG20230705181939.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba arkadaşlar, 91 model 323'ümü yeni aldım. Önceki sahibi tarafından ruhsata işlenmeden LPG kullanılmış ve sökülmüş. 2 ay önce karbüratör benzin damlattığı için karbüratör komple sökülüp temizlendi, ayarlandı. Usta, işi bittikten sonra aşağıdaki fotoğraflarda görülen sarı yuvarlak nesneyi de aynı yere koyup toparladı. O sırada sormak aklıma gelmedi ama merak ettim, bu şey nedir ve ne işe yarar? Tuvalet kağıdı rulosuna benzeyen sert kalın kartonumsu bir malzeme. Sabitlenmiş bir şey değil. Serbest hareket ettiği için motor çalışırken de onunla birlikte titreşiyor olmalı, o yüzden içimden bir ses sırf gürültü yapsın diye sonradan koymuş olabilirler, diyor :) Bilen var mı?

Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyayı görüntüle 66006
Ekli dosyayı görüntüle 66007
Herhangi bir yere bağlantısı yoksa, üst kısmındaki siyah hava borusunun alt kısımdaki bölüme çarpmaması için konulmuş olabilir.

:rolleyes:

Denk geldiğinde ustaya sor bakalım.

Burcin94

Sessiz
Araç Markası
1992 - Mazda 323F
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Hatchback

Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyayı görüntüle 66006
Ekli dosyayı görüntüle 66007
O bağlantı aracınızı soğuk havalarda çalıştırdığınızda egzozdan gelen sıcak hava ile motorun daha çabuk çalışma sıcaklığına gelmesini sağlamak için. Üstteki siyah kısmın içinde valf olması lazım. Soğukken aşağıdan alıyor havayı, yani egzoz sıcaklığından. Sıcakken yön değiştirip L şeklindeki kısımdan.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
O bağlantı aracınızı soğuk havalarda çalıştırdığınızda egzozdan gelen sıcak hava ile motorun daha çabuk çalışma sıcaklığına gelmesini sağlamak için. Üstteki siyah kısmın içinde valf olması lazım. Soğukken aşağıdan alıyor havayı, yani egzoz sıcaklığından. Sıcakken yön değiştirip L şeklindeki kısımdan.
Etrafındaki kağıttan parçayı soruyor herhalde... :rolleyes:

Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Etrafındaki kağıttan parçayı soruyor herhalde... :rolleyes:
Evet, sarı renkli silindirik nesneyi soruyorum. Telefonu karıştırıp, karbüratör işlem görürken çektiğim fotoları buldum:

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-07-10 at 19.36.01(1).jpeg
    WhatsApp Image 2023-07-10 at 19.36.01(1).jpeg
    392 KB · Görüntüleme: 31
  • WhatsApp Image 2023-07-10 at 19.36.01.jpeg
    WhatsApp Image 2023-07-10 at 19.36.01.jpeg
    309.5 KB · Görüntüleme: 31
Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
O yuvarlağın İçine giren siyah parçanın desteği karton parça.
Peki öyle sabitlenmemiş halde, serbest duruyor olması ustaların ihmali mi, yoksa öyle mi olması gerekiyor? Sanki o işi yapacak hususi bir parça varmış da, o bulunamadığı için idareten konmuş avangart bir şeymiş gibi geldi. Ustası kesin bilir de, gidene kadar ben meraktan duramam :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Peki öyle sabitlenmemiş halde, serbest duruyor olması ustaların ihmali mi, yoksa öyle mi olması gerekiyor? Sanki o işi yapacak hususi bir parça varmış da, o bulunamadığı için idareten konmuş avangart bir şeymiş gibi geldi. Ustası kesin bilir de, gidene kadar ben meraktan duramam :D
Ustaların pratik zekası ile bulduğu titreşim halinde oluşacak sesi önleme sensörü(!) muhtemelen.

:huhuu:

Üst Alt