Mazda 3 BK (2003-09) DSC (Kayan Araba İşareti) Uyarısı

Ilgaz-p

Katılımcı
Bu gun aracını çalıştırıp 100 metre ilerledikten sonra resimdeki ışık yandı durdum sönmesin bekledim 100 metre kadsr ilerledikten sonra söndü ara sıra bu araba resmi aracımi ilk çalıştırdığımda yanıyor vr sonra sönüyor acaba bir ariza habercisimi mi nedir anlamadim?

Ekli dosyalar

• IMG_20181125_213529.jpg
    IMG_20181125_213529.jpg
    95.7 KB · Görüntüleme: 92
  • IMG_20181125_213517.jpg
    IMG_20181125_213517.jpg
    134.1 KB · Görüntüleme: 92

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aracın çalışmasını müteakip sönmesi gerekiyor, yolda yanıyorsa araç DSC'ye giriyor demektir... DSC'ye girecek hava ve yol şartları yoksa sistem arıza veriyor olabilir...

İkinci seçenek varsa, basit bir soket temassızlığı olabilir... Mazda da DSC arızası hiç duymadım.

Ilgaz-p

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aracın çalışmasını müteakip sönmesi gerekiyor, yolda yanıyorsa araç DSC'ye giriyor demektir... DSC'ye girecek hava ve yol şartları yoksa sistem arıza veriyor olabilir...

İkinci seçenek varsa, basit bir soket temassızlığı olabilir... Mazda da DSC arızası hiç duymadım.
çok nadir yapıyor bu olayı zaten yaptığı zaman dikkatimi çekti esp'nin devreye gireceği bir yol değildi hoş girmiş olsa bile 1-2 saniyeliğine girmiştir , yol çamurluydu, ancak durduğumda bile sönmedi , esp sanırım abs sensörlerini okuyor, abs sensörünün üzerine birşey gelmiş olduğu için yanmış olabilirmi ( Yoğun Çamurlu Yoldu ) çünkü sonradan lamba söndü

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Sorun çamurlu yol evet. Bende de olmuştu, çamurlu, ziftli, karlı vs yollarda bir süre seyir edilirse anlamsızca yanıyor muhtemelen bahsettiğiniz nedenden dolayı, sonra düzeliyor zaten ama yine de aracın altını yıkatırsan bir şey kalmaz. Sorun yok yani rahat olun.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bazen tümsekli parke taşlı yolda yanar, bir süre yanık kalır sonra söner. Sönse de arıza kaydı notu bırakır sisteme. Ayda bir kontrol ettiğimde denk gelirim bazen, sinyal karşılaştırma hatası tarzında bir uyarı olur tam tabiri aklımda değil. Siz fark etmeseniz bile bozuk, çamurlu yollarda teker tur sayılarında dengesiz farklar oluşabilir. Ön tekerlerin patinaja düştüğü durumlarda aşırı gaz verildiğini algılayıp yanıp sönerken gaz kesen sistem yol bozukluklarından kaynaklı tur sayısı farkını, verilen gaz, hız ve aracın salınımıyla mantıklı bir senaryoya oturtamadığı için sistemi bekleme konumuna alıyor. Tekerleklerden gelen sinyaller dengeye oturduktan bir süre sonra sönüyor.

Sabit yanan ışık sonradan sönüyorsa bundandır, kalıcı arızalarda arıza ışığı sönmez. Çamur sıçrama durumu çok nadir olabilecek bir durum, sensörler poryanın üst konumundan okuma yapıyor, poryayı okuduğu yeri de düşünürsek onun çamurdan etkilenmesi için bijonların hizasına kadar çamura girmiş olmanız gerekir, ki bu durumda asıl sorununuz sensöre çamur sıçraması değil, çamura saplanmak olur ;)

Ama genel olarak sensör temas yoluyla değil, manyetik olarak okuduğu için tırtıkların arasına girebilecek toz, kar gibi etkenlerden etkilenmez.
Soket çıkması, sensör arızası gibi durumlarda da zaten ışık sorunu giderene kadar sönmez merak etmeyin.

one907

Sessiz
Araç Markası
2010 - Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Merhaba,
ABS ve Patinaj gösterge ışıkları benim aracıda da sürekli yanmaya başladı. İlk olarak, 2 ay kadar önce oldu. ABS ve Patinaj ışıkları arabayı çalıştırdıktan sonra sürüş sırasında bile sönmedi. Yaklaşık iki hafta bu şekilde kullandım aracı, sonra (herhangi bir müdahale yapmadan) çalıştırdığımda iki ışıkta sönmüştü. Ama bu uzun sürmedi, son 1 aydır iki ışıkta yanıyor. Servislere gitmeden forumdan bilgi sahibi olmaya çalışıyorum açıkcası.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hata kodunu servise giderek nereden kaynaklandığını bakıp sildirin, sorunun ne olduğuna göre müdahele edilir ve düzleltilir. Bu durum herhangi bir yürüyen aksam problemi gibi müdahale edilerek çözülecek bir şey değildir bana göre

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba,
ABS ve Patinaj gösterge ışıkları benim aracıda da sürekli yanmaya başladı. İlk olarak, 2 ay kadar önce oldu. ABS ve Patinaj ışıkları arabayı çalıştırdıktan sonra sürüş sırasında bile sönmedi. Yaklaşık iki hafta bu şekilde kullandım aracı, sonra (herhangi bir müdahale yapmadan) çalıştırdığımda iki ışıkta sönmüştü. Ama bu uzun sürmedi, son 1 aydır iki ışıkta yanıyor. Servislere gitmeden forumdan bilgi sahibi olmaya çalışıyorum açıkcası.
Öncelikle en basit işlemi yapın, biliyorsanız sigortalarını söküp takın, bilmiyorsanız, akü kutup başını sökerek sıfırlayın, sistemsel basit hata varsa düzelecektir... Değilse, serviste hata kodu var mı kontrol ettirin...

Üst Alt