Mazda 3 BL (2009-13) Devrin Yükselmesi ve Debriyaj Sorunu

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
aks sökülünce aracın rot ayarına girmek zorunda olması araca özel bir durum mu?

Araca özel bir durum değil. Tüm araçlar girmeli, aks sökülürken alt salıncak rotili, bazen de rot başı sökülüyor. Bazı ustalar gerek yok dese de aks sökümü sonrası rot ayarı kaymamış bir araç hiç denk gelmedi.

Normalde 6 ayda bir rot ayarı kontrolü yaptırırım, 2 ay önce yapılan rot ayarı sonrası sağ aks körüğü değişimi için tek aks söküldü, rot başı sökülmeden. Tekrar rot kontrolüne girdim toleransın çok az dışında rot açısında kapanma olmuş. Ki 6 ayda bir rutin kontrollerde tolerans içinde kalırdı genelde.
Kimi önemsemez, kimi bariz çekme kasma yapmadıkça rot bozulmamış der. Hatta rotbaşını değiştikten sonra aynı yerine getirdim diyen ustacıklar bile gördüm.

Normal kullanım koşullarında yoldan gelen darbelerle lastik gibi bir stabilizör tarafından yumuşayarak gelen darbe ve esnemelerle bozulan rot ayarının; parçaları çıkarmak için çekiç darbeleri, esnetme kasma gibi parçalara direk uygulanan kuvvetlerle bozulmaması pek mümkün olmuyor.

Biz ideali paylaşalım, gerisi araç sahiplerinin kendi araçları için vereceği karar.

Son düzenleme:

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Ustacıklar heryerde var :D Rot başı da aks ile birlikte sökülüyorsa bahsedilen araçta tamamdır. Valla ben de rot başı sökülmeden rot ayarına girmiyorum :D ideali sizin söylediğinizdir tabi, yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. Yanıt için teşekkürler esen kaln

Üst Alt