Derin Çizik Onarımı Nasıl Yapılır? Tavsiyeler...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
paslar ve tırnak giren çizikler için, önce zımparalama ardından 1-2 kat ince fırçayla rötuş boyası, ardından yine zımpara, pasta, akrilik vernik uygulasak görünüşü iyileştirir mi?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
paslar ve tırnak giren çizikler için, önce zımparalama ardından 1-2 kat ince fırçayla rötuş boyası, ardından yine zımpara, pasta, akrilik vernik uygulasak görünüşü iyileştirir mi?
Buradaki sıkıntı şu boya opak olsa dediğiniz gibi yapılır çizik belli bile olmaz. Metalik boyalarda vernik katmanı olduğu için işler değişiyor. Boyayı koduna göre alsak bile tabanca ile püskürtülmediği için ton farkı oluyor. Sonradan uygulanan vernik sırıtıyor çizgileri belli oluyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Buradaki sıkıntı şu boya opak olsa dediğiniz gibi yapılır çizik belli bile olmaz. Metalik boyalarda vernik katmanı olduğu için işler değişiyor. Boyayı koduna göre alsak bile tabanca ile püskürtülmediği için ton farkı oluyor. Sonradan uygulanan vernik sırıtıyor çizgileri belli oluyor.

Anladım ne yapabiliriz ki? Çok küçük noktalar. Gidip de o kadar küçük yerler için büyük bi alanı boyatmak istemiyorum

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Anladım ne yapabiliriz ki? Çok küçük noktalar. Gidip de o kadar küçük yerler için büyük bi alanı boyatmak istemiyorum
Ben gelecek olan kaleme ton farkını özel ayarlayacağım boyayı koyup öncelikle rötuş yapağım bir iki gun sonra çizik kalemi ile üstünden geçeceğim sonucu yazarım.

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Sabah işe gitmek için arabanın yanına gittiğimde acı süprizle karşılaştım.Gece benim ve yengemin arabasının iki tarafınıda arka kapıdan başlayıp ön kapının sonuna kadar çizmişler.Çiziğin bazı yerleri o kadar derin ki metal rengini görebiliyorum.Toyota özel servisinde parça başına 300 tl dediler ama müdür arkadaşım olduğu için şimdilik 150 tl ye kadar indirdim parça başı fiyatını.4 kapıyı 500 e boyatırım heralde pazarlıkla.Şimdilik maddi durum olmadığı için boya koduna uygun boya alıp zımpara ,boya,cila yapmayı düşünüyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sabah işe gitmek için arabanın yanına gittiğimde acı süprizle karşılaştım.Gece benim ve yengemin arabasının iki tarafınıda arka kapıdan başlayıp ön kapının sonuna kadar çizmişler.Çiziğin bazı yerleri o kadar derin ki metal rengini görebiliyorum.Toyota özel servisinde parça başına 300 tl dediler ama müdür arkadaşım olduğu için şimdilik 150 tl ye kadar indirdim parça başı fiyatını.4 kapıyı 500 e boyatırım heralde pazarlıkla.Şimdilik maddi durum olmadığı için boya koduna uygun boya alıp zımpara ,boya,cila yapmayı düşünüyorum.

Allah; bu ve benzeri şeref yoksunu, akıl yoksunu, insanlık vasfından bi haber yaratıkları kahreylesin... Allah hepimizi bu ve benzeri hayvanların şerrinden korusun...

Geçmiş olsun Niyazi, Allah beterinden saklasın.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Çok geçmiş olsun. Renk beyaz olduğu için rötuş+3000 numara su zımparası ile çok hassas işlem yaparsan belli bile olmaz diye düşünüyorum bence boyatma. Bir iki tane resim ekle istişare edelim.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Geçmiş olsun niyazi , allah nasıl biliyorsa öyle yapsın şerefsizleri .. senin renk sedefliydi sanırım rütuş biraz zor ama boyanınca bile ustanın püskürtme açısına göre dahi diğer parçalarla renk uyuşmazlığı yaşayabilirsin inşallah kolayca halledersin

Son düzenleme:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Geçmiş olsun. Yapanlara; Allah kendi araçlarının hayrını göstermesin...

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Sağolun var olun dostlar.4 kapıda boydan boya çizik.siyah siyah gözüme batıyor içim acıyor ya :(

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ayrıntılar yakında...

WP_20151103_12_58_23_Pro.jpg

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis

geçmiş olsun abi allahından bulsun lar inşallah nasıl insanlar var böyle olucak şeymi yanlış park ettiysek söyle park yerini satın aldıysan söyle kardeşim malı çizip gitmek te nedir neyini tatmin ettin aşşalık yüzkarası hay senin kelitenin varya uyuz oldum yagg ..

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
@Oğuzhan ve @naziii Canlar geçmiş olsun. Buna benzer bende de var. İnsanın cildirasi geliyor. Yapan allahindan bulsun belasını. Oguzhan sonucu merak ediyorum. İse yararsa bende denerim. Gerçi benim araç biraz sıkıntılı. Veli ile renkler aynı. Bi ara fotoğraf paylaşırım fikir alırım sizden.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Gidip kaputu boyatabilirdim en kolay yoldan, alışılmışa meydan okuyacağız ya deneme yanılma araştırma yoluyla bakalım nasıl bir sonuç çıkacak herkesi bilgilendirmek adına uğraşıyorum.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Gidip kaputu boyatabilirdim en kolay yoldan, alışılmışa meydan okuyacağız ya deneme yanılma araştırma yoluyla bakalım nasıl bir sonuç çıkacak herkesi bilgilendirmek adına uğraşıyorum.
İnşallah bu yaptığın işlem opakta olduğu gibi metaliktede işe yarar , merakla bekliyorum

zenfone 2

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Arkadaşlar konu yarım kalmış devam edeyim. Çiziği onardım fakat ton farkı oldu yüzey pürüzsüz oldu elinizle üzerinde gezidirince hiç bir şey anlamıyorsunuz. Bu yöntem özellikle siyah ve beyaz renklerde tam olarak işe yarıyor. Metalik boyalarda açık renk ise (gri-şampanya vs.) ton farkı oluyor.
Rötuş boyasını kendiniz ayarlayın. Baz kat boya ve verniği karıştırmanız gerekiyor ben yarı yarıya bir karışım yaptım.. Baz kat sürüp üstüne vernik yapamazsınız o şekilde olmuyor. Şuan askerde olduğum için resimleri yükleyemiyorum :(

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Konuyu resimlerle sonuca bağlayalım istedim. Çizik onarıldı fakat tabanca ile atılan ile fırça ile rötuş yaptığınızın arasında ton farkı oluyor haliyle o yüzden baştan söyleyeyim aracınız benimki gibi açık renk ise ve derin çizilmişse temiz bir görüntü elde etmek istiyorsanız boyatmaktan başka çare yok. Koyu renk ise mesela siyah bu işlem oldukça işe yarayacaktır.
Neler yaptım?
Çizilen yerin etrafındaki kalkan boyaları temizledim.

cizikonarım (1).jpg cizikonarım (2).jpg cizikonarım (3).jpg

Çiziğin etrafını maskeledim ve kenarlarını mini taşlama el aletinin uçlarıyla ve zımpara yardımıyla yumuşattım temizledim.

cizikonarım (4).jpg cizikonarım (6).jpg cizikonarım (7).jpg cizikonarım (5).jpg

Aracın boya koduyla aldığım boyayı boş bir oje şişesinin yarısına kadar koydum üstüne vernik ekledim ve 1-2 damla sertleştirici koydum kapağını kapatıp güzelce karıştırdım. Çizik kısmı belli aralıklar ile doldurdum. Doldurdum biraz kurudu üstüne bir kat daha doldurdum bir kat daha derken mevcut boyadan yüksek bir seviyeye kadar doldurdum. 1 Hafta kadar ellemedim iyice sertleşti. Daha sonra etrafını tekrar maskeleyip 1200 numara zımpara ile fazlasını almaya başladım aynı seviyeye gelince 2000 numara ile güzelce incelettim. En sonra pasta ve cila işlemi ile sonlandırdım.

cizikonarım (8).jpg cizikonarım (9).jpg cizikonarım (10).jpg cizikonarım (11).jpg cizikonarım (12).jpg

Elinizle hiç bir şey hissetmiyorsunuz ama boya açık renk olduğu için ton farkları yakayı ele veriyor. Tabanca boyayı eşit olarak dağıtıyor ama rötuşta işler değişiyor sürünce içindeki metalik kısımlar bir yere toplanıyor diğer kısım açık renk kalıyor vs.
Şimdilik bu şekilde devam kaputta başka sıkıntı olursa komple boyatırız ;)
İşlem opak boyalarda %90 sonuç verecektir. Metalik boyalarda ise koyu olanlarda güzel sonuçlar verecektir.

Ekli dosyalar

• cizikonarım (13).jpg
    cizikonarım (13).jpg
    61.3 KB · Görüntüleme: 1,199
Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yaptığın işlem ve sonucu tam nokta atışı esasında ama renk stabil bir renk olmadığı için belli olmamasına imkan ihtimal kalmıyor maalesef.

Opak beyaz veya derin siyah gibi renkler için yapılan uygulama süper olur.

Üst Alt