Mazda 3 BL (2009-13) Değişken Subap Zamanlaması Var mı?

emrahunal0258

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Mirai - 2012
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bugün bir şey oldu benim araca...Manuel moda aldım. 3500 devre kadar çıktım bir anda sanki turbo varmış gibi çıldırdı ve şahlandı. Dedim herhalde ben yanlış anladım. 2. Vitese attım ardından yine 3500 devre kadar çıktım. Aynı durum 2. Viteste ilerlerken 3500 devirde yine tekrarlandı. Derken 3 ve 4’te de aynı durum yaşandı...Bizim bu motorlarda değişken subap zamanlamasını anlatacak biri var mı? Honda Vtech gibi ses çıkarmıyor ama yine ona benzer bir canlanma oluyor. Merakımı mazur görün.Doch motorun VVT özelliğini YouTube dan baktım hangi aralıkta çalıştığını zamanlamasını neye göre yaptığını çözemedim. Saygı ve hürmetlerimle...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bugün bir şey oldu benim araca...Manuel moda aldım. 3500 devre kadar çıktım bir anda sanki turbo varmış gibi çıldırdı ve şahlandı. Dedim herhalde ben yanlış anladım. 2. Vitese attım ardından yine 3500 devre kadar çıktım. Aynı durum 2. Viteste ilerlerken 3500 devirde yine tekrarlandı. Derken 3 ve 4’te de aynı durum yaşandı...Bizim bu motorlarda değişken subap zamanlamasını anlatacak biri var mı? Honda Vtech gibi ses çıkarmıyor ama yine ona benzer bir canlanma oluyor. Merakımı mazur görün.Doch motorun VVT özelliğini YouTube dan baktım hangi aralıkta çalıştığını zamanlamasını neye göre yaptığını çözemedim. Saygı ve hürmetlerimle...

İsimleri farklı olsa da modern araçların büyük bir çoğunluğunda değişken sübap zamanlaması mevcut. VVT gear diye parça var ufak bir göz attım da google amcaya ;)

Koreu

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
Ben de Veli abiye katılıyorum, güç üretimi ile ilgili, bizim motorlarda var, üst kapakta yazıyordu sabah bakmaya çalışır haber veririm....

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Doch demek çift kam mekanizmalı eksantrik yani hem emme hem egzos için zamanlama ayarlanabilen bir sistem. Bunu üretici düşük devirde ekonomi yüksek devirde performans olacak şekilde ayarlıyor. Subaplara basılan kısımlarda da genelde yağ basıncıyla devreye giren bir mekanizma vardır bununla da yükseklik veya zamanı da ayrıca ayarlanabilir. Üreticinin bu subap zamanlamasını ayarladığı devirden sonra da güç hissedildiğinden vtec açtı gibi terimler ortaya çıkmıştır. Alman bazı araçlarda birkaç kademelidir bu hatta.
Öte yandan tüm atmosferik araçlarda da vardır çünkü verimi artırır.
Toyotada bu sistem valfin ne kadar açılacağına da karışırken, mazdada sadece hangi zamanlarda açılacağına karışıyor. Valf açılma aralığı sürekli sabit olduğu için de ford valve tumbler flap denilen havanın türbülansını artıran ve hava yakıt karışımının daha iyi olmasını sağlayan bir sistem eklemiş.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Doch double over head camshaft
Soch single...
Vvti variable valve timing intelligence
Vtec, mitsuda mivec...

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Sistemin mantığı ateşleme avansı gibi alt devirlerde piston üst ölü noktaya çıkmadan 2 derece altında ateşleme oluyorsa yüksek devirdede 5 derece altında ateşleme yapılıyor. Vtı da ise subapa avans veya rötar veriliyor normalde egzoz valfi tam kapanırken emme valfi açılır sayarsak bu sistemde ise yüksek devirde emme subabı daha erken açılıyor ve emme zamanında yanma odasına daha fazla hava yakıt karışımı alınmış oluyor buda daha büyük bir yanma enerjisi demektir.Turboda bu amaçla takılır arabalara daha fazla hava yakıt karışımı, 2000 den sonra bu teknoloji yaygınlaşmıştır yazmasa bile çoğu arabada mevcuttur

Koreu

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
408CEF2B-C6C5-4F61-B841-6944BEBC5E25.jpeg
Değişken subap zamanlaması olduğunun kanıtıdır

emrahunal0258

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Mirai - 2012
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Herkeste aynı mıdır bilmiyorum ama kendi aracımdan artık eminim 3500 devirden sonra subap zamanlaması devreye giriyor ve M3 çıldırıyor.Geçenlerde bi arkadaşım yolda benim arabayı görmüş.Arabayı benim kullandığımı zannedip sıkıştırmaya çalışmış.Arkadaşta da Mercedes E320(bambaşka bir dünya)dizel var.
-“Sen zannettim bi sıkıştırayım dedim.Bir anda makasa girdin tam 5 aracın arasından yılan gibi çıktın.Işıklarda yakaladım ama direksiyonda yengemi gördüm” dedi.
Bende diyorum bu araba niye bu kadar fazla yakıyor.Meğerse hanım arabayı çözmüş bizim haberimiz yok...

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Egzantrik içinde yani zincir bağlanan dişli kısmında yağ kanallarının açısı değişmesi ile subab açma hızlarını değiştirmiş oluyor. Yani zamanı geldiğinde egzantrik 1 tur içinde açması gereken zamanı yağ kanalının açısı değiştiği için geciktirmiş oluyor. cihangir ustada sökük iken anlatmıştı egzantrik üzerinden., yani bir nevi egzantirik mili dönerken subablar üzerindeki kaçık olan kademeler gecikmiş oluyor ve fazla hava (veya erken ) girmiş oluyor güzel bir teknoloji ama şu video daha detaylı açıklıyor hemde türkçe ;) ;

Son düzenleme:

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Egzantrik içinde yani zincir bağlanan dişli kısmında yağ kanallarının açısı değişmesi ile subab açma hızlarını değiştirmiş oluyor. Yani zamanı geldiğinde egzantrik 1 tur içinde açması gereken zamanı yağ kanalının açısı değiştiği için geciktirmiş oluyor. cihangir ustada sökük iken anlatmıştı egzantrik üzerinden., yani bir nevi egzantirik mili dönerken subablar üzerindeki kaçık olan kademeler gecikmiş oluyor ve fazla hava (veya erken ) girmiş oluyor güzel bir teknoloji ama şu video daha detaylı açıklıyor hemde türkçe ;) ;

Video çok güzelmiş. Bu sistemi düşünen adamları da ayrıca kutluyorum.
Pnomatik sübap zamanlaması yaygınlaşırsa bunlara hiç gerek kalmayacak. En mükemmel gücü, en mükemmel yakıt ekonomisini ve hatta sessizliği o zaman yakalayacağız. Koenigsegg prototip bir motor yapmıştı bu teknoloji ile.

Egzantrik mili olmayan motor geliyor - Sekiz Silindir

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Bu olayı daha bilgisayar ortamında anlatacak bir video aradım ve sanırım buldum markalar farklı olsada olaylar aynı videoyu çok beğendim ;

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Yağ kontrol valfi yağ süzgeçi kafama takıldı.

Bu bizde varmı?
Varsa eğer sonuçda buda bi süzgeçse bunun belirli aralıklarla ya temizlenmesi yada değişmesi lazım.

:rolleyes::rolleyes:

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Yağ kontrol valfi yağ süzgeçi kafama takıldı.

Bu bizde varmı?
Varsa eğer sonuçda buda bi süzgeçse bunun belirli aralıklarla ya temizlenmesi yada değişmesi lazım.

:rolleyes::rolleyes:
sanırım süzgeç yok mazda 3 lerde hiç denk gelmedim görsellerde ama selanoid valfin illaki periyodik değişim bakım zamanı vardır.Egzantrik için bir periyodik bakım olduğunu sanmam subab değişiminden subab değişimine olabilir :D
ama onunda sökümü zor değil otomatik şanzıman türbününün en basit hali elalem sökmüş bakmış :D ama tabi zincir sökülmüş olması lazım :D ;
bu selenoid valf ;
s-l1600.jpg

buda egzantrik dişlisinin sökülmüş hali ;

serifdurdu35

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Bu konuya denk geldiğim iyi oldu. Bende acaba benim araçta bobin vs. Bişey mi değişmesi gerekiyor diye düşünüyordum.

Özellikle motor soğukken 3509 devirde sanki Turbo devreye giriyor araç

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Bu konuya denk geldiğim iyi oldu. Bende acaba benim araçta bobin vs. Bişey mi değişmesi gerekiyor diye düşünüyordum.

Özellikle motor soğukken 3509 devirde sanki Turbo devreye giriyor araç
Yani vvt devreye girdiğinde "ne oluyor bu motor da bir sorun mu var acaba "diye mi düşündünüz? :)

Üst Alt