Cam Filminin Güneş Işınına ve Araç İçi Isıya Etkisi

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Ucuz filmde olsa az çok etki ediyor, hiç teste gerek yok :) traktörde solarguard var galiba, ön yan camlara bi kat daha atacağız. Arka kapılarda çift kat olduğu için ton farkı var o da görsel olarak rahatsız ediyor beni.
İllaki eder ama ucuz filmin kokusu çok kötü oluyor, malzeme de illaki parasına göredir. Ayrıca birçok ucuz filmde renk boya ile veriliyor. Onun için bırak bedava yapmayı, üstüne para verseler(miktara göre fikrim değişir tabiki:koptum:) yaptırmam.
Film üstüne film oluyor mu? İlk defa duydum. Sağlıklı olur mu uzun vadede?

Arkalar karartmalı olduğu için bir ton açık olan cr20 yapıldı benim ve çok dengeli oldu.
1000003267.jpg

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bende yıllardır çekili. Hatta arka cam sökülüp tekrar çekilmiş diye tahmin ediyorum ki maalesef cam rezidansları sağlam çalışmıyor. Bence kesinlikle etkisi var cam filminin. Ön camda yok arkalar ton olarak daha koyu fakat yolda giderken önden vuran güneş ışığı ile yanlardan vuran güneş ışığının rahatsız etme oranında büyük fark var. Beraberinde geceleri arkadan vuran uzunlar daha az etkiliyor fakat gece karanlıkta görüş açısını oldukça düşürmesi rahatsız edici. Tabi artı eksilerini baz alırsak normalde yolculukta arka yan camlara çocuklar rahat uyusun diye güneşlik tarzı şeyler çekerdim şimdi çok da ihtiyaç duymuyorum açıkcası. Bence büyük bir nimet. Artık polis kontrolü ve muayenede de sıkıntı pek çıkmıyor hem.

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
İşte kaliteli filmde gece bile rahatsız etmiyor. Meganedaki filmler mazdadakinden daha koyu olmasına rağmen çok daha rahat. Ucuz filmle zaten kıyaslanamaz. Filmde görülür ışık yansıması, görülür ışık geçirgenliği, parlama azaltma gibi kriterler var. Bunlar ucuz filmde hak getire.
Mesela ön yanlara çekilen cr12, görülür ışık geçirgenliği 10, görülür ışık yansıması 5(ne kadar düşük o kadar iyi), parlama azaltma 92(yüksek iyi), güneş koruma faktörü spf1000. Markanın diğer modelleri bile bu değerlere yaklaşamıyor. Hatta aynı modelin ır40 ı ve altı güneş koruma, spf400, diğer modeller genel olarak spf285.
Sadece denizlide kapalı otoparka girdim, orada camları açma ihtiyacı hissettim.
Bir de klima çok fark ediyor.

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
İşte kaliteli filmde gece bile rahatsız etmiyor. Meganedaki filmler mazdadakinden daha koyu olmasına rağmen çok daha rahat. Ucuz filmle zaten kıyaslanamaz. Filmde görülür ışık yansıması, görülür ışık geçirgenliği, parlama azaltma gibi kriterler var. Bunlar ucuz filmde hak getire.
Mesela ön yanlara çekilen cr12, görülür ışık geçirgenliği 10, görülür ışık yansıması 5(ne kadar düşük o kadar iyi), parlama azaltma 92(yüksek iyi), güneş koruma faktörü spf1000. Markanın diğer modelleri bile bu değerlere yaklaşamıyor. Hatta aynı modelin ır40 ı ve altı güneş koruma, spf400, diğer modeller genel olarak spf285.
Sadece denizlide kapalı otoparka girdim, orada camları açma ihtiyacı hissettim.
Bir de klima çok fark ediyor.
Ben aracı aldığımda üzerinde vardı. Arka yolcu camları ve arka cam koyu ton ön şoför ve yolcu camı daha açık ton. Eminim en ucuzu hangisi ise onu yaptırmıştır zaten kaliteye bakmamıştır. Ben ilk alışana kadar gece geri parklarda ve manevralarda cam açıyordum malum tek geri ışığı da etkiliyor olayı fakat sonra sonra alıştım. Hanım ilk başlarda alışkın olmadığından kışın bile dikiz aynalarını rahat görmek için camları indiriyordu şimdi alıştık ikimizde. Ama arka cam rezidansları ya takarken parçalamışlar yada sök tak yaparken iletken boyayı kaldırmışlar diye tahmin ediyorum. Bir ara söküp iletken boya alıp ince işçilik yapmam gerekli ama fırsatım olmuyor bir türlü. Kışa kadar inşallah yapacağım da tekrar çekerken sıkıntı olur mu onu bilmiyorum tüm emek boşa gitmesin biraz uğraştıracak çünkü.

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Benim de mazdada vardı, markayı bilmediğim için ve hafif morumsu rengi olduğu için söktürüp llumar çektirdim 5 yıl önce. Sökerken rezistansa zarar vermişler ama çok da önemli değil. Tolere edilebilir düzeyde.

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Benim de mazdada vardı, markayı bilmediğim için ve hafif morumsu rengi olduğu için söktürüp llumar çektirdim 5 yıl önce. Sökerken rezistansa zarar vermişler ama çok da önemli değil. Tolere edilebilir düzeyde.
Yok bende tolere edilir seviyenin biraz üstü hocam, tahammül edilmez seviyede :) Gerçi hiç ölçüm de yapmadım yani belki sigortada var bir sıkıntı yada başka bir şey ama yüksek ihtimalle rezidanslar zarar görmüş ciddi zarar hemide. Yer yer o kahve/turuncumsu renk yok denecek seviyelerde ve bir çok yer öyle. Yani aslında ölçüm yapıp denemek en sağlıklısı gibi de sökmek için fön makinesi, iletken boya, kağıt bant, ince fırça ve sabahtan akşama kadar vakit lazım. Kışa kadar çözmem şart çünkü :)

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Yok bende tolere edilir seviyenin biraz üstü hocam, tahammül edilmez seviyede :) Gerçi hiç ölçüm de yapmadım yani belki sigortada var bir sıkıntı yada başka bir şey ama yüksek ihtimalle rezidanslar zarar görmüş ciddi zarar hemide. Yer yer o kahve/turuncumsu renk yok denecek seviyelerde ve bir çok yer öyle. Yani aslında ölçüm yapıp denemek en sağlıklısı gibi de sökmek için fön makinesi, iletken boya, kağıt bant, ince fırça ve sabahtan akşama kadar vakit lazım. Kışa kadar çözmem şart çünkü :)
Sigortalık değil o zaman durum, bende de kopan yerler sıkıntılı. Şöyle bir ürün var ama çok ısındığını söylüyorlar.

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Sigortalık değil o zaman durum, bende de kopan yerler sıkıntılı. Şöyle bir ürün var ama çok ısındığını söylüyorlar.
Bende araştırdım biraz kalitesiz boya ısınma yaptığı söyleniyor kaliteliler de bir cam parası kadar diye bir yorum görmüştüm

SM-S918B cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Arka cam için kaliteli marka kullanmak şart oda çok para , bundan sebep ucuz olanında sadece yanlara yaptırdım :kyfmyrn:

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Arka cam için kaliteli marka kullanmak şart oda çok para , bundan sebep ucuz olanında sadece yanlara yaptırdım :kyfmyrn:
3 yıldan fazla bineceğin araç için pahalı değil bence. Öncelikle cildini koruyorsun, sonra aracın içini. İnan yok zamanımda yaptırdım. Cam filmi kırmızı çizgim, 15bin liralık araba alayım, 16bine o cam filmini yine yaptırırım. Klima farkı hele anlatılmaz, filmsiz sürekli yükseğe yakın kademelerde kalırken, filmden sonra tam soğutma sonrası 2-3 kademe arası yeterli oluyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
3 yıldan fazla bineceğin araç için pahalı değil bence. Öncelikle cildini koruyorsun, sonra aracın içini. İnan yok zamanımda yaptırdım. Cam filmi kırmızı çizgim, 15bin liralık araba alayım, 16bine o cam filmini yine yaptırırım. Klima farkı hele anlatılmaz, filmsiz sürekli yükseğe yakın kademelerde kalırken, filmden sonra tam soğutma sonrası 2-3 kademe arası yeterli oluyor
Rezistans zarar görme ihtimali olmasa çekerdim rezistans zarar görürse tamirle kurtarır ya kurtarmazsa bide cam değişecek.

Ön cama flim yaparım ama arkaya yapmam.

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Rezistans zarar görme ihtimali olmasa çekerdim rezistans zarar görürse tamirle kurtarır ya kurtarmazsa bide cam değişecek.

Ön cama flim yaparım ama arkaya yapmam.
Önemli olan işçilik, güzel yapılırsa kalkma falan olmuyor. Çıkarmak gerekirse de, kendin acele etmeden, çok iyi ısıtarak çıkarırsan yine zarar gelmez. Filmcilerin çoğu çıkarırken sabırlı başlayıp sonlara doğru acele ederek kaldırıveriyor rezistansı.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Önemli olan işçilik, güzel yapılırsa kalkma falan olmuyor. Çıkarmak gerekirse de, kendin acele etmeden, çok iyi ısıtarak çıkarırsan yine zarar gelmez. Filmcilerin çoğu çıkarırken sabırlı başlayıp sonlara doğru acele ederek kaldırıveriyor rezistansı.
Bundan emin olamıyorum inanki

Murat Yılmaz

Seçkin Üye
Araç Markası
2012 Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Füme
Şirkete 2 kere sıfır araç aldık. Fordu teslim alıp filmciye gittim hemem, film çekildiğinde 5 kilometredeydi. Opeli hemen çektiremedim işler yoğundu o da 90 kilometrede filandı :) filmsiz araba olmaz, araçların bu şekilde üretilmesi bile hata :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Şirkete 2 kere sıfır araç aldık. Fordu teslim alıp filmciye gittim hemem, film çekildiğinde 5 kilometredeydi. Opeli hemen çektiremedim işler yoğundu o da 90 kilometrede filandı :) filmsiz araba olmaz, araçların bu şekilde üretilmesi bile hata :)
Camlara bile baktım yanlar için karartılmış cam var ama arka için yok

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bazı araçlarda arka cam karartma + ısı kesme, uv filtreli çıkmaya başlamış. Belki bir süre sonra opsiyon, zamanla da standart olabilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara
Her film, rezistansa zarar vermez, sökme ihtiyacı olursa da itinalı işçilik ile sıkıntısız sökülür.

Kaldı ki, rezistans kışın üç beş gün işe yarayacak diye yazın her gün işe yarayacak cam filminden vazgeçmem.

Üst Alt